7. Центри целюлозно-паперової промисловості в Україні

 

Вітчизняна целюлозно-паперова промисловість сьогодні – це близько 100 підприємств, що здійснюють виробництво і переробку паперу й картону. Щорічно галузь забезпечує випуск товарів на 5,5 млрд. гривень, при цьому 50% його припадає на 42 потужні підприємства, розташовані в Львівській, Київській, Чернігівській, Луганській, Житомирській, Дніпропетровській, Одеській Хмельницькій областях.

Питома вага галузі в об'ємі промислового виробництва України нині складає 1,3%. У галузі працює більше 35 тис. працівників. Всі підприємства акціоновані, державний пакет акцій має лише Український науково-дослідний інститут паперу (УКРНДІП) – 50% + 1 акція.

Як відомо, вітчизняна целюлозно-паперова промисловість має переважно переробний характер. Існуючі потужності підприємств галузі з виробництва паперу і картону розраховані в основному на переробку целюлозної сировини та макулатури. Відсутністю власної сировинної бази обумовлений розвиток виробництва малотоннажних і спеціальних видів паперу і картону – папір конденсаторний, антикорозійний, сигаретний, папір з синтетичних волокон для використання у військово-промисловому комплексі, пергамін пакувальний, фільтрувальний папір і картон, а також санітарно-гігієнічний папір.

Основною продукцією переробки паперу і картону є картонна тара транспортна, різні види упаковки, шпалери, зошити, паперово-білові товари.

До найбільших підприємств галузі належать такі, зокрема, акціонерні товариства, як «Жидачівський ЦПК», «Київський КПК», «Рубіжанський КТК», «Корюковська фабрика технічних паперів», «Дніпропетровська ПФ», «Малинська ПФ», а також деякі інші підприємства. Варто зауважити, що більшість великих целюлоз-но-паперових підприємств працюють понад сто років і лише 4 побудовані після 1960 року. Відтак, технічний стан галузі характеризується значним зносом основних фондів, що підтримуються переважно за рахунок відновлювального ремонту і модернізації.

Місце целюлозно-паперової промисловості в економіці України визначається не тільки її питомою вагою в об'ємі промислового виробництва. Галузь також суттєво впливає на розвиток вітчизняних друкованих засобів масової інформації, забезпечуючи левову частку потреб у газетному папері.

Загальна потужність паперово- і картоноробних машин в Україні складає близько 1 млн.. тонн паперу і картону в рік.

Впродовж останніх 10-ти років целюлозно-паперова промисловість стабільно розвивається, забезпечуючи щорічний приріст об'ємів виробництва в середньому на 13%. Об’єм продукції целюлозно-паперової промисловості за 2006 рік в цінах, що діють, виріс у порівнянні з 2005 роком на 17,2% і склав 5,4 млрд. грн. Практично всі підприємства працювали стабільно, збільшуючи об'єми виробництва і підвищуючи якість продукції. Однак, на сьогоднішній день галуззю ще не досягнуті показники 1990 року. Якщо тоді в Україні завантаження потужностей галузі складало 95–97%, то в 2006 році цей показник досяг 75–80%.

Взаємозв'язок між досягнутим рівнем ВВП і розвитком целюлозно-паперової промисловості дзеркально відображається загальноприйнятим в більшості країн показником питомого споживання картонно-паперової продукції на душу населення. В Україні цей показник сьогодні складає не більше 29 кг у рік, що у 2,2 рази більше, ніж в 2000 році, але значно менше, ніж такі показники в Європейських країнах: у Польщі 95 кг/особу, Угорщині – 85, Словаччині – 98, Чехії – 135 кг/особу.

Виробничі потужності вітчизняних картонно-паперових підприємств, що діють, за умови їх повного завантаження, у змозі сьогодні переробити близько 900 тис. т макулатури в рік. Але реально досягти таких об'ємів накопичення макулатури вітчизняні заготівельні організації не в змозі через те, що в країні відсутні необхідні ресурси.

В Україні ринок паперу і картону формується за рахунок імпорту – на 67,7% і власного виробництва – на 32,3%. Із загального об'єму виробництва паперово-картонної продукції 44,1% експортується.

Потреба ринку у волокнистих матеріалах задовольняється за рахунок власного виробництва: у деревній масі – на 100%, у целюлозі – на 25,5% і макулатурі – на 82,7%.

За експертною оцінкою, тільки за 2002–2006 роки у галузь інвестовано понад 180 млн.. доларів. Звичайно, враховуючи сьогоднішній технічний стан підприємств галузі і рівень споживання картонно-паперової продукції в Україні, тенденції його зростання, такої кількості інвестицій для галузі явно недостатньо. Разом з тим структура ринку галузевої продукції, наявність в ньому вільних ніш, зокрема з розвитку виробництва тих видів паперу, які в Україні не виробляються або виробляються в недостатній кількості і на які існує підвищений попит, формує інвестиційну привабливість галузі.

З урахуванням реалізації стратегічного завдання – досягнення до 2020 року рівня споживання картонно-паперової продукції в кількості 60 кг на особу і при незначних демографічних змінах, ринок такої продукції прогнозується в об’ємі 2,8 млн.. т. При цьому власне виробництво повинне досягти рівня 1,6 млн.. т, головним чином, за рахунок створення нових потужностей з випуску паперу і картону. Відтак можна розраховувати на значне насичення внутрішнього ринку вітчизняною картонно-паперовою продукцією та на суттєве підвищення експортного потенціалу галузі.

 



Информация о работе «Регіональна економіка промисловості України»
Раздел: География
Количество знаков с пробелами: 45579
Количество таблиц: 5
Количество изображений: 11

Похожие работы

Скачать
97789
3
2

... ії. 3. Розвиток сировинної бази харчової промисловості. 3.1 Модернізація обладнання. Питання інвестування належать до одних з найважливіших, від яких залежить функціонування й розвиток харчової промисловості в умовах ринкової економіки. Завдяки інвестиціям розширюються й удосконалюються виробничі потужності та основні фонди, забезпечуються необхідні пропорції. Інвестиції у виробничу сферу мають ...

Скачать
41300
0
0

... стали невід'ємною складовою найважливіших державних стратегічних документів. Здійснено значну роботу зі створення нормативно-правової бази та інституційного забезпечення регіональної політики, розроблення й запровадження економічних механізмів регулювання регіонального розвитку, здійснено кроки щодо децентралізації державного управління. Стратегічним напрямом дій Президента України та Уряду щодо ...

Скачать
119914
3
0

... дносин) [7, с. 98]. Однак рівноцінних субститутів державі в цій сфері поки не існує й подальший розвиток регіональної політики держав з ринковою економікою, мабуть, буде йти в напрямку вдосконалювання вже досягнутих результатів. 1.3 Регіональна політика Європейського Союзу Історію розвитку регіональної політики Європейського Співтовариства можна розділити на два періоди. Перший період з ...

Скачать
229304
7
1

... населення — потенціал живої праці, який мають регіони на певний момент часу. Їх відтворення і раціональне використання є одним з найважливіших напрямів регіональної економічної політики, дотримання якого націлює управління на вирішення таких завдань: —створення умов для повного здійснення громадянами конституційного права на працю; —забезпечення рівних можливостей у виборі професії та роду ...

0 комментариев


Наверх