7. Виконайте самостійну роботу (підручник [2], с.144).
Варіант 1. № 223-а, 235.
Варіант 2. № 233-б, 236.
8. Взаємо перевірте один в одного всі види виконаної самостійної роботи.
Виставте оцінки.
Домашнє завдання: підручник [1], вправи 6, 10; підручник [2], п.38, вправи 237, 238.
Варіант ІІ.
Дидактична мета: вивчити властивості ферум гідроксидів, навчитися визначати у розчинах йони Fe2+ та Fe3+ за допомогою якісних реакцій.
Логічна мета: повторити властивості основних оксидів та основ з позиції теорії електролітичної дисоціації, продовжити складати повні та скорочені йонні рівняння.
Виховна мета: ознайомити учнів з професією хіміка-аналітика.
Тип уроку: одержання нових знань.
Метод: розповідь, бесіда, рішення задач, лабораторний досвід.
Обладнання:
,
штативи та обладнання для лабораторного досліду, програма-завдання з теми „Залізо та його сполуки”.
Хід уроку:
Гасло: „Тільки за допомогою теорії знання, об’єднуючись в єдине ціле, стає науковим знанням”.
О.М.Бутлеров
І. Актуалізація опорних знань.
Опитування учнів (за картками).
1. Розкажіть про властивості ферум (ІІ) та ферум (ІІІ) гідроксиду.
2. Складіть сумарні рівняння електролізу Fe SO4.
Які процеси відбуваються на катоді та аноді при електролізі даної солі? Дайте визначення поняттю електролізу.
3. Як відбувається гідроліз солі Fe Cl3 (ІІ стадії)? Назвіть продукти гідролізу і вкажіть умови його протікання.
4. За першим столом учні виконують експериментальне завдання.
Експериментальна задача: за допомогою характерних реакцій визначте, в якій з пробірок знаходяться розчини солей:
5. Як здійснити наступні перетворення:
або
(Перевіряють експериментальне завдання та схему перетворень відповідальний виробничого відділу (прізвище, ім’я учня) та відповідальний експериментальної групи (прізвище, ім’я учня).
6. Задача. Скільки ферум (ІІІ) хлориду утвориться, якщо 16 г ферум (ІІІ) оксиду розчинити в 100 мл 20%-вої хлоридної кислоти, густина якої 1,1 г/мл.
Під час підготовки учнів біля дошки вчитель проводить з класом фронтальну бесіду.
- Дайте характеристику елемента Ферум за його розташуванням у Періодичній системі хімічних елементів. До якої родини (за будовою атома) належить залізо?
- Яка роль заліза в організмі людини? (коротке повідомлення учня „Арифметика крові”).
- Чому концентровану H2 SO4 перевозять у сталевих цистернах? Складіть рівняння реагування заліза з концентрованою H2 SO4 при нагріванні, складіть рівняння електронного балансу. (Учні перевіряють роботи один одного та оцінюють їх).
- Складіть рівняння електролітичної дисоціації комплексних солей
Заслухування відповідей учнів, які працюють біля дошки.
Відповіді цих учнів заслухує учень-рецензент (прізвище, ім’я учня). Рольова гра „Чи знаєте ви якісні реакції?”
Міні-змагання „Знавці хімії супроти математиків”
(Орієнтований зміст)
Вчитель. Через певну кількість років............................................(прізвище, ім’я учня) закінчивши Дніпропетровський хіміко-технічний інститут, повертається до рідного міста та починає працювати завідуючим лабораторією ДЕЗа. Під час прийому на роботу завідуючий лабораторією (прізвище, ім’я учня) для завдання своїм помічникам, яких сьогодні представляють знавці хімії, підібрати лаборантів для нової лабораторії. Лаборантів представляють зараз знавці математики, але, сподіваюсь, які полюбляють і хімію.(прізвище, ім’я учня). Зав. лабораторією виконує роль неупередженого журі (зав. лабораторією має емблему). Він запропонував своїм помічникам питання і провів конкурс:
- Як визначити наявність йонів у розчинах солей:
- При адаптації боксидів необхідно встановити процентний вміст домішок Fe в руді. Як визначити наявність заліза в руді та його процентний вміст?
- Яким одним скороченим йонним рівнянням можна виразити суть цих двох хімічних реакцій:
Хімічні реакції записані великими літерами на ватмані. Після усних відповідей учнів ведучий рольової гри показує трафарет з відповіддю:
Наприкінці конкурсу зав. лабораторією.(прізвище, ім’я учня) роздає емблеми „Лаборант” кращим знавцям.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
1.Вступ
Розповідь вчителя.
Звертаю увагу учнів на те, що під час розпізнавання сполук заліза, які мають різний ступінь окислення, необхідно розрізняти розведені розчини солей Fe2+ та Fe3+. Повідомляю про застосування якісних реакцій у виробництві та інших сферах людської діяльності.
2.Самостійне вивчення програми-завдання „Якісні реакції сполук заліза”
(програма-завдання наявна на кожному столі) див. Додаток 5, 6.
3.Виконання лабораторної роботи
Тема: „Якісні реакції на двох – та трьохзарядні Йони Феруму”
Мета роботи: вивчити характерні реакції солей Феруму (ІІ) та (ІІІ); скласти рівняння реакції; зробити висновок.
1. Реакції йонів з
а) до розчину солі заліза додамо - жовту кров’яну сіль – калій гексаціаноферат (ІІ). Розчин підкислюємо 1-2 краплинами хлоридної кислоти. В результаті реакції утворюється:
- темно-синій осад берлінської блакиті.
застосовується при виготовленні стійкої синьої фарби.
б) реакції йонів з амоній радонідом:
- слабкодисоціюючі молекули, забарвлюють розчин у кривово-червоний колір.
в) реакція йонів з гідроксидйонами (ОН):
(буро-червоний осад).
2. Реакція йонів.
а) до розчину солі додаємо - калій гексаціаноферат (ІІІ) – червону кров’яну сіль. Внаслідок реакції утворюється:
осад турнбулєва синь.
б)реакція йонів Fe2+ з гідроксидйонами (ОН):
осад білого кольору.
Завдання:
1. Запишіть рівняння реакцій в молекулярному та повному йонному вигляді.
2.Виконайте досліди.
Після виконання дослідів три учні біля дошки записують:
Перший – рівняння реакції Fe Cl2 з K3[Fe(CN)6];
Другий – FeCl3 з NH4SCN;
Третій - Fe Cl3 з K4[Fe(CN)6].
Називаємо продукти реакцій. Для перевірки правильності запису на дошці пропонується таблиця „Якісні реакції на Fe2+ та Fe3+ „. Вчитель демонструє продукти кольорових реакцій на Fe2+ та Fe3+ через підсвічування.
Спільно з учнями робимо висновок про те, які ж реакції є якісними на йони Fe2+ та Fe3+, і записуємо його в зошити.
Резервний час. Повідомлення учнів про розповсюдження заліза в природі.
1. Залізо в живій природі.
2. Залізо в морській воді.
3. Залізо в землі.
4. Залізо в космосі.
IV. Домашнє завдання: Фельдман Ф.Г., Рудзитис Г.Е. Химия 9 класс – М.: Просвещение, 1990 – п.51-53.
2.6 Семінарське заняття „Залізо та його сполуки”
Варіант 1.
Мета: закріпити знання про просту речовину – залізо і його властивості та про сполуки Феруму та їх властивості, а також якісні реакції на Fe2+ та Fe3+; удосконалити вміння розв’язувати розрахункові задачі вивчених типів.
Варіант А
1. Суміш порошків міді і заліза обробили 20% розчином хлоридної кислоти, густина якого 1,1 г/см3. Вміст заліза в суміші становить 20%. Обчисліть масу вихідної суміші, якщо в результаті реакції утворилося 224 мл газу (н.у.). Який об’єм хлоридної кислоти вступив в реакцію?
2. Визначте мінімальний об’єм розчину нітратної кислоти з масовою часткою чистої речовини 80% (густина розчину 1,45 г/см3), який потрібен для розчинення срібла, одержаного при взаємодії зразка заліза з розчином, який містить аргентум нітрат масою 24 г. Маса заліза, взята для реакції, становить 2,8 г.
3. Суміш ферум (ІІ) оксиду та ферум (ІІІ) оксиду масою 8 г розчинили у надлишку сульфатної кислоти. Для реакції з одержаним розчином використали розчин з масовою часткою калій перманганату KMnO4 5% та масою 31,6 г. Визначте масові частки оксидів у вихідній суміші.
... і для розвитку пізнавального інтересу 7-10-річних учнів, оскільки в процесі пошуку учні мають можливість виявити активність мислення, ініціативу, утвердити себе. Для розвитку пізнавальних інтересів молодших школярів у навчальному процесі необхідно забезпечити правильне співвідношення репродуктивної і продуктивної діяльності, уміле включення емоціогенного матеріалу, постійне стимулювання в учнів ...
... є чи методичне необґрунтоване використання на уроках етапу первинного сприймання нового. Актуалізація даної проблеми потребує аналізу передового педагогічного досвіду. 2.2 Забезпечення оптимального первинного сприймання навчального матеріалу у передовому педагогічному досвіді Як показує аналіз передового педагогічного досвіду, проведення підготовчої роботи до сприйняття нового матеріалу на ...
... класах проходить по-різному. Необхідна її адаптація до конкретних умов проведення [20]. РОЗДІЛ 3. МЕТОДИЧНІ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОВЕДЕННЯ УРОКІВ З ТЕМИ „МЕТАЛИ” 3.1 Тематичне планування теми „Метали” Тема „Метали” вивчається в 9 класі в середині другого семестру навчального року, на вивчення теми передбачено програмою 22 години. Тематичне планування представлено в табл. 3.1. Таблиця ...
... і і розвитку пізнавальної активності молодших школярів на уроках рідної мови. Розділ ІІ. Методичне забезпечення вивчення прикметника як засобу формування пізнавальної активності молодших школярів 2.1 Методика вивчення теми «Прикметник» як вияв пізнавальної активності молодших школярів Одним з основних положень програми з української мови є всебічний розвиток усного й писемного мовлення ...
0 комментариев