4. Час у психологічному аналізі

1. Спробуємо зрозуміти місце часу серед психологічних понять. Однак не будемо зупинятися тільки на сприйнятті часу або переживанні часового проміжку. Згадаємо, що час - це насамперед форма: основа організації, упорядкування і координації діяльності людей у світі і їхніх знаннях про світ. У чому ж функція часу стосовно психологічних понять, до дій психолога в ході тестування або експерименту, до дійсності, що спостерігається? Час організує, упорядковує перше, друг і третє? Як це усе вдається йому, часу? Час - це найбільш універсальний засіб упорядкування, до якого люди прибігають у практиці, у наукових експериментах і описах. Час - це форма організації, упорядкування насамперед рухів людини відповідно до мети й обставинами дії, відповідно до особливостей оточення і з діями інших людей. Час - це форма організації практичної діяльності людини. Умови, обставини, вимоги, можливості, реальне здійснення - усі має часову координату.

2. Приведемо коротко деякі відомі концепції часу.

А. Час - апріорна умова можливості аналізу. Воно уже входить у визначення, що виникає в результаті дослідження, хоча це і не завжди підкреслюється спеціально. Це - можливість зробленого усередині структури.

Б. Простір - форма зовнішнього почуття, час - форма внутрішнього почуття суб'єкта.

В. Час - потік, безперервний плин життя людини, світу довкола нього, тривалість предметів і подій, у яких бере участь людина.

М. Час - переривчастий ряд подій разом з паузами.

Д. Час - схема з'єднання подій у послідовності.

Чи можна використовувати разом подібні концепції? Це найперше питання. Концепції здаються несумісними, особливо третя і четверта. Потік не припускає розрізнення в ньому подій, безперервність несумісна з дискретністю.

Час - це можливість побудови знання або виконання плану, але не сама дійсність. Час - це можливість того, що дія буде виконуватися за таким планом. Можливість характеризує майбутнє або якийсь не пройдений шлях. Але про час говорять і в зв'язку з дійсністю. Чи йде тоді мова про щось зовсім інше? Час - схема організації виконуваної дії, виконуваного зараз.

Як відомо, виконувана дія вільна, оскільки несе в собі якийсь потенціал невизначеності. Навпроти, обмеженість, визначеність дії, якою би малою вона не була, характеризується часом і простором. Час відносно минулого - це якийсь принцип розуміння, пояснення, це упорядкування знання про минуле. Ми говоримо: «Можливо, цілком ймовірно, це відбувалося так-то і так-то». Разом з дійсністю і можливістю час вводить у дію ще і третю модальність - повинність. Терміни обов'язкові для координації спільних дій. Термін - дискретна подія. Постановка терміну припускає синхронізацію двох дискретних подій: зовнішнього, заданого, а потім - поточного і внутрішнього уявлення.

Безперервне і дискретне всюди поруч, вони нероздільні. Нас оточує безліч «окремих» людей. Ми задовольняємо потреби за допомогою окремих предметів. Ми мислимо поняттями, вважаємо числами, згадуємо окремостями - предметами, ситуаціями. І разом з тим ми сприймаємо безперервні звуки, безперервності можливі усередині зорових об'єктів. Людина сприймає безперервність безпосередньо, контролюючи свої дії. Зрозуміло, у всіх перерахованих випадках ми маємо справу з частковою, або локальною, безперервністю. Проблему часу як форми будемо вирішувати, утримуючи суперечливе поняття: час дискретний і безупинно відразу. Як можливо при цьому єдине поняття? Що це за форма, що одночасно переривчаста і безперервна?

3. Усі ці визначення тим або іншим способом уже використовують поняття суб'єкта (Августин, Кант, Бергсон, Гуссерль, Хайдеггер, Молчанов, Мамардашвілі). Якийсь час назад у вітчизняній філософії намагалися говорити про час тільки в одному ракурсі - як про форму матерії, при цьому поняття суб'єкта виключалося з явного визначення. Виходить, що про форму суб'єктивних явищ можна говорити остільки, оскільки суб'єктивне складає єдине ціле з тілесним.

Але і про форму матерії можна говорити тільки в зв'язку із суб'єктом або з людьми, що пізнають, діючими, просто живучими. Форма накладається людиною на нескінченно різноманітний, безупинно мінливий світ.

Які постулати про суб'єкта лежать в основі самого поняття часу? Мабуть, тут варто говорити про ритми тіла і про рухи суб'єкта, чинених серед подій у навколишньому світі. Точність рухів і їхню помилковість варто розглядати разом. Говорити про те, як досяжне точна дія, не забуваючи про можливості помилки. Точність дій - це передбачення, точність дій - це увага, точність дій - це досвід. Часове є в кожному з цих понять. Думка, сприйняття, переживання - для усього повинне найтися місце в теорії, до якої доводиться прибігати в спробах пояснення. Прагнення, упевненість, страх, свідомість і несвідоме - витиснуте, забуте. У єдності і роздвоєності, множинності психічного і рухів, їхній відповідності подіям світу й у помилках - шлях до часу-суб'єкта. Не слід забувати про соціальні феномени. Танець удвох, в ансамблі. Спортивне змагання вдвох, командою. Праця. Ритми подиху, серцебиття в танці, спорті, праці. Подих у праці співака, актора, лектора або обличчя, що веде переговори.

Очевидно, що розуміння суб'єкта у філософії й у психології відрізняється. Однак філософське поняття не може не використовуватися в психології в якості базового. З іншого боку, відомо, що філософи часто апелюють до психологічних понять. Наскільки філософи припускають вирішеним те, що в психології є ще тільки метою дослідження?

Не слід затримувати міркування над часом або зовсім відмовлятися від них через неможливість вибудувати поняття суб'єкта, свідомості, часу в чіткий ланцюг. Навряд чи взагалі можливі такі ланцюги в психології.

4. Форма і зміст у психологічному описі. Потік - характеристика самого змісту. Несеться, міняється, не повторюється. Але це уже формальні характеристики. Що варто розуміти під змістом? Який той матеріал, що формується часом? Він не може бути нічим іншим як сприйняттями, спогадами, думками, переживаннями й ін. Вони не віддільні від їхнього наповнення, але це не оболонки. Психологічні змісти повинні бути зрозумілі предметно, наприклад як предмети-сприйняття, предмети-спогади, предметів-думки, предмета-переживання і т.п. Зміст - злитий, єдиний, цілісний потік руху.

Форма опису визначається культурою: мовою, сприйманими формами організації світу (зоровими, слуховими, кінестетичними, нюховими і т.д.), до яких насамперед відносяться архітектурні, ландшафтні й інші форми зовнішнього простору. Найважливішими для нашого питання є правила тимчасового упорядкування нашого життя. Очевидно, найважливіша роль тут належить музиці - вона не тільки відображає характерні ритми і швидкості часу, але і виражає те, що характерно, легко, приємно для суб'єкта - у даний момент і даний період його життя. Людина знаходить себе в «своїй» музиці так само, як у просторових формах, і в темпах і ритмах вільних рухів, виконуваних у спортивному залі або на свіжому повітрі. Музика, архітектурні форми і рухи формують ритми і швидкості виконання, характерні для даної людини не тільки в області рухів, але й в області думки. У рухах виявляються особливості індивідуального часу.

Більш складною проблемою є засвоєння ритмів, що нав'язуються трудовим процесом і тільки ним, усупереч можливостям індивіда. Проте індивід повинен зуміти втягтися в будь-який ритм. Освоєння необхідних, далеких ритмів можливо тільки ціною зусиль. Засвоєні ритми можуть підтримуватися автоматично, зусилля ідуть на другий план, але при стомленні для підтримки ритмів суб'єктові будуть потрібні нові, тепер уже явні зусилля. Ритм як особлива тимчасова форма створюється і підтримується енергією людини. Засвоюючи нав'язані, «чужі» швидкості і ритм діяльності, людина розширює свої можливості, пізнає себе, зміцнюється у впевненості у своїх силах.

Якщо людина буде працювати на межі своїх можливостей, то через якийсь час наступить зрив - людин утратить здатність трудитися. Це насамперед зривши в емоційній сфері, у сфері впевненості в собі, в успіху дії й ін.

Інша область, по якій можна судити про суб'єкта, - область улюблених занять, що людина вибирає і виконує за своїм розсудом і також за своїм розсудом може залишити, не вступаючи в конфлікт з офіційними органами. У цій області людина трудиться з характерною для неї швидкістю, не напружуючи і не переводячи себе. Технологія і той продукт, що виходить у результаті, допускають характерні для суб'єкта швидкості виконання. Задоволення, муки творчості - от емоційна сторона будь-якого «хоббі». Це необхідні складового вільного ритму діяльності. Це енергетика тимчасової форми суб'єкта

Форма - це упорядкування, організація, закономірність світу і діяльності людини у світі. Рухові навички, знання і схеми є формами упорядкування. Людина здатна повторно їх відтворювати по своїй сваволі або по необхідності. Усередині такої структури може бути зроблене нове знання і виконане практична діяльність. Через діяльність, сприйняття, переживання і мову форми світу проникають у психологічні описи. Сам опис уводить культурні форми в мову психології. Підкріплені сприйняттями наявного і спогадами минулого, культурні форми впливають на форми наукових описів.

Тимчасова форма - це не мертва структура, це енергія людини, що виконує дію. Терміни додають форму життя людини, але термін повинен бути зрозумілий як дія, який необхідно виконати, незважаючи ні на які перешкоди і труднощів. Термін - це напруга здійснення, напруга чекання події. У понятті терміну виявляється напруга форми і стає ясної роль людини у визначенні часу.

5. Потокові характеристики будь-яких психологічних змістів - сприйняття, спогад, думка, чекання, переживання, відношення, рух і т.п. - не можуть бути охарактеризовані крім часу.

Великий інтерес представляє розгляд питання про засвоєння культурних норм тимчасової організації, про їхнє зіткнення з індивідуальними особливостями тимчасової організації життя. Цікаво розглянути, як індивідуальні особливості супроводжують груповим нормам у формуванні часового досвіду. Як перетвориться усе, що зв'язано з діяльністю, сприйняттям і переживанням в умовах групової діяльності?

Щоб відповісти на запитання про ролі часових форм у психологічному описі, необхідно вдуматися в те, як ми вживаємо часи в психологічних текстах, причепливо відноситися до дієслів і прислівників часу. Час міститься вже в самій формі слова, у конструкції пропозицій і тексту в цілому. Питання в тім, яке з приведених вище розумінь часу виявиться невідповідним? Однак не слід перебільшувати роль мови. Мова - це інструмент, що відображає предметний світ і діяльність людини. І у світі, і в діяльності людини є формуючі часові елементи, що самі собою виявляються при побудові будь-якого знання.

У всякому разі, послідовність понять припускає ще два рівнобіжних ряди-події навколишнього світу і послідовність образів. Послідовність понять стає знанням тільки при рівнобіжному розгортанні всіх трьох рядів

6. Суб'єкт – дія – мова - ситуація - одна з фундаментальних схем психології. Узята в абстрактному вигляді, вона може бути і не тимчасовою. Але це лише на найпершому кроці її розгортання, коли вона є лише абстрактна вербальна конструкція Наступний крок - уведення принципу «Я – тут - тепер» -є тимчасовим визначенням, оскільки визначення відносно сьогодення означає і співвіднесення з минулим і майбутнім. Але, може бути, ще до самої схеми вже передбачається час? На рівні поняття «буття»? Дійсно, Хайдеггер розглядає ці два поняття разом як два найперших у структурі знання. У самому кінці його важкого і надзвичайно компактного тексту, присвяченого аналізові співвідношення між буттям і часом, розглядається місце поняття «подія», що, очевидно, поєднує час, простір і буття. Крім того, автор цілком покладається на багатство самої мови, на його репрезентативні можливості, на інтуїцію творця мови.

Свідомість визначається за посередництвом часу. Свідомість і несвідоме розрізняються через відповідність реальності (час і простір маються на увазі). У. Джемс говорив про потік свідомості і розкривав його властивості, співвідносячи їх з особистістю і мисленням, Гуссерль будував феномененологію внутрішньої свідомості часу, співвідносячи свідомість із триваючим предметом через відчуття і сприйняття

7. Легко говорити про потік поводження, оскільки це суцільний матеріальний процес - усі його зміни спостерігаються або можуть бути зареєстровані. Про потік діяльності говорити сутужніше, тому що не усі в діяльності доступно спостереженню з боку Поняття діяльності звично співставляється з поняттям «процес» Але хіба потік і процес не те саме? Якщо сказати «процес», чи буде точніше? Потік поводження безперервний, а в потоці діяльності є пробіли в проміжках між періодами, коли психічне доступно спостереженню ззовні або хоча б зсередини, є сліпі зони, коли не можна з упевненістю сказати, що людина дійсно перебуває в діяльному стані. Ясно, що час придатний для характеристики зовнішнього, але чи застосовується він при описі внутрішнього? Часовий аналіз реакцій людини і наступний цикл дослідженні переробки інформації людиною схиляють до позитивної відповіді на питання. Термін «процес» широко застосовується в психологічному аналізі.

Спробуємо представити документ з описом деяких дій людини крім простору, часу, енергії. Як організовані ці дії між собою? У якій послідовності виконуються дії? Скільки триває кожне? Чи можливо рівнобіжне виконання, хоча б частково, яких-небудь дій? Що таке тривалість дії? Потрібно чи бути максимально зосередженим, щоб не пропустити визначений об'єкт, або можна розслабитися і просто чекати, оскільки подія буде чітко визначним і не зажадає миттєвої реакції. Без просторової і тимчасової структури неможливо сказати навіть про одну дію, не те що про групу дій.

Та психологія, що заснована на понятті руху, вже в значній мірі виявляє тимчасову структуру. Очевидними прикладами можуть служити біхевіоризм, діяльнісний підхід А Н. Леонтьева, генетична психологія Ж. Піаже. Рух безперервний. Будучи усередині дії, воно дискретно. Рух дискретний, коли він зв'язаний з застосуванням окремого засобу, знаряддя. Зміна знаряддя - це зміна якості операції, у цьому і є дискретність руху. Чи досить сказати «рух», щоб усі охарактеризувати, - і не потрібно слів ні про час, ні про простір, ні про енергії? Ні, час - це початок, тривалість і кінець. Час - це перерва в русі, а потім початок нового періоду безперервного руху. Психологічний час - це рух суб'єкта ^Перелічене, продумане, заучене, відточене в тренуваннях, утримуване зусиллям суб'єкта, контрольоване суб'єктом і синхронізоване з іншими рухами.

Теорія поетапного формування дій містить у собі тимчасові положення: формування - поступового, послідовного, поетапного - посилення і підкреслення дискретності - від етапу до етапу і безперервності усередині кожного етапу Загострення уваги на часі дозволяє порушити питання про те, як саме відбувається перехід - безупинно або дискретно9 Зрозуміло, важливі деталі про тимчасовий режим виконання дії на кожнім з етапів, про тривалість і енергетичну характеристику триваючої дії на кожнім етапі Важливо охарактеризувати потік, у якому найбільше успішно виконується дія, сформований до такого ступеня.


Информация о работе «Часовий аналіз праці»
Раздел: Психология
Количество знаков с пробелами: 94977
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
147546
0
0

... людину Середньовіччя, її психологію, потрібно зважати на зовнішнє середовище, на її уявлення про Всесвіт, на що впливала велика кількість чинників. Найбільше значення на формування людини середньовіччя мало оточуюче середовище, Християнська релігія та залишки язичницьких вірувань і забобонів. Тогочасна Європа являла собою величезний покрив лісів і ланд з розкиданими по ньому обробленими родючими ...

Скачать
123063
7
0

... незалежно від її чисельності. Ця форма організації й оплати праці застосовується на роботах з технічного обслуговування устаткування, машин і механізмів на збиранні врожаю. 2 Сучасний стан обліку праці та її оплати в господарстві   2.1 Організаційно - економічна характеристика ТОВ “Агрофірма Мар’янівська” Ширяївського району Одеської області Об`єктом дослідження дипломної роботи є Товариство ...

Скачать
195735
35
22

... формування активів. Визначається фінансова стійкість відношенням вартості матеріальних оборотних активів (запасів та витрат) до величини власних та позикових джерел коштів для їх формування. Аналіз фінансового стану підприємства ТОВ "Комфорт" показав, що власний капітал у 2006 році складав 1529421,7 грн. За рахунок чистого прибутку, отриманого за звітній період власний капітал зріс на відповідну ...

Скачать
201341
19
3

... Виробництво товарної продукції на 1 грн, зарплати, грн. 5,64 5,40 -0,24 95,7 Наведені дані також свідчать про зниження ефективності використання фонду оплати праці. 2.4 Ефективність організації праці в Управлінні житлового господарства Специфіка праці державних службовців полягає в тому, що вони: –          виконують праця, що виражається в обґрунтуванні цілей і напрямків суспільного ...

0 комментариев


Наверх