3.1.2 Акції акціонерного товариства, їх типи та категорії

Акція — цінний папір, що засвідчує дольову участь у статутному фонді Това­риства і надає її власнику певні корпоративні права.

Встановлене чинним законодавством поняття акції чітко визначає особливі майнові права її власника на частину прибутку Товариства, а також на частину майна в разі його ліквідації. У решті випадків Товариство не зобов'язане поверта­ти власнику акцій його внесок до статутного фонду Товариства та викуповувати ак­ції, що йому належать. Повернути вкладені кошти власник акції може через про­даж акцій, які йому належать, на вторинному (біржовому, позабіржовому) ринку цінних паперів за ринковою ціною.

Чинне законодавство обмежує відповідальність власників акцій за зобов'язан­нями Товариства у межах належних їм акцій. Наприклад, у разі банкрутства під­приємства акціонер ризикує втратити лише ті кошти, що були внесені ним в обмін на акції Товариства. Володіння акцією не передбачає наявності трудових відносин її власника з Товариством.

Право на випуск акцій в Україні мають лише акціонерні товариства. Акції, що випускаються Товариством, поділяються:

1. за типами на:

іменні Пайові цінні папери із зазначенням власника, якому належать права, засвідчені у цінному папері.

на пред'явника Пайові цінні папери без зазначення власника. Права, засвідчені у цінному папері, належать пред'явнику акції.

2. за категоріями на;

прості Пайові цінні папери, що надають їх власнику право:

— на участь в управлінні Товариством;

— на участь у розподілі чистого прибутку після вип­лати дивідендів по привілейованих акціях;

— у разі ліквідації Товариства — на отримання части­ни його активів, але тільки після виконання Това­риством зобов'язань перед бюджетом, кредитора­ми, а також власниками привілейованих акцій.

Привілейован Пайові цінні папери, що надають їх власнику:

— переважне право на отримання дивідендів;

— пріоритетне, порівняно з власниками простих ак­цій, право на участь у розподілі майна Товариства в разі його ліквідації.

Власники привілейованих акцій не мають права брати участь в управлінні Товариством (не мають права го­лосу), якщо інше не передбачене його Статутом.

3. за формами випуску на:

випущені у докуметарній форм Для випуску акцій в документарній формі Товариство виготовляє сертифікати акцій" відповідно до вимог, визначених Державною комісією з цінних паперів т фондового ринку.

випущені у бездокументарній формі У разі випуску акцій в бездокументарній формі, Товариство оформлює глобальний сертифікат, який відповідає загальному обсягу зареєстрованого випуску, і пе­редає його на зберігання обраному ним депозитарію.

Треба зазначити, що найбільш поширеними на фондовому ринку України є прості іменні акції.

Для визначення типу та категорії акцій, що випускаються, необхідно брати до уваги встановлені чинним законодавством обмеження, а саме:

ü  у процесі приватизації майна державних підприємств шляхом їх

ü  перетворення у відкриті акціонерні товариства можна випускати тільки прості іменні акції;

ü  привілейовані акції можна випускати лише на таку суму, яка не перевищує 10% статутного фонду акціонерного товариства.

Випуск певної категорії акцій також залежить від того, хто буде їх потенцій­ним покупцем. Під час емісії цінних паперів Товариству необхідно враховувати ін­тереси потенційних інвесторів. Адже такі інвестори купуватимуть ту чи іншу кате­горію акцій Товариства, виходячи з поставлених цілей. Потенційні інвестори мо­жуть прагнути отримати доступ до управління справами Товариства (тому їх буде цікавити придбання простих акцій) або знизити ризик своїх капіталовкладень, от­римуючи гарантовану норму прибутку та маючи можливість у разі ліквідації Това­риства повернути вкладені кошти позачергово (тому купуватимуть привілейовані акції).

Оплату акцій Товариства можна здійснювати грошовими коштами (у тому числі іноземною валютою), цінними паперами, матеріальними цінностями, майно­вими правами. Форма оплати акцій визначається Статутом Товариства. Незалежно від форми внеску вартість акцій виражається в гривнях.

 

3.1.3 Інші цінні папери акціонерного товариства

Облігація — цінний папір, що засвідчує вкладення її власником грошових кош­тів, а також підтверджує зобов'язання Товариства відшкодувати йому номінальну вартість такого цінного паперу в передбачений у ньому строк з виплатою фіксова­ного відсотка (якщо інше не передбачене умовами випуску).

Випуск облігацій здійснюють у разі виникнення таких потреб:

ü  залучити додатковий капітал, не зменшуючи вже існуючих часток акціонерів;

ü  отримати капітал при нижчих процентах, ніж надають банки та інші фінансові джерела;

ü  забезпечити довгострокове надання фіксованих процентів;

ü  ефективно та в доступній формі отримати кредит безпосередньо у потенційних кредиторів;

ü  розширити та урізноманітнити кредитні ресурси Товариства;

ü  встановити кредитний рейтинг Товариства, що свідчить про рівень його кредитоспроможності (платоспроможності).

Облігації можуть бути іменні та на пред'явника, процентні та безпроцентні (цільові), такі, що вільно обертаються, і такі, що мають обмежене коло обігу.Відповідно до чинного законодавства акціонерні товариства можуть випуска­ти облігації лише після повної оплати всіх раніше випущених акцій. При цьому су­ма випущених облігацій не може перевищувати 25% від розміру статутного фонду. Усім без винятку видам підприємств заборонено випускати облігацій з метою фор­мування та поповнення статутного фонду емітента, а також для покриття збитків, пов'язаних з їх господарською діяльністю.

Вексель — безумовне грошове зобов'язання однієї сторони сплатити іншій стороні визначену суму грошей у певному місці і в певний строк.

Вексель є універсальним фінансовим інструментом, який використовують як зручний засіб оформлення кредитно-розрахункових відносин. Вексельний обіг прискорює розрахунки і розширює можливості кредитування.

 

3.2 Вимоги, що ставляться до передачі акцій

 

3.2.1 Вільна передача акцій

Прості іменні акції відкритих акціонерних товариств, випущені в процесі при­ватизації, обертаються вільно: акціонери можуть розпоряджатися своїми акціями без обмежень. Вони можуть продавати або іншим способом відчужувати їх на ко­ристь будь-яких юридичних та фізичних осіб, якщо інше не передбачене чинним законодавством. Емітентам забороняється встановлювати не передбачені законо­давством обмеження стосовно відчуження акціонерами відкритих акціонерних то­вариств акцій, набутих в процесі приватизації.



Информация о работе «Відкрите акціонерне товариство»
Раздел: Экономика
Количество знаков с пробелами: 76666
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
233661
21
51

... банківському ринку намагається досягнути банк, а також з загальним рівнем характеристик усередненого банку банківської системи України; В якості банка - лідера для зовнішньоекономічної орієнтації діяльності ВАТ “Міжнародний комерційний банк” виберемо ВАТ “Державний акціонерний експортно-імпортний банк України" (810 рейтингове місце в банківській системі України - дивись Додаток А [98]), в якості ...

Скачать
26285
1
1

... успішного довгострокового розвитку акціонерних товариств. компетенція персонал організаційна культура 2. Підвищення ролі організаційної культури Одним із вагомих напрямків формування кадрового потенціалу акціонерних товариств, його розвитку, ефективного використання є втілення в організацію функціонування підприємств сучасних форм організаційної культури. Питання організаційної ...

Скачать
150155
24
9

... В) полив прилеглої території - - 0,3 2. Госп-побутова та виробнича каналізація (К1; К3) 5,04 1,26 2,86 1.3 Розрахунок виробничої програми по централізованому обслуговуванню маршрутних транспортних засобів 1.3.1 Коригування нормативів технічного обслуговування та ремонту рухомого складу Відповідно до завдання нам необхідно провести коригування нормативів технічного ...

Скачать
39934
1
0

... в системах. Обов'язки вповноваженого органа в сфері захисту інформації в системах виконує центральний орган виконавчої влади в сфері криптографічного й технічного захисту інформації. Уповноважений орган у сфері захисту інформації в системах: - Розробляє пропозиції по державної політики у сфері захисту інформації забезпечує її реалізацію в рамках своєї компетенції; - Визначає вимоги й порядок ...

0 комментариев


Наверх