1.3. Мистецтво батика

 

У нашій країні художній розпис тканин існує приблизно з 30-х рр. XX в. і за час свого існування одержав широкий розвиток і визнання. Способами художнього розпису оформляються головним чином виробу, що доповнюють костюм (головні і шийні хустки, косинки, шарфи, краватки), а також купони жіночих і дитячих платтів, речі для прикраси інтер’єра — занавіски (великі і маленькі), скатертини, серветки і т.д.

Займаючись художнім розписом тканин, необхідно пам’ятати, що це один з видів декоративно-прикладного мистецтва, тому викладання не слід обмежувати освоєнням технічних прийомів, вивчення предмета повинне сприяти розвитку смаку.

Як і усі види декоративно-прикладного мистецтва, текстиль має свої принципи оформлення виробів, що визначаються місцем даного мистецтва в житті людини, відомим колом художніх задач, засобів і прийомів, що дають можливість художнику найбільше повно виразити свій задум у речі визначеного призначення, розкрити красу і властивості матеріалу.

Основним принципом оформлення текстилю можна назвати принцип узагальненого рішення орнаменту й окремих його образотворчих елементів. Чи хустка косинка, зав’язані на голову, навколо чи шиї накинуті на плечі, ні своїм композиційним членуванням, ні трактуванням малюнка не повинні порушувати природної округлості чи голови плавних ліній шиї і пліч, крім того, тканина може збиратися в складках, і елементи орнаменту найчастіше не можуть зберегтися у своєму первісному виді. Таким чином, захоплення передачею простору суперечить задачам створення композиції на площині. Настільки ж невірним прийомом буде й ілюзорне зображення на легкій прозорій тканині візерунків вишивки, ткацтва, різьблення по дереву, де ясно просліджується прагнення передати переплетення ниток і опуклості чи швів обсяг дерев’яного різьблення. Це завжди буде виглядати дешевою і непотрібною підробкою.

Штучні текстильні вироби з розписом, як правило, доповнюють костюм, створюючи ансамбль, що може будуватися на контрастному чи тональному сполученні гладкокрашеної тканини плаття і насиченого кольором, красиво зав’язаного шийної хустки, чи шарфа косинки.


2. ТЕХНОЛОГІЯ ВИКОНАННЯ БАТИКА

 

2.1. Устаткування, інструменти, матеріали і їхня підготовка для художнього розпису

Для занять художнім розписом тканин необхідно світле, добре провітрюване приміщення. Кожне робоче місце являє собою стіл-тумбочку з двома чи великою кількістю відділень. Тут зберігаються тканина і необхідні для розпису пристосування. Розмір верхньої кришки столу— 1 кв. м. На цей стіл укладається дерев’яна розсувна рама — п’яльці, що складаються з чотирьох брусків з утопленими в пазах гачками. Гачки на рамі служать для наколювання тканини, а тому повинні бути з гострими кінчиками і не виступати над брусками рами. Гачки і бруски рами покриваються хімічно стійким лаком для запобігання іржавіння і забруднення. Після наколювання і натягу тканини на раму її положення фіксується гвинтами-баранчиками, що роблять раму стійкої.

У запасі в працюючого повинні бути гігроскопічна вата, пластмасові чи дерев’яні стрижні діаметром 6—8 мм із загостреними кінцями, поролонові і гумові губки, колонкові, борсукові кисті.

Для розпису способом холодний батик необхідно мати набір скляних трубочок різного діаметра з чи резервуаром без нього. Трубочки служать для нанесення контуру малюнка. При роботі з щільної тканини наводять більш товстий контур, а по прозорим, легенею тканинам — більш тонкий.

Для розпису способом гарячий батик варто запастися більш складними пристосуваннями й інструментами. Насамперед, це металевий кухоль з подвійним дном, у якому міститься звичайна електролампочка. Цей кухоль служить для розігрівання складу, що резервує, (звідси і назву «гарячий батик»). Для нанесення резерву необхідний набір різних інструментів. Це так називані ножі і каталки, мідні лійки з отворами різних діаметрів. Лійки, так само як і ножі і каталки, повинні надіватися на дерев’яні ручки.

Для вільного розпису, крім пристосувань і інструментів, перерахованих у холодному батику, необхідно додати круглі і плоскі щетинні кисті.

Матеріали. Кожен вид тканини вимагає застосування визначених барвників, що відповідають їм способів готування фарби і зміцнення отриманих на тканинах фарбувань. Барвники, застосовувані в ручному розписі тканин, по своїх технічних властивостях поділяються на групи. У межах кожної групи барвники розрізняються по квітам. У маркіруванні барвників маються буквені і цифрові позначення. Спочатку вказується група (прямий, кислотний, основний і т.д.). Відтінок барвника позначається буквами: Ж-жовтуватий відтінок, ДО — червонуватого, 3 — зеленуватий, З — синюватий відтінок.

Цифри, проставлені в маркіруванні, указують на інтенсивність відтінку, наприклад: кислотний червоний—2 Ж, прямої червоний — 3 С. Це означає, що в першому випадку червоний колір має досить інтенсивний жовтий відтінок і наближається до жовтогарячого, а в другому червоний колір має синюватий відтінок і наближається до фіолетового. Чим більше цифра, тим інтенсивніше відтінок. В окремих випадках у маркіруванні дається характеристика міцності, спосіб чи застосування зміцнення.

Для готування фарби використовуються різні хімічні і допоміжні речовини:

оцтова кислот-безбарвна рідина з різким специфічним запахом, добре розчиняється у воді, отрутна,

при влученні на шкіру викликає опіки, при роботі з нею потрібно обережність;

2) лимонна кислот-безбарвні кристали без запаху;

в окремих випадках може замінити оцтову кислоту;

3) молочна кислота 40% — рідина ясно-коричневого кольору без запаху; також може замінити оцтову кислоту;

4) їдкий натр у твердому виді являє собою білу чи рожеву масу; на повітрі поглинає вологу і вуглекислоту, при цьому плавиться, покриваючись білим нальотом; необхідно зберігати в добре закритому скляному чи порцеляновому посуді;

5) водяний аміак (технічний нашатирний спирт) — безбарвна прозора рідина з різким специфічним запахом;

6) бісульфат натрію — дрібні чи кристали жовтуватий розчин з гострим запахом;

7) сечовина — білі чи жовтуваті кристали, що добре розчиняються у воді;

8) резорцин — кристали від білого і рожевих до коричневого кольору, добре розчиняються у воді і спирті;

9) уротропін — кристалічний порошок солодкого і пекучого смаку, добре розчиняється в холодній воді, гірше в гарячій;

10) фенол-безбарвні чи кристали кристалічна маса білого кольору з характерним запахом; фенол дуже отрутний, потрапляючи на шкіру, викликає опіки, у роботі вимагає обережності;

11) каніфоль – тверда тендітна склоподібна маса від ясно-жовтого до бурий і чорний кольори;

12) парафін-тверда маса білий чи жовтий кольори, при нагріванні легко плавиться;

13) допоміжна речовина ОП-7 чи ОП-10—олієобразна чи рідина ласта від ясно-жовтого до ясно-коричневого кольору, добре розчиняється у воді.

Загустки і їхнє готування.

1. Крохмал – картопляний чи рисовий — застосовується для готування загусток (10—20% ). Потрібно взяти:

Сухого крохмалю 125—150 м

Води 875—850 мол

Сухий крохмаль розмішують з невеликою кількістю води, додають іншу воду, потім протягом години розварюють при помішуванні на водяній киплячій лазні до одержання прозорої маси. Готову загустку проціджують через часте сито. Крохмальна загустка погано розчиняється у воді.

2. Декстрин — клеюща речовина, добре розчиняється у воді; готують його так само, як крохмальну загустку.

3. Можна приготувати і декстриново-крахмальну загустку. Для цього треба взяти:

Декстрину 450 м

Крохмалю 50 м

Води 500 мол

Крохмаль і декстрин розмішують з невеликою кількістю води, додають іншу воду і суміш нагрівають до 80—85 °С в плин півтори годин, після чого прохолоджують і протирають через сито.

4. Сальвитоза марок З-5, ОУС, ОУА. Розчиняється у воді при температурі 25 °С, утворити загустку великої стійкості. Суміш 100—120 м сальвитози з 900—880 мол води залишають на один-два годин, потім розмішують і проціджують.

5. Трагант — застиглий сік чагарнику типу каучуконосних. Має вид рогоподібних пластинок білого, жовтого і коричневого кольорів. Для одержання загустки з траганта беруть траганта 60 (80) м, води відповідно 940 (920) мол.

Трагант заливають холодною водою і залишають на добу, потім розварюють на киплячій водяній лазні протягом трьох-чотирьох годин. Готову загустку протирають через сито.

Хромові барвники застосовуються для розпису тканин з натурального шовку і вовни. Добре змішуються між собою і прямими барвниками (див. нижче). Після запарювання (зміцнення фарбувань) сильно змінюють колір, тому перед роботою необхідно підготувати викраски на тканинах до запарки і після.

Для готування фарби потрібно:

Барвника 10 – 20 м

Аміаку 25% 25 мол

Хромпика 40 – 50% від ваги барвника

Води 945 мол

Барвник розчиняють у гарячій воді з додаванням аміаку і кип’ятять 5—8 хвилин. Після охолодження барвника до 40—45 °С в його вводять попередньо розчинений у невеликій кількості води хромпик, перемішують і фільтрують через чи тканину вату.

Зміцнення фарбувань хромовими барвниками роблять у наступній послідовності. Розписана і добре просушена тканина перекладається гігроскопічним чи папером бавовняною тканиною (можна в кілька шарів, тобто чотири-п’ять виробів одночасно). Усе звертається в трубку (не туго) і занурюється в медичний автоклав, попередньо розігрітий. Тривалість запарювання хромових барвників складає 60—90 хвилин при температурі 104°С и надлишковому тиску 0,3—0,5 атмосфери.

Прямі барвники застосовуються для розпису бавовняних тканин, мають досить яскраві фарбування, добре змішуються між собою.

Для готування фарби потрібно:

Барвника 8 – 10 м

Аміаку 25% 20 м

Сечовини 20 м

ОП-7 чи ОП-10 0,5 м

Води 947 – 945 мол

Барвник заливають гарячою водою, добре розмішують, вводять аміак і кип’ятять 5—8 хвилин. Після охолодження фарби до 40—50° С в її вводять розчин сечовини, добре перемішують і фільтрують через чи вату тканину.

Зміцнення фарбувань прямими барвниками. Розписану і добре просушену тканину занурюють у розчин закріплювача ДЦУ, ДЦМ чи В-2, що готується з розрахунку 5—20 м на 1 л води. У розчин додається 60% оцтова кислота (1—5 м на 1 л). Водяний розчин закріплювача повинний мати температуру 60—70°С. Час закріплення — 15—20 хвилин. Потім виріб сушать.

Основні барвники застосовуються для розпису тканин із шовкових і вовняних волокон. Барвники добре розчиняються у водно-спиртових розчинах, особливо при додаванні оцтової кислоти. Дають яскраві і соковиті фарбування, добре розтікаються по тканині і змішуються між собою.

Для готування фарби потрібно:

Барвника 4—15 м

Оцтової кислоти 80% 40 мол

Спирту 96—97% 425 мол

Сечовини Південь

Води 510 мол

Барвник заливають теплим розчином розведеної оцтової кислоти, добре перемішують, додають гарячу воду, знову ретельно перемішують і кип’ятять 5—8 хвилин до повного розчинення барвника. По охолодженні розчину в нього вводять спирт і розчин сечовини. Готову фарбу фільтрують через чи тканину вату.

При даному рецепті готування фарби закріплення розписаної тканини роблять у водяному розчині закріплювача БС, що готується по наступному рецепті:

Фенолу кристалічного 420 м

Формаліну 37—70% 300 мол

Бісульфіту натрію 30 м

Їдкого натру (уд. вага—1,4) 165 мол

Води 150 мол

Фенол розчиняють у формаліні, добре перемішують і додають розчин бісульфіту натрію. У приготовлену суміш обережно при помішуванні доливають розчин їдкого натру. Розчин нагрівають до кипіння і на слабкому вогні тримають протягом 40—50 хвилин. Правильно зварений закріплювач являє собою злегка загустіла липку рідину червоно-коричневого кольору. При розчиненні у воді закріплювач повинний давати прозорий розчин без каламуті. Мутний розчин закріплювача свідчить про недостатність часу варіння; варіння потрібно продовжити.

Закріплювач варять в емальованому посуді в добре провітрюваному приміщенні під тягою, тому що при цьому виділяються шкідливі пари формаліну і фенолу. Готові вироби занурюють на 7—8 хвилин у 10—12% розчин-закріплювач, що має температуру 18—22°.

Після закріплення виріб прополіскують до зникнення піни.

Існує й інший спосіб закріплення барвника шляхом запарювання в режимі, зазначеному для хромових барвників, але в цьому випадку у фарбу додають:

Резорцину технічного 10 м

Уротропіну 10—15 м

Відповідно кількість води зменшується до 490— 480 мол.

Резорцин розчиняється у воді, температура якої 60—70°С. Розчин уротропіну і сечовини вводять безпосередньо перед роботою в холодний розчин барвника.

Кислотні барвники застосовуються для розпису тканин із шовкових, вовняних, штапельних і синтетичних (капрон, нейлон) волокон. Вони добре розчиняються у воді і рівно розтікаються по тканині, добре змішуються між собою.

Для готування фарби потрібно:

Барвника 15—20 м

Аміаку 25% 20 мол

Води 960 мол

Барвник заливають гарячою водою з чи аміаком оцтовою кислотою, добре розмішують і кип’ятять 5—8 хвилин. Потім фільтрують через чи тканину вату.

Зміцнення кислотних барвників виробляється шляхом запарювання в тих же режимах, що і хромових.

 Склади, що резервують. Склад, що резервує, для холодного батика:

Парафін 100 м

Каніфоль 4 м

Гумовий клей 400—500 м

Бензин 500—400 м

Здрібнений парафін заливають гумовим клеєм, потім додають бензин і добре перемішують. Приготовлену суміш розплавляють на водяній лазні при температурі 95—97 °С до одержання однорідної маси. Підфарбування складу, що резервує, роблять олійною фарбою, попередньо знежиреної на пористому папері. Склад, що резервує, необхідно зберігати в щільно закривається скляному чи порцеляновому посуді. Для одержання більш жидкої консистенції склад, що резервує, варто розводити бензином за 18—20 годин до початку роботи.

Ні в якому разі не можна готувати склад, що резервує, безпосередньо на нагрівальних чи приладах поблизу їх. Необхідно строго дотримувати протипожежні міри.

Склади, що резервують, для гарячого батика:

Рецепт №1

Парафін 660 м

Вазелін технічний 340 м

Рецепт №2

Парафін 500 м

Вазелін технічний 250 м

Віск бджолиний 250 м

Рецепт №3

Петролатум 210 м

Парафін 790 м


Информация о работе «Батик»
Раздел: Культура и искусство
Количество знаков с пробелами: 62432
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
103419
0
0

... знать элементарные законы сочетания цветов. Влиянием цве­тов и их сочетаний на человека, на его эмоциональное со­стояние занимаются физиологи, психологи, архитекторы. Художники декоративно-прикладного искусства в своей практике приходят к определенным выводам, которые помогают решать более квалифицированно вопросы колорирования художественных произведений. В этом разделе автор, опираясь на ...

Скачать
2943
0
0

... оно достигло в Индонезии на острове Ява, который считается древнейшим центром батика. Явайских узоров известно около десяти тысяч, и все они на редкость разнообразны. Большинство исследователей считает, что батик зародился в XIII - XIV вв. а широко распространился в XVII в., когда был изобретен «чан-тинг» - оригинальный инструмент для нанесения узоров расплавленным воском. Это маленькая медная ...

Скачать
78158
0
0

... и характеру рисунка остальные элементы убранства интерьера; 3) ткани являются нейтральным фоном для других художественных элементов. Первый прием предусматривает оформление интерьера, главным образом, декоративным текстилем и наиболее приемлемым для интерьеров общественных зданий. Здесь могут использоваться самые различные изделия: гобелен, занавес, мебельная ткань, ковровые покрытия и т.д. ...

Скачать
36581
0
192

... . Шёлковые полотна батика при бережном отношении могут храниться несколько сотен лет. Современные техники создания батика вобрали в себя художественные приёмы мозаики, графики, акварели, витража и пастели. Для упрощения процесса созидания производят множество специальных средств, позволяющих даже новичкам с успехом заниматься росписью и оформлением ткани [2]. 1.2 Виды батика: В батике большое ...

0 комментариев


Наверх