1. Меркантилізм: ранній і пізній.
Ранні меркантилісти: основне багатство – золото. Але їх течія допомогу в торгівлі не давала.
Пізні: Країна повинна мати активний торговий баланс.
Торговий баланс – співставлення вартості експорту і імпорту країни. Торговий баланс є активним, якщо експорт перевищує імпорт, і пасивним, якщо імпорт перевищує експорт.
2. Потім вступила в дію класична ек. теорія:
- Теорія абсолютних переваг (Адам Сміт): країни експортують товари, які вони виробляють з меншими витратами ( тобто в виробництві яких вони мають абсолютні переваги ) і імпортують товари, які в інших країнах виробляються з меншими затратами. Але ця теорія не відповідає на питання6 чому торгують між собою країни, навіть не маючи абсолютних переваг в виробництві тих чи інших товарів. На це питання відповідає теорія відносних переваг.
- Теорія відносних переваг (Давід Рікардо): якщо країни спеціалізуються на виробництві тих товарів, які вони можуть виробляти з відносно низькими витратами порівняно з іншими країнами, то торгівля буде взаємо корисною для обох країн, не залежно від того, є виробництво в одній з них абсолютно більш ефективним, чім в іншій. Поки в співвідношенні внутрішніх цін між країнами є різниця, кожна з них має порівняльні переваги, тобто у неї завжди знайдеться такий товар, виробництво якого більш корисне при існуючому співвідношенні витрат, чим виробництво інших.
3. Теорія розміру країн: Великі країни, порівняно з малими, експортують меншу частку виробленої продукції та імпортують меншу частку товарів. Великі країни мають різноманітніші ресурси, вищі транспортні витрати у міжнародній торгівлі, а також можуть здійснювати великосерійне виробництво.
4. Теорія співвідношення факторів виробництва: різниця у відносних цінах на товари у різних країнах різна, отже, торгівля між ними пояснюється різною відносною націленістю країн факторами виробництва.
5. теорія вирівнювання цін на фактори вир–ва.
6. Теорія життєвого циклу товару
7. Теорія подібності країн
8. Теорія конкурентних переваг.
21. Масштаби і основні тенденції міжнародної торгівлі в сучасних
умовах.
У 1995р. об’єм експорту товарів становив 5,09 трил. $. На 2005р. – 10 трил. $.(швидко зросла експортна квота). Сьогодні експортна квота – 18%, 1997р. – 14%. (Франція, Італія – 23%, Нідерланди – 53%, Японія – 9,5%, США – 11%, України – 57%. Імпортна квота: Франція – 22%, США – 12%, Японія – 8%, Україна – 45%.
Фактори, що впливають на торгівлю:
- МПП
- ТНК
- Торгівельна політика країни
- Конкуренція
- Реформи в перехідній країнах
Основні тенденції:
1. збільшення питомої ваги продукції промисловості в порівнянні з сировиною – 80%
2. диверсифікація поставок країн на зовнішні ринки.
На міжнародному ринку товари розподіляються на :
- Торгівельні – ті, які можуть переміщуватись між країнами
- Не торгівельні – ті, які споживаються в тій же країні, що виробляються і не переміщуються
3. зростає ємність ринків.
4. постійні географічні зрушення
5. поширюється торгівля інтеграційних угрупувань особливо внутрішньо-регіональних.
6. переваги промислово-розвинутих країн, як в експорті, так і в імпорті товарів.
7. зростання ролі ТНК.
8. зростання об’єму ринку послуг, ринку продукції індустрії розваг, ринку зброї.
9. регулювання МТ.
22. Світові товарні ринки, їх структура і динаміка.
Найбільш типові ринки:
1. Ринок сировини, Ринок напівфабрикатів, Сільсько-господарчих товарів. Особливості:
- ринкова ситуація - чиста конкуренція, з елементами картелювання
- товари на ньому, майже всі: біржові(існує 120 світових бірж, 64 біржі товарами)
- типові методи продажу на цих ринках через біржу або міжнародні угоди
2. продовольчі товари, яків вже пройшли якусь переробку(в том числі банани, ананаси)
- чиста конкуренція з елементами картелювання
3. промисловий ринок – ринок обладнання, машин, зброї
- ринок товарів виробничого призначення (обладнання, авто ) типова ситуація – олігополія, чи монополістична конкуренція
- товари широкого споживання(одяг, кава) – монополістична конкуренція
- ринок товарів для задоволення соціальних побутово потреб - олігополія
- ринок фармацевтичних продуктів: монополістична конкуренція
4. ринок зброї. Сьогодні цей ринок склад. 35-37 млрд. $. основні експортери США – 18.4 млрд. $, Росія – 6.1 млрд. $, на 8 місці Україна 650 – млрд..$.
5. фармацевтична продукція.
Особливість багатьох з цих ринків – підробки, контрабанда.
Об’єми торгівлі залежать від того, наскільки конкурентно спроможна є продукція. Конкурентно спроможний товар – придбання його має бути вигіднішим і зручним покупцю, в порівнянні з аналогічними товарами.
Складові:
- технічні показники (відповідність стандартам)
- комерційні умови (ціна, ціна покупки, мито)
- організаційні умови придбання і використання товару (наявність додаткових послуг)
- економічні умови споживання ( економічне споживання сировини і надійність)
Фактори:
- реклами
- товарний знак
- сертифікація
- курс валюти
Курс валюти – ціна однієї валюти виражена в іноземній валюті
Якщо курс валюти країни знижується експорт її товарів стає дешевше, а імпорт дорожче. Таким чином її товари на іноземних ринках більш конкурентно спроможні, а іноземні товари менш конкурентно спроможні при інших незмінних умовах.
... цілей у сфері світової політики, обумовлених економічними інтересами, а також маючи під собою науково-технічне підгрунття. 2.2. Значення ТНК в міжнародних економічних відносинах Для сучасної світової економіки характерний навальний процес транснаціоналізації. У цьому процесі рушійною силою виступають ТНК. Вони являють собою господарські об'єднання, що складаються з головної (батьківсько ...
... негативному сальдо торгівлі, оскільки Японія на експорт виставляє товари високих технологій, а експорт низько передільного металу та сільськогосподарської продукції з України її практично не цікавить. РОЗДІЛ 2 АНАЛІЗ ПОКАЗНИКІВ МІЖНАРОДНИХ ЕКОНОМІЧНИХ ВІДНОСИН МІЖ УКРАЇНОЮ, ПОЛЬЩЕЮ, АВСТРІЄЮ ТА ЯПОНІЄЮ 2.1 Рівень міжнародної торгівлі між Україною та Польщею, Австрією і Японією В табл ...
... торговельному, галузевому, транспортному, валютному праві. Це повинне орієнтувати суб’єктів ЗЕД на постійне слідкування за новими положеннями національного законодавства та міжнародного права, що віддзеркалюють сучасні потреби розвитку міжнародних економічних відносин країн світу. Поряд з цим в умовах стрімкого розвитку НТР, глобалізації міжнародної економіки розширюються, інтенсифікуються та ...
... відділом Посольства. Щоб бути чинними на території Бразилії, будь-які документи мають бути легалізовані Міністерством закордонних справ України та консульським відділом Посольства Бразилії. РОЗДІЛ 2 АНАЛІЗ ПОКАЗНИКІВ МІЖНАРОДНИХ ЕКОНОМІЧНИХ ВІДНОСИН МІЖ УКРАЇНОЮ, УГОРЩИНОЮ, ФРАНЦІЄЮ ТА БРАЗИЛІЄЮ 2.1 Рівень міжнародної торгівлі між Україною та Угорщиною, Францією і Бразилією В табл.2.1 ...
0 комментариев