3.4 Практичні рекомендації
Для покращення взаємостосунків юнаків з оточуючими, для найбільш конструктивного виходу всіх сторін із конфліктних ситуацій варто провести серію практичних тренінгових занять.
Наприклад, одне з таких тренінгових занять приведено нижче.
План – конспект тренінгового заняття
Тема: Що таке конфлікт. Конфліктні емоції.
Мета заняття: сформувати конфліктну компетентність учнів і здатність толерантної поведінки.
Завдання заняття:
познайомити учнів з поняттям “конфлікт”;
дати уявлення про різні стилі вирішення конфлікту;
поглибити саморозуміння шляхом виявлення свого власного стилю, характерного для поведінки в конфлікті.
Необхідні матеріали:
Листочки і фрукти різних дерев, вирізані з кольорового паперу для початку уроку і підведення його підсумків.
Два намальовані дерева (первинних і отриманих знань).
Папір для вправи “Сніжинки” і “Малюнок удвох”.
Бланк тесту “Умієте ви тримати себе в руках у конфліктній ситуації?”
Таблиці для виконання вправи “Алфавіт емоцій”.
Хід заняття
Ведучий. Добрий день. Сьогодні ми говоритимемо про конфлікт, з'ясуємо, що це таке, які його можливі причини і емоції.
1. Що таке конфлікт.
Що таке конфлікт? (Вислухати названі слова: злість, ненависть, сварка, нещастя, стрес, хвороба, радість, перемога і так далі). Свої відповіді запишіть на різноколірних листочках (кленові, дубові, березові), які лежать у вас на столах.
Отже, слово конфлікт в перекладі з латинського означає “зіткнення”, а з точки зору психології Конфлікт – явище, що виникає в результаті зіткнення протилежних дій, поглядів, інтересів, прагнень, планів різних людей.
2. Вправа “Асоціації”.
Якщо конфлікт – це одяг, то який? Якщо меблі, то які?
Який можна зробити висновок? (В конфлікті є дві сторони – негативна і позитивна).
Конфлікти в житті неминучі, якщо люди мають свою власну позицію, не є бездумними виконавцями.
Конфліктів немає лише тоді, коли всі люди однакові, як роботи: однаково думають, однаково відчувають, живуть без сварок.
Потрібно пам'ятати, що практично з будь-якого питання у різних людей погляди відрізняються. Люди-то різні! Ці відмінності природні і нормальні. І зараз ми ще переконаємося в цьому.
3. Вправа “Сніжинки”. Його алгоритм:
Мовчки візьміть листок.
Складете його навпіл.
Відірвіть правий верхній кут.
Складете ще раз навпіл.
Ще раз відірвіть правий верхній кут.
Ще раз складете навпіл.
І ще раз відірвіть верхній правий кут.
Розверніть листок і покажіть свій “витвір мистецтва” однокласникам
Рефлексія.
Зверніть увагу, які різні у вас вийшли сніжинки! Хоча був дан чіткий алгоритм дій. Чому це сталося? ( Відповіді дітей).
А якби всі сніжинки були однаковими, світ був би нудним і незмінним. Отже конфлікти грають найважливішу роль в житті окремої людини, розвитку сім'ї, життєдіяльності школи, будь-якої організації, держави, суспільства і людства в цілому. У якій – те мірі вони навіть необхідні для розвитку ситуації і стосунків, для зростання особи, інакше може настати застій.
4. Аналіз ситуацій.
Тепер проаналізуємо декілька ситуацій.
Ситуація для хлопців: Вам подобається дівчина, і раптом у ваші стосунки втручається інший парубок. Як ви реагуватимете, якщо це ваш друг; просто сторонній парубок?
Ситуація для дівчат: До вас дійшли чутки явно спотвореного змісту. Як ви поступите, якщо джерелом дезинформації була ваша подруга; просто знайома?
І повсякденна ситуація для всіх: Вам на ринку продали бракований товар. Брак ви відмітили пізніше. Як ви поступите, якщо продавець молодший за вас; якщо комплекція продавця така, що Арнольду Шварценеггеру, в порівнянні з ним, робити нічого?
Ви побачили, що не лише в різних конфліктних ситуаціях ми реагуємо по-різному; навіть і в схожих ситуаціях, але з різними людьми, наша реакція може бути іншій.
5. Вправа “Малюнок удвох”
Клас ділиться на пари. Кожна пара отримує аркуш паперу. З цієї миті і до закінчення вправи розмовляти не можна.
Необхідно узяти одну ручку удвох і так, аби обоє партнера тримали її, намалювати малюнок на вільну тему.
Готові малюнки обговорюються за принципом, “чому намалювали саме це”, “хто що малював”, “як вам малювалося” і так далі З'ясовується, що школярі поводилися в цій ситуації абсолютно по-різному: хтось “рвався в бій” і малював сам, ігноруючи партнера; хтось намагався вгадати наміри іншого і запропонувати свої ідеї, хтось байдуже малював “по черзі”, а хтось взагалі віддав малюнок на відкуп напарникові.
Чому це так? Виявляється: у тих ситуаціях, в яких наші інтереси не збігаються з інтересами іншої людини (а саме так виникає конфлікт!), можна поводитися абсолютно по-різному.
6. Можливі причини конфліктів (бесіда):
Чи потрапляли ви коли-небудь в конфліктні ситуації?
Чи бувають у вас конфлікти з батьками? У чому їх суть?
Що ви робите, аби уникнути конфліктів в школі з друзями і вчителями, в сім'ї?
Молодці! Ви прагнете знайти способи уникнути конфлікти, але чи завжди це вдається, ми перевіримо за допомогою Тесту чи “Умієте ви тримати себе в руках у конфліктній ситуації?”
7. Тест “Чи умієте ви тримати себе в руках у конфліктній ситуації?”
Одні люди не в змозі залишатися спокійними під час сварки, інші ж здатні зберігати душевну рівновагу навіть у момент найвищого загострення пристрастей. Чи умієте ви справлятися з конфліктними ситуаціями?
1. Чи можете ви в нападі люті розбити посуд?
А. Так, це можливо.
Б. Ну, якщо мене спровокувати, то безумовно.
В. Немає, це лише погіршить ситуацію, та і посуд шкода
2. Дискусії, в яких учасники дотримуються різних думок...
А. Не потрібні.
Би. На жаль, необхідні.
В. Нічого не дають
3. Двоє друзів (подруг) почали гарячу дискусію.
А. Буду триматися збоку.
Б. Мене це розважить.
В. Спробую бути посередником.
4. Що ви думаєте з приводу вислову “Завжди поступається той, хто розумніший”?
А. Дурниці – відмовка не для розумних, а для слабких.
Б. Подібна тактика здатна зберегти багато нервових клітин.
В. Перед тим як поступитися, потрібно все гарненько обдумати.
... агресія — спосіб досягнення, а агресія — самоціль, вона стає самостійним мотивом поведінки, обумовлюючи ворожість по відношенню до інших при низькому рівні самоконтролю. Крім того, конфлікти старшокласника в стосунках з однокласниками обумовлені важливою особливістю віку — формуванням морально-етичних критеріїв оцінки однолітка і пов'язаних з цим вимог до його поведінки Попередження конфліктної ...
... та їх аналізу ми можемо стверджувати, що наша гіпотеза підтвердилася та сформувати слідуючи висновки: 1. проведені дослідження дозволяють виявити психологічні причини дезадаптації молодших підлітків у між особистісних стосунках. 2. формуванню та розвитку міжособистісних стосунків молодших підлітків сприяє сукупність факторів середовища, серед яких стиль та система сімейного виховання, умови мі ...
... ідного продукту, а й у відтворенні фізичних і духовних сил працівника, розширенні його знань, розвитку навичок, умінь, здібностей до саморегуляції і творчості[6, с.150]. Трудова поведінка – це індивідуальні та групові дії, що вказують спрямованість та інтенсивність реалізації людського фактору у виробничій організації. Це регульований комплекс дій, вчинків працівника, пов’язаних із співпаданням ...
... П.А.Психологія професійного самовизначення в ранній юності. – К.: Наука, 1998 – 307с. 63. Яровой І.Н. Саморегуляція трудових дій. – К.: Наукова думка, 2001. – 17с. 64. Ярошенко В.В. Школа і професійне самовизначення учнів. - К.: Рад.школа, І983.- 113с. ДОДАТОК А Перелік психодіагностичних методик, які використовуються практичними психологами при проведенні профорієнтаційної роботи з учнями ...
0 комментариев