6.1. Державне регулювання економіки

У вільному суспільстві з ринковою економікою регулювання економіки державою можливо лише за допомогою фінансової політики, але не примусовим, «плановим» розподілом ресурсів. Ключовим поняттям фінансової політики є податки (T) і державні витрати (G); величина різниці цих величин, D = G - T, називана бюджетним дефіцитом, відіграє найважливішу роль в оцінці дій уряду.

У глобальній картині циркуляційного потоку податки і державні витрати можна зобразити, увівши відтік завбільшки Т доларів і приплив величиною G доларів, як це показано на мал. 5.

Домогосподарства

 

Податки, Т

 

Держ.витрати, G

 

Інвестиціи, I

 

Зберігання, S

 

Підприємства

 

мал. 5

Таким чином, сумарний приплив складає (I + G) доларів, а відтік - (S+T) доларів. Умови макроекономічної рівноваги складаються в рівності сумарного попиту AD національному доходу Y.

AD = Y,

причому сумарний попит AD і національний дохід Y можна виразити як суми трьох складових

AD = C + S + T, Y = C + I + G ( де З - споживчий попит).

і, отже, умови рівноваги можуть бути переписані у вигляді

S + T = I + G.

Кардинальний зміст останнього співвідношення полягає в тому, що тепер у випадку, якщо величина нагромаджень домогосподарств S перевищить величину інвестицій фірм I, це одне, саме по собі не буде з неминучістю приводити до порушення економічної рівноваги, спаду виробництва, зменшенню національного доходу і, як наслідок, росту безробіття. У руках держави виявляється механізм, за допомогою якого воно здатно вирівняти виникаючий перекіс і відновити рівність лівої і правої частин останнього співвідношення. Цього можна досягти або відповідним зменшенням податків T, при постійній величині державних інвестицій G в економіку; величина сумарних потоків у лівій і правій частинах співвідношення при цьому залишається на колишньому рівні. Або збільшити державні витрати G, залишивши на колишньому рівні величину податків T; величина сумарних потоків при цьому зростає. В обох випадках компенсація досягається за рахунок бюджетного дефіциту D = G - T. Очевидна також економічна недоцільність першого способу: домогосподарства збільшують свої нагромадження, а їм пропонуються податкові пільги.

Приведений приклад демонструє основну ідею регулювання: вилучивши в домогосподарств визначену суму доходу, можна впливати потім на циркуляційний потік, домагаючись його рівноваги. Очевидна також схема дій у випадку, коли фірми при постійній величині нагромаджень домогосподарств S, за якимись причинами знизять величину інвестицій I.

Сумарний відтік (S+T) , одна частина якого йде в кишеню домогосподарств, а інша - у кишеню держави, можна розглядати як сукупний потік заощаджень; позначимо його буквою О. Сумарний приплив (I+G), одна частина якого направляється фірмами, а інша державою, можна розглядати як сукупний потік інвестицій. Отже, збільшення (зменшення) сукупних заощаджень на 1 гривню, приводить до зниження (збільшенню) національного доходу на m гривень унаслідок взаємодії спонтанних інтересів і намірів величезного числа домогосподарств і фірм із могутнім важелем, зосередженим в одних руках - руках уряду.

Маючи в руках два таких важелі як податкова ставка і державні витрати (інвестиції), уряд може ними користатися, влаштовуючись зі станом економіки і політичною кон'юнктурою. Збільшення податкового преса завжди невиграшно, особливо перед виборами. Збільшення державних витрат (інвестицій) - це будівництво шкіл, лікарень, «зміцнення оборони країни» - як правило приваблива міра. Ціна цієї привабливості - бюджетний дефіцит, інфляція, падіння реальної заробітної плати і т.д.

6.2. Альтернативні концепції державного регулювання економіки

Головним ідеологом активного втручання держави в економіку став найвідоміший англійський економіст Кейнс. Кейнсіанська політика ставила своєю метою контроль над загальним попитом і його регулювання таким чином, щоб він відповідав загальною пропозицією при досягненні повної і високої зайнятості населення. Модель Кейнса передбачала стимулювання сукупного попиту шляхом спонукання до інвестування приватного капіталу, а також через державне фінансування суспільних робіт і деякий перерозподіл через бюджет національного доходу на користь незаможних. Основними інструментами регулювання в моделі Кейнса були державний бюджет, дефіцитне фінансування економіки, а також маніпулювання дисконтною ставкою відсотка. Цільові пріоритети моделі Кейнса - зайнятість і стабільність економічного росту, а інструменти - державний бюджет і кредитно-грошова політика. Кейнс і його послідовники виходять з того, що чисто ринковий механізм не в змозі забезпечити стабільний економічний ріст і повну зайнятість, і саме тому потрібно втручання держави. Доктрина Кейнса знайшла найбільше повне застосування в США, показавши нам гарну результативність.

Супротивники ж кейнсіанської школи були прихильники неокласичної теорії. Вони виходять з постулату про тенденцію капіталістичної економіки до рівноваги, стійкості і стабільності. Вони затверджують, що ринок і конкуренція, гнучкість цін - кращі механізми встановлення економічної рівноваги. Вони підкреслювали інфляційний характер кейнсіанських рецептів дефіцитного фінансування.

Прихильники неоліберальних концепцій вважають, що треба відмовитися від кейнсіанських рецептів антициклічного регулювання, що ведуть до різких коливань грошової маси, і перейти на строге регулювання грошей у звертанні незалежно від кон'юнктури. Грошова маса повинна збільшуватися лише відповідно до довгострокового темпу росту національного доходу. Виступаючи проти зростання доходів держави, вони вважають, що краще, що може зробити державу, це скоротити власні доходи і витрати і знизити податки.

7. Список літератури

1.

 2.

3.

4.

5


Информация о работе «Інвестиційна модель Дж. М. Кейнса»
Раздел: Экономика
Количество знаков с пробелами: 50590
Количество таблиц: 9
Количество изображений: 6

Похожие работы

Скачать
33549
0
10

... виникає під впливом стимулювальної фіскальної політики, називається ефектом витіснення. Але ефект витіснення не усуває збільшення сукупного попиту, а лише зменшує величину його зростання. Тому у підсумку сукупний попит збільшується і крива IS зміщується вправо в положення IS2, а рівновага в економіці — в точку Т2. За таких умов рівноважний дохід зростає на меншу величину, ніж та, яка відповідає ...

Скачать
55155
0
1

... в підготовку кадрів, передача досвіду, ліцензій і ноу-хау, спільні наукові розробки. Реальні інвестиції складаються з двох різних компонентів. Перший з них – це інвестиції в основний капітал, тобто придбання знову створених капітальних благ, таких як виробниче устаткування, комп'ютери і будинки виробничого призначення. Другий компонент – інвестиції в товарно-матеріальні запаси, що являють собою ...

Скачать
149395
15
41

... «ОТР Банк» і ЗАТ КБ «ПриватБанк» мають значні запаси ліквідності і спроможні щодо погашення зобов’язань. РОЗДІЛ 3. ШЛЯХИ ВДОСКОНАЛЕННЯ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ БАНКУ ТА ЇЇ ВПЛИВ НА ЙОГО ФІНАНСОВИЙ СТАН   3.1 Державне регулювання інвестиційної діяльності банків як фактор стабілізації його фінансового стану Становлення розвинутої ринкової економіки неможливе без створення умов для активізації ...

Скачать
188087
2
4

... в 2005 р. почала погіршуватися. За сім місяців зростання ВВП становило 5,7 % (в 2004 р. - 7,1 %), приріст промислового виробництва - 4,1 % (в 2004 р. -6,1 %), інфляція - 11 %.     4. Китайський варіант перехідної економіки   4.1 Загальна характеристика та основні підсумки трансформаційних процесів в Китаї Соціально-економічні реформи в Китаї почалися в 1978 р. - суттєво раніше, ніж в інших ...

0 комментариев


Наверх