12.8 Організація пожежної безпеки
У Болградській ДПІ для практикантів та нових працівників проводять так званий інструктаж по техніці безпеки, а найбільшу увагу приділяють пожежній безпеці. Правовою основою діяльності в галузі пожежної безпеки є Конституція. Відповідно до Закону України "Про пожежну безпеку" органи державної влади та місцевого самоврядування організовують розроблення та впровадження у відповідних галузях організаційних та науково-технічних заходів щодо запобігання пожежам та їх гасіння.
Забезпечення пожежної безпеки є складовою частиною виробничої та іншої діяльності посадових осіб, працівників підприємств, установ, організацій та підприємців. Це повинно бути відображено у трудових договорах (контрактах) та статутах підприємств, установ та організацій.
Забезпечення пожежної безпеки підприємств, установ та організацій покладається на їх керівників і уповноважених ними осіб, якщо інше не передбачено відповідним договором.
Вирішення всіх інших питань у галузі пожежної безпеки, не віднесених цим Законом до компетенції центральних органів виконавчої влади, належить до компетенції Ради Міністрів Республіки Крим, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого та регіонального самоврядування .
Стандарти, технічні умови, інші нормативно-технічні документи на пожежно небезпечні технологічні процеси та продукцію повинні включати вимоги пожежної безпеки і погоджуватися з органами державного пожежного нагляду. Погодженню підлягають також проектні рішення, на які не встановлено норми і правила.
Вимоги пожежної безпеки, що містяться у відомчих нормативних актах, не повинні суперечити державним стандартам, нормам і правилам.
В Болградській ДПІ для забезпечення заходів пожежної охорони керуються Інструкціями: Інструкція про заходи пожежної безпеки; Інструкція про заходи протипожежної безпеки на об’єкті, що охороняється. Дана інструкція поширюється на службові приміщення ДПІ і визначає вимоги щодо забезпечення пожежної безпеки в приміщеннях відділення. Інструкція є обов’язковою для вивчення та виконання всіма працівниками та відвідувачами, які знаходяться у службових приміщеннях, а також обслуговуючим персоналом.
Наказом Болградської ДПІ від 18.02.06 №24 обов’язки по організації заходів по забезпеченні пожежної безпеки охорони праці та безпеці трудової діяльності, обліку та безпечної експлуатації системи енергопостачання покладено на завідуючого адміністративно-господарського сектору (Додаток 40).
Досить особлива увага приділяється саме пожежній безпеці, видано багато інструкцій, про які йшлося вище, а також нормативні документи, які повинні виконуватися адміністративно-господарським сектором. А також бути доведений до відома всіх співробітників ДПІ.
Болградська ДПІ повідомляє, щодо виконання вказівок разом із пожежним наглядом Одеського РВГУМНС України в Одеської області; посилення охорони адміністративних приміщень ОДПС області, належного використання транспортних засобів та упередження надзвичайних пригод за участю працівників ОДПС в період Новорічних та Різдвяних свят. У відділенні ведеться Журнал реєстрації інструктажів з питань пожежної безпеки.
Державний пожежний нагляд в Україні здійснює управління Державної пожежної охорони Міністерства внутрішніх справ України. Головною функцією цього управління є забезпечення здійснення пожежного нагляду (Додатки 38-39).
Дане проектування будівлі та приміщень, в яких працюють співробітники Болградського відділення ДПІ, передбачені усі заходи (міцність будівель при пожежі, обмеження площі розповсюдження пожежі, запобігання її розповсюдженню в будівлі, використання відповідного інженерного обладнання, яке виключає джерела виникнення пожежі та перешкоджає її розповсюдженню), які забезпечують пожежну безпеку об'єктів. Схема приміщень щодо пожежної безпеки в Болградській ДПІ розкладена на 1 рівні – поверхи.(Додаток 37).
Категорія приміщень щодо пожежної небезпеки в більшому ступені визначає вимоги до конструктивних та планувальних рішень споруд та будівель, склади та кількість засобів пожежогасіння, а також інші питання забезпечення пожежо- та вибухонебезпечності. Переважна більшість приміщень, в яких працюють співробітники Болградського ДПІ (працівники управлінь, відділів, інспектори) належать до категорії В, так як у цих приміщеннях знаходяться папери, меблі, здатні при взаємодії з киснем повітря горіти.
З метою своєчасного оповіщення про виникнення пожежі, виклику пожежних команд використовують систему пожежного оповіщення. Одним із простих, надійних та швидких засобів повідомлення є електрична пожежна сигналізація ручної або автоматичної дії, телефонний зв'язок. Широко використовуються автоматичні пожежні оповіщувачі, робота яких побудована на перетворенні неелектричного сигналу (наприклад, тепла, диму, світла) в електричний струм певної величини. За принципом дії вони поділяються на п'ять видів: димові, світлові, теплові, ультразвукові, комбіновані. Димові оповіщувачі реагують на появу диму. Чутливим елементом цих датчиків є фотоелемент. До них належать оповіщувачі ІДОР-1.РІД-1.
При виникненні пожежі дії адміністрації та персоналу повинні бути спрямовані на гарантування безпеки та евакуації людей. Кожен працівник при виявленні пожежі повинен: негайно повідомити по телефону пожежну охорону (при цьому необхідно назвати адресу об'єкта, вказати поверховість будівлі, місце виникнення пожежі, обстановку на пожежі, наявність людей, назвати своє прізвище, ім'я та по батькові); вжити можливі заходи для евакуації людей, гасіння (локалізації) пожежі та збереження матеріальних цінностей; повідомити про пожежу керівника або відповідальну компетентну посадову особу.
Посадова особа організації, після прибуття на місце пожежі, повинна:
- перевірити, чи викликана пожежна охорона (продублювати повідомлення), довести до відома керівника організації про пожежу;
- у разі загрози для життя людей негайно організувати їх порятунок, використовуючи при цьому усі наявні сили та засоби;
- вивести за межі небезпечної зони всіх працівників, не пов'язаних з ліквідацією пожежі;
- припинити роботи у приміщенні, крім робіт щодо вжиття заходів ліквідації пожежі;
- при потребі - відключити електроенергію за винятком систем протипожежного захисту;
- одночасно з гасінням пожежі організувати евакуацію людей і захист матеріальних цінностей, відповідно до схеми; забезпечити дотримання вимог безпеки працівниками, що беруть участь у гасінні пожежі;
- організувати зустріч підрозділів пожежної охорони, допомогти у виборі найкоротшого шляху під'їзду до осередку пожежі ти в установці на водні джерела.
Після прибуття пожежного підрозділу адміністрація та службовий персонал зобов'язані брати участь у консультуванні керівника гасіння пожежі про конструктивні особливості об'єктів організації, де виникла пожежа.
правової держави – все це й обумовлює необхідність реформування системи України шляхом створення єдиного всеохоплюючого Закону – Податкового кодексу.
Список використаних джерел
1. Господарський кодекс України №436-ІV від 16.01.2003 // Відомості Верховної Ради України N 18, стаття 144 від 02.05.2003
2. Закон України «Про державну податкову службу в Україні» від 24.12.1993р. № 3813-ХІІ із змінами та доповненнями від 05.02.98р. № 83/98-ВР.
3. Закон України “Про систему оподаткування” № 96/91-ВР від 25.06.91 р. // Відомості Верховної Ради України – 2006. - № 27. – С.12-17.
4. Закон України “Про ПДВ” № 168-97-ВР від 03.04.1997р. // електронна правова база “ Ліга “: www.liga.kiev.ua
5. Закон України “Про внесення змін та доповнень до Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” від 22.05.1997р. // електронна правова база “ Ліга “: www.liga.kiev.uaм
6. Закон України “Про державний реєстр фізичний осіб платників податків та інших обов’язкових платежів” № 18-93 від 23.03.93р. // електронна правова база “ Ліга “: www.liga.kiev.ua
7. Закон України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів” №75/97–ВР від 18.02.1997р. // електронна правова база “ Ліга “: www.liga.kiev.ua
8. Закон України “Про патентування деяких видів діяльності” № 99/96-ВР від 29.03.96р. (із змінами та доповненнями) // електронна правова база “ Ліга “.
9. Закон України “Про оподаткування прибутку підприємств” №334/94-ВР від 28.12.94р. // Спеціальний додаток до тижневика Д-т К-т - 2006.- С.9-62.
10. Закон України “Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби” // Податкове законодавство України, К., 2005, 183 с.
11. Закон України “Про державну контрольно-ревізійну службу” № 34/93-ВР від 26.01.93 р. // Голос України – 02.02.2006 р. - С.3 – 4.
12. Закон України “Про ставки акцизного збору і ввізного мита на деякі товари та продукти ”// Податкове законодавство України, К., 2006, 183 с.
13. Закон України “Про податок з доходів фізичних осіб” від 22.05.2003р.№889-IV. Вісник податкової служби України №2/2006р.
14. Закон України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” №2181-III від 21.12.2000р. // Все про бухгалтерський облік – 2007. - №16. –С.3-32.
15. Про спрщену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва. Указ Президента України №746/99 від 28.06.99р. // Баланс (спецвипуск) – 2007. - № 10. - С.9-14.
16. Закон України «Про внесення змін до Закону України про охорону праці» // Урядовий кур’єр №236 від 18.12.02р.
17. Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування М № 985 від 27.06.03 р.
18. Закон України «Про затвердження правил пожежної безпеки в Україні» Наказ МЧС України №126 від 19.10.04 р.
19. Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення». - №4004-ХП від 24.02.94 (із змінами та доповненнями 96-99рр.)
20. Декрет КМУ “Про прибутковий податок з громадян” №13-92 від 26.12.92р., // електронна правова база “ Ліга “: www.liga.kiev.ua
21. Декрет КМУ “Про місцеві податки та збори” // Урядовий кур’єр - 1999. - № 82-83.
22. Кодекс України про надра від 27.07.1994 року (введений в дію з 31.08.1994 року) // електронна правова база “ Ліга “: www.liga.kiev.ua
23. Декрет КМУ “Про державне мито” № 53/96-ВР // електронна правова база “ Ліга “: www.liga.kiev.ua
24. Постанова КМУ “Про затвердження такс на деревину лісових порід, що відпускаються на пні і на живицю” № 130 від 20.02.95р. // електронна правова База “ Ліга “: www.liga.kiev.ua
25. Постанова КМУ “Про розміри майнових стягнень за порушення правил відпуску деревини на пні” №188 від 16.03.93р. // електронна правова база “ Ліга “: www.liga.kiev.ua
26. Постанова КМУ “Про затвердження порядку справляння плати за спеціальне використання прісних водних ресурсів і тимчасових нормативів плат за їх спеціальне використання” від 08.02.94р. // електронна правова база “ Ліга “: www.liga.kiev.ua
27. Постанова КМУ “Про затвердження порядку видобування корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення” № 709 від 31.08.95р. // електронна правова база “ Ліга “: www.liga.kiev.ua
28. Постанова КМУ “Про затвердження переліку населених пунктів, віднесених до курортних” № 1571 від 28.12.96р. // електронна правова база “ Ліга “: www.liga.kiev.ua
29. Постанова КМУ “Про затвердження тимчасового порядку справляння плати за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин” № 85 від 08.02.94р. // електронна правова база “ Ліга “: www.liga.kiev.ua
30. Постанова КМУ “Про порядок встановлення нормативів відрахувань за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету та їх справляння” № 645 від 11.08.95р. // електронна правова база “ Ліга “.
31. Інструкція про прибутковий податок з громадян: Затв. Наказом ГДПІУ № 12 від 21.04.93 // електронна правова база “ Ліга “: www.liga.kiev.ua
32. Інструкція про порядок обліку платників податків: Затв. Наказом ДПАУ №80 від 19.02.98р. // Баланс – 1999. - №15. – С.31-38.
33. Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці, ПКМ №442 від 01.08.92 р.
34. Розслідування нещасних випадків ПКМ № 1112 від 25.08.92 р.
35. Желібо Є.П. Охорона праці в органах державної податкової служби України: Навч. посіб. – Ірпінь: Університет ДПС україни, 2007. -320с.
36. Сторожук О. В. Податковий облік: Навчальний посібник.- Ірпінь НАДПСУ, 2006 - 45-171.
... перспективи; економічно-математичні методи та автоматизовані системи управління фінансами; раціональне поєднання економічних та адміністративних методів управління. 3 Органи управління фінансами та їх функції Загальне управління фінансами України здійснюють Міністерство економіки, Міністерство фінансів, державне казначейство. Оперативне управління здійснює аппарат. За його допомогою держава керує ...
... , головний бухгалтер має вищий статус (а відповідно і пріоритетне право підпису в фінансових документах) ніж фінансовий директор. Поряд з традиційною інтеграцією системи фінансового управління з загальною системою управління підприємством в рамках єдиної інтегрованої організаційної структури в останні роки на практиці використовуються й інші, більш прогресивні форми такої інтеграції. Одною з ...
... інтегрального показника на 0,33 свідчить про неефективне використання оборотного капіталу тепловозоремонтного заводу у 2008 році. РОЗДІЛ 3 НАПРЯМКИ ВДОСКОНАЛЕННЯ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ОБОРОТНИМ КАПІТАЛОМ 3.1 Напрямки підвищення ефективності використання оборотного капіталу підприємства Для досягнення максимально ефективного рівня використання оборотним капіталом ВАТ “Полтавський ТРЗ” ...
... знесу, документообігу, ведення архіву, обліку цінних паперів. 2. Аналіз функціонування існуючої інформаційно-керуючої системи управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Дніпропетровській області 2.1 Загальна характеристика фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професі ...
0 комментариев