21. Послідовність і одночасність - базові часові форми будь-якого психологічного опису
В одній з робіт ми розглядали питання: як людина може встигнути в термін зі своєю дією? Підготовка до події - чисто технічне і моральна, виконання - чекання результату й операції по виконанню, переживання наслідків, спогад, нагромадження досвіду, усі сторони групової взаємодії і спілкування. Допустивши помилку, фахівець поспішає виправити її і взагалі починає діяти швидше, щоб устигнути до терміну. Напруга зростає, а потім може наступити момент, коли людина більше не здатна реагувати відповідно до обставин, устигаючи за що відбувається, - це зрив. Граничні можливості часових процесів досліджував С.Г. Геллерштейн, показавши, як велика роль свідомості і спрямованості на результат у зв'язку з проблемою синхронізації. Як варто розуміти послідовність і одночасність у психології? Можливо, що справа проясниться розглядом поняття часу.
При часовому аналізі трудовий процес розглядався як дискретні, утримуючі локально-безперервні періоди - дії суб'єкта. Кожна дія розгортається серед подій світу, передбачувана система яких складає часову схему - часова умова трудового процесу
Темп часу може бути визначений частотою рухів, подиху, серцебиття й інших показників життєвих ритмів організму людини. Зрозуміло, такий спосіб завдання часу - від людини - справедливий тільки в деяких границях можливостей нормального функціонування людського організму. Поза цими границями час теж визначається не інакше чим за допомогою суб'єкта.
Для операторської праці характерно швидке ускладнення ситуації, що вимагає зміни швидкості виконання діяльності оператором.
Передбачення ускладнення ситуації і швидке реагування (зміна програми і т.п.) є показниками високого професійного рівня фахівця. Аналіз повинен розкрити переживання суб'єктом переходу від бездіяльності або від нормальних умов до екстремальної ситуації, від однієї діяльності до іншої. Психологічний часовий аналіз прагне показати, які зусилля прикладає суб'єкт, щоб устигнути вчасно виконати свої дії.
Виконання діяльності припускає синхронізацію і вбудовування в просторові рамки. Орієнтування в просторі і часі складає важливу частину водійських функцій. Випадки втрати орієнтування, нерідко відмічувані в транспортних професіях, повинні бути розглянуті дуже уважно і у всіх подробицях, - це дозволить точніше розкрити механізм операторської дії.
Визначення причин просторових і часових помилок неможливо без розробки теорії орієнтування в просторі і часі. Приведемо тут деякі ідеї.
Пристрій і функціонування просторових і часових структур професійного досвіду повинен бути розглянуте на основі принципу «Я – тут - тепер». Цей же принцип повинен бути покладений в основу визначення організації дії і сприйняття.
Емоції, потреби, змісти, впливають на формування структур досвіду. Це дозволяє говорити про значеннєву організацію часових і просторових структур професійного досвіду.
Великі і малі схеми, шлях-карта і огляд-карта розрізняються по масштабі і пристроєві. Вони можуть бути не тільки просторовими, але і часовими. Вони входять до складу функціональних одиниць діяльності фахівця: авіадиспетчера, пілота, штурмана.
Вербальні структури професійного досвіду функціонують спільно (впливаючи один на одного) із просторовими і часовими схемами при виконанні професійної дії. Професійний часовий досвід міняється під впливом успіхів і невдач у рішенні часових задач. Людина використовує досвід часового виконання для точного виконання поточної дії.
Психологічний аналіз повинен враховувати позитивний вплив помилки на формування професійного досвіду й удосконалювання дії. В операторських професіях особливо часті й істотними є тимчасові помилки: відставання, випередження, затримки, запізнення й ін. Підкреслимо значення найближчої трудової групи у виправленні помилок оператора й у формуванні його часового досвіду як фахівця.
Нами виділено кілька рівнобіжних ліній часу праці в далеких перельотах: ритми тіла, чекання, швидке виконання, локальний географічний час організму, адміністративний час, астрономічні ритми. Аналіз ритмів годин тіла дозволяє установити причини помилок у діяльності людини. Вимога точного виконання дії повинне враховувати локальні простір і час індивіда. Дослідження досвідчених пілотів знайшли індивідуальні прийоми пристосування до місцевого часу.
Часова форма психологічного знання складається з ряду понять: зміна, рух, процес, безперервність, дискретність, плин, стан, швидкість, ритм, ряд, подія. Час не може бути розкрите без таких понятті, як буття, суб'єкт, свідомість, простір, діяльність, енергія. Час - це насамперед дійсне буття, наявне, присутнє, дане мені, послане як дарунок, минуле, що було буття, і настає буття, майбутнє. Вони прориваються через просвіт простору свідомості і стягаються у свідомості. Сьогодення вже не мить, що може бути визначений тільки негативно - його вже ні, ми його очікували, він усі не наставав, а коли наступив - не встигли помітити, і він пройшов, його немає. Минуле, сьогодення, майбутнє простягнулися назустріч один одному й об'єдналися в єдине ціле. Сьогодення дане в сприйнятті, але воно розтягнуто, захоплюючи частину вже минулого і частина ще не наставшого. Сприймане буття - це тавтологія, безглузде повторення. Якщо буття - то значить сприйняття. Сприйняття - це рух, зміна, час Переживання - рух, зміна у внутрішньому світі. Ні сприйняття, ні переживання немислимі крім часу. Так само як пам'ять, мислення, емоції.
Чим же відрізняється рух від часу? У сфері внутрішнього будь-який рух психічного - це час. Час - форма внутрішнього почуття. Але в русі злиті простір і час. Необхідно відняти простір з руху Залишиться те, що не зв'язано з визначеним місцем, то, що є непросторовою формою.
Час - це насамперед зміна, непросторова зміна. Зміни сприйняття, спогаду, переживання, думки ми спостерігаємо раніше всякої константності.
І рух, і зміну - такі, котрі дозволяють виділяти, здичавіти минуле, сьогодення, майбутнє, - це і буде час.
Час - це початок, тривалість і кінець. Час - це триваюча пауза, що теж має початок і кінець. Пауза - це нова якість буття, що дане після припинення триваючого предмета. Усі твердження про послідовність і одночасність, про ситуації, про ряди подій і про зміни буття і предметів, що відбуваються в присутності суб'єкта, у його сприйнятті і переживанні, зв'язані згодом.
Час констатується суб'єктом, використовується суб'єктом, відраховується суб'єктом і обмежує суб'єкта. Чи можна сказати, що під час відсутності суб'єкта час перестає текти? У тому-то і справа, що зміни безперервні і нескінченні. Вони не залежать від суб'єкта. Але час — це упорядковане, організоване розуміння, схоплювання змін світу людиною. Час об'єктивний, але в основі поняття часу - людин.
Виявившись знову перед об'єктом, людина знову упорядковує його по часовому принципі. Але раніше людина повинна впізнати предмет. Дізнавання йде по часових осях і разом з ними. Предмет дізнається в сукупності його часових ритмів - внутрішньої і зовнішньої, єднальної людини зі світом.
Очевидно, так варто говорити про співвідношення свідомого і несвідомого.
Тимчасова діяльнісна форма, тимчасова форма сприйняття, тимчасова мовна форма - усі три форми невіддільні, і жодна з них не може бути використана без іншої.
Форма - це те, що повторюється, це стійке, це структура.
Унікальна форма - це основа стійкості, це об'єктивність.
... людину Середньовіччя, її психологію, потрібно зважати на зовнішнє середовище, на її уявлення про Всесвіт, на що впливала велика кількість чинників. Найбільше значення на формування людини середньовіччя мало оточуюче середовище, Християнська релігія та залишки язичницьких вірувань і забобонів. Тогочасна Європа являла собою величезний покрив лісів і ланд з розкиданими по ньому обробленими родючими ...
... незалежно від її чисельності. Ця форма організації й оплати праці застосовується на роботах з технічного обслуговування устаткування, машин і механізмів на збиранні врожаю. 2 Сучасний стан обліку праці та її оплати в господарстві 2.1 Організаційно - економічна характеристика ТОВ “Агрофірма Мар’янівська” Ширяївського району Одеської області Об`єктом дослідження дипломної роботи є Товариство ...
... формування активів. Визначається фінансова стійкість відношенням вартості матеріальних оборотних активів (запасів та витрат) до величини власних та позикових джерел коштів для їх формування. Аналіз фінансового стану підприємства ТОВ "Комфорт" показав, що власний капітал у 2006 році складав 1529421,7 грн. За рахунок чистого прибутку, отриманого за звітній період власний капітал зріс на відповідну ...
... Виробництво товарної продукції на 1 грн, зарплати, грн. 5,64 5,40 -0,24 95,7 Наведені дані також свідчать про зниження ефективності використання фонду оплати праці. 2.4 Ефективність організації праці в Управлінні житлового господарства Специфіка праці державних службовців полягає в тому, що вони: – виконують праця, що виражається в обґрунтуванні цілей і напрямків суспільного ...
0 комментариев