2.2. Основні способи розпису тканин

Холодний і гарячий батик засновані на застосуванні складів, що резервують, обмежуючих розтікаємість фарби по полотнині. У холодному батику склад, що резервує, наноситься на тканину у виді замкнутого контуру, у межах якого спеціальними фарбами відповідно до ескізу розписується виріб. Художні особливості цього способу розписи визначаються тим, що наявність обов’язкового кольорового контуру і використання цього контуру для різноманітних орнаментальних розробок додають малюнку графічно чіткий характер. При цьому кількість квітів, застосовуваних для розпису, практично не обмежено.

У гарячому батику розігрітий склад, що резервує, використовується для нанесення контуру, їм же покриваються окремі ділянки тканини для запобігання їхній від фарби, що розтікається. Завдяки тому, що контурні лінії тут не обов’язкові, у малюнку можливі м’які переходи тонів. З’єднання різних технічних прийомів нанесення складу, що резервує, дозволяє робити більш тонкі і різноманітні розробки орнаментальних форм, особливо квіткових

Вільний розпис виробляється без застосування складів, що резервують. Малюнок наносять на тканину різними фарбами вільними мазками, тільки остаточна обробка малюнка іноді виробляється за допомогою холодного резерву. Тут більше, ніж у раніше згаданих способах, індивідуальної творчості. Вільний розпис має дуже багато найрізноманітніших прийомів, про які буде розказано нижче.

Усі три способи розпису тканин постійно удосконалюються. Художники, що працюють у цій області, знаходять усі нові і нові художні прийоми, тому описані тут способи оформлення тканин не можуть вважатися вичерпними. Вони є лише основою, на якій може будуватися подальше оволодіння мистецтвом розпису тканин.

Для виконання всіх трьох способів розпису тканина наколюється на гачки рами (пялец), причому необхідно строго дотримувати взаємно перпендикулярне розташування ниток основи і качка, а також рівнобіжне їхнє розташування кожної зі сторін рами.

Після того як тканина наколота на гачки, сторони рами розсовуються до повного натягу тканини і закріплюються гвинтами-баранчиками, щоб під час роботи натяг тканини не слабшало.

2.3. Холодний батик

Холодний батик заснований на тім, що при цьому способі розпису тканин усі форми малюнка, як правило, мають замкнуте контурне обведення (резервуючим складом), що додає своєрідний характер малюнку.

Для нанесення на тканину контуру малюнка застосовують скляні трубочки. Найбільш розповсюджена і зручна в роботі трубочка з загнутим тонким кінцем і резервуаром, розташованим ближче до її робочої частини. Резервуар являє собою кулясте стовщення і служить для запасу складу, що резервує .

Загнутий кінець трубочки повинний мати тонкі стінки, тому що ширина контуру залежить не тільки від величини отвору, але і від товщини трубочки.

Велике значення для якості наведення контуру має нахил кінчика трубочки: він повинний бути загнуть під кутом 135°. Якщо він загнутий під більш тупим кутом, то при роботі трубочку приходиться тримати майже перпендикулярно до площини тканини. При цьому напір складу, що резервує, підсилюється, що може привести до непередбаченого розтікання складу, що резервує, по тканині (тобто до шлюбу).

У місцях більш уповільненого руху і на початку лінії звичайно виходять краплі. Тому вести трубочку по тканині випливає рівномірно, а на початку роботи швидко опускати на тканину, не чекаючи утворення краплі. Віднімаючи трубочку від тканини, неї перевертають носиком нагору, і склад, що резервує, іде з кінчика. Протилежний кінець трубочки повинний бути злегка піднятий, щоб склад, що резервує, не пролився на тканину.

Після того як контур наведений, малюнку дають просохнути. Більш ніж на 24 години залишати не зафарбованим наведений малюнок на тканині не рекомендується, тому що в цьому випадку склад, що резервує, дає ореол унаслідок жиру, що виділяється, і фарба при заливанні не підходить упритул до контурного наведення.

Заливання малюнка фарбою виробляється ватяними тампонами, чи кистями трубочками. При заливанні необхідно звернути увага на те, щоб великі і малі ділянки малюнка одержували однакове насичення фарбою, у противному випадку вони усі будуть різної світлості чи на них з’являться ореоли і розводи.

Трубочку треба зберігати окремо від інших інструментів, на спеціальній дерев’яній підставці з подовжніми розподілами, один кінець якої злегка піднятий (на 1,5—2 див). У перервах між роботою трубочку укладають неробочим кінцем убік піднятої частини підставки. Так надходять для того, щоб склад, що резервує, не виливався.

По закінченні роботи необхідно промити трубочку в бензині і прочистити ватою, намотаної на пружний тонкий дріт. Після цього в носик трубочки рекомендується вставити м’який тонкий дріт, для того щоб він не закупорився від краплі, що залишилася, що резервує складу.

2.4. Гарячий батик

 

У гарячому батику розрізняють наступні основні способи роботи:

1. Простий батик (в одне перекриття).

2. Складний батик (у два і більш перекриття).

3. Роботу від плями.

Простий батик. Малюнок по шаблоні наносять на тканину за допомогою кистей, штампів, ножів, чи лійок каталок розігрітим складом, що резервує. Виходить контурний малюнок, геометричний чи рослинний орнамент.

Ножі і каталки попередньо обтягають тонким трикотажем, надійно закріплюють на них. Перед роботою вони (так само як і лійки) опускаються на кілька хвилин у состав, що резервує, що розігрівається, (до повного прогрівання металу). Як тільки інструмент остигне, його знову потрібно в такий же спосіб розігріти, що інакше резервує склад може застигти ще на інструменті і не буде просочувати тканину. Коли резервує склад, нанесений на тканину, застигне, вона рівномірно перекривається фарбою за допомогою ватяного чи губчатого тампона поверх нанесеного малюнка (на відміну від розпису холодним батиком, де кожна форма орнаменту заливається окремо). Після видалення складу, що резервує, на тканині утвориться світлий візерунок на більш темному тлі. Розпис гарячим батиком в одне перекриття можна сполучити з уливанням фарби одного чи декількох квітів в окремі обмежені резервом елементи орнаменту. Таке заливання виробляється до перекриття всієї площини тканини фоновою фарбою; після висихання залитих фарбою ділянок їх покривають складом, що резервує, і тільки потім роблять перекриття тла й облямівки. У даному випадку одноколірний малюнок, що звичайно виходить при способі розпису простим батиком, доповнюється іншими квітами.

Розпис способом складного батика складається з декількох етапів, з яких кожний як би повторює розпис способом простого батика: після першого перекриття тла і його висихання знову наносять малюнок складом, що резервує, і знову перекривають усю поверхню натягнутої на раму тканини. Такі перекриття можна повторювати до чотирьох разів. Перекриття йдуть послідовно від світлого тону до темного.

Перед кожним новим перекриттям фарбою необхідно перевіряти якість покриття складом, що резервує, і піклуватися про те, щоб весь візерунок відповідно до шаблона був переведений на тканину.

Розпис від плям-сама складна і цікава робота з оформлення тканини. Цим способом звичайно виконуються вироби, прикрашені рослинним орнаментом. Принцип роботи той же, що й у складному батику, але замість суцільних послідовних перекриттів усієї тканини тут на полотнину відповідно до ескізу наносять розпливчасті плями різних квітів. По кожному з цих плям йде відповідна ескізу первісне промальовування орнаменту складом, що резервує, далі ці ж чи плями сусідні з ними ділянки тла перекривають іншим кольором, і знову йде подальше домальовування орнаменту. Цю процедуру можна повторювати не більш трьох разів. Перед останнім перекриттям остаточно прорисовують орнамент і на закінчення всю полотнину перекривають яким-небудь темним кольором. Як правило, такого роду малюнки завжди мають темне тло, тому що необхідно, щоб він перекрив фарбу, що розпливлася за межі малюнка. Відбувається як би робота складним батиком на окремих ділянках декоруємої тканини. Це дає можливість при невеликій кількості перекриттів домогтися найтонших переходів квітів і їхніх відтінків.

При розписі необхідно стежити, щоб кожен шар фарби, що накладається на тканину, цілком просихав, а склад, що резервує, застигав.

Після того як робота цілком закінчена, тканину знімають з рами, розтягують по діагоналі, для того щоб склад, що резервує, розтріснувся й обсипався з тканини. Для додаткового видалення резерву тканина можна пом’яти і сильно струснути. Після цього потрібно на стіл укласти два-три шаруючи газет, зверху покласти лист обгорткового папера, потім розмальовану тканину, поверх її знову покласти обгортковий папір, газети і пропрасувати гарячою праскою. Під праскою склад, що резервує, розплавиться і всотається в папір. Прогладжування варто повторити два-три разу, щораз змінюючи папір. Остаточне видалення жирових плям, що залишилися після прогладжування, виробляється шляхом промивання в бензині (можна протерти виріб, знову натягнуте на раму, ватяним тампоном, змоченим бензином).

Крім описаних вище способів оформлення тканини з застосуванням гарячого складу, що резервує, існує дуже ефектний прийом обробки закінченого малюнка. Це гак названий ефект кракле .

Після того як нанесений основний малюнок (але не більш ніж у два перекриття), тканина, натягнута на раму, за допомогою широкої кисті-флейтца покривається розігрітим складом, що резервує. Коли він застигне, тканину знімають з рами, обережно мнуть і струшують, щоб на шарі резерву з’явилися часті тріщини, потім тканину знову натягають на раму і губчатим чи ватяним тампоном перекривають більш темною фарбою. Фарба, проникаючи в тріщини, залишає на тканині тонку темну сітку, крізь яку просвічує раніше нанесений малюнок. Зняття складу, що резервує, виробляється раніше описаним способом.



Информация о работе «Батик»
Раздел: Культура и искусство
Количество знаков с пробелами: 62432
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
103419
0
0

... знать элементарные законы сочетания цветов. Влиянием цве­тов и их сочетаний на человека, на его эмоциональное со­стояние занимаются физиологи, психологи, архитекторы. Художники декоративно-прикладного искусства в своей практике приходят к определенным выводам, которые помогают решать более квалифицированно вопросы колорирования художественных произведений. В этом разделе автор, опираясь на ...

Скачать
2943
0
0

... оно достигло в Индонезии на острове Ява, который считается древнейшим центром батика. Явайских узоров известно около десяти тысяч, и все они на редкость разнообразны. Большинство исследователей считает, что батик зародился в XIII - XIV вв. а широко распространился в XVII в., когда был изобретен «чан-тинг» - оригинальный инструмент для нанесения узоров расплавленным воском. Это маленькая медная ...

Скачать
78158
0
0

... и характеру рисунка остальные элементы убранства интерьера; 3) ткани являются нейтральным фоном для других художественных элементов. Первый прием предусматривает оформление интерьера, главным образом, декоративным текстилем и наиболее приемлемым для интерьеров общественных зданий. Здесь могут использоваться самые различные изделия: гобелен, занавес, мебельная ткань, ковровые покрытия и т.д. ...

Скачать
36581
0
192

... . Шёлковые полотна батика при бережном отношении могут храниться несколько сотен лет. Современные техники создания батика вобрали в себя художественные приёмы мозаики, графики, акварели, витража и пастели. Для упрощения процесса созидания производят множество специальных средств, позволяющих даже новичкам с успехом заниматься росписью и оформлением ткани [2]. 1.2 Виды батика: В батике большое ...

0 комментариев


Наверх