3.3 Аналіз руху грошових коштів за непрямим методом

Будь-який бізнес, як відомо, починається з наявності грошей, які перетворюються в ресурси для виробництва. Потім із виробничої форми оборотний капітал перетворюється на товарну, а на стадії реалізації — на грошову. Рух оборотного капіталу пов'язаний з такими основними господарськими операціями:

- закупки, унаслідок яких збільшуються запаси сировини, матеріалів, кредиторської заборгованості;

- виробництво, яке веде до зростання дебіторської заборгованості і кількості грошей у касі та на поточному рахунку.

Усі ці операції багато разів повторюються, постійно супроводжуючись грошовими надходженнями і грошовими виплатами. Однією з умов фінансового розвитку підприємства є надходження грошових коштів. Проте надмір коштів на підприємстві свідчить про те, що реально підприємство ризикує зазнати збитків, зв'язаних з інфляцією та знеціненням грошей, а також із втраченою можливістю вигідного їх розміщення.

Аналіз руху грошових коштів за видами діяльності здійснюється за даними форми 3 «Звіт про рух грошових коштів», яка розроблена на основі П(С)БО № 4 «Звіт про рух грошових коштів».

Рух коштів відображається у звіті за трьома видами діяльності:

- операційної, інвестиційної та фінансової.

Аналіз руху коштів у розрізі окремих видів діяльності підприємства дає можливість оцінити, з яких джерел надійшли ці кошти, які напрямки їх використання, чи вистачає власних оборотних коштів підприємства для інвестиційної діяльності. Аналізуючи рух коштів за видами діяльності, можна додатково відповісти ще й на такі запитання: чи може підприємство розрахуватись за своїми поточними зобов'язаннями? чи вистачить одержаного прибутку для обслуговування поточної діяльності підприємства?

Операційна діяльність підприємства — це основний вид діяльності, що характеризується рухом коштів від реалізації продукції (товарів, послуг), від надання права користування активами (оренда, ліцензії), сплати постачальникам, виплат працівникам тощо [10].

Згідно з П(С)Б() №4 інформація про рух коштів у результаті операційної діяльності може бути одержана із застосуванням прямого або непрямого методів.

За застосування прямого методу для визначення суми чистого надходження (чистої витрати) коштів у результаті операційної діяльності у звіті послідовно наводяться всі основні статті надходжень та витрат, різниця яких показує збільшення або зменшення коштів.

Непрямий метод передбачає визначення суми чистого надходження (чистої витрати) в результаті операційної діяльності через послідовне коригування показника прибутку (збитку) від звичайної діяльності до оподаткування, наведеного у звіті про фінансові результати. Коригування здійснюється з метою врахування впливу:

- змін у складі запасів, операційної дебіторської та кредиторської заборгованості;

- негрошових операцій;

- доходів і витрат, пов'язаних з інвестиційною та фінансовою діяльністю.

Складання звіту про рух коштів згідно з П(С)БО № 4 передбачає використання непрямого методу.

Отже, інформація про рух коштів внаслідок операційної діяльності може бути виконана за даними облікових регістрів або послідовним коригуванням статистичного звіту про фінансові результати.

Аналіз руху коштів передбачає розрахунок передовсім сум надходжень та витрат у розрізі окремих видів діяльності, визначення загального залишку коштів на підприємстві за звітний період, порівняння даних звітного періоду з попереднім, вивчення причин зменшення надходжень і збільшення витрат.

Аналіз руху коштів починається з визначення суми коштів, одержаних у результаті операційної діяльності підприємства (розділ 1 форми 3). Для цього за даними ф.1, ф.2, приміток до балансу та звіту про фінансові результати необхідно визначити прибуток (збиток) від звичайної діяльності до оподаткування (чистий прибуток до оподаткування і заліку результатів надзвичайних подій, який відображається в рядку 170 ф.2). Після цього провадиться його послідовне коригування на:

амортизацію необоротних активів (амортизаційні відрахування щодо матеріальних та нематеріальних необоротних активів, які нараховано протягом звітного періоду). Оскільки нарахування амортизації основних засобів і нематеріальних активів зменшує прибуток підприємства, але не призводить до витрати його коштів, то сума амортизації додається до прибутку. Ця сума складається з нарахованої на основні засоби амортизації, суму якої можна взяти з примітки № 2 до балансу, і суми зносу нематеріальних активів, яка відображається в рядку 012 балансу за звітний період. Ця сума також є у формі 2 в рядку 260.

збільшення (зменшення) забезпечень, тобто на зміни в складі забезпечень наступних витрат і платежів, які не пов'язані з інвестиційною та фінансовою діяльністю (у графі «надходження» — збільшення, у графі «видаток» — зменшення). Ця сума збільшує витрати звітного періоду, які, проте, не є витратою коштів. Тому ця сума додається до прибутку. Для її визначення за

даними 2-го розділу пасиву балансу порівнюють суми на кінець звітного періоду (гр. 4) із сумою на початок цього періоду (рядок 4зо);

прибуток від нереалізованих курсових різниць, тобто на прибуток від курсових різниць, що виникає внаслідок перерахунку статей балансу в іноземній валюті. Нереалізовані курсові різниці, які пов'язані з перерахунком сум статей в іноземній валюті, відображаються в балансі на кінець звітного періоду. На цій статті враховуються курсові різниці, пов'язані з перерахунком статей дебіторської та кредиторської заборгованості в іноземній валюті, з інвестиційною та фінансовою діяльністю, а також із перерахунком залишку коштів у іноземній валюті. Оскільки зміну валютних курсів не пов'язано з рухом коштів, урахування таких курсових різниць дає змогу уникнути завищення або заниження коштів у процесі операційної діяльності підприємства внаслідок переоцінки неопераційної дебіторської або кредиторської заборгованості в іноземній валюті. Дані для відображення цієї суми у формі 3 беруть з приміток до звіту про фінансові результати, де зазначається, що дохід від курсових різниць, пов'язаних з перерахунком коштів у іноземній валюті, становив;

збиток (прибуток) від неопераційної діяльності, тобто на збитки і прибутки від володіння (дивіденди, відсотки) фінансовими інвестиціями та від їх реалізації— продаж основних засобів нематеріальних активів та інших довгострокових активів. Інформація за даною статтею також відображається в примітках до звіту про фінансові результати;

витрати на сплату відсотків, нарахованих протягом звітного періоду. Так, у звіті про рух коштів передбачено окрему статтю «Сплачені відсотки», що відображає витрату коштів на сплату відсотків за фінансовими зобов'язаннями. Нараховані відсотки, які зменшують прибуток, але можуть не збігатися із сумою реально сплачених відсотків, необхідно додати до операційного прибутку. Необхідна інформація до цієї статті подається в примітках до фінансового звіту (примітка № 6, стаття «Відсотки за позиками») [31].

Після розрахунків руху коштів за перерахованими статтями 1-го розділу ф.3 розраховується перший показник руху коштів у результаті операційної діяльності: прибуток (збиток) від операційної діяльності до зміни в чистих оборотних активах. Для аналізу цього показника складається аналітична таблиця (табл. 3.4).

Таблиця 3.4

Розрахунок і аналіз прибутку від операційної діяльності до зміни в чистих активах, тис. грн.

Показник За звітний період За попередній період Зміна
Прибуток (збиток) від звичайної діяльності до оподаткування 6551 -8007 14558
Коригування на:
а) амортизацію необоротних активів 7410 9707 -2297
б) прибуток від нереалізованих курсових різниць 36 25 11
в) прибуток від неопераційної діяльності -9993 -50 -9943
Прибуток (збиток) від операційної діяльності до зміни в чистих активах 4004 1675 2329

Далі, в процесі аналізу руху коштів необхідно визначній кошти від операційної діяльності з урахуванням змін в оборотних активах підприємства. Для цього необхідно проаналізувати 2-й розділ балансу «Оборотні активи» (табл. 3.5). Отриманий результат 6897тис.грн. (4493+(-9771)+(-1619)) слід відображати в рядку 080 (ф.3).

Відраховуються з прибутку від операційної діяльності й витрати майбутніх періодів, суму яких відображено в 3 розділі активу балансу (20 -21=1). Цю інформацію заносять у звіт про рух коштів (рядок 090). У графі «надходження» відображається зменшення у складі витрат майбутніх періодів.

Далі аналізуються зміни в складі поточних операційних зобов'язань (ф.З, рядок 100). З метою аналізу змін у складі поточних активів необхідно користуватись інформацією балансу в 4-му розділі «Поточні зобов'язання», а також у примітках до балансу. У графі «надходження» відображається зменшення, а в графі «видаток» — збільшення у статтях розділу балансу «Пото­чні зобов'язання» (крім статей «Короткострокові кредити банків», «Поточні зобов'язання за рахунками з учасниками» та інших зобов'язань, не пов'язаних з операційною діяльністю). Зростання кредиторської заборгованості протягом звітного періоду означає лише нарахування заборгованості, а не фактичну витрату коштів.

Таблиця 3.5

Аналіз виробничих запасів і дебіторської заборгованості, тис. грн.

Статті балансу На початок звітного періоду

На кінець звітного

періоду

Зміна
І. Запаси:
1. Виробничі запаси 21331 21763 432
2. Незавершене виробництво 23710 24126 416
3. Готова продукція 4879 8524 3645
4. Товари - - -
Усього 49920 54413 4493
II. Поточна дебіторська заборгованість:
1 . За товари, роботи та послуги 8693 12169 3476
2. За розрахунками з бюджетом - - -
3. За виданими авансами 13277 265 -
4. Інша 1710 1475 -235
Усього 23680 13909 -9771
III. Інші оборотні активи 5256 3637 -1619
Усього 5256 3637 -1619

Отож, суму збільшення кредиторської заборгованості слід додати до прибутку від операційної діяльності. Зменшення відраховується з операційного прибутку, бо зменшення суми кредиторської заборгованості означає, що у звітному періоді було погашено не лише кредиторську заборгованість, нараховану в цьому періоді, а також і певну частину заборгованості за попередній період.

Аналіз статей поточних зобов'язань здійснюється, як уже зазначалося, за даними балансу (розділ 4 «Поточні зобов'язання»). Для цього складають аналітичну таблицю (табл. 3.6). З результату, отриманого з аналітичної таблиці 3.6, треба виключити податок на прибуток у сумі 1317тис.грн. та отриманий результат слід відобразити у рядку 100 [19].

Таблиця 3.6

Аналіз змін поточних зобов'язань, тис. грн.

Поточні зобов'язання На початок звітного На кінець звітного Зміна
1. Кредиторська заборгованість за товари, роботи та послуги 4071 6325 2254
2. Поточні зобов'язання за розрахунками:
— з одержаних авансів 20160 4286 -15874
— з бюджетом 4795 4486 -зо9
— з позабюджетних платежів - - -
— зі страхування 6592 5249 -1343
— з оплати праці 3378 5389 2011
— інші поточні зобов'язання 6031 4867 -1164
3.Векселі видані 3 813 810
Усього 450зо 31415 -13615

Розрахувавши і проаналізувавши суми на всіх названих вище статтях, можна перейти до визначення загальної суми коштів від операційної діяльності. Аналіз цих сум здійснюється за допомогою порівняння даних звітного періоду з попереднім, розраховуються зміни й вивчаються причини, які спричинилися до зменшення коштів операційної діяльності у звітному періоді (табл. 3.7).

Таблиця 3.7

Розрахунок і аналіз грошових коштів від операційної діяльності, тис. грн.

Показник За звітний період За попередній період Зміна
1. Прибуток від операційної діяльності 4004 1675 2329
2. Збільшення оборотних активів 6897 -194зо 26327
3. Збільшення витрат майбутніх періодів 1 440 -439
4. Зменшення поточних зобов'язань -12298 22525 -34823
5. Збільшення доходів майбутніх періодів - - -
Грошові кошти від операційної діяльності -1396 5210 -6606

Наступним етапом аналізу є визначення і аналіз руху коштів від інвестиційної діяльності.

Інвестиційна діяльність, як відомо, це сукупність операцій з придбання та продажу довгострокових (необоротних) активів, а також короткострокових (поточних) фінансових інвестицій, які не є еквівалентами грошей (коштів).

Приклади руху коштів внаслідок інвестиційної діяльності:

- платежі, пов'язані з придбанням основних засобів і нематеріальних активів;

- надходження коштів від продажу необоротних активів;

- надання позик іншим підприємствам;

- надходження коштів від фінансових інвестицій (дивіденди, відсотки).

Рух коштів у результаті інвестиційної діяльності визначається на основі аналізу змін у статтях розділу балансу «Необоротні активи» та в статті «Поточні фінансові інвестиції». Результати такого аналізу відображаються на відповідних статтях 2-го розділу звіту про рух коштів (ф.3).

На статті «Реалізація фінансових інвестицій» відображаються суми грошових надходжень від продажу акцій чи боргових зобов'язань інших підприємств .

Стаття «Реалізація необоротних активів» (ряд. 190) відображає суму коштів, які надійшли від продажу основних засобів (на нашому підприємстві — 1798 тис. грн.), нематеріальних активів та інших довгострокових необоротних активів (крім фінансових інвестицій) [10].

Стаття «Реалізація майнових комплексів» (ряд. 200) відображає надходження коштів від продажу дочірніх підприємств за відрахуванням коштів та еквівалентів, які було реалізовано у складі майнового комплексу.

На статтях «Отримані відсотки» та «Отримані дивіденди» (ряд. 210 і 220) відображаються надходження коштів у вигляді відсотків за грошові аванси, позик, наданих іншим сторонам, а також грошові надходження у вигляді дивідендів, і часток участі в спільних підприємствах.

Стаття «Інші надходження» (ряд. 2зо) відображає надходження коштів від повернення авансів та позик, наданих іншим сторонам, надходження коштів від ф'ючерсних та форвардних контрактів, опціонів, контрактів «своп».

На статті «Придбання фінансових інвестицій» (ряд. 240) відображаються виплати коштів для придбання акцій або боргових зобов'язань інших підприємств, а також часток участі у спільних підприємствах.

Стаття «Придбання необоротних активів» (ряд. 250) реєструє виплати коштів для придбання основних засобів, нематеріальних активів та інших необоротних активів (крім фінансових інвестицій). На нашому підприємства такі витрати становили —1907тис. грн. [19].

На статті «Придбання майнових комплексів» показують гроші, які було сплачено за придбані інші господарські підприємства.

Стаття «Інші платежі» (ряд. 270) відображає аванси та грошові позики, надані іншим сторонам. Виплати коштів реєструються за тими самими напрямками, що й за рядком 2зо.

На статті «Чистий рух коштів від надзвичайних подій» показують різницю між сумою грошових надходжень та витрат, пов'язаних із звичайною інвестиційною діяльністю.

Стаття «Рух коштів від надзвичайних подій» (ряд. 290) відображає надходження або витрати коштів, пов'язаних з надзвичайними подіями в процесі інвестиційної діяльності.

На статті «Чистий рух коштів від інвестиційної діяльності» (ряд. зо0) показується результат руху коштів від інвестиційної діяльності з урахуванням руху коштів від надзвичайних подій. На нашому підприємстві чистий рух коштів від інвестиційної діяльності становив 109 тис. грн.

Розрахунок і аналіз коштів від інвестиційної діяльності можна зробити з допомогою аналітичної табл. 3.8.

Наступним етапом аналізу звіту про рух коштів є визначення руху коштів внаслідок фінансової діяльності, тобто аналізу 3 розділу звіту. Для цього необхідно аналізувати зміни у статтях балансу розділу «Власний капітал» та статтях, пов'язаних із фінансовою діяльністю, наведених у 2 розділі балансу «Забезпечення наступних витрат і платежів», 3 розділі «Довгострокові зобов'язання», розділі 4 «Поточні зобов'язання». Це, зокрема, статті:

- «Короткострокові кредити банків» (рядок 500);

- «Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями» (рядок 510);

- «Поточні зобов'язання за розрахунками з учасниками» (рядок 590).

Розглянемо і проаналізуємо зміст окремих статей 3-го розділу звіту про рух грошових коштів [10].

На статті «Надходження власного капіталу» (ряд. 310 ф.З) відображають надходження коштів від розміщення акцій та інших операцій, які ведуть до збільшення власного капіталу.

Таблиця 3.8

Розрахунок і аналіз коштів від інвестиційної діяльності, тис. грн.

Показник

На початок

звітного періоду

На кінець

звітного

періоду

Зміна
1. Реалізація фінансових інвестицій - - -
2. Реалізація необоротних активів 1798 50 -1748
3. Отримані відсотки - - -
4. Отримані дивіденди - - -
5. Інші надходження - - -
6. Придбання фінансових інвестицій - - -
7. Придбання необоротних активів -1907 -5071 -3164
8. Надходження коштів від надзвичайних подій - - -
Усього коштів від інвестиційної діяльності -109 -5021 4912

Стаття «Отримані позики» (ряд. 320 ф.3) показує надходження коштів унаслідок утворення боргових зобов'язань (позик, векселів, облігацій, а також інших видів короткострокових і довгострокових зобов'язань, не пов'язаних з операційною діяльністю). На нашому підприємстві 14598тис. грн.

Стаття «Інші надходження» (ряд. 3зо ф.3) відображає суму коштів, які пов'язані з фінансовою діяльністю.

Стаття «Погашення позик» (ряд. 340 ф.3) має відображати виплати грошових коштів для погашення позик. На нашому підприємстві ця сума становить 1зо59 тис. грн.

Таблиця 3.9

Аналіз руху грошових коштів від фінансової діяльності, тис. грн.

Показник За звітній періоду За попередній періоду Зміна
1. Надходження власного капіталу - - -
2. Отримані позики 14598 - -14598
3. Інші надходження - 79 79
4. Погашення позик -1зо59 - 455 12604
5. Сплачені дивіденди - - -
6. Інші платежі - - -
7. Чистий рух коштів від надзвичайних подій (р. 1 + р. 2 - р. 3 - р.4-р.5) 1539 -376 -1915
8. Рух коштів від надзвичайних подій - - -
Чистий рух коштів від фінансової діяльності 1539 - 376 - 1915

Для визначення суми по рядку «Сплачені дивіденди» (ряд. 350 ф.3) необхідно зробити розрахунок: рядок 590 балансу «Розрахунки з учасниками на початок звітного періоду» + «сума сплачених дивідендів» (рядок 140 ф.4) - рядок 590 балансу «Розрахунки з учасниками на кінець звітного періоду» [11].

На статті «Інші платежі» (ряд. 360 ф.3) показують суму коштів, яку було використано для викупу раніше випущених акцій підприємства, суму виплат коштів орендарю для погашення заборгованості за фінансовою орендою та інші платежі, пов'язані з фінансовою діяльністю.

На статті «Чистий рух коштів від надзвичайних подій» показують різницю між сумою грошових надходжень та витрат від звичайної фінансової діяльності (р. 310 + р. 320 - р. 340 - р. 350 - р. 360).


Таблиця 3.10

Аналіз руху коштів підприємства за звітний період, тис. грн.

Показник За звітний період За попередній період Зміна
1. Чистий рух коштів від операційної діяльності -1396 5210 -6606
2. Чистий рух коштів від інвестиційної діяльності -109 -5021 4912
3. Чистий рух коштів від фінансової діяльності 1539 -376 1915
Усього чистого руху коштів 34 -187 221
Залишок коштів на початок року (рядок 2зо + рядок 240 балансу) 13 225 -212

Вплив зміни валютних курсових різниць

на залишок коштів

-36 -25 -11

Залишок коштів на кінець року (рядок 400+

410 + 420 звіту про рух грошових коштів

(ф. 3)). Таку саму суму відображено і в

рядку 2зо + 240 балансу.

11 13 -2

Стаття «Рух коштів від надзвичайних подій» (ряд. 380 ф.3) відображає надходження або витрату коштів, які пов'язані з надзвичайними подіями в процесі фінансової діяльності.

Стаття «Чистий рух коштів від фінансової діяльності» (ряд. 390 ф.3) показує результат руху коштів від фінансової діяльності, з урахуванням руху коштів від надзвичайних подій (рядок 370 + рядок 380 ф.3 ) (табл. 3.9).

Отже, визначивши суми коштів від усіх видів діяльності підприємства, необхідно розрахувати та проаналізувати чистий рух коштів за звітний період (табл. 3.10).

Наведений аналіз з руху грошових коштів свідчить про те, що операційна діяльність підприємства ВАТ "Херсонські комбайни" є неефективною. З таблиці 3.10 видно, що збитки за цим видом діяльності на кінець звітного періоду склали 6606тис.грн. Як позитивним явищем можна вважати збільшення притоку грошових коштів від фінансової та інвестиційної діяльності. Сума грошових коштів за цими видами діяльності збільшується на 6827тис.грн. (4912 + 1915), ця сума не покриває відтік грошових коштів від операційної діяльності. На кінець звітного року залишки грошових коштів на рахунках зменшаться на 2тис.грн. (13-11). Керівництву слід звернути увагу на хід операційної діяльності підприємства.


ВИСНОВКИ

У результаті дослідження підтвердилось те, що грошові кошти підприємства являють собою початок і кінець виробничо-комерційного циклу. Діяльність підприємства потребує, щоб грошові кошти переводились у різні активи, які в свою чергу перетворюються у дебіторську заборгованість як частину процесу реалізації. Результати діяльності вважають кінцевими й досягнутими, коли процес інкасування приносить потік грошових коштів на підприємство, на основі яких міг би початися новий цикл, який з часом принесе прибуток.

Мета цієї роботи полягала у вивченні та систематизації основних методичних принципів й організаційних основ удосконалення обліку, аудиту й аналізу грошових коштів підприємства в умовах діючого законодавства.

Для досягнення намічених цілей в роботі були поставлені наступні задачі, які успішно були вирішені у процесі дослідження теми:

1) Розгляд побудови обліку та аудиту грошових коштів.

2) Розгляд особливості організації обліку грошових коштів підприємства.

3). Розгляд аудиту та аналізу грошових коштів.

Виходячи з вище наведеного можна зробити висновок, що здатність підприємства утворювати грошові кошти у результаті господарської діяльності є важливим показником його фінансової стійкості. Жодне підприємство не може продовжувати існування тривалий час, не утворюючи грошові кошти у результаті своєї діяльності. Підприємству ВАТ "Херсонські комбайни" поки що не вдається утворювати кошти у результаті своєї діяльності. Тому у нього борги по заробітній платі, по податкам до бюджету та по комунальним платежам. Але, не дивлячись на це все це підприємство продовжує своє існування і висновки

У результаті дослідження підтвердилось те, що грошові кошти підприємства являють собою початок і кінець виробничо-комерційного циклу. Діяльність підприємства потребує, щоб грошові кошти переводились у різні активи, які в свою чергу перетворюються у дебіторську заборгованість як частину процесу реалізації. Результати діяльності вважають кінцевими й досягнутими, коли процес інкасування приносить потік грошових коштів на підприємство, на основі яких міг би початися новий цикл, який з часом принесе прибуток.

Мета цієї роботи полягала у вивченні та систематизації основних методичних принципів й організаційних основ удосконалення обліку, аудиту й аналізу грошових коштів підприємства в умовах діючого законодавства.

Для досягнення намічених цілей в роботі були поставлені наступні задачі, які успішно були вирішені у процесі дослідження теми:

1) Розгляд побудови обліку та аудиту грошових коштів.

2) Розгляд особливості організації обліку грошових коштів підприємства.

3) Розгляд аудиту та аналізу грошових коштів.

Виходячи з вище наведеного можна зробити висновок, що здатність підприємства утворювати грошові кошти у результаті господарської діяльності є важливим показником його фінансової стійкості. Жодне підприємство не може продовжувати існування тривалий час, не утворюючи грошові кошти у результаті своєї діяльності. Підприємству ВАТ "Херсонські комбайни" поки що не вдається утворювати кошти у результаті своєї діяльності. Тому у нього борги по заробітній платі, по податкам до бюджету та по комунальним платежам. Але, не дивлячись на це все це підприємство продовжує своє існування і зберігає робочі місця з надією на краще.

Для дослідження були використані законодавчі акти України, постанови уряду з питань удосконалення господарчого механізму в умовах сучасної облікової політики.

Наведений аналіз з руху грошових коштів свідчить про те, що операційна діяльність підприємства ВАТ "Херсонські комбайни" є неефективною. Збитки за цим видом діяльності на кінець звітного періоду склали 6606 тис. грн. Як позитивним явищем можна вважати збільшення притоку грошових коштів від фінансової та інвестиційної діяльності. Сума грошових коштів за цими видами діяльності збільшується на 6827тис. грн. (4912 + 1915), ця сума не покриває відтік грошових коштів від операційної діяльності. На кінець звітного року залишки грошових коштів на рахунках зменшаться на 2тис. грн. (13 - 11). Керівництву слід звернути увагу на хід операційної діяльності підприємства.

Виходячи з вищенаведеного можна зробити висновок, що аналіз руху грошових коштів за непрямим методом дає можливість зробити більш обґрунтовані висновки про те, в якому обсязі та з яких джерел були отримані грошові кошти, що надійшли; які основні напрями їх використання; чим пояснюється розбіжність величини отриманого прибутку і наявності грошових коштів.


СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Закон України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.99р. №996-XIV.

2. Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 4 "Звіт про рух грошових коштів", затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99р. №87.

3. Міжнародний (стандарт) бухгалтерського обліку 7 "Звіт про рух грошових коштів" (переглянутий у 1992р.).

4. Порядком ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженим Постановою правління НБУ від 02.02.95р. №21.

5. Інструкція про організацію роботи з готівкового обігу установами банків України, затвердженою постановою правління НБУ від 20.06.95р. №149.

6. Інструкція про порядок відкриття та використання рахунків у національній та іноземній валюті, затверджена Постановою Правління НБУ 18.12.98р. №527.

7. Інструкція №7 "Про безготівкові розрахунки в господарському обороті України", затверджена постановою Правління НБУ №204 від 02.08.96р.

8. Наказом Міністерства Статистики України від 15.02.96р. №51 "Про затвердження типових форм первинного обліку касових операцій".

9. Автоматизированные информационные технологии в экономике: Учебник/ Под ред. Проф. Г.А.Титоренко. - М.: Компьютер, ЮНИТИ, 1998.-400с.

10.Баканов М.І., Шеремет А.Д. Теорія економічного аналізу: Підручник - 4-те вид., доп. та переробл. М.: Фінанси та статистика. 1999. - 416 с

11.Бандурка A.M. та інші. Фінансово - економічний аналіз: Підручник -Харків. Університет внутрішніх справ, 1999.- 394 с

12.Береза А,М, Основи створення інформаційних систем: Навчальний посібник. -К.: КНЕУ, 1998. - 140с.

13.Білуха М.Т. "Теорія бухгалтерського обліку": Підручник - К.: 2000. -694 с.

14.Бірюкова І.К., Кодрянський А. Бухгалтерський облік в Україні. - К.: Знання, КОО, 1998.-408 с

15. Бірюкова І.К., Випих Г.Т. Практичний бухгалтерський облік та аудит в Україні. - К .: Економіка і право, 1996. - 223 с

Іб.Бутинець Т.А. Документування господарських операцій: Теорія, методологія, комп'ютеризація. Наукове видання. - Житомер: ЖІТІ, 1999. - 412с.

17.Бутинець Ф.Ф. Теорія бухгалтерського обліку: Підручник для студентів вузів. / Вид. 2-е, доп. і перероб. - Житомир: ЖІТІ, 2000.-640с.

18.Бутинець Ф.Ф. та інші. Бухгалтерський управлінський облік. -Житомир, ЖІТІ, 2000. - 488с.

19.Бутинець Ф.Ф. та інші. Економічний аналіз. Практикум - Житомир, ЖІТІ, 2000.-416 с

20.Бухгалтерський облік: Конспект лекцій навч. посіб. для ВУЗів // під ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. - Житомир: ЖІТІ, 2001. - 288 с

21.Бухгалтерський фінансовий облік. Практикум: Навч. видання для ВУЗів // під ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. та доп. Л.В. Чижевської - 3-те вид., доп. і переробл. - Житомир: ЖІТІ, 2001. - 512 с

22. Грабова Н.М. Теорія бухгалтерського обліку: Навч. посібник. - 5 -те вид. доп. і переробл. - К.: А.С.К, 1998. - 223 с

23.3авгородній В.П. Бухгалтерський облік в Україні: Навч. практ. посібник. - 4-те вид., доп. та переробл. - К.: А.С.К, 1999. - 864 с

24. Завгородній В.П. Бухгалтерський облік, контроль та аудит в системі

управління підприємством. -Ваклер. Ді-ксі., 1997.

25.3авгородній В.П., Савченко В.Я. Бухгалтерський облік, контроль та аудит в умовах ринку. - 2-ге вид. - К.: Фірма Ді-ксі, 1997. - 832 с

26. Завгородній В.П. Автоматизація бухлалтерського обліку, контролю, аналізу та аудиту. - К.: А.С.К., 1998. - 768 с

27.Ильина О.П. Информационные технологии бухгалтерского учета. -СПб.: Питер, 2001.-688с.

28.Камишанов П.І. Практичний посібник з бухгалтерського обліку. - 2-гевид.-М.: А.С.К., 1997.

29.Камаринський Я. Фінансово - інвестиційний аналіз: Навч. посібник. Уч.: Українська енціклопедія ім. М.П. Бажана, 1996. - 288 с

зо.Лучко М.Р. Бухгалтерський облік в управлінні бізнесом: зарубіжний досвід. -К.: облікінформ, 1997. - 144 с

31.Коробов М.Я. Фінансово - економічний аналіз діяльності підприємств: Навч. посіб. - К.: Т-во "Знання", КОО, 2000. - 378 с

32.Малешкін О.І. Фінансова звітність підприємства: міжнародні та національні стандарти: навч. посібн. - 2-ге вид., доп. - Суми: "Університетська книга", 2001.-158 с

33.Мус Г., Ханшман Р. Бухгалтерський облік: основи - завдання -розв'язання / пер. з нім. С. Лобочової. - К.: КНЄУ, 2000. - 358 с

34.Організація бухгалтерського обліку: вправи, ситуації, тести: Навч. посіб. длі ВУЗів / за ред проф Ф.Ф. Бутинця. - 2-ге вид. - Житомир. ЖІТІ, 2001. -288 с.

35.Подольскый В.И., Дик В.В., Уринцов А.И. Информационные системы бухгалтерского учета: Учебник для вузов / Под ред. В.И. Подольского. - М.: Аудит, ЮНИТИ, 1998.-319с.

36.Попович П.Я. Економічний аналіз діяльності суб'єктів господарювання: Підручник - Тернопіль: економічна думка, 2001. - 454 с

37.Рогач І.Ф., Сендзюк М.А., Інформаційні системип в фінансово - кредитних установах: Навчальний посібник. - К.: КНЕУ, 1999. - 216с.

38.Романов А.Н., Одинцов Б.Е. Автоматизация аудита. - М.: Аудит, ЮНИТИ, 1999.-336с.

39.Савицька Г.В. Аналіз господарчої діяльності підприємства: 4-те вид., доп. та переробл. - Мінськ. ТОВ "Нове знання", 2000. - 688 с

40.Соколов Я.В. Бухгалтерский учет: от истоков до наших дней: Учебн. Пособие для вузов. - М.: Аудит, ЮНИТИ, 1996. - 638с.

41.Соколов Я.В. Основи теории бухгалтерского учета. - М.: Финансы и статистика, 2000. - 496с.

42.Сопко В. Бухгалтерський облік: Навч. посібник. - 2-ге вид., переробл. і доп. - К.: КНЄУ, 1999. - 500 с.

43.Сапко В., Завгородній В. Організація бухгалтерського обліку, економічного контролю та аналізу: Підручник. - К.: КНЄУ, 2000. - 260 с

44.Ткаченко Н.Н. Бухгалтерський фінансовий облік на підприємствах України: Підр. для студ. екон. спец. вищ. навч. закл. - 5-те вид., допов. і переробл. - К.: А.С.К., 2000. - 784 с

45.Трупі B.C., Моргунова Т.І. Бухгалтерський облік на основі національних стандартів: Навч. посібн. -Херсон, ХДТУ, 2000. - 474 с


Информация о работе «Теоретичні основи обліку та аудиту»
Раздел: Бухгалтерский учет и аудит
Количество знаков с пробелами: 207926
Количество таблиц: 17
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
96544
17
0

... є на позитивних і негативних сторонах діяльності підприємства, вказує на виявлені недоліки та порушення, викладає рекомендації щодо їх усунення, поліпшення фінансового стану. Розділ 2. Організація і методика аудиту звіту про фінансові результати підприємства 2.1 Організація проведення аудиту звіту про фінансові результати Метою ведення бухгалтерського обліку та фінансової звітності за ...

Скачать
213854
15
21

... "Глобал Аудит" (Харків), дилерської мережі на даний момент немає http://www.audit.kharkov.com Quasi + Бухгалтерія, 500, комплексна система автоматизації підприємства(введення бухгалтерського обліку та аудит, аналіз економічної ефективності). Побудована на базі технології Client/Server. Для збереження і обробки даних як SQL-сервер застосовуються InterBase SQL Server v. 5.1.1, версії для ...

Скачать
201781
44
1

... ї діяльності суб’єктом господарювання. Функціонування суб’єктів господарювання в умовах жорсткої конкуренції та економічної нестабільності актуальним ставить питання раціональності організації і методики обліку, аналізу та аудиту основних засобів. Для нормального функціонування підприємству необхідно, щоб постійно відбувалося відтворення його основного капіталу. Побудова ринкової економіки і нова ...

Скачать
123063
7
0

... незалежно від її чисельності. Ця форма організації й оплати праці застосовується на роботах з технічного обслуговування устаткування, машин і механізмів на збиранні врожаю. 2 Сучасний стан обліку праці та її оплати в господарстві   2.1 Організаційно - економічна характеристика ТОВ “Агрофірма Мар’янівська” Ширяївського району Одеської області Об`єктом дослідження дипломної роботи є Товариство ...

0 комментариев


Наверх