12. Похідна основа — це...
А основа, в складі якої, крім кореня, виділяються ще словотворчі афікси і яка мотивується через зв'язки зі спільнокореневими словами. Наприклад: морозиво — мороз, правдивий — правда.
Б основа, у складі якої не виділяються словотворчі афікси і яка не мотивується через зв'язки зі спільнокореневими словами. Наприклад, сонце, білий, сніг.
В основа, що закінчується на приголосний звук. Наприклад: дар, якість, хід, рід, піч.
Г основа, що закінчується на голосний звук. Наприклад: довго, якісно, важко.
Клуб кмітливих і допитливих
ЦЕ ЦІКАВО ЗНАТИ
Ці імена відомі всьому світу, однак про те, що вони насправді українці, багато хто і не здогадується... Справу Пилипа Орлика, автора першої Конституції України,— він хотів бачити нашу країну європейською державою — вдало продовжив його син — Григір Орлик. Він став відомим політичним і державним діячем Франції XVIII століття. До речі, на його честь названо аеропорт «Орлі» в Парижі.
Бактеріолог та імунолог Ілля Мєчніков відомий не лише завдяки відкриттю явища фагоцитозу, за що в 1908 році отримав Нобелівську премію. Саме він першим запропонував рецепт йогурту, попередньо довівши корисність кисломолочних продуктів.
Батько сучасної ракетно-космічної техніки — Сергій Корольов. Завдяки цій людині в космос було запущено перший штучний супутник Землі. Фізик Іван Пулюй виявив промені (1881р.), які з часом почали називати рентгенівськими, використовуючи в медицині.
Федір Піроцький у 1880 році створив макет вагона, що рухається завдяки електриці. А невдовзі його справу продовжили брати Сіменси. Так з'явився трамвай.
Петро Прокопович у 1814 році винайшов конструкцію рамкового вулика. Відтоді бджолярство перетворилося на галузь сільського господарства.
Генріх Давидов був власником чи не найбільшої тютюнової лавки на київському Подолі. Пізніше, коли родина переселилася до Женеви, цей промисел став справді сімейним бізнесом. Син Генріха, Зіновій, став тютюновим королем. А згодом слави додали алкогольні напої, парфуми й аксесуари марки «БауісіоГГ».
До речі, роду Давидових приписують навіть винахід — хьюмідор, скриньку для зберігання сигар. А кілька років тому Макс Левчин, емігрувавши до США, заснував компанію «РауРаї», яка займається платежами через Інтернет. Нині українець, ледь розмінявши третій десяток, є дуже знаменитим.
Скульптора-новатора Олексу Архипенка мистецтвознавці порівнювали із живописцем Пікассо. Світової слави і визнання Архипенко здобув після того, як створив механізовану картину, в якій змінюється форма і колір.
Зігмунд Розенблюм (а пізніше він став Сіднеєм Рейлі) був великим шпигуном. Він працював одразу на кілька розвідок. Його розстріляли у 1925 році радянські контррозвідники. Як розповідав Ян Флемінг, автор романів про пригоди Джеймса Бонда, того самого «агента 007», Зігмунд і став прототипом його героя.
(За В. Олійник)
7. Закріплення знань студентів:
Перекладіть
Орфограми підкресліть. Чи згодні ви з усіма авторами афоризмів? Чому? Перефразуйте один з висловів по-своєму.
1) Все хорошие книги сходны в одном,- когда вы дочитаете до конца, вам кажется, что все это случилось с вами, и так оно навсегда при вас и останется: хорошее или плохое, восторги, печали или сожаления, люди и места, и какая была погода (Э. Хеменгуэй).
2) Всем хорошим во мне я обязан книгам (М. Горький).
3) Любите книгу, она облегчит вам жизнь, дружески поможет разобраться в пестрой и бурной путанице мыслей, чувств, событий, она научит вас уважать человека и самих себя, она окрыляет ум и сердце чувством любви к миру, к человеку (М. Горький).
4) Высокое художественное произведение заставляет читателя волей-неволей думать над жизнью, оценивая не только людей, но и самые способы оценки, размышляя об основных вопросах жизни, об ее цели, смысле, ее правде и неправде и т. Д. (Н. Рубакин).
5) Кто любит книгу, тот никогда не будет ощущать недостатка в преданном друге, спасительном советнике, веселом товарище, действительном утешителе. Читая, изучая, размышляя, человек может невинно развлечь себя и приятно провести свой досуг во всякое время и при всех случайностях судьбы (И. Барроу).
6) Книги открывают перед человеком неведомые миры (Д. Гершелъ).
7) Прошедшего не существует, пока будут существовать книги (Э.Булвер-Литтон).
8) Беседовать с писателями других веков — почти тоже, что путешествовать (Р. Декарт).
9) Читая авторов, которые хорошо пишут, привыкают хорошо говорить (Ф. Вольтер).
10) Люди нравственно культурные, сознательные труженики вырастают в семьях, где царит глубокое уважение к книге (Б. Сухомлинский).
Перекласти текст українською мовою.
Термином "сооружение" принято называть все, что искусственно создано человеческим трудом для обеспечения материальных и культурных потребностей общества. Среди разнообразных сооружений особую группу составляют здания.
Здания - наземные сооружения, заключающие в себе внутреннее пространство, предназначенное и приспособленное для той или иной человеческой деятельности.
8. Домашнє завдання: Словник будівельника
... ідним і порівняння звукового та буквеного складу слів, орфоепічної та орфографічної форм [74, 16]. Воно зумовлене потребою враховувати взаємовплив між вимовними та правописними діями учнів, особливостями формування орфоепічних навичок у молодших школярів, що полягає в необхідності удосконалювати та коригувати вимовні навички дітей, набуті в дошкільні роки, приводити їх у відповідність з вимовними ...
0 комментариев