1.3 Актуальність теми: «Домашнє господарство» та цілі її вивчення

Домогосподарства це один із трьох основних суб’єктів економічної діяльності поряд із підприємствами та державою. Поняття «домогосподарство» охоплює господарство сім’ї, це господарство і великих родин, що об’єднують кілька поколінь, які проживають разом, володіють економічними ресурсами, і окремої людини, що має певну власність і здійснює господарську діяльність.

Споконвіків, вважалось, що сім’я – це перший вид людського спілкування, вона є первинною ланкою з якої виникає держава й суспільство.

Родина та сім’я в сучасному світі продовжують бути найважливішими для суспільства та суспільного розвитку країни, в цілому. Сім’я впливає на відносини в суспільстві, на характер усіх соціально-економічних процесів. Домогосподарство – це та ланка де першочергово формується заощадження та споживаються товари та послуги. Тобто, від настроїв, прагнень кожної конкретної людини і всіх домашніх господарств країни залежать такі економічні показники, як сукупний попит і сукупна пропозиція, грошовий обіг й перебіг інвестиційних процесів.

Соціально-економічний статус сім’ї – це інтегральний показник, який відображає в сімейних відносинах особливості соціально-політичного устрою держави, її правові основи, рівень розвитку економіки, культури та суспільної самосвідомості.

В узагальненому вигляді домогосподарство виконує подвійну роль в сучасній економіці. З одного боку, воно є активним суб’єктом ринкових відносин, а з іншого – важливою ланкою в економічному кругообігу ресурсів, товарів (послуг), доходів.

Вивчення цієї теми дасть змогу учням зрозуміти, що таке домогосподарство, яким саме чином воно існує; як саме учень та його сім’я зможуть впливати на розвиток всієї країни. Тому ця тема необхідна для вивчення у школі, щоб учні ще зі школи могли чітко усвідомлювати своє місце у народному господарстві, і що безпосередньо від їхніх вчинків залежить майбутнє їхнє життя. Ця тема також може стати поштовхом до майбутнього вибору подальшої професійної діяльності, розширить горизонт знань.

Загальні цілі вивчення теми

Учень має:

♦ Засвоїти сутність домогосподарств;

♦ Зрозуміти, яка роль домогосподарства на споживчому ринку, ким воно виступає та, яка його роль на ринку ресурсів;

♦ Зрозуміти, за рахунок чого формуються доходи домогосподарств;

♦ Визначити взаємодію між підприємцями, державою, та споживачами;

♦ Зрозуміти, які чинники впливають на добробут сім’ї;

♦ Вміти визначати, що формує сімейні доходи і на що спрямовані видатки;

♦ Стимулювання бажання стати активним суб'єктом економічних відносин;

♦ формування базового рівня економічної грамотності, необхідного для орієнтації та соціальної адаптації учнів до змін, що відбуваються в українському суспільстві.

1.4 Місце теми: «Домашнє господарство як ланка економіки. Домашнє господарство у сучасній економіці, його ефективна діяльність» у структурі курсу

Обрана мною тема у курсі «Основи економіки» складається з двох тем: «Домашнє господарство як ланка економіки» та «Домашнє господарство у сучасній економіці, його ефективна діяльність». Дані теми є основою (початковими темами) для Розділу ІІ «Домашні господарства і підприємства у ринковій економіці». Без її вивчення неможливо уявити вивчення економіки і вивчення діяльності підприємства, основною метою якого є отримання прибутку, який неможливо визначити без порівняння доходів і витрат підприємства, без участі споживачів та держави в економічному процесі. Ця тема зосереджена на попередньому засвоєні тем з Розділу І «Основні поняття економіки», зокрема на таких:

Тема 1: «Економічна теорія. Об’єкт і мета економічних досліджень. Місце економічної теорії серед інших наук» (4 год)

Що означає термін «економіка». Економічна наука, її предмет. Економічні моделі. Передумова раціональної поведінки. Мікроекономіка і макроекономіка. Економічна теорія і прикладна економіка. Економічна наука і економічна політика. Економічні дослідження, їх роль у житті суспільства. Місце економічної теорії серед інших наук.

Тема 2: «Господарювання й економіка» (4 год)

Господарська діяльність. Господарська діяльність людини у сучасному світі. Проблеми вибору. Власність. Конкуренція. Альтернативна вартість. Потреби людей. Особисті й колективні потреби. Групи людських потреб. Піраміда Маслоу.

Тема 3: «Потреби та споживчі блага» (5 год)

Потреби. Види потреб. Блага і ресурси. Товари й послуги. Споживчі блага та їх цінність для задоволення потреб. Групування товарів за їх характеристиками. Корисність товарів. Безмежність потреб. Закон спадної граничної корисності. Економічні інтереси. Економічно поведінка. Споживання. Споживча рівновага. Крива байдужості.

Тема 4: «Економічні ресурси» (4 год)

Що таке «економічні ресурси». Види економічних ресурсів. Фактори виробництва. Земля. Праця. Капітал. Здатність до підприємницької діяльності. Закон спадної продуктивності (віддачі) факторів виробництва. Відтворювані та не відтворювані ресурси. Економічні ресурси як особливий товар в ринковій економіці

Тема 5: «Ринок та його основні елементи: попит, пропозиція, ціни» (7 год.)

Що таке споживчий ринок. Попит та його види. Функція попиту. Закон попиту. Пропозиція. Нецінові фактори пропозиції. Функція пропозиції. Еластичність попиту й пропозиції. Коефіцієнт цінової еластичності. Ринкова рівновага. Надлишок дефіцит. Ціна. Товари-комплементи. Товари-субститути. Продукти вищої / нижчої споживчої цінності.

Тема 6: «Конкуренція. Типи, види та методи конкуренції» (5 год.)

Конкуренція та її функції. Типи конкуренції. Методи конкуренції. Чесна / нечесна конкуренція. Досконала / недосконала конкуренція. Монополістична конкуренція. Олігополія. Монополія та її види. Олігопсонія. Монопсонія. Конкурентоспроможність. Цінова / нецінова конкуренція. Картель. Трест. Синдикат. Антимонопольне законодавство.

Тема 7: «Гроші. Форми грошей. Призначення грошей.» (5 год)

Гроші. Сутність грошей та їх походження. Бартер. Функції грошей. Форми грошей. Повноцінні / неповноцінні гроші. Призначення грошей в економіці. Грошовий обіг. Засіб обігу. Засіб накопичення. Міра вартості. Засіб платежу. Світові гроші. Номінальна / реальна вартість. Ліквідність. Електронні гроші. Пластикові картки.

Тема 8: «Економічний процес. Три типи економічних систем: ринкова економіка, контрольована або командна економіка та змішана економіка» (6 год)

Суб’єкти / об’єкти економічного процесу. Економічний кругообіг. Поняття економічної системи. Традиційна, командна і ринкова економічні системи. Змішана економіка. Еволюція економічних систем. Поняття власності. Володіння, користування і розпорядження. Форми власності. Об'єкти власності.

Знання даної теми стане основою для вивчення в Університетах таких дисциплін: «Політекономія», «Мікроекономіка», «Макроекономіка», «Фінанси».

 

1.5 База знань теми: «Домашнє господарство як ланка економіки. Домашнє господарство у сучасній економіці, його ефективна діяльність» та модель її засвоєння

 

База знань:

Сутність поняття «домашнє господарство», його головні риси. Особливості домашнього господарства в ринковій економіці. Роль домогосподарства в ринкових умовах. Економічні функції домогосподарства. Домогосподарство як сфера споживання. Сім’я. Чинники добробуту сім’ї. Основні форми економічних відносин домогосподарства з державою. Сімейний бюджет. Доходи. Видатки. Пенсії. Стипендії. Соціальна допомога. Податки. Виручка від реалізації.

Використання моделі засвоєння бази знань дозволяє вирішити кілька завдань: тобто полегшує роботу учню, оскільки він знає який обсяг матеріалу йому необхідно знати для отримання певної кількості балів.

 

Модель засвоєння бази знань(МЗБЗ)

Рівень засвоєння

Елементи бази знань

Засоби контролю

 

 

Початковий-понятійний

 

(низький)

Знати основні терміни та поняття:

«домашнє господарство», «Сім’я», «Чинники добробуту сім’ї», «Сімейний бюджет», «Доходи», «Видатки», «Пенсії», «Стипендії», «Соціальна допомога», «Податки», «Виручка від реалізації».

Виявляти характерні риси та ознаки домогосподарств

Опитування, тести 1 та ІІ рівня, бесіди

 

 

 

 

Репродуктивний

(середній)

Вміти визначити роль та місце домогосподарств у формуванні економічних суб’єктів. Знати як оцінити роль домогосподарств в економічному житті країни, та аргументувати свою думку. Вміти дати визначення економічних функцій домогосподарств. Уміти визначати, які чинники впливають на добробут сім’ї Опитування, тестування, самостійна робота. тести 1 та ІІ рівня поточного та підсумкового контролю

 

 

 

Алгоритмічно-дійовий (достатній)

Показати значимість та практичне застосування теми. Застосувати: знання з даної теми мистецтво витрачати грошей

Провести розрахунок бюджету власної сім’ї.

Довести графічно: як сімейні доходи можуть впливати на попит та пропозицію на ринку

Зробити висновки: щодо місця домогосподарства в економіці; а також щодо важливості правильного формування бюджету домогосподарства з врахуванням всіх факторів та джерел надходжень і видатків

Вправи, задачі, ситуації, дискусії науково-практичні письмові роботи дослідницького характеру.

індивідуальні завдання, тести

2-го і 3-го рівнів,

 

Творчий (високий)

Класифікувати: надходження ти видатки до бюджету в залежності від їх вагомості та економічного змісту

Обґрунтувати: рівень добробуту домогосподарства в залежності від економічної ситуації на даний період часу

Розв’язати ситуацію, яка має практичне значення, дослідити сучасний ринок споживачів та ринок ресурсів у сучасних умовах та зробити певні висновки публічно (робота може виконуватись у малих групах)

тести 4-го рівня

дискусія, аналіз ситуації, задачі, науково-практичні письмові роботи дослідницького характеру, реферати

Рівень знань можна визначити за такими основними складовими критеріями:

n  обсяг знань – (наскільки повно учень володіє матеріалом, усім обсягом, окремими частинами, певними лише фактами);

n  глибина засвоєння (показує, наскільки учень виділяє основне, чи може робити висновки, узагальнює матеріал);

n  міцність засвоєння (перевірка знань, наскільки учень пам’ятає матеріал);

n  рівень засвоєння (репродуктивний; реконструктивний; творчий);

n  вміння виражати знання (термінологія, культура мови, оперування поняттями).

 

1.6 Завдання для вивчення теми: «Домашнє господарство як ланка економіки. Домашнє господарство у сучасній економіці, його ефективна діяльність» для різних видів її засвоєння

Кожний учень є індивідуальною особистістю, коли для одного тема буде зрозумілою та він зможе легка у ній орієнтуватись – це зовсім не означає, що абсолютно всі зрозуміли дану тему. Тому виникає необхідність розробити завдання по рівням засвоєння бази знань і відповідно оцінити ці знання.


Рівні засвоєння елементів бази знань Кількість балів

Завдання для вивчення теми

«Домашнє господарство як ланка економіки» та «Домашнє господарство у сучасній економіці, його ефективна діяльність»

Понятійний (низький)

1–3

Дати визначення термінам та поняттям:

·  «домашнє господарство»

·  «Сім’я»

·  «Чинники добробуту сім’ї»,

·  «Сімейний бюджет»,

·  «Доходи»,

·  «Видатки»,

·  «Пенсії»,

·  «Стипендії»,

·  «Соціальна допомога»,

·  «Податки»,

«Виручка від реалізації»

 

 

 

 

Ре продукти-

вний

(середній)

4–6

Доповнити речення:

1). В узагальненому вигляді домогосподарство виконує подвійну роль в сучасній економіці. З одного боку, воно є активним суб’єктом (…), а з іншого – (…) в економічному кругообігу ресурсів, товарів /послуг, доходів.

2). Отримавши грошові доходи від реалізації власності на ресурси, домогосподарства проводять такі розпорядження: частину доходів сплачують особисто державі у формі (…), а решту поділяють як (…) і (…).

Алгоритмічно-дійовий (достатній)

7–9

Застосувати: знання з даної теми мистецтво витрачати грошей

Розрахувати: бюджет власної сім’ї

Довести графічно: як сімейні доходи можуть впливати на попит та пропозицію на ринку

Зробити висновки: щодо місця домогосподарства в економіці; а також щодо важливості правильного формування бюджету домогосподарства з врахуванням всіх факторів та джерел надходжень і видатків

Творчий (високий)

10–12

Класифікувати: надходження ти видатки до бюджету в залежності від їх вагомості та економічного змісту

Обґрунтувати: рівень добробуту домогосподарства в залежності від економічної ситуації на даний період часу

Вибрати і обґрунтувати вибір: найбільш раціонального і прибуткового планування бюджету

Розв’язати ситуацію, яка має практичне значення, дослідити сучасний ринок споживачів та ринок ресурсів у сучасних умовах та зробити певні висновки публічно (робота може виконуватись у малих групах)

Для того, щоб більш мобілізувати та зацікавити учнів до вивчення теми «Домашнє господарство як ланка економіки», і орієнтуючись на засвоєний матеріал, можемо провести гру

ГРА «Витрати родини»

Суть: Припустимо, у класі є кілька малих груп, які представляють різні домогосподарства.

Завдання:

1. складіть кожен особисто перелік речей (витрат), які є необхідними для вашої родини (домашнього господарства) на поточний місяць.

2. зіставте ваші переліки у групі

3. спробуйте їх узгодити і складіть загальну таблицю.

4. поясніть, як ви прийняли рішення. Кому довелося поступитися і з яких причин?

Підбиття підсумків роботи на уроці:

здійснюється учнями у вигляді тез з викладом власних думок, щодо того, чому вони навчилися за цей урок, до яких висновків дійшли, які навички сформували. Вчитель також підводить підсумки у вигляді оцінювання роботи, активності учнів, їх знань тощо у вигляді оцінок за роботу на уроці.


1.7 Дидактичний тест самоконтролю опанування теми: «Домашнє господарство як ланка економіки. Домашнє господарство у сучасній економіці, його ефективна діяльність»

 

ЗАВДАННЯ ДЛЯ КОНТРОЛЮ

Завдання І рівня

1.  Вкажіть на яких ринках домашнє господарство виступає як покупець або як продавець товарів та послуг:

(Мельничук Г.В. Економіка: Підруч. для 10 кл. загальноосвіт. навч. закл./ В.Г. Мельничук, Г.О. Ковальчук, В.О. Огнев’юк. – 3-тє вид., переробл. і допов. – К.: Навч. книга, 2005. – 351 с.: іл.сторінка 92)

А) ринок праці; Г) ринок грошей;

Б) ринок землі; Д) ринок предметів кінцевого споживання

В) ринок капіталів; Е) ринок урядових контрактів.

2.  Що таке бюджет домогосподарства (сім’ї):

(Мельничук Г.В. Економіка: Підруч. для 10 кл. загальноосвіт. навч. закл./ В.Г. Мельничук, Г.О. Ковальчук, В.О. Огнев’юк. – 3-тє вид., переробл. і допов. – К.: Навч. книга, 2005. – 351 с.: іл.сторінка 97 та Основи економіки: Проб. підруч. для 10–11 класу загальноосвітн. шк. / І.Ф. Радіонова, І.С. Кравченко, І.Л. Петрова, В.В. Радченко; За ред. І.Ф. Радіонової. – К.: Зодіак-ЕКО, 1995. – 224 с стор. 89.)

А) співвідношення доходів і видатків

Б) сукупні ресурси

В) план споживання родини

3.  Що таке стипендія?

(Основи економіки: Проб. підруч. для 10–11 класу загальноосвітн. шк. / І.Ф. Радіонова, І.С. Кравченко, І.Л. Петрова, В.В. Радченко; За ред. І.Ф. Радіонової. – К.: Зодіак-ЕКО, 1995. – 224 с стор90)

4.  Чи кожен із учнів вашого класу є суб’єктом економічних відносин?

(Мельничук Г.В. Економіка: Підруч. для 10 кл. загальноосвіт. навч. закл./ В.Г. Мельничук, Г.О. Ковальчук, В.О. Огнев’юк. – 3-тє вид., переробл. і допов. – К.: Навч. книга, 2005. – 351 с.: іл.сторінка 86–87)

Завдання ІІ рівня

5.  Вкажіть, у якій формі отримують доходи домогосподарства:

А. Заробітна плата

Б. Доходи від продажу с/г продукції

В. Пенсії, стипендії допомога від держави

Г. Грошова допомога з інших джерел

Д. Вартість спожитої продукції особистого підсобного господарства

Е. Пільги та субсидії.

(Мельничук Г.В. Економіка: Підруч. для 10 кл. загальноосвіт. навч. закл./ В.Г. Мельничук, Г.О. Ковальчук, В.О. Огнев’юк. – 3-тє вид., переробл. і допов. – К.: Навч. книга, 2005. – 351 с.: іл.сторінка 97 та Основи економіки: Проб. підруч. для 10–11 класу загальноосвітн. шк. / І.Ф. Радіонова, І.С. Кравченко, І.Л. Петрова, В.В. Радченко; За ред. І.Ф. Радіонової. – К.: Зодіак-ЕКО, 1995. – 224 с стор88)

6.  Вкажіть у якій формі домогосподарства сплачують податки державі.

(Основи економіки: Проб. підруч. для 10–11 класу загальноосвітн. шк. / І.Ф. Радіонова, І.С. Кравченко, І.Л. Петрова, В.В. Радченко; За ред. І.Ф. Радіонової. – К.: Зодіак-ЕКО, 1995. – 224 с стор94)

7.  Дайте визначення поняття «домашнє господарство».

(Мельничук Г.В. Економіка: Підруч. для 10 кл. загальноосвіт. навч. закл./ В.Г. Мельничук, Г.О. Ковальчук, В.О. Огнев’юк. – 3-тє вид., переробл. і допов. – К.: Навч. книга, 2005. – 351 с.: іл.сторінка 86–87)

8.  Зіставте значення з правильними визначеннями:


 

А. Домогосподарство 1. Розподіл доходів пов’язаний з розділенням грошового доходу суспільства на заробітну плату, ренту, процент
Б. Особисте споживання 2. частина доходів кожної людини після сплати податків, яка не споживається
В. Функціональний розподіл доходу 3. Основний постачальник всіх економічних ресурсів у національному господарстві
Г. Особисте заощадження 4. Споживчі витрати на товари довго – та короткострокового використання, витрати на послуги

Завдання ІІІ рівня


Информация о работе «Дидактична розробка теми "Домашнє господарство як ланка економіки. Домашнє господарство у сучасній економіці, його ефективна діяльність"»
Раздел: Педагогика
Количество знаков с пробелами: 51050
Количество таблиц: 7
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
94002
7
0

... ії. У початковій школі для проведення тематичного контролю можуть застосовуватися контрольні роботи, тестування. Крім цього доречно проводити тематичний контроль у формі змагань, вікторин. Цілі тематичного оцінювання: -  перетворити відповідність знань, умінь та навичок учнів вимогам навчальних програм; -  виявити рівень навчальних досягнень учнів. Тематичне оцінювання з економіки є одним ...

Скачать
414733
5
2

... і. 3. Інноваційні козацько-лицарські технології шкільної освіти. 4. Система психомистецьких технік козацького духовного єднання особистостей. ПРАКТИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ ПРОГРАМИ ТРАНСФОРМАЦІЇ Адамівська школа козацько-лицарського виховання як саморозвивальний духовно збагачений освітньо-виховний заклад інноваційного типу має стати наочним зразком нової національної школи, що вказуватиме один з ві ...

Скачать
160021
6
0

... із історичного та передового педагогічного досвіду екологічного виховання, а й узагальнили практику роботи вчителів сучасної початкової школи. Ці ж прийоми роботи ми пропонуємо використовувати на уроках та в позакласній діяльності для покращення процесу формування екологічної культури молодших школярів. Розробки вчителів в даній проблемі йдуть у трьох напрямах. Перший напрям. Створюється повні ...

Скачать
111053
0
2

... економічного виховання визначається рівнем організації навчально-виховної роботи школи й виробничо-господарської діяльності школярів. 1.3 Завдання та зміст економічного виховання учнівської молоді в системі позакласної навчально-виховної роботи школи Процес виховання – це система виховних заходів, спрямованих на формувння всебічно і гармонійно розвиненої особистості [30]. Дане поняття ...

0 комментариев


Наверх