2.2. Методи фінансового контролю

 

Важливою ознакою класифікації фінансового контролю є його метод. До методів фінансового контролю належать конк­ретні способи (прийоми), що застосовуються при здійсненні контрольних функцій. Метод дослідження об'єкта контролю залежить від характеру об'єкта і певних його елементів. Стан і поведінка об'єкта контролю в цілому визначається за допомо­гою загальних методів контролю, а окремих його частин або характеристик — за допомогою часткових способів.

Методами фінансового контролю є ревізія, тематична перевірка, обстеження, безперервне відстежування фінансо­вої діяльності. Кожний з цих методів поділяється на частко­ві способи і прийоми, які дають змогу розв'язувати певні проміжні завдання.

Ревізія є методом контролю всієї фінансово-господарсь­кої діяльності підприємства, установи, організації за певний проміжок часу з метою встановлення законності здійснюва­них операцій, їхньої доцільності та ефективності, правиль­ності обліку й достовірності облікових і звітних даних. В умовах адміністративно-командної економіки ревізія була переважаючим методом фінансового контролю, тому що жорстка адміністративна підпорядкованість нижчої ланки управління вищій потребувала відповідної ревізійної діяльності для збору інформації про якість виконання команд кожною нижчестоящою ланкою.

Ревізія сприймалася як універсальний засіб, здатний по­долати всі вади функціонування фінансового та господарсь­кого механізмів. Проводилася ревізія, в основному, з метою встановлення вад і порушень (Схема 1.). За такої інтерпретації фінансо­вий контроль поставав у вигляді окремих ізольованих частин, порушувалося цілісне уявлення про контроль як окрему фун­кцію управління. Насправді поняття контролю значно шир­ше, ніж поняття ревізії. Наукову проблематику ревізії слід розглядати у складі фінансового контролю, який включає пи­тання теорії, організації контролю на будь-якому рівні ієрар­хії з усією різноманітністю видів, форм і методів контролю.


 Види ревізій

 за відомчою приналежності *відомчі

 органів, які ревізуються *внутрішньовідомчі

*внутрішньогосподарські

 за повнотою охоплення *повні

*часткові

*комплексні

*тематичні

 за глибиною проведення *сквізні

*локальні

 за ступенем охоплення даних *суцільні

*вибіркові

*комбіновані

 за характером матеріалу *документальні

*фактичні

 стосовно плану *планові

*позапланові

 за черговостю дослідження *первинні

 тих самих документів *додаткові

*повторні

Схема 1. Класифікація ревізій

Об'єктивною тенденцією сучасного етапу реформування фінансової сфери є скорочення частки фінансів державного сектора та збільшення питомої ваги комунального і приватно­го секторів. Це означає поступове згортання примусовості здійснення фінансового контролю і розвиток його добровіль­ності, тому надалі повинні частіше застосовуватися такі методи здійснення фінансового контролю, як тематичні перевірки, обстеження, безперервне відстежування фінансової діяльності господарюючих суб'єктів.

Тематична перевірка здійснюється за певним переліком питань або з однієї теми шляхом ознайомлення на місці з ок­ремими сторонами фінансової діяльності. Такі перевірки мо­жуть проводитися наскрізним методом за ознакою однотип­ності операцій чи за ознакою взаємного зв'язку між різними суб'єктами контролю.

Схема 2. Види і методи фінансового контролю

 
Використання всієї сукупності видів, форм і методів кон­тролю
(схема 2) має надзвичайно велике значення для ефективного функціонування системи фінансового контролю в цілому. Так, застосування всіх видів фінансового контролю є важли­вим з погляду запобігання втрати контролю за діяльністю певних секторів економіки та утворення неконтрольованих сегментів у фінансовій сфері, а також з погляду попереджен­ня паралелізму та дублювання при здійсненні контролю.

Информация о работе «Фінансовий контроль»
Раздел: Финансы
Количество знаков с пробелами: 50859
Количество таблиц: 1
Количество изображений: 1

Похожие работы

Скачать
128700
0
0

... Крим, областях, містах Києві і Севастополі, типове положення про контрольно-ревізійні підрозділи (відділи, групи) в районах, містах, районах у містах затверджує голова ГоловКРУ України. 3. Методи вдосконалення державного фінансового контролю 3.1. Методи вдосконалення проведення ревізії та перевірок органами, що здійснюють державний фінансовий контроль За змістом ревізії поділяються на фактичні ...

Скачать
96187
3
1

... депутатів здійснюють фінансовий контроль спеціальним ревізійним апаратом. Внутрішньогосподарчий фінансовий контроль здійснюється структурними підрозділами підприємств, організацій. Як правило, на підприємствах, організаціях фінансовий контроль виконується головними (старшими) бухгалтерами, працівниками фінансових відділів. Податкові інспекції — це органи оперативного фінансового контролю. Очолює ...

Скачать
27138
0
30

... визнання неплатоспроможним або банкрутом.              Контрольно-ревізійні підрозділи (відділи, групи) у районах, містах і районах у містах виконують вище зазначені функції, крім 1 та 7.    4. Правові основи здійснення фінансового контролю органами державної податкової служби України Концепція органів державної податкової служби України при здійсненні фінансового контролю визначає ...

Скачать
58153
0
0

... сть з боку суспільства за фінансовою діяльністю держави, місцевих органів влади, який здійснюється представниками громадських угруповань на засадах добровільності та безоплатності. Державний фінансовий контроль – вид контролю, який здійснюється вищими органами влади разом з функціями управління фінансовою системою. Державний контроль охоплює загальнодержавний та відомчий контроль. На вищому рівні ...

0 комментариев


Наверх