2.2 Фактори впливу на стан фінансової безпеки України

На фінансову безпеку будь-якої країни безпосередньо впливають як внутрішні, так і зовнішні фактори економічного середовища, до яких можна віднести динаміку іноземних (прямих та портфельних) інвестицій, стан платіжного балансу, параметри валютного курсу, розвиток міжнародного кредиту, рівень монетизації ВВП, динаміку державного боргу тощо. Вони по-різному впливають на підтримку рівня фінансової безпеки на макро–, мезо– та мікрорівнях, а також виступають основними індикаторами стану фінансової стабільності (незалежності) національної економіки держави. Так, до факторів впливу внутрішнього середовища відносяться інфляція, державний бюджет, монетизація ВВП, доларизація, фондовий ринок тощо. До факторів зовнішнього середовища, у свою чергу, відносяться іноземні інвестиції, міжнародні фінансові організації, міжнародні запозичення, зовнішній державний борг, а також торгівельна політика.

Фактори, що впливають на фінансову безпеку держави можна поділити на такі, що мають прямий і опосередкований влив. В свою чергу, фактори прямого впливу поділяються на негативні та позитивні. Негативними факторами є:

1) збереження високої інфляційної динаміки в країні;

2) збільшення обсягу готівки поза банками у співвідношенні до ВВП;

3) уповільнення темпів нарощування обсягів міжнародних резервів;

4) посилення ризиків ліквідності банківської системи;

5) зміна валютної структури депозитів.

До позитивних факторів впливу на стан фінансової безпеки України відноситься:

1) збільшення обсягів кредитування реального сектору економіки;

2) підвищення гнучкості валютного курсу;

3) активізація на ринку страхових послуг;

4) виваженість боргової політики.

Фактори опосередкованого впливу здебільшого є негативними та включають нерівномірність фінансування видатків; зростання обсягів кредиторської заборгованості між підприємствами; залежність фондового ринку від іноземного капіталу; низьку активність інвесторів на ринку державних цінних паперів [13, с.465-466].

Слід намагатися аби саме позитивні фактори впливу переважали над негативними і формували сприятливу тенденцію побудови фінансової безпеки країни.

2.3 Вплив існуючої практики застосування норм права на стан фінансової безпеки України

Практика застосування норм права відіграє важливу роль в процесі реформування будь-якої сфери, зокрема, забезпечення фінансової безпеки України.

Виходячи із результатів практики застосування норм законодавства за останні роки, можна побачити, що потрібні термінові зміни з метою його реформування. Адже починаючи з першої половини 2014 року фінансова система України зазнала особливого погіршення, що своїм наслідком мала зниження значення загального показника рівня фінансової безпеки. За даними Міністерства економічного розвитку і торгівлі цей показник зменшився на 8% за ІІ квартали 2014 року до 42% від оптимального значення у порівнянні з аналогічним показником 2013 року, що являє собою максимальне зменшення, починаючи з 2008 року, коли значення загального показника фінансової безпеки було на рівні 49%, або на 15% нижче, ніж у 2007 році [14].

Такі зміни були спричинені системним погіршенням всіх складових фінансової безпеки, починаючи з 2013 року. У загрозливому стані знаходяться: банківська безпека (42% від оптимального значення), валютна безпека (49%), грошово-кредитна безпека (45%), безпека небанківського фінансового ринку (51%). Окремо слід виділити значення показника боргової безпеки, що знаходиться на рівні 22% і є в небезпечному для фінансової системи України стані. Негативна динаміка спостерігається відносно всіх складових фінансової безпеки, окрім безпеки небанківського фінансового ринку.

Можна зробити висновок, що найбільша зміна у 2013-2014рр. відбулась за значенням показника валютної безпеки, а саме зменшення на 22%. Рівень боргової безпеки зменшився на 9%, рівень бюджетної безпеки – на 9%, а рівень банківської безпеки – на 5%. Дана тенденція зменшення опосередковано знаходиться під впливом зростання значення показника небанківського фінансового ринку – на 1%. Отже, можна побачити, що з 2008 року значення агрегованого показника рівня фінансової безпеки України знаходиться в незадовільному стані.

За період 2013-2015 рр. у фінансовій системі України спостерігаються високі темпи девальвації гривні в умовах функціонування системи негативних чинників таких як підтримка курсу національної валюти на заниженому рівні, від’ємне сальдо платіжного балансу, падіння рівня міжнародних валютних резервів Національного банку України тощо. У поєднанні із чинниками спекулятивного та соціального характеру все це призвело до скорочення значення показника рівня валютної безпеки України у 2014 році на 22% до 49% від прийнятного значення, у порівнянні із аналогічним показником 2013 року. Таке значення є найнижчим, починаючи з 2008 року.

Усі ці показники свідчать про неефективність застосування чинного законодавства і необхідність термінового його реформування шляхом розроблення спеціальних програм та реформ. Адже якщо немає позитивних результатів, це означає що законодавство є неефективним або ж неефективно застосовується. У випадку з Україною, то законодавство не містить глобальних реформ та змін, що могли б суттєво покращити рівень фінансової безпеки. Саме тому слід терміново його реформувати та пам’ятати, що повільне удосконалення правової та нормативної бази, невідповідність значної кількості законодавчих актів світовим вимогам і стандартам є однією із загроз національній безпеці держави в економічній сфері. Саме тому цей процес має бути якнайшвидше розвинений.

Отже, аналіз практики застосування норм права має стати поштовхом для стрімкого розвитку забезпечення фінансової безпеки України.


Информация о работе «Фінансова безпека України»
Раздел: Экономика
Количество знаков с пробелами: 70725
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
65035
0
4

... ій логіці капіталу”, використовуючи при цьому політику батога і пряника щодо доступу до міжнародних кредитів. 1.2.Характеристика елементів економічної безпеки України За роки незалежності значно послабився економічний суверенітет України, зросла економічна небезпека за багатьма параметрами розвитку національної економіки, що вимагає ґрунтовного комплексного вивчення механізму забезпечення ...

Скачать
404135
1
0

... їни та набирають чинності відповідно до законодавства України. Нормативно-правові акти Національного банку можуть бути оскаржені відповідно до законодавства України. Органи місцевого самоврядування як суб’єкт фінансових правовідносин   Виключна компетенція сільських, селищних, міських рад: ·  затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно- ...

Скачать
30648
0
0

... і засобів держави. Надійно діюча її система залучає в свою орбіту і позаекономічні засоби (політичні, правові, інформаційні, військові, культурно-духовні, екологічні тощо). Стратегія національної безпеки України Національний інтерес – визначальне джерело формування стратегічної мети, стратегічних завдань, об’єкту спрямувань і напрямків розвитку нації, механізму, методів і форм їх реалізац ...

Скачать
68617
2
0

... вирішальну роль для розвитку економіки та соціальної сфери. Державні фінанси, тобто система бюджетів держави, є на сьогодні найрозвиненішим. Упродовж усіх років утворення фінансової системи незалежної України у вдосконаленні підсистеми державних фінансів здійснено найрішучіших кроків. Це насамперед прийняття Закону про бюджетну систему України. Можна вважати цей закон одним з найпрогресивніших ...

0 комментариев


Наверх