10.2 Технічні та організаційні заходи та засоби для зниження рівня впливу небезпечних та шкідливих виробничих факторів
Будівельний об’єкт розміщується вздовж вулиць, переходів загального використання. Отже, необхідно будівельний майданчик відгородити
огорожею висотою 3м з козирком та тротуарами. Козирок влаштовуємо під кутом 20 градусів до горизонту довжиною 1,5м.
кутом 20 градусів до горизонту довжиною 1,5м. Монтаж копру для влаштування паль, а також його демонтаж виконуємо по схемам паспорту під керівництвом механіка та майстра. Переміщення паль виконується тільки через відвідний блок, що закріплений у основи копру по прямій лінії в межах бачення машиніста.
Робоча зона баштового крану обнесена інвентарною огорожею з попереджуючими знаками, що не допускають знаходження в цій зоні стороніх людей. 16-ти поверховий житловий будинок за категорією вогнестійкості відноситься до II категорії.
1) Організація будівельного майданчика:
Проектом передбачено рішення питань безпечної роботи крана відносно будівлі, яка зводиться. До початку робіт на будівельному майданчику облаштовуються підїздні шляхи і тимчасові дороги. Ширина доріг – 4 м, радіус закруглення – 12 м. При трасуванні доріг повинні виконуватись наступні вимоги по дотриманню мінімальних відстаней:
між дорогою і складським майданчиком: 0,5 – 1 м;
між парканом будмайданчика і дорогою - 1,5 м;
На майданчику позначаються монтажна і небезпечна зони роботи крана.
На період будівництва для забезпечення пожежної безпеки передбачені пожежні гідранти, які знаходяться на відстані 2,5 м. від тимчасової дороги.
Будмайданчик обладнано телефонним і диспетчерським зв‘язком. Проектом передбачено загальномайданчикове рівномірне освітлення 2 л.к, охоронне освітлення 0,5 л.к і освітлення робочих місць 50 л.к.
При організації робочих місць передбачено:
- освітлення робочих місць, огородження з навісними драбинами (згідно ГОСТ 12.4.0,59 – 89);
- забезпечення робітників спецодягом, взуттям, яке не ковзається, касками (згідно ГОСТ 12.4.0,87 – 84), монтажними поясами (згідно ГОСТ 12.4.0,89 – 86).
2) Заходи профілактики враження електричним струмом:
Проектом передбачено:
- Захисне заземлення зварювального трансформатора із L 50*50 l =1500мм.
- Виконання зовнішньої електропроводки тимчасового електричного постачання ізольованим дротом із розміщенням його на опорах на висоті над рівнем землі або
настилу.:
2.5 м – над робочими місцями;
3.5 м – над проходами;
6.0 – над проїздами;
3) Заходи профілактики пожежі:
Проектом передбачено:
- В мережі тимчасового водопроводу влаштувати два пожежних гідранта і водозабірні крани.
- Електрозварювальні роботи виконувати в спеціальних місцях, ізольованих від горючих матеріалів і відділених спеціальним огородженням.
- Встановити на будівельному майданчику протипожежні щити, оснащені спеціальним відповідним інвентарем.
4) Заходи профілактики шкідливого впливу вібрації:
- до експлуатації допускати тільки справні машини;
- не допускати проведення понад урочних робіт з вібруючими
машинами;
- до роботи з вібруючими машинами допускати осіб, що досягли 18
років, пройшли попередній медичний огляд, мають відповідну кваліфікацію і здали технічний мінімум з правил безпечного виконання робіт;
- всі працюючі, що будуть мати справу з вібронебезпечним обладнанням, повинні проходити попередній медичний огляд і один раз на рік періодичний медичний огляд;
- працюючі мають забезпечуватися засобами індивідуального захисту від вібрації і шуму;
- повинні бути організовані спеціальні дільниці по ремонту вібруючих машин, з обов’язковим контролем параметрів вібрацій, що генеруються;
- систематично зрівноважувати (статично і динамічно) всі деталі агрегату, що рухаються, для зменшення динамічних сил, які збуджують вібрації; передбачити мінімальні допуски з метою зменшення зазорів у з’єднаннях деталей(перекоси, невірна відстань між центрами і т.н.)
- застосовувати змащення вібруючих деталей, що співударяються, в’язкими рідинами;
- для послаблення вібрацій, які розповсюджуються в сусідні приміщення, по конструкції будівлі, агрегати, що створюють вібрації, встановлювати на самостійних фундаментах, віброізольованих від підлоги та інших конструкцій будівель або на спеціально розрахованих амортизаторах зі сталевих пружин чи пружин матеріалів.
5) Заходи поліпшення виробничого процесу при несприятливих метеорологічних умовах:
- захист працюючих від перегрівання досягається технічними засобами; механізацією тяжких робіт, дистанційним управлінням механізмами, за рахунок зміни технології виробництва. Засоби теплоізоляції і екранування значно зменшують теплові випромінювання і надходження конвекційного тепла на робочі місця.
При великих теплових навантаженнях суттєве значення має спеціально впроваджений режим праці з обов’язковими перервами у роботі. Введення перерв спияє відновленню зрушень у серцево-судинній системі і полегшенню терморегуляції.
- при роботі на холоді, необхідно, з однієї сторони, попередити сильне переохолодження організму працюючих, з іншого забезпечити його швидке зігрівання з метою своєчасної нормалізації фізіологічних зрушень, що настали в наслідок охолодження. Теплий одяг запобігає надмірному охолодженню організму. В окремих випадках при роботі на холоді використовують пристрої місцевого променевого обігріву або організацію періодичних перерв. У роботі на відкритому повітрі з низькими температурами такі перерви надаються по 10 хв. Через кожну годину праці для обігрівання у спеціальних теплих приміщеннях, з температурою повітря не менше 23 С.
6) Заходи профілактики шкідливого впливу шуму:
- усунення причин шуму або його послаблення в процесі проектування технологічних процесів і конструювання обладнання;
- ізоляція джерел шуму від навколишнього середовища засобами звуко- і вібропоглинання;
- зменшення щільності звукової енергії виробничих приміщень, відбитої від стін і перекриття;
- використання засобів індивідуального захисту від шуму;
- раціоналізація режимів праці в умовах шуму;
- профілактичні заходи медичного характеру.
7) Заходи поліпшення стану виробничого середовища, зменшення важкості та напруженості трудового процесу :
- заміну шкідливих речовин нешкідливими або менш шкідливими;
- заміну процесів і технологічних операцій, пов’язаних з виникненням шуму, вібрації і інших шкідливих чинників, процесами або операціями, при яких буде забезпечуватися менша інтенсивність цих чинників або їх повна відсутність;
- заміна твердого та рідкого палива на газоподібне;
- комплексну механізацію, автоматизацію, дистанційне управління, а також автоматичну сигналізацію про хід окремих процесів та операцій, пов’язаних з використанням шкідливих чинників;
- укриття механічного транспорту, а також герметизацію при транспортуванні пилоподібних матеріалів;
- рекуперацію шкідливих речовин та очистку від них технологічних викидів;
- раціональну організацію робочих місць та захист їх від впливу електромагнітних іонізуючих випромінювань;
- використання технологічних процесів при яких максимально скорочуються кількість ручних операцій, кількість шкідливих викидів і стічних вод.
Розрахунок пристрою для заземлення розчинозмішувальної станції BG-9.
Розраховуємо пристрій для заземлення електродвигуна серії 4А напругою в трифазній мережі з ізольованою нейтраллю при слідуючих вихідних данних:
ґрунт – насипний (переважно супісь) з питомим електричним опором .
в якості заземлення приняті стальні труби діаметром і довжиною , які розташовані вертикально і з‘єднуються між собою стальною полосою
потужність електродвигуна серії А4160S2 , .
потужність трансформатора прийнята , необхідний за нормами опір пристрою для заземлення .
Визначаємо опір одинарного тимчасового заземлення :
де – відстань від середини заземлення до поверхні ґрунта; – довжина і діаметр стержньового заземлення. Розрахунковий тимчасовий опір ґрунта , де – кофіцієнт сезонності, який враховує можливість підвищення опору ґрунту на протязі року. Згідно додатків приймаемо для ІІ кліматичної зони (м. Київ). Тоді
Визначаємо опір стальної пластини, яка з”єднує стержне-ві заземлювачі:
де – довжина полоси, – відстань від полоси до поверхні землі ; ( – ширина полоси). Розрахунковий питомий опір ґрунта
Визначаємо необхідну кількість вертикальних заземлювачів. Приймаємо розташування заземлювачів по контуру на відстані один від одного 2l. По таблицях знаходимо . Тоді
Визначаємо загальний розрахунковий опір заземлюючого пристрою з врахуванням з‘єднувальної полоси:
Вірно розрахований і законструйований пристрій для заземлення повиннен відповідати умові . Розрахунок виконано вірно, так як умова виконується:
0 комментариев