Мета: навчити одинадцятикласників характеризувати один із найяскравіших етапів літературного процесу XX століття в контексті суспільного розвитку, а також визначати соціальні, психологічні витоки національно-визвольного руху 60-х років і місце письменників у цьому русі; засобами художнього слова виховувати патріотичні почуття, формувати високі ідеали.
Тип уроку: урок-занурення.
Обладнання: таблиця "Причини приєднання опозиційного руху", схема "Напрями опозиційного руху в Україні", фото митців-шістдесятників, збірки поезій, малюнки А. Горської, тлумачний словник ("дисидент", "кредо"), таблиця "Кредо митця", "Реквієм" Моцарта, пісні Володимира Івасюка, вишиті рушники, калина, свічка, магнітна дошка, символіка (голуби, гвоздики, червоні та чорні.
ХІД УРОКУ.
І. Оргмомент
ІІ. Вступна частина
Рік за роком поволі спливає,
Кожен з них історію складає…
Цими - рядками: я хочу розпочати сьогоднішній урок - урок історичної правди на тему Україна!
Це той Бог, до якого: доростає душа..."
Спинімося, затамуймо подих. Чуєте, як дихає історія, як вкарбовується в наші серця її голос.
Варто лише підняти завісу, і нам відкриється…
Ні! Не бунт і повстання, не революція, а Людина.
Ми повинні бачити в історії - Людину, найтонший порух її душі, який став призвідцем великої звитяги або великої трагедії
Багатостраждальна історія в українського народу. Як же у ній вижити, вистояти, розквітнути віками гнаний, плюндрований зраджуваний народ, які духовні сили живили його? Про це в сьогодні, і піде мова на уроці.
В Біблії сказано: "Спочатку було Слово". А тому хочу, щоб не презирство і зневага стали вашою зброєю, а буква закону юриста, пристрасть поета, мудрість філософа.
Глибоке розуміння епохи - один із важливих моментів усвідомлення історії. Отже пригадаймо культурно-політичний процес в Україні 60-х років. XX ст. Слово надається "історикам".
"Історики" (метод "Карусель")
Ваше завдання: подати інформацію про причини появи течії "шістдесятництва" в Україні.
III. Основна частина
1. Виступи учнів
1-учень.60-ті роки в СРСР називають "хрущовською відлигою ". Це був період. правлінця М. Хрущова, який прийшов влади після смерті Сталіна. Перша половина 60-х років була, позначена помітним, хоч і нетривалим розквітом духовного життя в Україні та економічною кризою.
(Хрущовська відлига, економічна криза)
2-й учень. На XX з'їзді КПРС (1956) було засуджено "культ особи" Й. Сталіна і проголошено курс на десталінізацію, в цей же період ліквідовано Концтабори.
Після довгих років сталінського терору пролунали перші сміливі голоси, Серед яких - більшість письменницькі.
(Засудження "культу" особи" Й. Сталіна)
З-й учень. Крім культурного життя, митці вирішували чи мало політичних проблем. Їхня творчість, громадська діяльність сприяли пробудженню національної свідомості народу, розквіту українського мистецтва.
Отже, радянська національна доктрина та ідея утворення без національної радянської спільноти зазнала кризи.
(Криза радянської національної доктрини та ідеї утворені "безнаціональної радянської людини")
4-й учень. З 2-ї полонини 60-х рр. у житті країни відбулися зміни у суспільно-політичній сфері.
З приходом до влади Л. Брежнєва ситуація значно погіршилась. Розпочався згубний період застою, переслідування всіх чиї погляди та переконання не збігалися з офіційними канонами. Їм чіпляли ярлики "націоналістів", "дисидентів". Їх заарештовували, кидали до в’язниць і таборів.
(Суспільно-політична криза, тобто період застою)
Підсумок, підбиває, командир групи "Істориків"
Вчитель. Отже в Україні набирає обертів опозиційний рух, діяльність якого ми з вами і розглянемо. Слово надається "літературознавцям".
1-учень. Щоб протистояти переслідуванням, кращі представники інтелігенції утворили Клуб творчої молоді у Києві. До нього входили художники А. Горська та Панас Заливаха, літературознавці і письменники І. Дзюба, Михайлина Коцюбинська, І. Світличний, Є. Сверстюк, режисер Лесь Танюк. Вони протестували проти гонінь, арештів національної інтелігенції. І самі ж першими зазнали переслідувань.
2-й учень. (лекція за схемою).
Схема.
Напрями опозиційного руху в Україні |
Рух підписантів |
Активні масові акції |
"Самвидав" |
Пошукові роботи жертв сталінських репресій |
Солідарність з нац. - визвол. рухами інших народів |
... праці: Антоновича і Драгоманова «Историческія песни малорусскаго народа» (Київ, 1874-75 рр. ), Драгоманова «Малорусскія народные преданія и разсказы» (Київ, 1876 р.). Надзвичайну вагу в українській народознавчій науці має й діяльність славного українського композитора Миколи Лисенка, - його “Збірник пісень” та взагалі праці над народною музичною творчістю («Характеристика музыкальныхъ особенностей ...
... ” твір, по-справжньому народний, тобто такий, що ніколи не втратить актуальності для національного самоусвідомлення поляків. Навіть спроби деструкції як образу поеми так і самого її автора, Адама Міцкевича, здійснені в минулому столітті („антиброзовника” кампанія Тадеуша Боя-Желенського, романи „Транс Атлантик” Вітольда Гомбровича та „Боденське озеро” Станіслава Дигайа), тільки доводять факт, що „ ...
... більше, ніж це заведено вважати розумним, називають графоманами. На щастя, я достатньо самокритична, тому дослідник літератури, який, можливо, зацікавиться колись моєю творчістю, не муситиме витрачати занадто багато часу на читання поезій Маріанни Кіяновської. Хіба що його додатково зацікавлять мої переклади. — Що таке, на вашу думку, постмодернізм? Чи варто говорити про українську літературу ...
... . Хіба що можна уточнити: голос у неї не тихий, швидше дзвінкий, і співається їй стільки ж у журбі, скільки й у радості. Розділ 2. Специфіка художнього світобачення в поезії Ганни Чубач 2.1 Мотиви та образи в збірках Ганни Чубач Поезія має не одне (як інколи здається прихильникам тієї або іншої манери), а безліч облич. І всі - справжні. Якщо це поезія. У справжність поезії віриться, ...
0 комментариев