3. КОМПОЗИЦІЯ

Створення добутку декоративно-прикладного мистецтв-складний творчий процес: художник утілює свій задум, свою художню ідею засобами даного виду мистецтва. Основа цього творчого процесу— пошуки гармонії композиції, орнаментального ритму, кольору і матеріалу.

Композиція декоративного текстильного добутку це ритмічно організоване членування його площини, коли всі орнаментальні чи образотворчі елементи виконані в єдиних художніх і технічних прийомах і підлеглі загальному художньо-декоративному задуму. Іншими словами, це внутрішній взаємозв’язок матеріалу, художніх засобів і ідейно-образного змісту.

Формальні прийоми композиції у всіх художньо повноцінних добутках коштують у тісному зв’язку з основним ідейним задумом художника, із усім його художньою мовою, емоційним складом його натури. Робота над композицією полягає у свідомому перебуванні композиційних рішень у кожнім окремому випадку в залежності від поставлених собі художником задач, від усього його творчого відношення до світу».

У значній мірі характер композиції визначається ритмом — одним з найважливіших художніх засобів створення твору декоративно-прикладного мистецтва.

Ритм — це закономірне чергування порівнянних елементів малюнка, що сприяє досягненню ясності і виразності композиції, чіткості її сприйняття. З ритмічним початком людин постійно зіштовхується, спостерігаючи природні явища: у природному розподілі листів на стеблах рослин, у чергуванні хвиль, що набігають, колах, що розходяться по воді від кинутого каменю. Велика роль ритму в музиці. Існують свої системи в простій ритміці народної пісні, що складає з повторюваних куплетів, і в складній композиції симфонічного добутку, часом побудованого на основі тієї ж народної пісні, але збагаченої більш складними ритмічними варіаціями і різноманітною оркестровкою, що дають можливість додати тієї ж мелодії нове звучання, більш монументальне і значне.

Послідовний розподіл елементів композиції художнього твору — чи збільшення зменшення відстаней між ними, зміна заповнювання візерунком до чи країв середині виробу — також варіювання руху у визначеному ритмі.

Ритмічна побудова в текстильному малюнку досягається різними прийомами:

а) рапортним повторенням візерунка, при якому елементи композиції рівномірно чергуються на площині виробу на основі різного типу сіток. Сітка може бути побудована з квадратів, трикутників, чи ромбів прямокутників, розташованих у визначеному порядку. Таке розташування найчастіше зустрічається в метрових декоративних і плательних тканинах. У штучних виробах цей прийом застосовують тоді, коли за принципом рапортного побудови зважується середина, що закінчується гладкою облямівкою. На відміну від метрових тканин тут розмір і розташування рапорта повинні бути розраховані таким чином, щоб по краях виробу він укладався цілком. Навіть при дуже чіткій і простій сітці відмовляються від багаторазового повторення тих самих елементів на всім полі декоруємого виробу, часто чи розряджають, навпаки, навантажують центр;

б) розташуванням елементів малюнка по убутному чи наростаючому ритму. Цей прийом можна простежити в стародавніх зразках народного мистецтва: у тканих і вишитих фартухах, рушниках, рукавах, поділах жіночих і чоловічих з характерним для них надзвичайним багатством ритмічних сполучень орнаментальних смуг. У найпростіших композиціях зі смуг створюється враження поступового витиснення одного кольору іншим;

в) симетричною побудовою малюнка. Симетрію варто розуміти не тільки як дзеркальне повторення малюнка щодо вертикальної чи горизонтальної осі. Вона може мати і діагональний чи напрямок довільний нахил. Найчастіше ритмічну організацію малюнка спрощено розуміють тільки як симетричне двох- чи чотириразове повторення якого-небудь мотиву. Як правило, при такій композиційній побудові виходять механічні стики в місцях з’єднання повторюваних орнаментальних груп. З усіх можливих симетричних побудов найбільш цікава зворотна симетрія, коли орнаментальна група повторюється щодо осі симетрії в переверненому на 180° зображенні. Малюнок повинний логічно розвиватися відповідно до задуманого рішення;

г) вільним розподілом орнаменту по всій площині речі, що прикрашається. У цьому випадку елементи, розташовані на протилежних краях виробу, урівноважені — вони подібні по величині і загальному силуеті. Це не виключає і таких рішень, при яких малюнком може бути заповнений тільки один чи кут одна сторона розписної хустки, тканої скатертини, що вийшла серветки. Рівновага композиції в цьому випадку досягається колірним рішенням,

Ритмічно організований малюнок легко перетворюється в орнамент — основу композиції. Не слід думати, що орнамент тільки багаторазове повторення подібних елементів малюнка. На головній чи хустці в невеликому килимі, наприклад, може бути зображена одна гілка, вільно уписана в чи квадрат прямокутник. У ній не повторюється жоден квітка, жоден лист, але окремі групи, просвіти тла між ними, сам характер зображення сприймаються як орнамент, тому що вони утворять ритмічний повтор подібних між собою форм. Дуже важливого значення набувають красиве і чітке промальовування деталей, загального силуету і застосування мальовничих чи графічних розробок, що збагачують малюнок.

Робота художника над новим добутком починається з вибору теми відповідно призначенню виробу. На даному етапі особливо важлива не тільки конкретна інформація, що міститься в зображуваних елементах, але і той декоративний образ і емоційний настрій, що художник прагне передати за допомогою різних художніх засобів.

Використовуючи різноманітні художні і технічні прийоми, можна передати як орнаментальними, так і колористичними засобами різні настрої; весняну легкість, бурхливий чи рух спокійну урівноваженість.

Добре злагоджена і продумана композиційна схема — основа створення художнього твору. Варто починати з начерку композиційної схеми в натуральну чи величину в зменшеному масштабі. Не рекомендується виконувати малюнок для чи чверті половини виробу, тому що згодом утворяться некрасиві стики окремих частин.

При розробці декору варто визначити, яка частина виробу буде нести основне орнаментальне і колірне навантаження. Наприклад, у шарфах, тканих і вишитих рушниках, доріжках орнамент може розташовуватися на кінцях. Уздовж чи краю в середині виробу, по горизонтальних і похилих смугах; у головній хустці прикрашається централь-ніс чи поле, навпаки, основний орнаментальний акцент приходиться на облямівку.

По схемах побудови і характеру трактування орнаменту композиційні рішення бувають двох видів: статичні і динамічні. Статичні (нерухомі) композиційні схеми найчастіше симетричні і вимагають строгого трактування орнаменту. Сюди, як правило, відносяться лінійні малюнки (смуги і клітки), композиції з геометричним орнаментом і деякі добутки з рослинним візерунком. Статичні композиції передають стан спокою й урівноваженості. Орнамент розташовується в основному але прямокутній сітці, всі елементи лежать на вертикальних чи горизонтальних осях, перпендикулярних чи рівнобіжних краям виробу, образотворчі елементи дані фронтально, вони стійкі, і місце їхній у композиційній схемі чітко визначено.

У динамічних по рішеннях композиціях елементи візерунка розташовуються по діагональних чи осях вільно розподіляються на площині. У них яскравіше виражений рух, схеми більш різноманітні, тут можливо сміливе порушення симетрії. Контур малюнка найчастіше буває зміщений щодо колірної плями, квіти і листи зображуються на енергійно і пружно зігнутих гілках. Колірне рішення в динамічних композиціях може бути більш напруженим.

У композиціях, побудованих на ритмічному сполученні смуг і кліток, основою служать колірний і лінійний ритм, співвідношення ширини смуг і відстаней між ними. Ці роботи можна віднести до статичних композицій. При такім рішенні хусток, косинок, що вишиті і тканих рушників, доріжок, килимових виробів ретельно порівнюються ширина смуг і відстані між ними. Проміжки між смугами не повинні бути дорівнюють ширині прилеглої смуги, тому що це створить монотонність. Малюнок може бути побудований у загасаючому ритмі до центра чи виробу до його краю. Смуги, що звужуються, і поступово збільшуються між ними відстані створюють поступове полегшення малюнка і м’який перехід від яскравої облямівки до нейтрального кольору чи середини, навпаки, від легкої по кольорі облямівки до яркою, насиченій середині. На тім же принципі ритмічного членування будуються і малюнки в клітку типу «шотландок».

Треба мати на увазі матеріал, для якого підготовляється малюнок, щільна чи легка, гладка прозора тканина з розписом, рельєфна бавовняна, вовняна чи тканина ворсистий м’який килим. У кожнім окремому випадку характер малюнка буде мінятися. Варто враховувати особливості сприйняття кольору: у фактурній чи тканині килимі він буде сприйматися щільним, а на прозорій тканині в розписних виробах – полегшеним.

Дуже істотним моментом є вибір масштабу малюнка відповідно розміру і призначенню виробу. При великому збільшенні малюнок стає огрубленим, не текстильним. Більш прийнятні у великому масштабі так називані квіткові малюнки. Природно, величезного значення набувають добре знайдений силует, точне промальовування елементів, навіть якщо виріб виконується від руки прийомами кистьового мазка. Адже неохайно промальовані форми квітів і листів не передають зачарування і краси рослини. Тому на заняттях з учнями варто надавати великого значення декоративним замальовкам з натури.

При створенні добутків з рослинним орнаментом необхідно приділяти велика увага ступеня художнього узагальнення образа. Для цього варто вивчати стародавні зразки народного мистецтва, як народні майстри знаходять перехід від природної форми рослини до його декоративного вираження, не втрачаючи при цьому реальний образ квітки.

Сучасні прийоми розпису з застосуванням сольового розчину, розпис жидко розведеними олійними фарбами, застосування «сухого мазка» дають, наприклад, у розписі тканин великі можливості в зображенні рослин, досить виразні, але не порушують у той же час площина виробу. Обсяг може бути переданий умовно, можна розробляти квітка в двох-трьох планах, використовуючи цю розробку не для передачі власне обсягу, як це робиться в станковому живописі, а для більш цікавого колірного рішення даної форми. Але ці прийоми жадають від майстрів і художників високої виконавської майстерності. Адже ручна робота тим і повинна відрізнятися від механічного відтворення візерунків, що в кожній новій речі зберігається принадність індивідуальної творчості. Ручний розпис тканин і вишивка збагатилися поруч прийомів, що дозволяють практично необмежено різноманітити манеру виконання квіткових візерунків. У холодному батику, наприклад, це контур, що не тільки резервує границі колірної плями, але і дає можливість різноманітити графіку малюнка,

у гарячому батику — метод послідовного перекриття фарбою різних частин чи малюнка тла, що дозволяє застосовувати окремі мальовничі прийоми, у вільному

розписі кистьовий мазок, набризг, обробка форм різними штампами і т.д.

Найважливішим художнім мірилом твору декоративно-прикладного мистецтва може бути добре продуманий загальний колорит. Цільне рішення всієї речі, можливо, тільки при узагальненості орнаментальних форм;

роздроблений орнамент спричиняє і строкате колірне рішення. Крім того, для сучасного стилю в декоративно-прикладному мистецтві характерно дбайливе відношення до краси оброблюваного матеріалу, а узагальненість форм дозволяє яскравіше виявити природні його якості.

Велика група текстильних виробів з геометричним орнаментом будується на ритмічному сполученні смуг, горохів, кілець і т.п. Приклад використання барвистого декору димковскої іграшки, що своїми розписами і забавним силуетом дуже залучає художників, що працюють в області оформлення текстилю, говорить про правомірність таких творчих переробок.

Тематична орнаментальна композиція в текстильному добутку, насамперед композиція на площині. Збираючи матеріали для роботи на ту чи іншу тему, художник повинний уявити собі, наскільки вони по своєму змісті, по можливостях декоративного узагальнення можуть бути використані для створення декоративного добутку.

Художник-живописець вправі користатися мальовничими засобами для передачі відчуття простору, обсягу, тому що станковий мальовничий добуток, укладений у раму і повішене на гладку стіну, — не тільки барвиста пляма, що прикрашає її, воно несе в собі складні задачі розповіді про реальну природу, про людей, про їхні живі справи, Інша справа, коли створюється декоративний добуток;

простір і обсяг, передані мальовничими прийомами і засобами перспективи, порушують площина декоруємого виробу. Тому що в декоративному мистецтві важлива не інформація, а образні асоціації, те образотворчі елементи можуть трактуватися з різним ступенем умовності, але завжди декоративно, а не ілюзорно.



Информация о работе «Батик»
Раздел: Культура и искусство
Количество знаков с пробелами: 62432
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
103419
0
0

... знать элементарные законы сочетания цветов. Влиянием цве­тов и их сочетаний на человека, на его эмоциональное со­стояние занимаются физиологи, психологи, архитекторы. Художники декоративно-прикладного искусства в своей практике приходят к определенным выводам, которые помогают решать более квалифицированно вопросы колорирования художественных произведений. В этом разделе автор, опираясь на ...

Скачать
2943
0
0

... оно достигло в Индонезии на острове Ява, который считается древнейшим центром батика. Явайских узоров известно около десяти тысяч, и все они на редкость разнообразны. Большинство исследователей считает, что батик зародился в XIII - XIV вв. а широко распространился в XVII в., когда был изобретен «чан-тинг» - оригинальный инструмент для нанесения узоров расплавленным воском. Это маленькая медная ...

Скачать
78158
0
0

... и характеру рисунка остальные элементы убранства интерьера; 3) ткани являются нейтральным фоном для других художественных элементов. Первый прием предусматривает оформление интерьера, главным образом, декоративным текстилем и наиболее приемлемым для интерьеров общественных зданий. Здесь могут использоваться самые различные изделия: гобелен, занавес, мебельная ткань, ковровые покрытия и т.д. ...

Скачать
36581
0
192

... . Шёлковые полотна батика при бережном отношении могут храниться несколько сотен лет. Современные техники создания батика вобрали в себя художественные приёмы мозаики, графики, акварели, витража и пастели. Для упрощения процесса созидания производят множество специальных средств, позволяющих даже новичкам с успехом заниматься росписью и оформлением ткани [2]. 1.2 Виды батика: В батике большое ...

0 комментариев


Наверх