1.3 Розлади, які виникають після стресових ситуацій
За даними А.А. Чурлина і Л.Н. Касимова майже кожна четверта людина в міській популяції опинялася в ситуації, загрожуючої її життю або фізичній цілості, і у 14,17% осіб можна діагностувати ПТСР різному ступеню вираженості: у 5,23% - розгорнений, в 3,3% - компоненти ПТСР.
Але найбільш часто ПТСР наголошуються в результаті аварій на крупних промислових підприємствах, у тому числі на шахтах. Дослідження, проведені на крупних промислових підприємствах, виявили, що 54,3% співробітників знаходять психічні відхилення прикордонного рівня.
В останні десятиріччя людство перенесло немало крупних катастроф, зв'язаних з використанням нових технологій і злочинним, некомпетентним їх використовуванням. За даними МОЗ (без урахування крупних аварій і катастроф) лише на автомобільних дорогах миру щорічно гине більше 300 тис. чоловік. В кінці 90-х років число жертв залізничних катастроф перевищило навіть кількість жертв в результаті автомобільних аварій. На Україні увагу вітчизняних психологів і психіатрів привернуте до наслідків аварії на ЧАЕС.
Систематичні дослідження проблеми наслідків дії на людину екстремальних розладів почалися у зв'язку з необхідністю реабілітовувати величезну кількість людей в результаті воєн в Кореї і у В'єтнамі в 60-70 рр. Саме з того часу виникло поняття «посттравматичні стресові розлади». Даний термін знайшов віддзеркалення в DSM-III, а потім в DSM-III-R і МКБ-10. В 25 - 30% випадків у воюючих виникли клінічні варіанти ПТСР.
Психіатричний і психологічний аналіз порушень вищих психічних функцій, відомих під назвою ПТСР, показав, що дані розлади відомі дуже давно, хоча і під іншими назвами. Ще в 1871 р. Коста описав психічні розлади у солдатів, що брали участь в громадянській війні в Америці. В клінічній картині захворювання цих солдатів превалювали кардіологічні симптоми («солдатське серце»). В 1884 р. були описані важкі психічні наслідки у потерпілих в результаті глобальної залізничної катастрофи, при цьому згадані розлади наголошувалися у тих осіб, які не отримали фізичних пошкоджень. З того часу до психологічної і психіатричної літератури увійшов термін «травматичний невроз», при цьому малися на увазі психологічні травми. В 1907р. до психологічної і психіатричної термінології увійшло поняття «військовий невроз».
У військовослужбовців, що брали участь в боях в Афганістані і Чечні, іноді розвивався так званий «синдром Зомбі». Він є патологічним розвитком особи з паранояльною спрямованістю до складноорганізованих бойових дій. У цих осіб можуть бути короткочасні прояви сверхдовірливости і сверхвідкритості, що змінялися невмотивованою і непередбачуваною агресивною ворожістю. На думку ряду авторів для цих осіб характерна шизо-епилептоїдна конституція. На відміну від «Зомбі», формованого хронічним жорстоким стресом війни (смертельною загрозою), ще один описуваний клінічний феномен - «феномен Рембо» формується у добровільних учасників ліквідації надзвичайних ситуацій. Даний феномен представляє невротичну структуру, обумовлену інтрапсихичним конфліктом між прагненням до гострих відчуттів (участі до надзвичайних ситуацій) і відчуттями тривоги, вини, сорому і огиди за свою участь в них. Особа з «синдромом Рембо» прагне брати участь в надзвичайних ситуаціях, щоб подолати пасивний або активний внутрішній стрес.
У 25 - 30% українських ветеранів афганської війни мають місце виражені прояви наслідків стресових розладів. У 50% колишніх солдатів-інтернаціоналістів наголошуються окремі симптоми цього розладу. Характерним розладом було зниження рівня їх соціальної адаптації.
Існує точка зору про постчорнобильский синдром як про складну проблему виникнення психологічної, психічної і соматоневрологичної патології у учасників ліквідації наслідків аварії (ЛНА) на Чорнобильській атомній електростанції (ЧАЕС). Ряд дослідників наполягає на участі психотравмуючих чинників в генезе патологічних проявів у ЛНА на ЧАЕС. Підкреслюється роль зміни життєвого стереотипу, що є хронічним патогенним чинником і що приводить до формування стійких психогенних порушень, патохарактерологичного розвитку особи і психосоматичних захворювань. В зв'язку з цим знаходиться і уявлення про постчорнобильский синдром як про патологічні прояви, що нагадують органічні, але виникаючих в результаті емоційного стресу.
В літературі є повідомлення про те, що емоційна напруга і психічний стрес є причиною передчасного старіння.
При дослідженні великої групи шахтарів - ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС - виявилася велика питома вага виникнення у них страху смерті, сенестопатій, нозофобій, розладів сну, зниженого настрою. Проте далеко не тільки у тих шахтарів, які брали участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, але і у багато кого з тих, хто потрапив в катастрофу на підприємствах вугільної промисловості, розглядалися розлади нервової системи.
Як з'ясувалося, з кожним роком збільшується число аварій на шахтах. Так, в 2007 р. на підприємствах вугільної промисловості України відбулося більше 20 аварій, при цьому велика частина з них наголошувалася на Донбасі. В 2006 р. тільки в Донецькій області загинуло 206 гірників, в 2007 – 181, в 2008 – 233, в 2009- 211. В 2007 р. в Донецькій області лише за перше півріччя відбулося 85 крупних аварій, в результаті яких загинуло 160 чоловік. 82% шахт цієї області є небезпечними через раптові викиди вугілля, газу і вибухів пилу. В Луганській області анологічні катастрофи загрожують життєдіяльності 32% шахт.
Здійснений групою учених клініко-динамічний аналіз наслідків стресових станів показав чітку послідовність в розгортанні психопатологічних феноменів. В инициальном періоді його становлення з моменту появи первинних ознак захворювання переважали окремі моно- і мікросимптоми, що протікали на догоспитальному рівні. Подальше вивчення ПТСР дозволило встановити наявність більш вираженої стійкої симптоматики по трьох основних етапах. Етап невротичних (неврозоподібних) реакцій з тривалістю від 3 до 12 місяців характеризувався патологічними змінами і виявлявся переважно по типу психогенних і аномальних особових розладів. Етап невротичних і патохарактерологичних станів розвивався через 1-5 років після перенесеного бойового стресу на фоні додаткових астенизирующих чинників (перевтома, соматичне захворювання, психоемоційні навантаження в побуті, на роботі і ін.). В найсприятливіших випадках динаміки відбувалося формування третього заключного етапу ПТСР. Він характеризувався переходом хвороби в хронічний статус (етап невротичного і патологічного розвитку особи). Для нього властиво тривале (понад 3 роки) формування стійкої патохарактерологичної структури (найбільш часто це торкається учасників афганської війни). Спостерігалася “кристалізація” психопатологічних проявів, що полегшувало їх типологічну і прогностичну оцінку. Як істотні прогностичні критерії виступали: наявність (або відсутність) преморбидної особової акцентуації, соматоорганичних знаків, збереження психотравмуючої ситуації, різкий ступінь вазовегетативної стигмації [22].
Розлади, що виникають після аварій, можна розділити на три рівні (психологічний, невротичний і психотичний).
Велике значення має характер і інтенсивність стресових ситуацій.
Кожна людина має свій «поріг чутливості до стресу» - той індивідуальний рівень напруги, до досягнення якої ефективність діяльності підвищується. Але якщо дія стресора продовжується тривалий період часу, посилюється і перевищується поріг чутливості, у людини істотно знижується успішність роботи і якість життя [65].
Стан і поведінка людини в умовах стресу різко змінюється на протилежне. Про людину в цьому стані японці говорять: «Він втратив свою особу». Цей вислів можна зрозуміти як: «Людина втратила самовладання». Дійсно спокійна і стримана людина раптово ставала метушливою, дратівливою, навіть агресивною і жорстокою. А жива, рухома і товариська людина несподівано ставала похмурою, замкнутою, загальмованою. На першій стадії зникає психологічний контакт в спілкуванні, з'являється відчуження у відносинах. На другій стадії розвитку стресового стану відбувається повна або часткова втрата ефективного і свідомого самоконтролю. «Стихія» деструктивного стресу руйнівно діє на людську психіку. В такій ситуації людина може не пам'ятати, що говорив і що робив. Людина відчуває спустошення і стомлення. На третій стадії людина зупиняється і повертається до «самому себе», часто переживаючи відчуття вини.
Стресові чинники можуть бути гострими (природні і технологічні катастрофи, війни, напади і інші загрози життя), а також хронічними розтягнутими в часі (соціально-економічні труднощі, конфліктна ситуація в сім'ї або на роботі). Стреси підрозділяють на одиничні, множинні і періодичні [98, 22].
Гострі, життебезпечні стреси звичайно потенціюють розвиток реакцій на важкий стрес у вигляді гострих і посттравматичних стресових розладів. Хронічні пролонговані стресові стани приводять до розвитку невротичних і соматоформних розладів. Розвиток ПТСР може мати місце не тільки у учасників або жертв екстремальних подій, але і у членів їх сімей. Уявлення про психологічні і психічні наслідки стресових чинників не є закінченими і повністю сформованими. Як указує ряд авторів, виділення ПТСР є етапом у вивченні дії екстраординарної психічної травми на психічне здоров'я людини [47]. На відміну від гострої стресової реакції ПТСР виникає не у момент стресової події, а у віддалені терміни – після виходу людини із стресової ситуації. Підгострі порушення психіки характеризуються дереализаційними і розладами деперсоналізацій, тривожно-депресивним станом, депресивними реакціями з конверсійними розладами, реакціями эйфоричного типу і обсесивно-фобічними розладами. Особливо стійкими є такі клінічні прояви як депресивні і обсесивно-фобічні розлади, а також порушення сну. Саме ці порушення укладаються в клінічну картину раннього етапу формування ПТСР [6]. Подальший розвиток ПТСР характеризується напливами (пожвавленням), що продовжуються, в свідомості хворого екстремальної ситуації з супутніми афектними реакціями, що виявляються у вигляді тривоги, жаху, страху і так званої «уникаючої поведінки», що характеризується прагненням піти від всіх чинників, що нагадують про трагічні події. Нав'язливі спогади пацієнтів виникають без зовнішніх стимулів, але супроводжуючі їх емоційні реакції можуть бути настільки сильними, що пацієнт відчуває їх в тій же мірі, як і реальні події. Уникнення ситуацій може привести до психогенної амнезії. На цій же стадії часто виникає невротична і психопатотоподібна симптоматика. На думку деяких авторів клінічна картина ПТСР представляє поєднання психопатоподібних (асоціальних, эксплозивних, істеричних) розладів поведінки, що усугубляють алкоголізацією, вживанням наркотиків і важкою неврозоподібною симптоматикою. Проте ряд психологів підкреслюють тугу, тривогу, розчаровання в житті, самотність, суіцидальні думки пацієнтів. Страждання осіб, що перенесли важку психічну травму, виявляються у вигляді настирливо переслідуючими їх спогадами, сфокусованими у вигляді яскравих образних уявлень (flashbacks). Згідно діагностичним критеріям МКБ-10 ПТСР виникає в тому випадку, якщо людина перенесла травматичну подію, пов'язану із загибеллю або серйозними пораненнями людей, або із загрозою загибелі або поранень. При цьому людина може бути як очевидцем, так і жертвою. Другий критерій діагностики ПТСР свідчить, що обов'язковою є виражена емоційна реакція, а саме сильний страх і навіть жах, що поєднується з відчуттям безпорадності.
В роботах ряду авторів описані клінічні варіанти дебюту ПТСР, найпоширенішими з яких є астенічний (астенодепресивний), тривожний, істеричний, ананкастичний. Межі між даними симптомами стерті, розмиті проте їх діагностика сприяє більш правильному прогнозу. Існує думка про стійкі зміни особи після перенесених катастроф. При цьому найбільш часто зустрічаються тривожний, застряючий, педантичний, демонстративний і збудливий. Виявлено, що наявність акцентуації в преморбиде у осіб, професія яких пов'язана з перебуванням в екстремальних ситуаціях або із загрозою катастроф, може бути чинником ризику розвитку ПТСР, що необхідно враховувати при профвідборі [20, 36].
Загальні закономірності виникнення і розвитку ПТСР не залежать від конкретних травматичних подій, проте в психологічній картині ПТСР специфіка травматичного стресора (військові дії або насильство і інше), поза сумнівом, знаходять віддзеркалення [45].
Численні клінічні спостереження за особами, що перенесли катастрофічні стресові події, показали, що у потерпілих розвиваються тривалі психічні порушення поліморфного характеру з втратою звичайної емоційності, нав'язливими і пригноблюючими спогадами, підвищеною збудливістю і дратівливістю, нічними кошмарами і психосоматичними розладами, що повторюються, у вигляді соматовегетативних дисфункцій і соматоформних розладів, представлених функціональними соматичними скаргами, що не мають об'єктивної соматичної основи.
Стрижньовим симптомом ПТСР є стійкі спогади, у вітчизняній літературі часто що позначаються як «нав'язливі ремінісценції» [58]. В психології під ремінісценціями мається на увазі психологічний феномен, що полягає у відстроченому відтворенні того, що первинно тимчасово забуто. В роботах С.Л. Рубінштейна був відзначений важливий аспект феномена ремінісценції - залежність його появи від суб'єктивного афектно значущого відношення запам'ятовує до матеріалу.
Ряд авторів визначають найяскравіші нав'язливі спогади як «ейдетическі ехомнезії», відрізняючи їх від ремінісценцій, що мають менш яскраве плотське забарвлення. Нав'язливі спогади при ПТСР є яскравими, застиглими, багато разів повторювалися, плотські насичені візуалізованими уявленнями, відтворюючими пережите. Для розуміння клінічної картини і закономірності формування ПТСР необхідно звернутися до психологічних аспектів органічних відчуттів, пам'яті і афекту. Феноменологічні ремінісценції при ПТСР наближаються до ейдетичних (наочних) образів пам'яті, які у свою чергу є утвореннями, проміжними між уявленнями і сприйняттями. Ейдетичний образ характеризується тим, що уявлення про відсутній предмет (якщо йдеться про зорові эйдетичні уявлення) даний в наочності, абсолютно неприступній звичайному образу – уявленню, що деталізується. Згідно визначенням психологічної літератури ейдетичні образи є результатами результату збудження органів чуття зовнішніми подразниками. На безпосередній зв'язок органічних відчуттів з афектною сферою указує П.П.Блонській [29], який виділяв афектну пам'ять (крім моторної, образної і логічної), підкреслював, що найбільш довго пам'ятаються сильні емоційні враження. Отже, у сфері самих елементарних відчуттів, зокрема в середовищі интеро- і проприоцептивних відчуттів, ейдетичні переживання не тільки можливі, але і є єдиною формою відтворення пережитих у минулому сильних, негативно афектно забарвлених відчуттів. Отже, спонтанно виникаючі яскраві плотські (ейдетичні) уявлення можна вважати одним з механізмів утворення конверсійної, тривожно-депресивної і іпохондричної симптоматики.
Формування ПТСР може відбуватися у вигляді двох основних варіантів. В першому випадку – після перенесеного пацієнтом гострого психогенного розладу (афектної шокової реакції) в ситуації безпосередньої загрози життя або втрати особово значущого об'єкту (смерть близьких і інші значущі для особи події). В подібних випадках адаптаційних ресурсів особи виявляється недостатньо для переробки гострої стресової ситуації і відбувається зісковзування на онтогенетичні більш ранні форми реагування: дисоциативні, елементарно-афектні, психомоторні, соматовегетативні. Реакції на гострий стрес виявляються, перш за все, дезинтеграцією свідомості – від порівняно легкого афектного звуження до розвитку виражених дисоциативних станів. Таким чином, гострі стресові стани носять зовніличностний характер і частка симптомів, що відображають конституціональні особливості індивідуума незначна. Після гострого періоду (триваючого від секунд до годин) починається когнітивна переробка пережитої травматичної події і його наслідків, нерідко що ускладнюється тривожно-депресивними розладами і формуванням симптомокомплексу ПТСР.
Другий варіант формування ПТСР пов'язаний з тривалим періодом адаптації до хронічної стресової ситуації (наприклад, в умовах бойової обстановки, різних видів екстремальної діяльності людини в мирний час або в ситуації тюремного висновку), з поступовим формуванням компенсаторно-пристосовних особових і психосоматичних змін із закріпленням певного емоційно-поведінкового стереотипу. Після припинення дії психогенії на фоні цих змін стресогенним виявляється вже «звичайне життя», а пережита тривала психотравмуюча ситуація відображається в клінічній картині ПТСР.
Існує подвійний зв'язок між агресивною поведінкою і ПТСР. З одного боку схильність агресії викликає ПТСР, з другого боку деякі симптоми цього розладу – це результат прояву насильства і агресії.
В континуумі від психічного здоров'я до тяжкості психічних розладів ПТСР розташовується між неврозами і психозами, тобто є більш важким розладом, ніж невроз і може включати ілюзії, галюцинації і дисоциативні епізоди.
При вивченні ПТСР, виниклих в результаті технологічних катастроф, в результаті аварій на вугільних шахтах, з'ясувалося, що у хворих наголошується типова симптоматика у вигляді обсесивних ремінісценцій сюжетно-залежного характеру, корелюючими з психогенией; агрипничні розлади з обтяжливо-страхітливими сновидіннями; емоційна притуплена з явищами дратівливої слабкості; своєрідність клінічної моделі розладів сексуальності і ін. Проте своєрідність клініки і динаміки ПТСР, що виникла після аварій на шахтах, полягає в тяжкості і прогностичній несприятливості клінічної картини, що пов'язано з синдромами взаємної індукції в результаті взаємного того, що обтяжив між групами.
Після травматичних стресових ситуацій у потерпілих нерідко виникають стани «депресії» і «тривоги». Дані терміни часто використовують не тільки в медичній психологічній літературі, але і в повсякденній мові. Ці поняття настільки багатоманітні, що дозволяють описувати будь-яке відчуття внутрішнього дискомфорту. В одних випадках депресія набуває форму меланхолії – важкого психічного розладу, що приводить до повної втрати працездатності, інших – до короткочасного погіршення настрою. Описуючи свій стан, хворі можуть скаржитися на відчуття тривоги (або турботи, нервозності) і одночасно – на пригнічений настрій (або відчуття туги і смутку). Нерідко у потерпілих наголошуються змішані симптоми, тобто депресивно-тривожні розлади. Тривожно-депресивні розлади, що виникають після надзвичайних ситуацій, у тому числі аварій в шахтах, наголошуються у 10 – 15% потерпілих. Потерпілі не можуть позбутися нав'язливі спогадах про психотравмуючу подію, необґрунтовано побоюються за своє життя, у них спостерігаються нічні кошмари, галюцинації, порушення настрою у вигляді тривожної і депресивної симптоматики. Разом з тим у них завжди вдається виявити очевидні провокуючі чинники, в даному випадку аварії в шахтах, загроза життя. У момент травмуючої події вони не втрачають свідомості.
Результатом надзвичайних ситуацій можуть бути панічні розлади, які виявляються повторним виникненням нападів з вираженим страхом або дискомфортом. Ці прояви поєднуються з вираженим серцебиттям, пітливістю, ознобом, тремором, відчуттям браку повітря, задишкою, болем або дискомфортом в лівій половині грудної клітки, нудотою, слабкістю, парестезіями, відчуттям жару або холоду, страхом збожеволіти. Напади тривають близько 10 хвилин. Напади виявляються полісистемними вегетативними симптомами, емоційно-афектними розладами і пароксизмальністтю [14]. Потерпілий нерідко фіксує фобічний симптом і асимілює його щодо своєї життєвої глобальної психотравматичної ситуації, нерідко з'являються відомі феномени «вторинного виграшу» і «втечі в хворобу», розвивається невротичний сценарій, все більш що заважає здібності працювати. У ряді випадків формується пасивно-залежна особа з високою частотою тривожності. У даних осіб також наголошуються страхи, проте вони не є домінантними в клінічній картині.
При фобічних симптомах, які з'явилися в слідство травматичного стресу, людина виявляє елементи високої схильності до травматичних ситуацій, у нього виникає недостатній контроль над майбутнім, відчуття того, що він не може гарантувати собі навіть незначні успіхи в майбутньому, алекситимія, незадоволеність власним життям [46].
Віддаленими наслідками аварій є і дисоціативні розлади. За даними зарубіжних авторів дисоціація є одним з основних патогенетических механізмів розвитку наслідків стресових розладів. Прихильники цієї точки зору рахують всі психічні наслідки травматичного стресу дисоціативними по своїй природі і пропонують віднести ПТСР до групи дисоциативних розладів. Ця точка зору не є загальноприйнятою, проте до теперішнього часу має своїх прихильників. На думку Н.В. Тарабриной [31] дисоціація є одним з основних, але не єдиний патогенетичний механізм ПТСР.
Основним проявом дисоціації, що виникає після аварії, є порушення інтегрованих в нормі функцій свідомості або моторної поведінки, усвідомлення автентичності свого его [66].
Розглядаючи феномени, які за традицією, що склалася, відносять до дисоциативних, слід звернути увагу на дисоціацію і абсорбцію [63]. Абсорбція є станом, при якому суб'єкт зливається із зовнішнім об'єктом, виникає стан, «повне поглинання, що нагадує, оточуючим, випробовуваним суб'єктом», що насолоджується [57].
В контексті дисоціації розглядається і стан особливої неуважності, при якій людина знаходиться в стані мрійливості або марень на уяві. Цей стан нагадує дорожній транс. При характеристиці неуважності мають на увазі тимчасову глобальну неувагу. Дисоціація виявляється і у вигляді явищ деперсоналізації. При цьому мається на увазі концепція Фромма про дисоціацію між спостерігаючим і переживаючим его.
Дисоціація може приводити і до змін ідентичності, транзиторної роз'єднаності єдності «Я», при якій у зв'язку з коротким проміжком роз'єднаності роздвоєність особи наголошується без вираженого збитку.
Нерідким клінічним проявом дисоциативнх розладів є амнезія. При цьому під амнезією звичайно мається на увазі флюктуация прив'язаних до певного часу переживань. Даний стан може бути при стані глибоко засмученої свідомості, тимчасово не здібного до обхвату цілісного змісту і відповідно до запам'ятовування. Зміст може і бути присутній в пам'яті при тимчасовій втраті його відтворення. Відтворення цього змісту стає можливим лише під дією гіпнозу.
Клінічна динаміка психопатологічних наслідків надзвичайних ситуацій знаходить свій конкретний вираз в приватних клінічних картинах психічних і психосоматичних розладів у різних контингентів учасників даних ситуацій. До достатньо поширених проявів психологічних порушень, що виникли після надзвичайної ситуації, є феномен настороженості, що виявляється постійною готовністю до віддзеркалення загрози нападу, підвищеним рівнем пильнування і концентрацією уваги на щонайменших градієнтах фізичних параметрів навколишнього середовища. При дослідженні осіб, що володіють феноменом настороженості, за допомогою 8-колірного варіанту тесту М. Люшера виявилося, що усереднений профіль тесту у обстежених значно перевищує стандарт популяції по другій і третій шкалах методики, що свідчить про виражену регресію тривоги на рівень афектів метафоричного подиву і алекситимичної психалгиї, що відображає «неспрацьовування» патогенного Егозахисту шляхом персоніфікованої проекції відчуття загрози [24, 25]. Авторами описується також феномен корпоративної вини. Цей феномен входить в структуру синдрому Егозахисту (в рамках теорії фрустрациї Розенцвейга). На думку ряду авторів він характерний для осіб, що є непрямими винуватцями технологічних аварій. Ці реакції можуть бути різноспрямованими (экстра-, інтро- і імпунитивними), проте переважають реакції на самодокорі, що корелює з клінічною картиною, що нагадує феномен «вини вижив».
На думку ряду авторів в результаті гострої реакції на стрес або посттравматичного стресового розладу виникають реакції дезадаптації [59]. При цьому найважливішим інтегруючим показником дезадаптації виступає тип цілісної поведінкової стратегії потерпілого, його внутрішньої картини хвороби, вираженої в розумінні нового типу стану як специфічної форми життя. Серед різноманітності таких форм поведінки слід виділяти три основні узагальнені типи: астено-дефензивний (переважно адаптований); латентно-дефензивний (дезадаптація з интрапсихичною спрямованістю); аутолитически-дезинтегративний (дезадаптація з интерпсихической спрямованістю).
Астено-дефензівний тип виявляється в адекватній самооцінці або в тенденції до її ігнорування. В різних сферах свого життя, у важких або в конфліктних ситуаціях вони проявляють такі мобілізуючі форми захисти і співволодіння, як активне включення в роботу, перспективну плановану дію, збереження активності при невдачах.
Латентно-дефензівний тип визначається тривожною, депресивною, іпохондричною переробкою особою свого сприйняття захворювання і життя, в основі якій лежить капітуляція перед хворобою і її наслідками. В структурі внутрішньої картини хвороби переважає орієнтація на «виграш від хвороби».
При іпохондричному варіанті наголошується прагнення зберегти відношення до себе як до важко і невиліковно хворій людині. Для цього використовуються різні форми самообмеження, драматизується значення кожного симптому, песимістично оцінюються очікувані результати лікування. У таких хворих переважують ригідні пасивні форми психологічного захисту: «витіснення», «раціоналізація», «відхід в хворобу», «регресія». Виражене зниження соціально-трудової адаптації звичайно не є джерелом переживання, втрачається внутрішня потреба в боротьбі з хворобою, наголошується соматизація клінічної картини «соматогенна концепція» хвороби. Іноді цьому сприяє органічний «грунт», що виявляється у вигляді підвищеної вегетативної реактивності, унаслідок алкоголізації, астенизирующих соматичних захворювань, черепно-мозкової травми. Цій категорії хворих властиві невміння словесно формулювати емоційно-психологічні елементи своїх переживань, а також виражати явища психічного дискомфорту скаргами соматичного характеру.
При істеричних розладах переважаючим механізмом соматизациї клінічної картини є конверсія, обуславливающая трансформацію психологічних конфліктів у функціональні сомато-неврологічні прояви. Істерична конверсія забезпечує значущість «Я-телесного» унаслідок підвищеної мотивації до визнання оточуючими їх ролі важко хворої людини, звичним «соматичним способом» дозвіл афектної напруги.
При неврастенічних розладах механізми соматизациї переважно виявляються психовегетативними синдромами, основу яких часто складає не символічний спосіб виразу психологичного конфлікту, а рефлекторно-зафіксований механізм розрядки афектної напруги, викликаної цим конфліктом.
В нашій країні основою для детального вивчення наслідків психічних травм з'явилася загроза радіаційної поразки.
Хворобливі особові зміни виникають при будь-якому попаданні людини в екстремальні ситуації, особливо різко змінюється особове і соціальне функціонування в ситуаціях, що загрожують життю індивідуума, у тому числі під час аварії в шахтах. Це може виявлятися у вигляді трансформації, частіше негативній, особових особливостей (ціннісно-смислової сфери, індивідуально-типологічних рис, механізмів психологічного захисту, копинг-стратегії і т.д.), порушень поведінки і формування різних психічних розладів (депресивних, тривожних, панічних, посттравматичних стресових розладів).
Як видно з висловленого, вивченню психологічних порушень у осіб, що перенесли стрес в результаті аварій, присвячений ряд наукових робіт. Проте вивчені наслідки більшою мірою є підсумком воєн, крахів, землетрусів. Наслідки аварій на виробництві в основному торкаються чорнобильської катастрофи. Разом з тим ця трагедія має особливості, оскільки до патології її учасників привели не тільки психологічні, але і органічні, пов'язані з радіацією, чинники. До теперішнього часу немає достатньо повних, вивчених на обширному матеріалі даних про патологічні психологічні реакції, що виникли у шахтарів після виробничих аварій.
РОЗДІЛ 2. ДОСЛІДЖЕННЯ ДІЇ ТЕМПЕРАМЕНТУ НА ІНДИВІДУАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ РЕАКЦІЇ ШАХТАРІВ НА СТРЕСОВІ СИТУАЦІЇ
Основу для розробки дійсно наукової теорії темпераменту створило навчання І.П. Павлова про типологічні властивості нервової системи, з якими він зв'язав чотири типи темпераменту.
Властивості нервової системи є природженими індивідуальними особливостями людини, які прямо або побічно роблять вплив абсолютно на всі компоненти психічної організації людини, його поведінку і діяльність. Встановлено, що властивості нервової системи виявляються в завдатках і розвитку здібностей, потребах, мотивах і мотиваційних установках, темпераменті і схильності до конкретних психічних станів, переносимості інтелектуальних і фізичних навантажень, індивідуальному стилі і успішності виконання діяльності.
Павлов виділив три основні властивості нервової системи: силу, врівноваженість і рухливість збудливого і гальмівного процесів. З ряду можливих поєднань цих властивостей Павлов виділив чотири, за його даними, основні, типові комбінації у вигляді чотирьох типів вищої нервової діяльності.
Їх прояви в поведінці Павлов поставив в прямий зв'язок з античною класифікацією темпераменту. Сильний, урівноважений, рухомий тип нервової системи розглядався їм як відповідний темперамент сангвініка; сильний, урівноважений, інертний - темперамент флегматика; сильний, неврівноважений - темперамент холерика; слабий - темперамент меланхоліка. Проте навіть при масовому підході достатньо рідко можна знайти або підібрати яскравих представників із заданими комбінаціями властивостей нервової системи, переважна більшість людей при масовому обстеженні буде віднесена до так званих варіацій основних типів нервової системи.
Сила нервової системи розглядається як здатність кліток великих півкуль зберігати працездатність. В цій властивості виділялися дві сторони:
а) "працездатність у вузькому значенні", тобто здатність тривало витримувати концентроване збудження, не знаходячи позамежного гальмування
б) здатність позамежного гальмування у відповідь на дію одиничного, але для даних умов надмірно сильного подразника
Для слабих нервових систем характерні більший початковий ефект, більш швидке наближення до межі і більш раннє досягнення межі даної функції, тоді як сильні нервові системи характеризуються, навпаки, меншим ефектом при мінімальних значеннях стимулу, більш повільним наближенням до межі функції і більш пізнім досягненням цієї межі. Вказані відмінності можна пояснити, тільки допущенням, що слаба нервова система володіє більш низьким абсолютним порогом, через що стимуляція, падаюча на неї, має більший фізіологічний ефект, ніж та ж по фізичній інтенсивності стимуляція, що приймається сильною нервовою системою.
Врівноваженість нервових процесів - рівновага процесів збудження і гальмування. Відношення сили обох процесів вирішує, чи є даний індивід урівноваженим або неврівноваженим, коли сила одного процесу перевершує силу іншого.
Рухливість – швидкість перебудови реакцій з одного сигнального значення подразника на протилежний. В роботах павловської школи при визначенні рухливості виділялися дві сторони цієї властивості: швидкість виникнення, протікання і припинення нервового процесу - одна сторона; швидкість переходу від збудження до гальмування і назад - інша сторона. Крім того, деякі дослідники виділяють ще і третю сторону цієї властивості - швидкість утворення позитивних і гальмівних умовних зв'язків.
Теплов вважав, що здатність швидко реагувати на зміни в навколишньому середовищі, якому визначається рухливість, має складну природу і тому в різних дослідженнях виступають різні прояви цієї властивості. Всі вони виходять безпосередньо з трьох сторін рухливості, виділених раніше, і всі вони неодмінно характеризуються швидкістю: "можна сказати, що під рухливістю в широкому значенні цього терміну розуміють всі характеристики роботи нервової системи, залежні від чинника часу, всі ті форми цієї роботи, до яких застосовна характеристика швидкості".
Динамічність – швидкість утворення умовного рефлексу. Вона визначається швидкістю реагування на зовнішній подразник, який в процесі утворення умовного рефлексу стає сигналом сприятливої (позитивної – що викликає збудження) або несприятливої (негативної – вимагаючої уникнення і гальмування) ситуації. Динамічність – це один з основних чинників швидкості процесу навчання і пов'язаний з успішністю і швидкістю формування адекватних реакцій. Саме дією цього чинника визначається швидкість первинного пристосування організму до впливу виниклих умов ще задовго до того, як з'явиться необхідність тривалої підтримки реакцій на рівні норми (сила нервової системи) або зміни образу дій на протилежний (рухливість нервових процесів).
ХОЛЕРИК – характеризується високим рівнем психічної активності, енергійністю дій, різкістю, стрімкістю, силою рухів, їх швидким темпом, поривчастим. Він схилений до різких змін настрою, запальний, нетерплячий, схильний емоційним зривам, іноді агресивний. Недостатня емоційна і рухова врівноваженість холерика може виливатися за відсутності належного виховання в нестриманість, запальність, нездатність до самоконтролю при емоціогенних обставинах.
САНГВІНІК – характеризується високою психічною активністю, працездатністю, стрімкістю і жвавістю рухів, різноманітністю і багатством міміки, швидкою мовою. Вони прагнуть частої зміни вражень, легко і швидко озиваються на оточуючі події, товариські. Емоції – переважно позитивні – швидко виникають і швидко зміняються. Порівняно легко і швидко переживає невдачу. За несприятливих умов і негативних виховних впливів рухливість може вилитися у відсутність зосередженості, невиправдану поспішність вчинків, поверхневість.
ФЛЕГМАТИК – цей тип темпераменту характеризується низьким рівнем психічної активності, повільністю, невиразністю міміки. Він нелегко перемикається з одного виду діяльності на іншій і важко пристосовується до нової обстановки. У флегматика переважає спокійний рівний настрій. Відчуття і настрої звичайно відрізняються постійністю. У разі невдалих виховних впливів у нього може розвинутися млявість, бідність емоцій, схильність до виконання одноманітних дій.
МЕЛАНХОЛІК – характеризується низьким рівнем психічної активності, сповільненістю рухів, стриманістю міміки і мови, швидкою стомлюваністю. Його відрізняють висока емоційна чутливість до що відбуваються з ним подій, звичайно що супроводиться підвищеною тривожністю, глибина і стійкість емоцій при слабому їх зовнішньому прояві, причому переважають негативні емоції. При недоліку відповідних виховних дій у меланхоліка може розвинутися підвищена емоційна ранима, замкнутість, відчуженість, боязнь нових ситуацій, людей і різного роду випробувань.
Приведені дані показують, що залежно від умов формування особи кожний тип темпераменту може характеризуватися комплексом як позитивних, так і негативних психологічних рис: «кращих» або «гірших». Тільки позитивних, або тільки негативних темпераментів не існує.
2.1 Визначення типів темпераменту та рівня особової тривожності
З метою освоєння методик психофізіологічних досліджень розв'язувалися наступні задачі:
1) визначення типів темпераменту і їх вираженості у випробовуваних;
2) вивчення нейродинамических особливостей нервової системи випробовуваних;
3) визначення рівня особової тривожності;
4) оцінка загального рівня здоров'я шахтарів.
Відповідно до задач дослідження було проведено тестування 91 шахтаря у віці 19- 43 років.
Були використані наступні методики:
1. оцінки властивостей нервової системи по Сафонову В.К. (опитувальник ВНС);
2. визначення типів темпераменту по Айзенку Г.;
3. визначення особової тривожності по Спілбергеру;
4. оцінки загального рівня здоров'я по Кураеву Г.А. (ОЗРЗ).
Для оцінки властивостей нервової системи випробовуваним пропонувалося відповісти на 56 питань анкети. Кожне питання мало 5 варіантів відповіді, позначених буквами: а, б, в, г, д. На бланку для відповідей випробовувані напроти кожного питання ставили одну з букв, у відповідності їх відчуттю або поведінці. Потім, підраховуються бали, закодовані в наступній шкалі: перша відповідь – 5 балів, другий – 4 бали, третій – 3, четвертий – 2, п'ятий – 1. Питання 23, 33, 41 оцінюються в зворотному порядку.
Оцінка властивостей нервової системи по опитувальнику ВНС здійснюється по семи шкалах, кожній з яких відповідав певний номер питання і відповіді.
1. Шкала чутливості (ШЧ)– 1,8,15,23,32,37,46,50.
2. Шкала емоційної реактивності (ШЕР) – 2,9,22,25,33, 38, 45, 53.
3. Шкала рухливості нервових процесів (ШРНП) – 5, 14, 19, 26, 35, 40, 49, 54.
4. Шкала сили процесу гальмування (ШСПГ) – 4, 12, 17, 27, 34, 41, 48, 55.
5. Шкала енергійності (ШЕН) – 7,10,21,24,31,39,43,52.
6. Шкала витривалості до тривалих навантажень (ШВТН) – 3, 11, 16, 20, 30, 36, 44, 51.
7. Шкала витривалості до інтенсивних навантажень (ШВІН) – 6, 13, 18, 29, 46, 47, 56, 28.
Для оцінки властивостей нервової системи проводився аналіз по кожній з шкал.
При проведенні оцінці і підрахунку результатів в даному випадку було доцільне використовувати шкалу, що містить 3 інтервали. Після визначення суми балів по шкалах, всі випробовувані були розбиті на 3 групи. Потім була побудована 3-х бальна шкала (табл. 2.1), оскільки такий прийом шкалування зручний для виділення крайніх груп випробовуваних, у яких найбільшою мірою спостерігається прояв оцінюваної властивості нервової системи.
Таблиця 2.1 - Трьохбальна оцінка вираженості властивостей нервової системи
Вираженість властивостей нервової системи | |||
Властивості нервової системи | низька –1 бал | середня –2 бали | висока –3 бали |
1.Сила збудження а) опитувальник ВНС Шкала 1 | 29 балів і більш | 28-25 балів | 24 бали і менш |
2.Подвижность збудження а) опитувальник ВНС Шкала 3 | 25 балів і менш | 26-29 балів | 30 балів і більш |
Для більш диференційованої і точної оцінки даних, подальшого обчислення похідних показників, а також для вирішення питань індивідуалізації психологічного супроводу конкретної людини проводилася оцінка по семибальній шкалі.
В обстеженні в першу чергу необхідно звертати увагу на випробовуваних, що отримали мінімальні і максимальні бали, як по окремих показниках, так і за підсумковими стандартними оцінками.
Таблиця 2.2 - Семибальна оцінка вираженості властивостей нервової системи
Властивості нервової системи | Вираженість властивості в балах | ||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | |
1.Сила збудження | |||||||
а) опитувальник ВНС Шкала 7 | 19 і менш | 20-21 | 22-24 | 25-28 | 29-31 | 32-34 | 35 і більш |
б)опитувальник ВНС Шкала 1 | 33 і більш | 32 | 31-29 | 28-25 | 24-23 | 22 | 19 і менш |
2. Рухливість | |||||||
а) опитувальник ВНС Шкала 3 | 17 і менш | 18-22 | 23-25 | 26-29 | 33-32 | 33-34 | 35 і більш |
При визначенні прояву типів темпераменту по Айзенку Р. випробовуваним пропонувалося відповісти на 57 питань і в бланку для відповідей відповідного питанню номера поставити "+" якщо відповідь "Так", і "-" якщо відповідь "Ні". Перед тестуванням випробовувані одержували інструкцію представити типові ситуації і дати відповідь без довгих роздумів (Додаток А).
Аналіз результатів проводився по трьох критеріях: экстраверсия, нейротизм і щирість.
1. Індекс щирості: "так" – 6,24,36"ні" - 12,18,30,42,48
більше 4 балів – не щирі відповіді
2. Экстраверсия: "так" – 1,3,8,10,13,17,22,25,27,39,44,46,49,53,56
"ні" – 5,15,20,29,32,34,37,41,51
3. Нейротізм: "так" – 2,4,7,9,11,14,16,19,21,23,26,28,31,33,35,38,40,43
45,47,50,52,54,55
Критерії оцінки Шкала экстраверсии 12-18 балів - помірна экстраверсия (ПЕ)19-24 балів - значна экстраверсия (ЗЕ)
1-7 балів - значна інтраверсия (ЗІ)
8-11 балів - помірна інтраверсия (ПІ)шкала нейротизма 0-10 балів - висока емоційна стійкість (ВЕС)
11-12 балів - середня емоційна стійкість (СЕС)
15-18 балів - висока емоційна нестійкість (ВЕН)
19-24 балів - дуже висока емоційна нестійкість (ДВЕН)
ЕКСТРАВЕРТИ – люди, орієнтовані на оточуючий мир, безпосередні, активні, відкриті в емоційних проявах, люблячі рух і ризик. Для них характерна імпульсна, гнучкість поведінки, товариськість і соціальна адаптированість. Звичайно це активні, галасливі люди, «душа компанії», заводії, відмінні бізнесмени і організатори, володіють зовнішньою чарівливістю, прямолінійні в думках. Як правило, орієнтуються на зовнішню оцінку, тому можуть добре здавати іспити, пнулися до нових вражень і відчуттів, оптимістичні, добре справляються з роботою, що вимагає швидкого ухвалення рішення. Разом з тим, екстраверти мають схильність до нещасних випадків.
ІНТРОВЕРТИ – люди, для яких найбільший інтерес представляють явища власного внутрішнього світу, для них свої теорії і оцінки реальності важливіше, ніж сама реальність. Вони схильні до роздумів, самоаналізу, нетовариські, замкнуті і випробовують утруднення в соціальній адаптації і часто соціально пасивні. Звичайно більш чутливі до зовнішніх подразників, вірніше розпізнають кольори, звуки, більш обережні, акуратні і педантичні, показують якнайкращі результати по тестах інтелекту, краще за інші вчаться в школі і вузі, краще справляються з монотонною роботою. Начальники, займають високі пости, що не вимагають постійного спілкування з людьми, частіше всього інтроверти.
Холерик - емоційно нестійкий екстраверт, сангвінік - емоційно стійкий екстраверт, флегматик - емоційно стійкий інтроверт, меланхолік - емоційно нестійкий інтроверт.
Тест визначення рівня особової тривожності по Спілбергеру включав 20 питань, на які випробовуваним пропонувалося відповісти і в бланку для відповідей до опитувальника поставити цифру, відповідну вибраному варіанту. Перед тестуванням випробовувані одержували інструкцію вибрати один з чотирьох запропонованих варіантів відповідей залежно від того, як вони себе відчувають звичайно.
Рівень особової тривожності оцінювався по наступних параметрах:Прямі питання - 2, 3, 4, 5, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 17, 18, 20
Зворотні питання - 1, 6, 7, 10, 13, 16, 19
ЛТ = сума прямих - сума зворотних + 35
Критерії оцінки рівня ЛТ 20-30 - низький рівень31-45 - середній рівень
46-80 - високий рівень
Оцінка загального рівня здоров'я проводилася по методиці Кураева Г.А. Анкета, заповнювана обстежуваними, була побудована за нозологічним і функціонально-системним принципом і включала питання, що дозволяють виділити дванадцять синдромів:
1. Астенічний 7. ЛОР
2. Невротичний8. ШКТ
3. Істероподобний9. Серцево-судинний
4. Психастенічний10. Анемічний
5. Патохарактерологичеській11. Алергічний
6. Цереброастенічеській12. Вегето-судинної дистонії
Перші шість блоків питань дозволяють виявити порушення поведінки людини прикордонного рівня, визначити наступні синдроми.
Астенічний синдром – поведінка, що характеризується підвищеною стомлюваністю, виснаженістю, ослабленням або втратою здібності до тривалого фізичного або розумового напруги, дратівливістю, частою зміною настрою, слізністю, примхливістю, вегетативні розлади. По переважанню явищ втрати самовладання, нестриманості, дратівливості або, навпаки, швидкої виснаженості, дратівливій слабкості виділяють гиперастеничний або гипоастеничний синдром.
Невротичний синдром - поведінка, що характеризується суб'єктивними переживаннями (відчуття тривоги, власної неповноцінності, страх висоти, замкнутих просторів, нав'язливі думки, спогади і т.д.), соматовегетативні розлади (порушений сон, поганий апетит, блювота, діарея, прискореної серцебиття і т.і.).
Істероподобний синдром – для поведінки людини характерні: безмежний егоцентризм, жадання постійної уваги до своєї персони, захоплення, здивування, шанування, співчуття. Уявна емоційність насправді обертається відсутністю щирих відчуттів при великій експресії емоцій, театральності, схильності до малювання і позерства.
Психастенічний синдром - для поведінки людини характерні: нерішучість і схильність до розсудності, тривожна недовірливість і любов до самоаналізу і легкість формування нав'язливих страхів, побоювань, дій, думок, уявлень.
Патохарактерологичний синдром - особливості поведінки пов'язані з «поганим характером», реакціями протесту, асоціальною поведінкою, обумовленою психотравматичною ситуацією в дитячому віці і (або) поганим вихованням.
Цереброастенічний синдром – поведінка, з представленими симптомами мозкового (церебрального) походження (запаморочення, психосенсорні розлади), пов'язують з відставанням в розвитку центральної нервової системи.
Ще п'ять блоків питань відноситься до симптомокомплексів, що відображає стан таких функціональних систем, як «вухо-горло-ніс» (ЛОР), шлунково-кишкова (ШКТ), серцево-судинна, кровотворення (анемічний синдром), імунна (алергічний).
Останній блок – вегето-судинна дистонія характерний комплекс симптомів, що відображають стан вегетативної нервової системи. Цей синдром об'єднує ознаки порушення регуляції судинного русла організму (водного балансу, терморегуляції, випоту і т.д.), і, як правило, формується під впливом травматичних психічних чинників.
Кожний блок питань включає десять найхарактерніших симптомів, які випробовувані оцінювали по частоті зустрічається (рідко – 1 бал, часто – 2 бали, постійно – 3 бали) і по силі вираженості (слабо – 1 бал, помірно – 2 бали, сильно – 3 бали).
При аналізі результатів кількісної оцінки частоти проявів і сили вираженості симптомів в кожному з блоків виводився інтегральний коефіцієнт (сума балів по частоті і силі), який є основним показником неблагополуччя в тому або іншому блоці симптомокомплексів, а отже, і рівня здоров'я.
Виходячи з результатів обчислення інтегрального показника, визначають рівень здоров'я по кожному синдрому.
Сума балів Рівень здоров'яВід 0 до 12 Високий
Від 13 до 24Вище середнього
Від 25 до 36Середній
Від 37 до 48Нижче середнього
Від 49 до 60Низький
На підставі статистичного аналізу результатів опитувальника ВНС були отримані показники проявів властивостей нервової системи випробовуваних: чутливість, емоційна реактивність, рухливість нервових процесів, сила процесів гальмування, енергійність, витривалість до тривалих і інтенсивних.
Таблиця 2.3 - Прояв властивостей нервової системи у шахтарів (угрупування по віку)
Вік n-колич | ШЧ | ШЕЧ | ШРНП | ШСПГ | ШЕН | ШВТН | ШВІН |
19-20 n=7 | 27.43± 1.23 | 23.43± 1.48 | 27.14± 1.63 | 27.71± 1.92 | 26.71± 1.77 | 26.43± 1.39 | 26.71± 1.79 |
21-25 n=35 | 29.03± 0.45 | 23.8± 0.59 | 26.71± 0.55 | 27.14± 0.57 | 26.06± 0.55 | 25.31± 0.58 | 25.91± 0.50 |
19-25 n=42 | 28.76± 0.43 | 23.74± 0.54 | 26.79± 0.53 | 27.24± 0.56 | 26.17± 0.54 | 25.5± 0.53 | 26.05± 0.51 |
26-30 n=6 | 29.33± 0.71 | 19.17± 1.35 | 28.5± 1.69 | 31±1 | 28± 1.44 | 28.17± 1.96 | 27.67± 0.92 |
31-35 n=14 | 28.79± 0.54 | 23.07± 1.35 | 26.5± 1.69 | 25.86± 0.67 | 27.36± 0.93 | 25.43± 1.004 | 27.21± 0.92 |
26-35 n=20 | 28.95± 0.43 | 21.9± 1.03 | 27.1± 0.75 | 27.4± 0.77 | 27.55± 0.76 | 26.25± 0.93 | 27.35±00.75 |
36-40 n=9 | 28.78± 1.01 | 20.33± 1.68 | 28.67± 1.73 | 27± 1.21 | 27.56± 1.57 | 27.67± 0.62 | 27.44± 0.84 |
41-43 n=20 | 29.4± 0.55 | 23.65± 1.06 | 25.45± 0.75 | 26.7± 0.85 | 25.7± 0.82 | 23.35± 0.82 | 26.05± 0.81 |
36-43 n=29 | 29.21± 0.48 | 22.62± 0.92 | 26.45± 0.78 | 26.79± 0.69 | 26.28± 0.75 | 24.69± 0.70 | 26.48± 0.62 |
19-43 n=91 | 28.95± 0.27 | 22.98± 0.45 | 26.75± 0.38 | 27.13± 0.37 | 26.51± 0.38 | 25.41± 0.39 | 26.47± 0.35 |
Відповідно до оцінних критеріїв В.К. Сафонова для випробовуваних в цілому характерні середні значення проявів вказаних властивостей нервової системи за винятком емоційної реактивності (ШЕР = 22.98 ± 0.45), яка нижче середнього.
На підставі порівняльного аналізу проявів властивостей НС виявлені наступні достовірні відмінності за статевою ознакою:
Можливо, що низька емоційна реактивність у шахтарів пов'язана з показником помірної интроверсії, отриманою в тесті визначення типу темпераменту по Р. Айзенку, що характеризується замкнутістю, схильністю до самоаналізу, чутливістю.
Характеристика типів темпераменту і рівня особової тривожності
Отримані результати по опитувальниках Г. Айзенка і Спілбергера представлені в таблиці 2.4.
Згідно критеріям оцінки для випробовуваних в цілому характерний середній рівень особової тривожності, середня емоційна стійкість і помірна экстраверсия. На підставі цього можна зробити висновок, що серед шахтарів по типу темпераменту переважають сангвініки.
Слід зазначити, що з 22 протестованих 12 характеризуються помірною екстраверсією, а 10 – помірною інтраверсією (з них шістьом властива значна інтраверсія ( 1 – 7 балів).
На підставі аналізу результатів опитувальника ОЗРЗ були отримані наступні показники, що характеризують рівень здоров'я по дванадцяти синдромах: астенічний, невротичний, істероподібний, психастеничний, патохарактерологичний, цереброастеничний, ЛОР, ШКТ, серцево-судинний, анемічний, алергічний, вегето-судинної дистонії (таблиця 2.5).
Оцінюючи середні значення, можна зробити висновок, що для шахтарів в цілому характерний середній і вище середнього рівні здоров'я. Показники здоров'я по перших шести синдромах, що характеризують поведінку людини, мають більш низький рівень, згідно критеріям оцінки (12.51±0.82 – 25.87±0.80 – вище середнього), ніж по синдромах, що відображають стан функціональних систем організму і вегетативної нервової системи (11.66±0.44 – 16.31±1.02 - високий, вище середнього).
Таблиця 2.4 - Тип темпераменту і рівень особової тривожності випробовуваних
Вік n-кількість | Е | Н | І | ОТ | |||||
| 19-20 n=7 | 11.86±1.42 | 12.71± 1.7 | 2.571± 0.39 | 44.29± 2.97 | ||||
21-25 n=35 | 12.4± 0.62 | 13.83± 0.73 | 2.486± 0.25 | 43.8± 0.95 | |||||
19-25 n=42 | 12.31± 0.57 | 13.64± 0.66 | 2.5± 0.22 | 43.88± 0.92 | |||||
26-30 n=6 | 11.5± 2.08 | 8.16± 2.21 | 2.833± 0.75 | 41.5± 1.41 | |||||
31-35 n=14 | 13.07± 1.07 | 13.14± 1.26 | 2.143± 0.47 | 40.36± 2.49 | |||||
26-35 n=20 | 12.6± 0.96 | 11.65± 1.19 | 2.35± 0.39 | 40.7± 1.77 | |||||
36-40 n=9 | 11.56± 1.66 | 11.11± 1.86 | 3.111± 0.51 | 41.89± 2.23 | |||||
41-43 n=20 | 13.6± 0.89 | 14.6± 1.101 | 2.1± 0.32 | 42.1± 1.45 | |||||
36-43 n=29 | 12.97± 0.81 | 13.52± 0.98 | 2.414± 0.283 | 42.03± 1.197 | |||||
19-43 n=91 | 12.58± 0.42 | 13.16± 0.51 | 2.44± 0.15 | 42.59± 0.695 | |||||
Психодіагностіка дорослих людей має свої особливості. По-перше, методи в основному повинні бути особові і соціально-психологично орієнтованими, оскільки інтелектуальний розвиток до початку дорослої людини вже практично завершений, а особове і міжособове ще довгий час продовжуються.
По-друге, дорослі люди з набагато меншою готовністю беруть участь в психодиагностиці, ніж діти. Це обумовлено зайнятістю дорослих і наявністю у них більшої кількості різноманітних комплексів, ніж у дітей. Тому тести, призначені для дорослих людей, повинні бути життєво значущими для них і не віднімати дуже багато часу. Крім того, ці тести не повинні торкатися тих сторін душі людини, які він хотів би приховати від сторонніх людей. Дитину можна примусити взяти участь в дослідженні, але з дорослою людиною це робити ні по правових, ні по моральних міркуваннях не можна.
По-третє, діти з великою готовністю, щирим бажанням беруть участь в групових обстеженнях, зазнаючи разом з тим значні психологічні труднощі при індивідуальному тестуванні і самотестуванні. Дорослі, навпаки, частіше за все віддають перевагу індивідуальному тестуванню, самотестуванню. Тому тести для дорослих повинні вибиратися і складатися так, щоб випробовуваний міг без особливих зусиль відповідати на є в них питання самостійно.
Це торкається як вибору предмету і методів дослідження, так і визначення відповідної обстановки для проведення психодіагностичного обстеження.
База дослідження – шахтарі в кількості – 35 чоловік.
Діагностика проводилася з використанням наступних тестів:
- опитувальник Айзенка за визначенням темпераменту;
- спрямованість особи як виявлення індивідуального стилю діяльності (Б. Басса).
Дані тести були вибрані для виявлення взаємозв'язку між типом темпераменту і індивідуальним стилем діяльності.
За допомогою методик Айзенка нами були отримані результати по типах темпераменту (опис результатів – табл.2.6).
За допомогою методики Б. Басса виявляються наступні спрямованості:
Спрямованість на себе (Я) - орієнтація на пряму винагороду, агресивність в досягненні статусу, владність, схильність до суперництва, дратівливість, тривожність, інтровертированність.
Спрямованість на спілкування (О) - прагнення за будь-яких умов підтримувати відносини з людьми, орієнтація на спільну діяльність, але часто в збиток виконанню конкретного завдання або наданню щирої допомоги людям; орієнтація на соціальне схвалення, залежність від групи, потреба в емоційних відносинах з людьми.
Спрямованість на справу (Д) - зацікавленість в рішенні ділових проблем, виконання роботи якнайкраще, орієнтація на ділову співпрацю, здатність відстоювати на користь справи власну думку, яка корисно для досягнення загальної мети.
Результати проведеного анкетування представлені в таблиці 2.5.
Графічні дані за наслідками дослідження темпераменту і спрямованості представлені на Рис. 2.1, Рис. 2.2.
Таким чином, після проведення тестування, нами були отримані наступні результати. Обстеження групи на тип темпераменту:
6% - флегматики;
20% - меланхоліки;
34% - сангвініки;
40% - холерики.
Таблиця 2.5 - Результати анкетування
ПІБ випробовуваного | Темперамент | Спрямованість |
Антонец Е.В. | Холерик | НС |
Байструков Т.А. | Холерик | НС |
Бандюк Я.А. | Меланхолік | НС |
Бардаков Н.А. | Сангвінік | НВД |
Блохин С.О. | Сангвінік | НС |
Боровой В.С. | Холерик | НС |
Варюшкин С.В. | Сангвінік | НЗ |
Вецкой А.В. | Сангвінік | НЗ |
Гаврилов Е.В. | Меланхолік | НС |
Горелов Е.В. | Холерик | НВД |
Евенко Д.Н. | Флегматик | НС |
Журавлев О.А. | Холерик | НВД |
Зайцев Д.В. | Сангвінік | НС |
Исупов Л.А. | Сангвінік | НВД |
Кальке Р.Ю. | Сангвінік | НВД |
Кандалов Е.И. | Сангвінік | НВД |
Корсаков И.И. | Меланхолік | НВД |
Костельцев М.С. | Флегматик | НЗ |
Костюкевич О.В. | Холерик | НВД |
Кривошеин Е.С. | Холерик | НС |
Куликов А.Г. | Меланхолік | НС |
Кулов М.И. | Холерик | НС |
Можна говорити про те, що переважаюча більшість шахтарів є сангвініками і холериками.
Виявлення спрямованості особи дало наступні результати:
спрямованість на себе – 60%
спрямованість на спілкування – 29%
спрямованість на справу – 11%
Для виявлення залежності темпераменту і індивідуального стилю діяльності необхідно провести математичну обробку результатів.
Анализ результатів дослідження
Види кореляційних взаємозв'язків
Кореляційний аналіз (від лат. correlatio - співвідношення) - статистичний метод оцінки форми, знака і тісноти зв'язку досліджуваних ознак або чинників. Кореляційний аналіз виявляє міру відношення двох різних рядів змінних.
В таблиці 2.6 дана класифікація видів кореляційних взаємозв'язків по різних підставах: тісноті, формі, характеру, величині, ступені взаємозв'язку.
Рис. 2.1 - Типи темпераменту по виборці
Рис. 2.2 - Спрямованість особистості (стиль поведінки)
Число, що служить кількісним виразом ступеня кореляції або по іншому, тісноти взаємозв'язку, називають коефіцієнтом кореляції. Значення коефіцієнта кореляції змінюється в межах від -1 до +1. Чим більше абсолютне значення коефіцієнта кореляції, тим тісніше зв'язок між змінними.
Визначити рівень значущості (р) коефіцієнта кореляції для певного числа випробовуваних можна по таблицях:
«Критичні значення вибіркового коефіцієнта кореляції рангів» для коефіцієнта рангової кореляції Спірмена;
«Критичні значення коефіцієнта кореляції Пірсона» для коефіцієнта лінійної кореляції Пірсона.
Таблиця 2.6 - Види кореляційних взаємозв'язків
Вид кореляції | Величина | Ступінь взаємозв'язку |
По тісноті зв'язку | ||
Повна або зроблена | 1,00 або -1,00 | Максимально можлива |
Часткова | від +0,01 до +0,20 від -0,01 до -0,20 | Незначна або дуже слаба Низька або слаба Достатньо виражена або середня Висока або сильна, тісна |
від ± 0,20 до ±0,40 | ||
від ±0,40 до ±0,70 | ||
від ±0,70 до ±0,99 | ||
Відсутність кореляції | 0 | Взаємозв'язок відсутній |
По спрямованості Характер взаємозв'язку | ||
Позитивна | від 0,01 до 1,00 | Прямо пропорційний взаємозв'язок |
Негативна | від -0,01 до -1,00 | Назад пропорційний взаємозв'язок |
Тотожна | ±1 | Тотожність між змінними |
Формою | ||
Прямолінійна | Рівномірним змінам однієї змінної відповідають рівномірні зміни іншій | |
Криволінійна | Рівномірна зміна однієї ознаки поєднується з нерівномірною зміною іншого |
Таблиця 2.7 - Види кореляційних зв'язків по рівню його значущості
Вид кореляції | Рівень статистичної значущості |
Висока значуща кореляція | р > 0,01 |
Значуща кореляція | р > 0,05 |
Тенденція достовірного зв'язку | р > 0,10 |
Незначуща кореляція | при r, не досягаючим рівня значущості |
Обчислення коефіцієнта рангової кореляції по Ч.Спірмену
При порівнянні порядкових величин користуються коефіцієнтом рангової кореляції по Ч. Спирмену (rs).
Метод рангової кореляції Спірмена дозволяє визначити тісноту і напрям кореляційного зв'язку між наступними рядами змінних:
- двома ознаками, зміряними в одній і тій же групі випробовуваних;
- двома груповими ієрархіями або профілями змінних;
- індивідуальною і груповою ієрархіями ознак;
- двома індивідуальними ієрархіями.
rs =1 - (d ? УdІ) / (N (NІ-1)), (2.1)
де rs - коефіцієнт рангової кореляції Спірмена;
N - число порівнюваних пар величин двох змінних;
d? - квадрат різниць рангів цих величин.
Число порівнюваних пар повинне відповідати нерівності 5< N ? 40.
Алгоритм обчислення rs:
Табулювати всі первинні результати.
Привласнити кожному результату ранг. Якщо в ряді, що ранжирується, зустрічаються однакові величини, то для них знаходять середнє значення рангу. Ранжирування проводиться окремо для змінних X і У (перша і друга методика).
Обчислити різницю рангів для кожної пари значень X і У (RX-RY = d).
Сповісти значення різниці рангів в квадрат.
Підсумовувати результати, отримані після зведення в квадрат різниць рангів.
Отриманий результат підставити у формулу (2.1).
Для більш зручного обчислення скористаємося допоміжною таблицею (табл. 2.9).
Xi - результат кожного i-того випробовуваного по методиці X;
Yi - результат кожного i-того випробовуваного по методиці У;
RX - привласнені значення рангів результатам методики X;
RY - привласнені значення рангів результатам методики У;
| d | - модуль значення різниці рангів (RX-RY);
d? - квадрат різниць;
УdІ - сума квадратів різниць.
Підставимо суму, що вийшла, у формулу (2.1) для з'ясування коефіцієнта рангової кореляції:
rs =1 - (6 ? УdІ) / (N (NІ-1)) = 1 – (6 ? 4227) / (35 (352 – 1)) = 1 – 25362/42840 = 0,4
Таблиця 2.8 - Допоміжна таблиця для розрахунку коефіцієнта кореляції по Спірмену
№ | Xi | Yi | RX | RY | | d | | d? |
| |||||||||
1 | Х 1 | НС 1 | 7,5 | 11 | 3,5 | 12,25 |
| |||||||||
2 | Х 1 | НС 1 | 7,5 | 11 | 3,5 | 12,25 |
| |||||||||
3 | М 2 | НС 1 | 18 | 11 | 7 | 49 |
| |||||||||
4 | З 3 | НВД 2 | 27,5 | 26,5 | 1 | 1 |
| |||||||||
5 | З 3 | НС 1 | 27,5 | 11 | 16,5 | 272,25 |
| |||||||||
6 | Х 1 | НС 1 | 7,5 | 11 | 3,5 | 12,25 |
| |||||||||
7 | З 3 | НЗ 3 | 27,5 | 33,5 | 6 | 36 |
| |||||||||
8 | З 3 | НЗ 3 | 27,5 | 33,5 | 6 | 36 |
| |||||||||
9 | М 2 | НС 1 | 18 | 11 | 7 | 49 |
| |||||||||
10 | Х 1 | НВД 2 | 7,5 | 26,5 | 19 | 361 |
| |||||||||
11 | Ф 4 | НС 1 | 34,5 | 11 | 23,5 | 552,25 |
| |||||||||
12 | Х 1 | НВД 2 | 7,5 | 26,5 | 19 | 361 |
| |||||||||
13 | З 3 | НС 1 | 27,5 | 11 | 16,5 | 272,25 |
| |||||||||
14 | З 3 | НВД 2 | 27,5 | 26,5 | 1 | 1 |
| |||||||||
15 | З 3 | НВД 2 | 27,5 | 26,5 | 1 | 1 |
| |||||||||
16 | З 3 | НВД 2 | 27,5 | 26,5 | 1 | 1 |
| |||||||||
17 | М 2 | НВД 2 | 18 | 26,5 | 8,5 | 72,25 |
| |||||||||
18 | Ф 4 | НЗ 3 | 34,5 | 33,5 | 1 | 1 |
| |||||||||
19 | Х 1 | НВД 2 | 7,5 | 26,5 | 19 | 361 |
| |||||||||
20 | Х 1 | НС 1 | 7,5 | 11 | 3,5 | 12,25 |
| |||||||||
21 | М 2 | НС 1 | 18 | 11 | 7 | 49 |
| |||||||||
22 | Х 1 | НС 1 | 7,5 | 11 | 3,5 | 12,25 |
| |||||||||
23 | З 3 | НС 1 | 27,5 | 11 | 16,5 | 272,25 |
| |||||||||
24 | З 3 | НВД 2 | 27,5 | 26,5 | 1 | 1 |
| |||||||||
25 | Х 1 | НС 1 | 7,5 | 11 | 3,5 | 12,25 |
| |||||||||
26 | З 3 | НС 1 | 27,5 | 11 | 16,5 | 272,25 |
| |||||||||
| 27 | М 2 | НС 1 | 18 | 11 | 7 | 49 | |||||||||
| 28 | М 2 | НС 1 | 18 | 11 | 7 | 49 | |||||||||
| 29 | З 3 | НС 1 | 27,5 | 11 | 16,5 | 272,25 | |||||||||
| 30 | Х 1 | НС 1 | 7,5 | 11 | 3,5 | 12,25 | |||||||||
| 31 | Х 1 | НЗ 3 | 7,5 | 33,5 | 26 | 676 | |||||||||
| 32 | Х 1 | НС 1 | 7,5 | 11 | 3,5 | 12,25 | |||||||||
| 33 | М 2 | НС 1 | 18 | 11 | 7 | 49 | |||||||||
| 34 | Х 1 | НС 1 | 7,5 | 11 | 3,5 | 12,25 | |||||||||
| 35 | Х 1 | НВД 2 | 7,5 | 26,5 | 19 | 361 | |||||||||
| У= 4227 | |||||||||||||||
Таким чином, (на підставі табл. 2.7 і табл. 2.8) ми отримали наступні результати:
вид кореляції по тісноті зв'язку – часткова;
ступінь взаємозв'язку – достатньо виражена або середня між темпераментом і стилем діяльності;
вид кореляції по спрямованості – позитивна;
характер взаємозв'язку – прямо пропорційний.
Визначення статистичної значущості коефіцієнта кореляції
Об'єктивно, надійність коефіцієнта кореляції залежить від його величини, від числа пар X і У, для яких він був підрахований і від якості обробки результатів.
Статистичну значущість отриманого коефіцієнта кореляції можна визначити за допомогою таблиці 2.10. В першому стовпці (N) указується число пар результатів X і У, для яких визначений коефіцієнт кореляції. Другий і третій стовпці - це показники рівня значущості (0,05 і 0,01).
Таблиця 2.9 - Критичні значення вибіркового коефіцієнта кореляції рангів по Спірмену
N | Р | N | Р | N | Р | |||
0.05 | 0.01 | 0.05 | 0.01 | 0.05 | 0.01 | |||
5 | 0.94 | - | 17 | 0.48 | 0.62 | 29 | 0.37 | 0.48 |
6 | 0.85 | - | 18 | 0.47 | 0.60 | 30 | 0.36 | 0.47 |
7 | 0.78 | 0.9* | 19 | 0.46 | 0.58 | 31 | 0.36 | 0.46 |
8 | 0.72 | 0.88 | 20 | 0.45 | 0.57 | 32 | 0.36 | 0.45 |
9 | 0.68 | 0.83 | 21 | 0.44 | 0.56 | 33 | 0.34 | 0.45 |
10 | 0.64 | 0.79 | 22 | 0.43 | 0.54 | 34 | 0.34 | 0.44 |
11 | 0.61 | 0.76 | 23 | 0.42 | 0.53 | 35 | 0.33 | 0.43 |
12 | 0.58 | 0.73 | 24 | 0.41 | 0.52 | 36 | 0.33 | 0.43 |
13 | 0.56 | 0.70 | 25 | 0.39 | 0.51 | 37 | 0.33 | 0.43 |
14 | 0.54 | 0.68 | 26 | 0.39 | 0.50 | 38 | 0.32 | 0.41 |
15 | 0.52 | 0.66 | 27 | 0.38 | 0.49 | 39 | 0.32 | 0.41 |
16 | 0.50 | 0.64 | 28 | 0.38 | 0.48 | 40 | 0.31 | 0.40 |
По таблиці «Критичні значення вибіркового коефіцієнта кореляції рангів» для коефіцієнта рангової кореляції Спірмена ми отримали наступні результати:
кількість випробовуваних = 35 чоловік;
р (0,05) = 0,33
р (0,01) = 0,43.
rs = 0,4, тобто
р (0,05) < rs < р (0,01)
Таким чином, ми можемо говорити про те, що отриманий коефіцієнт кореляції статистично значимо, тобто існує зв'язок між типом темпераменту і спрямованістю (стилем поведінки).
В понятті професійна спрямованість можна виділити окремі сторони, що виражають її змістовну і динамічну характеристики. До першої відносять повноту і рівень спрямованості, до другої - її інтенсивність, тривалість і стійкість.
Повнота і рівень спрямованості несе змістовно-особову характеристику професійної спрямованості і значною мірою містить її формально-динамічні особливості. Під повнотою професійної спрямованості розуміється круг (різноманітність) мотивів переваги професії. Виборче відношення до професії частіше за все починається з виникнення приватних мотивів, пов'язаних з окремими сторонами змісту певної діяльності, або процесом тривалості, або з якими-небудь зовнішніми атрибутами професії.
Чим повніше професійна спрямованість, тим більше багатобічне значення має для людини вибір даного виду діяльності, тим різностороннє задоволення, одержуване від реалізації даного наміру.
Таким чином, одна з форм розвитку професійної спрямованості полягає в збагаченні її мотивів: окремого мотиву до більш поширеної системи мотивів. Професійна спрямованість великої групи людей може включати одні і ті ж мотиви та все ж бути різною. Це обумовлено тим, що система мотивів завжди припускає їх певну організацію, структуру. Одні і ті ж мотиви можуть бути різним чином організовані, знаходитися в різних відносинах супідрядності. І, що особливо важливо, різним можуть бути провідні мотиви.
Емоційна стійкість як здатність зберегти оптимальні показники діяльності при впливі емоційних чинників також багато в чому залежить від особливостей самооцінки. Вона тісно пов'язана з тривожністю - властивістю, істотно обумовленим біологічно. Обидва ці якості, що розглядаються іноді як властивості темпераменту частіше - як особові характеристики, професіонально значущі в багатьох видах діяльності, і що відзначається в багатьох видах регулярної професійної діяльності.
Властивість екстра - интроверсії прийнято вважати професіонально важливим, перш за все для групових видів діяльності або професій, пов'язаних із спілкуванням, роботою з людьми. Але ця якість може мати значення і для індивідуальної роботи. Є дані, що интроверсія пов'язана з більш високим рівнем активації кори головного мозку у спокої, тому інтроверти віддають перевагу діяльності, що дозволяє уникати надмірної зовнішньої стимуляції. Екстраверти ж прагнуть такої стимуляції, віддають перевагу діяльності, даючи можливість додаткових рухів, емоційно-мотиваційних залучених. Відомо, що інтроверти більш стійкі до монотонної роботи, краще справляються з роботою, вимагаючої підвищеної пильності, точності. В той же час напружених робочих ситуаціях вони проявляють велику схильність до тривожних реакцій, негативно впливаючи на успішність діяльності. Екстраверти ж менш точні, орієнтуються в напружених робочих ситуаціях. При груповій роботі необхідно враховувати велику навіюваність і конформность экстравертов.
На підставі проведеного дослідження можна сказати про те, що не тільки особові якості грають роль при визначенні спрямованості і стилю поведінки, але і тип темпераменту, який закладений в кожному з нас.
... , що у результаті збережуться “кращі” (як природний відбір у Дарвіна). Такі процеси приводять до постійного розвитку суспільства. Розділ 3. Емпіричне дослідження стратегій поведінки в конфліктних ситуаціях та особистісних характеристик 3.1 Вибірка та процедура емпіричного дослідження У дослідженні приймали участь учні десятих класів Чернігівської середньої школи № 30. Загальна кількість ...
0 комментариев