3.2 Розрахунок митної вартості товару та митних платежів
Стаття 16 Закону України «Про Єдиний митний тариф» дає законодавче визначення терміну «митна вартість» товарів і інших предметів - як ціни, яка фактично сплачена або підлягає сплаті на момент перетину митної межі України. Відповідно до митного законодавства України митна вартість товарів в переважаючій більшості випадків є основою нарахування митних платежів, тому питання правильності її визначення є питанням повноти стягування митних платежів і їх перерахування до Державного бюджету України.
Постановами Кабінету Міністрів України від 05.10.98 р. № 1598 і від 12.10.2000 р. № 1537 затверджений Порядок визначення митної вартості товарів і інших предметів у разі переміщення їх через митний кордон України. Вказаними ухвалами як першооснова митної вартості встановлено її визначення на основі поданих митному органу документів. При цьому заявлені декларантом митна вартість і дані, визначення, що стосуються її, повинні ґрунтуватися на достовірній, кількісно визначуваній і документально підтвердженій інформації. Таке положення відповідає вимогам Генеральної угоди по тарифах і торгівлі щодо митній оцінці (ГАТТ/ВТО).
Розрахунок митної вартості
При розрахунку митної вартості в неї включається ціна товару, вказана в рахунку-фактурі, а також інші фактичні витрати, якщо вони відповідно до умов постачання не включені в рахунок:
· по транспортуванню, вантаженню, розвантаженню, перевантаженню і страховці до пункту перетину митного кордону;
· комісійні і брокерські;
· плата за використання об'єктів інтелектуальної власності, яка відноситься до цих товарів і яку повинні сплатити імпортер як умова їх ввезення.
При визначенні митної вартості іноземна валюта перераховується у валюту України по курсу Національного банку України, що діє на дату надання вантажній митній декларації до митного оформлення. З урахуванням того, що в законодавчому визначенні терміну «митна вартість» істотне значення має момент перетину митного кордону України, Наказом ГТСУ № 307 від 09.07.97 р. для цілей визначення митної вартості товарів і інших предметів встановлений момент перетину митного кордону України для різних видів транспорту, визначений як в територіальному, так і тимчасовому аспектах, зокрема:
- для авіаперевезень: при експорті - здійснення або завершення митного оформлення в аеропорту, в якому відбувається вантаження; при імпорті - здійснення або початок митного оформлення в першому аеропорту на території України, в якому проводиться розвантаження або перевантаження товарів, якщо факт перевантаження підтверджений митним органом цього аеропорту;
- для морських і річкових перевезень: при експорті - здійснення або завершення митного оформлення в порту вантаження на території України; при імпорті - здійснення або початок митного оформлення в першому порту розвантаження або перевантаження на території України, якщо факт перевантаження підтверджений митним органом цього порту;
- для товару, що доставляється поштою: здійснення митного оформлення в пункті міжнародного поштового обміну;
- для перевезень іншими видами транспорту (в т.ч. залізнодорожним і автомобільним): при експорті - здійснення або завершення митного оформлення в пункті пропуску на митній межі України на шляху переміщення товару, при імпорті - здійснення або початок митного оформлення в пункті пропуску на митній межі України на шляху переміщення товару.
Визначення митної вартості залежно від умов постачання
Указом Президента України від 04.10.94 р. № 567/94 «о використанні Міжнародних правил інтерпретації комерційних термінів» встановлено, що при висновку суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності договорів, в т.ч. зовнішньоекономічних, предметом яких є товари, застосовуються Міжнародні правила інтерпретації комерційних термінів, підготовлені Міжнародною торговою палатою в 1953 році (у редакції 1990 р.). Вказані міжнародні правила по тлумаченню комерційних термінів однозначно визначають обов'язки покупця і продавця по постачанню товару, в т.ч. розподіл витрат по транспортуванню, страховці, виконанню митних формальностей, що істотно спрощує розрахунок митної вартості.
При розрахунку витрат на транспортування до межі України, якщо вони згідно умовам постачання не були включені у вартість товару, при доставці на безоплатній основі або за допомогою транспортних засобів покупця, повинні бути використані дані бухгалтерського обліку по калькуляції транспортних витрат з включенням всіх необхідних статей або елементів витрат. Якщо вантажна митна декларація заповнюється на товари декількох видів, то витрати на транспортування розподіляються між товарами різних найменувань пропорційно їх вазі. У випадку, якщо бухгалтерські дані про витрати на перевезення цим виглядом транспорту відсутні, в митну вартість включається сума, розрахована виходячи з тарифів, що діють на момент транспортування вантажів, на перевезення вантажів відповідним видом транспорту.
При визначенні митної вартості товарів витрати, понесені до моменту перетину митного кордону (якщо вони не включені в рахунок), додаються до фактурної вартості: за вантаження товарів на транспортний засіб; на страхування; сплачене вивізне мито і ін. Відповідно витрати, що мали місце після перетину митного кордону, віднімаються (якщо вони включені в рахунок).
Приклад 1. До України із США поступив товар - «тканина». Згідно з угодою купівлі-продажу товар поставляється за умовами EXW Бостон, вартість його - 5 доларів США за 1м2, загальна кількість - 5000 м2. Відповідно фактурна вартість (ціна в рахунку-фактурі) - 25 000 доларів США (5 х 5000 = 25 000).
Вартість вантаження на судно в Бостоні - 200 доларів США, транспортування вантажу до Одеси на теплоході -3000.
Митна вартість в даному випадку складається з фактурної вартості плюс вартості навантаження плюс вартості транспортних витрат до Одеси (перший порт на митній території України, де можливо митне оформлення (безпосередньо у Чорноморській регіональній митниці, м. Одеса) або здійснюється початок митного оформлення: оформляється провізна відомість і вантаж слідує у внутрішню митницю для здійснення митного очищення), тобто 25 000 + 200 + 3000 = 28 200 доларів США.
Приклад 2. До України з Німеччини поступив товар - «оснащення для перукарні». Згідно з угодою купівлі-продажу товар поставляється за умовами DDU Харків, вартість його за контрактом (тобто фактурна) - 50 000 доларів США. Враховуючи вибрані умови контракту - DDU Харків, в рахунок продавець включив всі витрати, які він зробив при доставці вантажу до Харкова, у тому числі і зроблені після перетину митного кордону України. Вартість транспортування після перетину митної межі - 100 доларів США.
Митна вартість в даному випадку визначається як різниця між фактурною вартістю і вартістю транспортних витрат від межі України до Харкова: 50 000 - 100 = 49 900 доларів США.
Своїм листом від 08.11.2000 р. за № 14/3 - 4275 - ЕП ГТСУ констатувала, що останнім часом почастішали випадки недостовірного декларування умов (базису) постачання і необґрунтованого віднімання витрат по доставці товарів по території України, а також ввела єдину методику обліку вказаних витрат. При цьому, наявність в рахунках-фактурах (інвойсах) окремо виділених витрат по доставці товару до місця призначення, згідно зовнішньоекономічному контракту, не завжди є достатньою умовою для їх обліку при визначенні митної вартості. Отже, всі витрати повинні бути кількісно обґрунтованими і документально підтвердженими.
Визначення митної вартості митними органами
Відповідно до вищезазначеного Порядку визначення митної вартості, у разі неможливості її визначення на основі представлених до митного оформлення документів і/або у разі явної невідповідності заявленої митної вартості тій, яка є в ціновій базі даних ГТСУ, вона визначається митним органом самостійно. При цьому за основу беруться ціни на ідентичні або подібні товари, які діють в провідних країнах-експортерах цих товарів. Критерії поняття «ідентичні» і «подібні» товари визначені ПКМУ від 05.10.98 р. № 1598. Як допоміжний матеріал митні органи можуть використовувати інформацію експертних, зовнішньоторговельних, біржових організацій, дані про тарифи на перевезення і страхування вантажів, про вартість навантажувально-розвантажувальних робіт, комісійних і брокерських послуг, про ліцензійні платежі, торгові знижки і націнки.
Застосування методів визначення митної вартості відповідно до норм Генеральної угоди по тарифах і торгівлі (ГАТТ). Необхідність ухвалення нового Митного кодексу України.
Дії України з інтеграції в світову економічну спільноту, бурхливі зміни останніх років в економіці країни, зокрема в питаннях оподаткування зовнішньоекономічних операцій, приводять до виводу про необхідність негайного ухвалення нового Митного кодексу України.
Проект нового Митного кодексу передбачає застосування методів визначення митної вартості, які відповідають нормам ГАТТ. Можливість умовного випуску вантажу, яка передбачається проектом нового Митного кодексу за умови надання фінансових гарантій, дозволить уникнути затримок в митному оформленні по причинах неможливості в короткий термін в період митного оформлення ухвалити рішення про визнання заявленої декларантом митної вартості або її коректування митним органом. В даному випадку умовний випуск товару проводитиметься з умовним (тимчасовим) визначенням митної вартості. Процедура встановлення остаточної величини митної вартості переноситиметься на період після випуску вантажу за умови надання декларантом необхідних для цього додаткових відомостей.
Митні платежі - платежі, що стягуються в установленому порядку митними органами при митному оформленні товарів і інших випадках передбачених законодавством України. Митні платежі включають:
- митний збір;
- податок на додану вартість;
- акцизні збори;
- митні збори.
Митні платежі сплачуються безпосередньо власником переміщуваних товарів або організацією що здійснює митне оформлення на підставі договору і має відповідну ліцензію. Митні платежі мають бути внесені до, або одночасно з подачею ГТД (вантажній митній декларації) на розрахунковий рахунок митного органу.
Розрахунок ціни товару в Україні
Вкажемо по пунктах всі витрати, які були понесені при закупівлі товару [4, 5].
При розрахунку цін спираємося на наступну законодавчу базу:
1. Додаток до закону «Про єдиний митний тариф» від 5.04.01г.[6]
2. Закон України від 22.05.03г.
Наказ ГТСУ «Інструкція про справляння акцизного збору» від 21.01.00г.[7]
3. Постанова КМУ «Про ставки митних зборів» від 27.01.97г. [8]
4. Закон України «Про податок на додану вартість» від 3.04.97г. [9]
5. Постанова КМУ «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню та обсягів квот у 2006 році» від 30.12.05г. [10]
6. Наказ ГТСУ «Про затвердження порядку справляння митними органами ввізного (вивізного) та особливих видів мита...» від 23.01.06г. [11]
В нижченаведених таблицях 3.1 і 3.2 даний розрахунок ціни товару в Україні з урахуванням різних витрат.
Таблиця 3.1.
Розрахунок ціни сиру «Edam» в Україні
Найменування товару | Розрахунок | Обґрунтовування | Значення | |
1 | Вартість сира «Edam» | вихідні дані | $7,50 | |
2 | Кількість товару | вихідні дані | 2000 кг | |
3 | Курс поділ США | Курс НБУ | 5,03 грн. | |
4 | Курс Євро | Курс НБУ | 6,06 грн. | |
5 | Митна вартість товарів | 2000*7,5*5,03= | п.1*п.2*п.3= | 75 450 грн. |
6 | вартість товарів для визначення розміру митного збору | 75450/5,03= | п.4/п.3= | $15 000 |
7 | Митний збір | 0,002% від митниць вартості, але не більше еквівалента 1000$ 15000*5,03*0,002= | Документ 3 | 150,90 грн. |
8 | Ставка ввізного мита | 0,8 EUR за 1кг сира 75450*0,8*6,06= | Документ 1 | 9 696 грн. |
9 | Ставка акцизного збору | не сплачується | Документ 2 | |
10 | ПДВ | 20% від (п.5+п.8+п.9) 0,2*(75450+9696)= | Документ 4 | 17 029 грн. |
11 | Митний огляд (вивіз інспектора) | 20*1*2*5,03= | вихідні дані | 201,2 |
11.1. | Тривалість роботи інспектора | 2ч | ||
11.2. | Кількість співробітників | 1чел | ||
11.3. | Вартість 1ч роботи 1 співробітника митниці | Документ 3 | $20,00 | |
12 | Загальна сума митних платежів | 150,9+9696+17029+201,2= | п.7+п.8+п.9+п.10+п.11= | 27077,3 грн. |
13 | Вартість товару, розмитненого в Україні | 75450+27077,3= | п.5+п.12= | 102527 грн. |
14 | Банківські послуги | 0,1% від п.13 0,001*102527= | вихідні дані | 103 грн. |
15 | Собівартість товару, що ввозиться до України | 102527+103= | п.13+п.14= | 102630 грн. |
16 | Собівартість на одиницю продукції | 102630/2000= | п.15/п.2= | 51 грн. |
17 | Норма прибутку | 20% | вихідні дані | |
18 | Ціна реальна товару в Україні | 51+51*0,2= | п.16+п.16*0,2= | 62 грн. |
19 | Режим ліцензування | не підлягає | Документ 5 | |
20 | режим квотування | не підлягає | Документ 5 |
Таблиця 3.2.
Розрахунок ціни сиру «Camambert» в Україні
Найменування товару | Розрахунок | Обґрунтовування | Значення | |
1 | Вартість сира «Camambert» | вихідні дані | $7,00 | |
2 | Кількість товару | вихідні дані | 2500 кг | |
3 | Курс поділ США | Курс НБУ | 5,03 грн. | |
4 | Курс Євро | Курс НБУ | 6,06 грн. | |
5 | Митна вартість товарів | 2500*7*5,03= | п.1*п.2*п.3= | 88 025 грн. |
6 | вартість товарів для визначення розміру митного збору | 88025/5,03-= | п.4/п.3= | $17 500 |
7 | Митний збір | 0,002% від митниць вартості, але не більше еквівалента 1000$ 17500*5,03*0,002= | Документ 3 | 176,05 грн. |
8 | Ставка ввізного мита | 0,8 EUR за 1кг сира 2500*0,8*6,06= | Документ 1 | 12 120 грн. |
9 | Ставка акцизного збору | не сплачується | Документ 2 | |
10 | ПДВ | 20% від (п.5+п.8+п.9) 0,2*(88025+12120)= | Документ 4 | 20 029 грн. |
11 | Митний огляд (вивіз інспектора) | 20*1*2*5,03= | вихідні дані | 201,20 грн. |
11.1. | Тривалість роботи інспектора | 2 | ||
11.2. | Кількість співробітників | 1 | ||
11.3. | Вартість 1ч роботи 1 співробітника митниці | Документ 3 | $20,00 | |
12 | Загальна сума митних платежів | 176,06+12120+20029+201,2= | п.7+п.8+п.9+п.10+п.11= | 32 526 грн. |
13 | Вартість товару, розмитненого в Україні | 88025+32526= | п.5+п.12= | 120 551 грн. |
14 | Банківські послуги | 0,1 від п.13 0,001*120551= | вихідні дані | 121 грн. |
15 | Собівартість товару, що ввозиться до України | 120551+121= | п.13+п.14= | 120 672 грн. |
16 | Собівартість на одиницю продукції | 120672/2500= | п.15/п.2= | 48 грн. |
17 | Норма прибутку | 20% | вихідні дані | |
18 | Ціна реальна товару в Україні | 48+48*0,2= | п.16+п.16*0,2= | 58 грн. |
19 | Режим ліцензування | не підлягає | Документ 5 | |
20 | режим квотування | не підлягає | Документ 5 |
3.3 Митні документи та порядок їх оформлення за місцем акредитації суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності
Характеристика зовнішньоторговельної операції.
Операція по імпорту сиру з Вільнюса, Литва, до Дніпропетровська, Україна, на умовах CPT- доставка сплачена до Дніпропетровська. Вид транспорту – автомобільний.
Перелік документів, що оформляють виконання комерційної операції відповідно до МК.
1. Вантажна митна декларація (ГТД) на товари вартістю понад 100 доларів США на підакцизні - незалежно від вартості:
Форма МД-2 - містить відомості про товари, транспортні засоби і інші предмети і ціль їх переміщення через митну межу України, інформацію, необхідну для здійснення митного контролю, оформлення, статистики, нарахування митних платежів.
2. Товаросупровідні і комерційні документи:
СМR - міжнародна товаротранспортна накладна - засвідчує укладення договору перевезення автомобільним транспортом.
ТIR-(книжка МДП) - необхідна для полегшення проходження кордонів автотранспортом в європейських країнах: вантажі перевозяться в запломбованих автотранспортних засобах, складах або контейнерах, які відповідають певним технічним вимогам і допущені до перевезення, звільняються від митного огляду на проміжних митницях транзитних країн.
Рахунок - фактура - суміщає два документи (документ, що вказує суму за товар платежу, що належить, і накладну, що направляється при товарі).
3. Зовнішньоекономічний договір (контракт).
4. Довідка про проведення декларування валютних цінностей, доходів або майна, які належать резиденту України і знаходяться за її межами, або Довідка про відсутність за межами України валютних цінностей і майна.
5. Дозвіл Державної служби експортного контролю, які підтверджуємо право здійснення ввезення, вивозу і транзиту товарів, що підлягають експортному контролю.
6. Сертифікат відповідності - на імпортну продукцію(товари), підлягаючу обов'язковій сертифікації до України.
7. Сертифікат про походження товарів.
8. Платіжні документи про перераховані суми митних платежів і інших податків.
3.4 Контроль за виконанням контрактних зобов’язань, розгляд можливих претензій
Послідовність виконання контрактів планується у вигляді цільових заходів оперативними фірмами та функціональними відділами підприємств у табличній формі при простих експортно-імпортних операціях з сировиною, матеріалами та серійною продукцією або у вигляді організаційно комерційних заходів - при складних зовнішньоторгових операціях та затверджується керівником.
Основними стадіями простих імпортних операцій є такі:
■ отримання у відповідному компетентному органі (зазвичай у міністерстві) експортної/імпортної (у країні контрагента) ліцензії у разі ліцензування експорту/ імпорту (у країні контрагента) даного товару та за умови, якщо цей обов'язок згідно з обраною у ЗТК умовою Інкотермс 2000 лежить на імпортері;
■ укладення імпортером договору на перевезення, якщо цей обов'язок згідно з обраною у ЗТК умовою Інкотермс 2000 лежить на імпортері;
■ укладення договору страхування, якщо цей обов'язок згідно з обраною у ЗТК умовою Інкотермс 2000 лежить на імпортері;
■ отримання товару від експортера;
■ здійснення вивізних/ввізних (у країні контрагента) митних процедур, якщо цей обов'язок згідно з обраною у ЗТК умовою Інкотермс 2000 лежить на імпортері;
■ надання банківської гарантії належного платежу, якщо таке передбачено умовами ЗТК;
■ виплата авансів експортерам, якщо такі передбачені контрактами;
■ контроль за поданням замовлення на відрядження спеціаліста імпортера для приймання товару;
■ здійснення згідно з обраними в ЗТК умовами платежу розрахункових операцій через банки для одержання платежів;
■ подання експортерам претензій у зв'язку з неналежним виконанням ними ■ контрактних зобов'язань.
При складніших імпортних операціях необхідні додаткові стадії:
■ контроль за отриманням від експортера (виконавця) креслень для узгодження із імпортером (замовником);
■ контроль за направленням експортеру (постачальнику) підтвердження про узгодження креслень;
■ контроль за виконанням будівельних робіт імпортером (замовником);
■ направлення у порт або прикордонну станцію прибуття рознарядок для відправлення отриманих (імпортних) вантажів за місцем призначення;
■ відрядження національних спеціалістів на фірму іноземного виробника для здійснення контролю виробництва на приймання Імпортної продукції;
■ направлення замовлень на спеціальні транспортні засоби;
Розділ 4
Ефективність зовнішньоторгової операції
Незалежно від вигод, одержуваних країнами в результаті участі в міжнародному обміні продукцією в матеріально-речовинній формі, господарюючі суб'єкти не вступають у зовнішньоекономічні відносини до тих пір, поки не зрозуміють, що існують можливості для організації ефективного експорту і імпорту товарів. Окрім цього, підприємства мають свій в розпорядженні обмежені ресурси, вони, відповідно, повинні вирішувати, використовувати їх усередині країни або на міжнародному рівні. Тому, перш ніж здійснювати які-небудь зовнішньоторговельні операції, необхідно визначити, які вигоди отримає суб'єкт міжнародних взаємостосунків у вигляді економічного ефекту і економічної ефективності, зокрема від зовнішньоторговельної діяльності; експортної діяльності; імпортної діяльності.
Прийнято вважати, що всі експортно-імпортні операції, що реалізуються на ринках далекого і ближнього зарубіжжя, є прибутковими, оскільки ефект від їх здійснення заздалегідь визначається. При підписанні зовнішньоторговельних операцій не завжди повинне ставитися за мету максимальне отримання прибутку будь-якою ціною, а, перш за все, повинна надаватися увага реальному забезпеченню своїх партнерів потрібними товарами або надійними каналами збуту.
Ефектом вважається так званий "дохід від зовнішньої торгівлі": при реалізації імпортної операції - різниця між договірними (контрактними) і внутрішніми цінами товарів, що імпортуються, при здійсненні експортної операції - різниця між експортною ціною і купівельною ціною товару, що експортується, на внутрішньому ринку. Нерідко для отримання грошових коштів ряд вітчизняних товарів продається на зовнішньому товарному ринку нижче за ціни внутрішнього ринку.
Нерідко на підприємствах, що беруть участь в міжнародному бізнесі, не ведеться облік витрат і доходів, пов'язаних із здійсненням зовнішньоторговельних операцій, що утрудняє оцінку ефективності майбутніх закупівель і продажів і визначення їх ролі у фінансовому положенні господарюючого суб'єкта. У зв'язку з цим вимагають переосмислення підходи до визначення ефективності зовнішньоторговельної діяльності для учасників міжнародного бізнесу, самостійно здійснюючих експортно-імпортні операції, пов'язані з обміном продукцією в матеріально-речовинній формі. Відносно зовнішнього світу вона якраз заснована на комерційному розрахунку, коли успішне господарювання в цій області дає приріст, а незадовільне - втрату частини доходу, що потрапляє в канали міжнародного обміну.
Для визначення ефективності експортно-імпортних операцій необхідно на підприємствах організувати облік, що забезпечує отримання достовірної інформації про продажі (закупівлі) в абсолютному і натуральному виразі, а також про витрати і доходи, пов'язані з реалізацією (закупівлею) товарів на зовнішньому ринку в окремих держав. Наявність оперативної зовнішньоторговельної інформації на підприємстві дозволить визначити ряд показників, що дають можливість оцінити результативність міжнародних торгових операцій[12].
Показники ефективності зовнішньоторговельної діяльності.
Економічна ефективність (ефект) зовнішньоторговельної діяльності визначається у разі участі зовнішньоторговельних операторів в реалізації експортної і імпортної політики України. В даному випадку зовнішньоторговельна діяльність підприємств в загальному вигляді повинна визначатися тим, що розширення асортименту окремих груп товарів народного споживання, зокрема, соціально-культурного призначення, на внутрішньому ринку здійснюватиметься не шляхом їх вітчизняного виробництва, а за рахунок витрат на виготовлення інших (експортних) товарів. З цього виходить, що на виручку від продажу товарів закуповуватимуться як необхідні товари для задоволення споживацького попиту сільських і міських жителів України, так і машини, технологічне устаткування для розвитку виробничих підприємств. При цьому, щоб зовнішньоторговельний обмін був економічно вигідний, повні витрати не тільки власного, але і вітчизняного виробництва необхідної продукції, наміченої до отримання по імпорту, повинні бути більшими, ніж витрати на виробництво експортних товарів. Виконання даної умови дозволить учасникам зовнішньоторговельної діяльності бути включеними в число підприємств пріоритетних сфер експортного потенціалу країни і мати відповідні пільги [13].
Економічний ефект зовнішньоторговельної діяльності в даному випадку повинен розраховуватися по формулі:
ЕЗТ.Д = (ВІМ.Д * ПІМ.Д) – (ВЕК.Д * ПЕК.Д) (4.1)
де ЕЗТ. Д- економічний ефект зовнішньоторговельної діяльності, грн.;
ВІМ. Д – повні витрати вітчизняного виробництва на одиницю імпортної продукції, грн.;
ПІМ. Д – кількість імпортної продукції, од.;
ВЕК. Д - повні витрати вітчизняного виробництва на одиницю експортної продукції, грн.;
ПЕК. Д - кількість експортної продукції, од.
Економічна ефективність зовнішньоторговельної діяльності відповідно повинна розраховуватися по формулі:
ЕЕЗТ. Д = (ВІМ.Д * ПІМ.Д) : (ВЕК.Д * ПЕК.Д) (4.2)
де ЕЕЗТ. Д - економічна ефективність зовнішньоторговельної діяльності.
Зовнішньоторговельна діяльність економічно вигідна, якщо ефект ЕЗТ.Д є позитивною величиною, а показник ефективності ЕЕТ.Д > 1.
Порівняння витрат на власне виробництво імпортних і експортних товарів прийнято вважати основоположним принципом визначення економічної ефективності зовнішньоторговельної діяльності підприємств різних форм власності.
Розрахунки економічної ефективності і ефекту зовнішньоторговельної діяльності доцільно проводити на підприємстві для:
§ обґрунтовування окремих пропозицій про продаж і закупівлю товарів;
§ розробки планів експорту і імпорту;
§ оцінки структури, що склалася, і напрямів зовнішньоторговельного обороту.
Показники ефективності імпортної діяльності
Тут доцільно виділити дві групи:
§ показники ефективності імпорту товарів виробничого призначення;
§ показники ефективності імпорту товарів народного споживання.
Визначення економічної ефективності і ефекту імпортної діяльності підприємства доцільно проводити наступній послідовності:
§ розрахунок беззбиткової зовнішньоторговельної ціни імпортного товару народного споживання відповідно до базисних умов поставки (при відомій його внутрішній вартості);
§ розрахунок мінімально допустимої вартісної оцінки імпортного товару народного споживання (при відомій зовнішньоторговельній ціні відповідно до базисних умов поставки);
§ розрахунок економічного ефекту імпорту товару народного споживання;
§ розрахунок економічної ефективності імпорту товару народного споживання;[14]
1. Розрахунок беззбиткової зовнішньоторговельної ціни імпортного товару народного споживання (при відомій його внутрішній вартісній оцінці) необхідно проводити по формулі [1]:
ЗІМ.Б.Ц = ВІМ.Т (4.3)
де ЗІМ.Б.Ц - беззбиткова імпортна ціна товару, грн.;
ВІМ.Т - вартісна оцінка одиниці імпортного товару на внутрішньому ринку, грн.
2. Розрахунок мінімально допустимої вартісної оцінка імпортного товару народного споживання (при відомій зовнішньоторговельній ціні) виглядає таким чином[1]:
ВІМ.Т = ВВІМ.Т (4.4)
де ВІМ.Т - мінімально допустима вартісна оцінка імпортного товару, грн.;
ВВІМ.Т - повні валютні витрати на імпорт товару (ціна товару і витрати, пов'язані з їх закупівлею на зовнішньому ринку), грн.
Якщо ВІМ.Т < ЗІМ.Б.Ц, то імпорт даного товару для підприємства не ефективний.
3. Розрахунок економічного ефекту імпорту товару народного споживання. Прямий економічний ефект імпорту даного товару може бути виражений наступною формулою[15]:
ЕІМ.П = ВІМ.Т – (ВВІМ.Т * ККВ.) (4.5)
де ЕІМ.П - економічний ефект імпорту товару, грн.
ККВ.- коефіцієнт кредитного впливу.
Якщо показник ЕІМ.П є позитивним, то імпорт такої продукції економічно вигідний, і слід знаходити можливості для його збільшення з урахуванням досягнутого попиту на внутрішньому ринку.
Величина ЕІМ.П характеризує прибуток від реалізації імпортних товарів на українському ринку.
4. Розрахунок економічної ефективності імпорту товарів народного споживання має наступний вигляд:
ЕЕІМ.П = ВІМ.Т : (ВВІМ.Т * ККВ) (4.6)
де ЕЕІМ.П - економічна ефективність імпорту.
Якщо ЕЕІМ.П > 1, то імпорт економічно вигідний.
Суть методологічного підходу, полягає в наступному:
1. Економічний ефект експортної операції - це різниця між результатом, отриманим від її реалізації, і витратами на неї, а ефективність експортної операції - відношення результатів до витрат.
2. Економічна ефективність імпортної операції – зіставлення витрат, що обумовлюють її здійснення, з результатами від неї, а ефект - прибуток (збиток), отриманий від реалізації імпортних товарів або від проведеної продукції з використанням імпортного товару.
Використовування даної методики оцінки ефективності експортно-імпортних операцій господарюючими суб'єктами в сучасних умовах повинне привести до вибору: отримання валютної виручки або розширення ринку збуту власної продукції і відповідно підвищення відповідальності і обґрунтованості ухвалюваних ними управлінських рішень в зовнішньоторговельній діяльності.
Розрахункове завдання.
Задача. На підставі даних з контракту проаналізувати економічний ефект і ефективність від імпорту двох видів товару.
В таблиці 4.1 показаний розрахунок ефекту і ефективності імпортної операції, що проводиться нашим підприємством, для різних видів товару.
Таблиця 4.1.
Розрахунок ефекту і ефективності імпортних операцій
Показник | «Edam» | «Camambert» |
Вартісна оцінка одиниці імпортного товару на внутрішньому ринку, грн. | 62 | 58 |
Повні валютні витрати на одиницю імпортного товару, грн. | 51 | 48 |
Кількість імпортної продукції, од. | 2000 | 2500 |
Курс НБУ грн / дол. | 5,03 | 5,03 |
Коефіцієнт кредитного впливу | 0,96 | 0,96 |
Ефективність | 1,27 | 1,26 |
Ефект, грн. | 26080 | 29800 |
Висновок: Прибуток від імпорту сиру «Edam» складає 26080, а від імпорту сиру «Camambert» - 29800. Це обумовлено тим, що партія імпортованого сира «Edam» менше. Ефективність імпортної операції відображає прибуток на 1 грн. витрат. Тобто від 1 грн. витрат при імпорті сиру «Edam» підприємство має 1,27 грн. прибутку, а при імпорті сиру «Camambert» - 1,26 грн. прибутку. Хоча різниця в показниках незначна, рекомендується збільшення імпорту сиру «Edam», оскільки це економічно вигідніше.
Список літератури:
1. Матвеева О.П. Организация и технология внешнеторговых операций: Учебное пособие. – М.: Информационно-внедренческий центр „Маркетинг”, 2000. – 160 с.
2. Прокушев Е.Ф. "ВЭД".- М.: Маркетинг, 1998.
3. Томсинов В.А. Внешнеторговые сделки: практические рекомендации по составлению контрактов.- М.:Тантра, 1994.
4. Таможенно-тарифное регулирование внешнеэкономической деятельности в Украине. 1996: Сборник нормативных документов/ Сост. И.П.Рамусь, С.Н.Кульвачная.- К.: Блиц-Информ, 1996.- 336с.
5. Международные документы по внешнеэкономической деятельности: Справочник предпринимателя.- М.: Скаравей, 1993.- 207с.
6. Додаток до закону «Про єдиний митний тариф» від 5.04.01г.
7. Закон України від 22.05.03г.Наказ ГТСУ «Інструкція про справляння акцизного збору» від 21.01.00г.
8. Постанова КМУ «Про ставки митних зборів» від 27.01.97г.
9. Закон України «Про податок на додану вартість» від 3.04.97г.
10. Постанова КМУ «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню та обсягів квот у 2006 році» від 30.12.05г.
11. Наказ ГТСУ «Про затвердження порядку справляння митними органами ввізного (вивізного) та особливих видів мита...» від 23.01.06г.
12. Прокушев Е.Ф. "ВЭД".- М.: Маркетинг, 1998.
13. Козик В.В., Панкова Л.А., Карп’як Я.С., Григор’єв О.Ю., Босак А.О. Зовнішньоекономічні операції і контракти: Навч. посіб. – 2-ге вид., перероб. і доп. – К.: Центр навчальної літератури, 2004. – 608 с.
14. Оценка эффективности проектов внешнеэкономического сотрудничества // Экономист.- 1995.- №7.
15. Гребельник О.П. Основи зовнішньоекономічної діяльності: Підручник.- Київ: Центр навчальної літератури, 2004.
Додаток А
Можливі контакти з постачальниками
1. Kaserei Champignon Hofmeister GmbH & Co. KGКраїна: Німеччина
Місто: Lauben/Allgau
Індекс: D-87493
Телефон: 49 8374 920
Факс: 49 8374 92 69
Тип компанії: Головний офіс
2. Pieno ZvaigzdesКраїна: Литва
Місто: Vilnius
Індекс: LT-2022
Адреса: Laisvec pr. 125
Телефон: 370 (2) 481 525
Факс: 370 (2) 481 434
E-mail: agrolit@taide.lt
Веб-Адреса: http://www.pienas.lt/
Тип компанії: Головний офіс
3. Friesland Foods Cheese Benelux Nijverheidsstraat 45, 3861 RJ Nijkerk Postbus 1139, 3850 BC Nijkerk Tel. 033 247 8600 Fax 033 247 8601 Consumentenservice6 0800 – 0221622 (GRATIS) 4. Arla Foods ambaКраїна: Данія
Місто: Viby
Індекс: DK-8260
Адреса: Skanderborgvej 277
P. Про. Box 2400
Телефон: 45 89 38 10 00
Факс: 45 86 28 16 91
E-mail: arla@arlafoods.com
Веб-Адреса: http://www.arlafoods.com
Тип компанії: Головний офіс
5. Nordmilch AGКраїна: Німеччина
Місто: Bremen
Телефон: 49 30 46 5820
Факс: 49 30 246 58 246
E-mail: buero.berlin@nordmilch.de
Веб-Адреса: http://www.nordmilch.de/
Тип компанії: Головний офіс
... Чарка, стакан 4 320 2 80 400 Столові прибори (комплект) 4 320 2 80 400 Далі наведемо характеристику посуду, який будуть використовувати в комплексному закладі ресторанного господарства (табл. 2.8–2.11). Таблиця 2.8. Характеристика та призначення класичного вітчизняного порцелянового та фаянсового посуду Найменування Розміри, мм Місткість, см3, порцій Призначення ...
... %), “сантосі” (1,3-1,5 %), “ходейді” (1,2 %). Кофеїн міститься не тільки в кавових зернах, але й у чайному листі, горіхах коли. Спеціалісти вважають, що дві пляшки тонізуючого напою “кока-кола” (із горіхів коли) рівноцінні за своїм впливом на організм людини одній стандартній чашці кави. Не всі знають, що при однаковій масі чай містить кофеїну майже в два рази більше, чим кава. Проте в чашці чаю ...
... Философия культуры. – М.: NOTA BENE, 2001. – 349 с. 5. Додельцев Р.Ф. Концепция культуры З. Фрейда. – М.: Знание, 1989. – 60 с. 6. Киссель М.А. Джамбаттиста Вико. – М.: Мысль, 1980. – 197 с. 7. Культурологія. Українська та зарубіжна культура: Навч. посібник (М.М.Закович, І.А.Зязюн, О.М.Семашко та ін.). – з вид. – К.: Знання, 2007. – 567 с. 8. Фрейд Зігмунд. Вступ до психоаналізу: Лекції ...
... , мистецтвознавчих, культурологічних тем і проблем, інші – більш докладно, адресно) зробили чималий внесок у проблему яка висвітлюється в нашій магістерській роботі – релігійно-художня символіка мусульманської культури. З аналізу історіографічного доробку досліджуваної нами теми можна зробити висновок, що ії окремі аспекти знайшли часткове висвітлення у працях як зарубіжних, так і вітчизняних ...
0 комментариев