3. Приховування бази оподаткування, що тягне за собою адміністративну і карну відповідальність.
Важливим способом оптимізації податкових платежів у бюджет є їх відстрочення. Відстрочення податкових платежів базується на принципі періодичності податкової звітності. Це означає, що варіювання бази оподаткування необхідно здійснювати на певну дату, а отже для відстрочення податкового зобов’язання можливі варіації до і після дати звітності.
Втілення на практиці спланованих податкових схем потребує досконалої техніки виконання і відображення в обліку, оскільки саме облікові дані є базою для складання податкової звітності. У зв’язку з цим в обліку податкового планування повинні бути відображені:
1) обов’язкове документування як витрат підприємства, так і його доходів. До валових витрат підприємства відносяться лише документально підтверджені витрати. В іншому випадку вони фінансуються за рахунок чистого прибутку підприємства, а самовільне включення до витрат розцінюється як штучне зменшення прибутку. Те ж саме стосується валових доходів: будь-які надходження (у натуральній чи грошовій формі) отримані як доходи повинні бути задокументовані і відповідно відображені у складі валових доходів. У протилежному випадку такі операції будуть розцінюватися як приховування доходів;
2) правильна інтерпретація господарських операцій. Наприклад, до валових витрат підприємства відносяться лише ті витрати, які прямо пов’язані з господарською діяльністю підприємства. Податковий кредит формують лише суми ПДВ стосовно товарів (робіт, послуг), вартість яких відносять на валові витрати (або підлягає амортизації);
3) точність обрахунку податкового зобов’язання;
4) дотримання порядку здійснення розрахунків та касової дисципліни;
5) дотримання законності операцій;
6) точне відображення податкового зобов’язання у податковій звітності та вчасне її подання, сплата податкового зобов’язання у бюджет. Розробка податкового календаря має на меті контроль сум та прогнозування термінів сплати податкових платежів у бюджет, уникнення помилок при цьому та відповідно штрафних санкцій.
За останній досліджуваний рік ВАТ «Острозький молокозавод» суттєво знизив частку податку на прибутку у його обліковому прибутку, що позитивно характеризує податкову політику підприємства, проте це підприємство також повинне передбачати події, коли воно не зможе вчасно розрахуватись за обов’язковими податками і платежами, що тягне за собою штрафи.
З метою оптимізації податкових платежів, ВАТ «Острозький молокозавод» на випадок неспроможності сплатити податки повинен передбачати можливість укладення податкової поруки з банком. При цьому банк може поручитися не тільки за сплату податкового боргу, тобто платежів, за якими минув термін сплати, але й за належне погашення платником податків податкового зобов’язання. Банк-поручитель набуває всіх прав і обов’язків щодо термінів погашення узгодженого податкового зобов’язання такого платника податків або його податкового боргу.
Для того, аби банк погодився на поручительство необхідно знайти підприємство-гаранта з відповідною сумою на депозитному рахунку у цього банку. Такий механізм дає можливість:
— уникнути штрафних санкцій за порушення термінів сплати податків за браком коштів;
— уникнути податкової застави.
Разом з тим, банк нараховуватиме відсотки за сплачені податкові зобов’язання за договором поруки. Відповідно до закону України «Про оподаткування прибутку підприємства», зокрема статті 5, підприємство має право віднести до складу валових витрат будь-які витрати, пов’язані з виплатою або нарахуванням відсотків.
Таким чином, ВАТ «Острозький молокозавод» на випадок неспроможності сплати обов’язкових податків і платежів зможе не лише уникнути штрафних санкцій, але і зменшити оподковуваний прибуток, шляхом віднесення сплачених відсотків за користування кредитом до валових витрат.
Отже, здійснення податкового планування на підприємстві дозволяє не лише збільшити чистий прибуток його діяльності, а й забезпечує вдосконалення організації й управління підприємством, сприяння підвищенню його рентабельності і зміцненню фінансового стану, виявлення і мобілізацію резервів зростання.
ВИСНОВКИ
Отримання фінансових результатів у вигляді прибутків та забезпечення резервів зростання є основною метою господарської діяльності підприємства в умовах ринкової економіки держави.
Формування кінцевого фінансового результату підприємства відбувається шляхом отримання таких прибутків:
- валового прибутку;
- прибутку від операційної діяльності;
- прибутку від звичайної діяльності до оподаткування;
- прибутку від звичайної діяльності.
Отримуваний прибуток від звичайної діяльності підприємства обкладається податком на прибуток, що нараховується на прибуток, визначеним відповідно до податкового законодавства. Тобто, в Україні існують два обліки складання звітностей: бухгалтерська і податкова, що мають на меті різні цілі: бухгалтерська звітність відображає реальні результати підприємства та має на меті залучення інвесторів, податкова – має специфічні обрахунки прибутку підприємства з фіскальних цілей держави.
Тому, слід розрізняти податковий прибуток, що зазначається у податкових деклараціях та обраховується зменшенням скоригованих валових доходів на суму валових витрат та суму амортизаційних відрахувань, та обліковий прибуток, що обраховується відповідно до бухгалтерського обліку в Україні. Склад валових доходів і валових витрат для визначення податкового прибутку чітко регулюється податковим законодавством.
Система оподаткування підприємства є дворівневою і представлена загальнодержавними податками і зборами та місцевими податками і зборами. Через встановлення об’єкта оподаткування, джерел сплати податків, установлення розмірів ставок податків, методики їх розрахунку і термінів сплати податків, а також надання податкових пільг та застосування штрафних санкцій система оподаткування підприємства впливає на фінансово-господарську діяльність підприємства.
Для визначення впливу системи оподаткування підприємства на його фінансові результати обраховують показники податкового тиску. На думку деяких авторів, не слід розглядати податковий тягар на підприємство через ефект перекладання податків на споживачів продукції, проте варто дослідити частку нарахованих податків та обов’язкових платежів у валовому доході та чистому прибутку підприємства.
Коефіцієнт податкового тиску ВАТ «Острозький молокозавод» за 2006-2008 роки мав досить вагомі значення, що свідчили про значну частку усіх нарахованих податкових платежів у валовому прибутку підприємства - у розмірі 71,36 % у 2006 році, 67,40 % у 2007 році та 81,74 % у 2008 році. Суттєве зростання податкового тиску у 2008 році було спричинене головним чином за рахунок збільшення абсолютної величини нарахувань на фонд оплати праці, внаслідок підвищення мінімальної заробітної плати.
У структурі сплачених податків найбільшу частку за 2006-2008 роки займають страхові внески (збори), питома вага яких у середньому склала 67 %. Також досить значну частку займає податок на прибуток - близько 30 %, тоді як податки, збори (обов’язкові платежі), що у своєму складі включають плату за землю, збір з власників транспортних засобів, комунальний податок та ін., займають незначну частку, у середньому 3,3 %.
Разом з тим, було досліджено, що включення деяких податків до складу валових витрат відповідно до чинного податкового законодавства суттєво знижують об’єкт оподаткування, що в кінцевому підсумку зменшує податок на прибуток, а отже збільшує чистий прибуток, що залишається у розпорядженні підприємства. У 2006 та 2007 році ВАТ «Острозький молокозавод» мав би мати замість чистого прибутку збитки у розмірі 41 і 77 тис. грн. відповідно, якби до складу валових витрат не були включені суми страхових зборів (внесків) та податків, зборів (обов’язкових платежів), а у 2008 році чистий прибуток був би меншим на 210 тис. грн. Тобто, сплата деяких видів податків, що включаються до валових витрат суттєво зменшують об’єкт оподаткування, а отже відбирають меншу частину прибутку підприємства.
Податкове навантаження з податку на прибуток, визначене за методикою Державної адміністрації України, не перевищує 1 %, при тому, що додатній об’єкт оподаткування (податковий прибуток) - це є підставою для включення цього підприємства податковими органами влади до тих підприємств, які мінімізують податкові зобов’язання при визначенні податку на прибуток. Тобто, таке значення показника податкового навантаження є надто низьким на думку податкових органів, що вимагає додаткових перевірок правильності визначень відповідно до податкового законодавства складу валових доходів та валових витрат.
Але незважаючи на те, що податкове навантаження з податку на прибуток не перевищувало 1 % валових доходів за 2006-2008 роки, проте цей вид податку відбирав 46,6-79,8 % фінансового результату підприємства, визначеного за бухгалтерським обліком, що є значним вилученням для підприємства.
З метою постійного зростання прибутку для ВАТ «Острозький молокозавод» слід: нарощувати обсяги виробництва і реалізації продукції; розширювати асортимент і якість продукції відповідно до потреб ринку; впроваджувати заходи щодо підвищення продуктивності праці своїх працівників; зменшувати витрати на виробництво (реалізацію) продукції; з максимальною віддачею використовувати потенціал, що є у його розпорядженні; проводити розумну політику ціноутворення; ефективно використовувати отриманий прибуток.
Проте, ВАТ «Острозький молокозавод» повинен не лише нарощувати обсяги прибутку, але й знижувати вагомий податковий тягар на підприємство. Тому для успішного функціонування на ринку підприємству слід вживати заходів щодо мінімізації податкових платежів шляхом:
·оптимізації фінансово-господарської діяльності за рахунок мінімізації податкових платежів до бюджету, що досягається шляхом співставлення різних варіантів застосування ставок та об’єктів оподаткування;
·використання особливостей оподаткування на різних територіях;
·використання спеціальних економічних зон, на яких діє спеціальний порядок встановлення податкового режиму;
·використання системи податкового планування.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Закон України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від
26. 06. 97 N 400/97-ВР
2. Закон України «Про оподаткування прибутку підприємства» від 28.12.1994 р. № 334/94-ВР
3. Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. N 2181-III
4. Закон України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов’язкового державного соціального страхування» від 11.01.2001 р.
5. Закон України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 р. № 39
6. Закон України «Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 22.02.2001 р. N 2272-III
7. Декрет Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки і збори» від 20.05.1993 р. N 56-93
8. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати» Затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31 березня 1999 р. N 87
9. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 17 «Податок на прибуток» Затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28 грудня 2000 р. № 355
10. Ватуля І.Д., Ватуля М.І., Рибалко Л.В. Податки, збори, платежі. Навчальний посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 352 с.
11. Гега П.Т., Доля Л.М. Основи податкового права: Навчальний посібник. – К.: Товариство «Знання», КОО, 1998. – 273 с.
12. Загородній А.Г., Вознюк Г.Л., Смовженко Т.С. Фінансовий словник. – К.: «Знання», КОО, 2000, с. 471.
13. Іванов Ю.Б. Альтернативні системи оподаткування. Монографія. – Харків: ХДЕУ – Торнадо, 2003. – 517 с.
14. Карлін М.І. Фінанси України та сусідніх держав: Навч. посібник. - К.: Знання, 2007. - 589с. - (Вища освіта ХХІ століття).
15. Кизилова Л. О., Стецишин М. І. Особливості визначення податкового навантаження підприємств.// Научно-технический сборник. – 2008. - № 83
16. Климчик С.В., Зубкова В.І., Жигалова М.С., Косикова В.В., Кравченко Л.В. та ін. Оподаткування підприємств: Навч. посібник. У 2-х ч. Ч. 1/ Кер. авт. і наук. ред. доцент Климчик С.В. – Київ: Центр навчальної літератури, 2004. – 192 с.
17. Крисоватий А.І., Десятнюк О.М. Податкова система: Навчальний посібник. – Тернопіль: Карт-бланш, 2004. – 331 с.
18. Кучерявенко М.П. Податкове право України. Академічний курс. Підручник. – К.: Правова єдність. Всеукраїнська асоціація видавців, 2008. – 701 с.
19. Лисенков Ю.М. Податкова система: економіко-правова характеристика податків: Навчальний посібник / за ред.. Ю.М. Лисенкові. – К.: Знання, 2007. – 191 с.
20. Нечай Н.В. Нариси з історії оподаткування. К.: Вісник податкової служби України, 2002. – 144 с.
21. Олійник О.В., Філон І.В. Податкова система: Навчальний посібник. – Київ: Центр навчальної літератури, 2006. – 456 с.
22. Онисько С.М., Тофан І.М., Грицина О.В. Податкова система: Підручник – 3-тє видання, виправлене і доповнене / за загальною редакцією С.М. Онисько. – Львів: «Магнолія Плюс», Видавець В.М. Піца, 2006. – 336 с.
23. Панасюк В.М., Ковальчук В.К., Бобрівець С.В. Податковий облік: Навчальний посібник – Тернопіль: Карт-бланш, 2002. – 260 с.
24. Пасічник Ю.В. Бюджетна система України та зарубіжних країн: Навч. посібник – К.: Знання – Прес, 2003 – 523 с.
25. Педь І.В. Податкова система: економіко-правова характеристика податків: Навч. посіб. / За ред.. Ю.М. Лисенкові. – К.: Знання, 2007. – 191 с.
26. Поддєрогін А.М. Фінанси підприємств: Підручник. 5-те вид., перероб. та допов. – К. КНЕУ, 2004. – 546 с
27. Покропивний С.Ф. Економіка підприємства: Підручник - Вид.2-ге, перероб. та доп. –К.: КНЕУ, 2001.-528с., іл.
28. Соколовська А. Теоретичні засади визначення податкового навантаження та рівня оподаткування економіки //Економіка України. – 2006. – №7. – С.4-12.
29. Болюх М.А., Бурчевський В.З., Горбаток М.І та ін. Економічний аналіз: Навч. посібник / За ред. акад. НАНУ, проф. М.Г. Чумаченка. — Вид. 2-ге, перероб. і доп. — К.: КНЕУ, 2003. — 556 с.
30. Чугаєв А.О. Податкові аспекти трансформації курсу “Економічний аналіз”. Проблеми формування ринкової економіки: Між. від. наук. 3б. заснованого у 1992 р. Спец. випуск Трансформація курсу “Економічний аналіз діяльності підприємства”. – К.: КНЕУ, 2002 р. – с. 630.
31. Ярема Б.П., Маринець В.П. Податкова система. Збірник задач та тести: Навчальник посібник. – 3-тє видання, перероблене і доповнене. – Львів: Магнолія Плюс», 2006
32. Болюх М.А., Бурчевський В.З., Горбаток М.І. та ін. Економічний аналіз: Навч. посібник. За ред.. акад.. НАНУ, проф. М.Г. Чумаченка. – Вид. 2-ге, перероб. і доп. – К.: КНЕУ, 2003. – 556 с.
33. Буряковский В.В., Кармазин В.Я, Каламбет С.В. Финансы предприятий: Учеб.пособие. – Днепропетровск.: Пороги, 1998. – 245 с.
34. Крилав Р. Концепции распределении налогового бремени. У кН.: Пособие по налоговой политике. Вашингтон, МВФ, 1995.
35. Райзберг Б.А., Лозовский Л.Ш., Стародубцева Е.Б. Современный економический словарь. – М.: «Инфра», 1998, 206 с.
36. www.ukurier.gov.ua
37. akcyz.com.ua
38. zakon.rada.gov.ua
39. www.customs.gov.ua
40. www.kmu.gov.ua
41. www.sta.gov.ua
ДОДАТОК А
Формування фінансових результатів підприємства
*Джерело: [28, с. 174]
ДОДАТОК Б
Визначення об’єкта оподаткування за податковим обліком
Валовий дохід
-
· податок на додану вартість (ПДВ);
· доходи, що не включаються до складу валового доходу.
=
Скоригований валовий дохід
-
· валові витрати;
Ø акцизний збір;
Ø мито;
Ø державне мито;
Ø витрати на придбання товарів;
Ø витрати на оплату праці;
Ø сума страхових внесків до фондів державного загальнообов’язкового страхування;
Ø сума податків, зборів (обов’язкових платежів);
Ø витрати на поліпшення основних фондів;
Ø інші.
· амортизаційні відрахування.
Прибуток, що підлягає оподаткуванню (податковий прибуток)
Податок на прибуток = Податковий прибуток * Ставка оподаткування (25 %)
ДОДАТОК В
Склад валових доходів за податковим законодавством
№ п/п | Валовий дохід включає: |
1. | Загальні доходи від продажу товарів (робіт, послуг), у т.ч. · допоміжних та обслуговуючих виробництв, що не мають статусу юридичної особи; · доходи від продажу цінних паперів, деривативів, іпотечних сертифікатів участі, іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, сертифікатів фондів операцій з нерухомістю (за винятком операцій з їх первинного випуску (розміщення); · операцій з їх кінцевого погашення (ліквідації); · операцій з консолідованим іпотечним боргом відповідно до закону. |
2. | Доходи від здійснення банківських, страхових та інших операцій з надання фінансових послуг, торгівлі валютними цінностями, цінними паперами, борговими зобов'язаннями та вимогами. |
3. | Доходи та витрати від здійснення товарообмінних (бартерних) операцій |
4. | · Доходи від спільної діяльності та у вигляді дивідендів, отриманих від нерезидентів; · процентів; · роялті; · володіння борговими вимогами; · доходів від здійснення операцій лізингу (оренди). |
5. | Доходи, не враховані в обчисленні валового доходу періодів, що передують звітному, та виявлені у звітному періоді. |
6. | Доходи з інших джерел, у тому числі, але не виключно, у вигляді: · сум безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному періоді; · вартості товарів (робіт, послуг), безоплатно наданих платнику податку у звітному періоді, крім їх надання неприбутковим організаціям та у межах таких операцій між платником податку та його відокремленими підрозділами, які не мають статусу юридичної особи. · сум поворотної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному періоді, що залишається неповерненою на кінець такого звітного періоду від осіб, що не є платниками цього податку (у тому числі нерезидентів), або осіб, які згідно із законодавством мають пільги з цього податку, включаючи право застосовувати ставку податку нижчу, ніж установлена законодавством. · сум невикористаної частини коштів, що повертаються із страхових резервів у порядку; · сум заборгованості, що підлягає включенню до валових доходів; · сум коштів страхового резерву, використаних не за призначенням; · вартості матеріальних цінностей, переданих платнику податку згідно з договорами схову (у відповідальне зберігання) та використаних ним у власному виробничому чи господарському обороті; · сум штрафів та/або неустойки чи пені, фактично одержаних за рішенням сторін договору або за рішенням відповідних державних органів, суду; · сум державного мита, попередньо сплаченого позивачем, що повертається на його користь за рішенням суду; · сум акцизного збору, сплачених (нарахованих) покупцями підакцизних товарів (за їх рахунок) на користь платника такого акцизного збору, уповноваженого законом вносити його до бюджету, та рентних платежів, а також сум збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію; · доходів від продажу електричної енергії (включаючи реактивну); · сум дотацій і субсидій з фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або бюджетів, отриманих платником податку. |
Не включаються до складу валового доходу: | |
1. | Суми податку на додану вартість, отримані (нараховані) платником податку на додану вартість, нарахованого на вартість продажу товарів (робіт, послуг), за винятком випадків, коли підприємство-продавець не є платником податку на додану вартість. |
2. | Суми коштів або вартість майна, отримані платником податку як компенсація (відшкодування) за примусове відчуження державою іншого майна платника податку у випадках, передбачених законодавством. |
3. | Суми коштів або вартість майна, отримані платником податку за рішенням суду або внаслідок задоволення претензій у порядку, встановленому законодавством як компенсація прямих витрат або збитків, понесених таким платником податку в результаті порушення його прав та інтересів, що охороняються законом, у разі, якщо вони не були віднесені таким платником податку до складу валових витрат або відшкодовані за рахунок коштів страхових резервів. |
4. | Суми коштів у частині надмірно сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів), що повертаються або мають бути повернені платнику податку з бюджетів, якщо такі суми не були включені до складу валових витрат. |
5. | Суми коштів або вартість майна, що надходять платнику податку у вигляді прямих інвестицій або реінвестицій у корпоративні права, емітовані таким платником податку, в тому числі грошові або майнові внески, згідно з договорами про спільну діяльність на території України без створення юридичної особи. |
6. | Суми доходів органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування від надання державних послуг (видачі дозволів (ліцензій), сертифікатів, посвідчень, реєстрації, інших послуг, обов'язковість придбання яких передбачена законодавством), у разі зарахування таких доходів до відповідних бюджетів. |
7. | Суми коштів у вигляді внесків, які: · надходять до платників податку, що здійснюють недержавне пенсійне забезпечення відповідно до закону, від вкладників пенсійних фондів, вкладників пенсійних депозитних рахунків, а також осіб, що уклали договори страхування відповідно до Закону України "Про недержавне пенсійне забезпечення"; · надходять до страховиків, що здійснюють довгострокове страхування життя, від страхувальників; · накопичуються за пенсійними вкладами, рахунками учасників фондів банківського управління відповідно до законодавства; суми надходжень до неприбуткових установ і організацій. |
8. | Кошти спільного інвестування, а саме кошти, залучені від інвесторів інститутів спільного інвестування (ІСІ), доходи від здійснення операцій з активами ІСІ та доходи, нараховані за активами ІСІ, а також кошти, залучені від власників сертифікатів фондів операцій з нерухомістю, доходи від здійснення операцій з активами фондів операцій з нерухомістю та доходи, нараховані за активами фондів операцій з нерухомістю, створених відповідно до законодавства. |
9. | Суми одержаного платником податку емісійного доходу. |
10. | Номінальну вартість взятих на облік, але неоплачених (непогашених) цінних паперів, які засвідчують відносини позики, а також платіжних документів, емітованих (виданих) боржником на користь (на ім'я) платника податку як забезпечення або підтвердження заборгованості такого боржника перед таким платником податку (облігацій, ощадних сертифікатів, казначейських зобов'язань, векселів, боргових розписок, акредитивів, чеків, гарантій, банківських наказів та інших подібних платіжних документів). |
11. | Доходи від спільної діяльності на території України без створення юридичної особи, дивіденди, отримані платником податку від інших платників податку. |
12. | Кошти або майно, які повертаються власнику корпоративних прав, емітованих юридичною особою, після повної і кінцевої ліквідації такої юридичної особи-емітента або після закінчення договору про спільну діяльність, але не вище номінальної вартості акцій (часток, паїв). |
13. | Кошти або майно, що надходять у вигляді міжнародної технічної допомоги, яка надається іншими державами відповідно до міжнародних угод, що набрали чинності у встановленому законодавством порядку. |
14. | Кошти, що надаються платнику податку - суб'єктові інноваційної діяльності спеціалізованими державними і комунальними інноваційними фінансово-кредитними установами відповідно до Закону України "Про інноваційну діяльність" |
15. | Вартість основних фондів, безоплатно отриманих платником податку з метою здійснення їх експлуатації у випадках, передбачених законодавством: · якщо такі основні фонди отримані за рішенням органів центральної виконавчої влади; · у разі отримання спеціалізованими експлуатуючими підприємствами об'єктів енергопостачання, газо- і теплозабезпечення, водопостачання, каналізаційних мереж відповідно до рішень місцевих органів виконавчої влади та виконавчих органів рад, прийнятих у межах їх повноважень; · у разі отримання підприємствами комунальної власності об'єктів соціальної інфраструктури, що перебували на балансі інших підприємств та утримувалися за їх рахунок. Основні фонди, що отримуються у цих випадках, приймаються на баланс за ринковою (оціночною) вартістю і з метою оподаткування не підлягають амортизації. |
16. | Кошти або майно, що надаються у вигляді безповоротної допомоги громадським організаціям інвалідів та підприємствам і організаціям. |
17. | Інші надходження, прямо визначені нормами законодавства. |
18. | Суми коштів або вартість майна, одержаних засновником третейського суду як третейський збір чи на покриття інших витрат, пов'язаних з вирішенням спору третейським судом відповідно до законодавства. |
ДОДАТОК Г
Склад валових витрат
№ п/п | До складу валових витрат включаються: |
1. | Суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну). |
2. | · суми коштів або вартість товарів (робіт, послуг), добровільно перераховані (передані) протягом звітного року до Державного бюджету України або бюджетів місцевого самоврядування, до неприбуткових організацій; · суми коштів, що перераховані юридичним особам, у тому числі неприбутковим організаціям - засновникам постійно діючого третейського суду, у розмірі, що перевищує два відсотки, але не більше п'яти відсотків оподатковуваного прибутку попереднього звітного року, за винятком внесків, на обов'язкове страхування життя або здоров'я працівників і членських та цільових внесків. |
3. | Сума коштів, перерахованих підприємствами всеукраїнських об'єднань осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на яких працює за основним місцем роботи не менше 75 відсотків таких осіб, цим об'єднанням для проведення їх благодійної діяльності, але не більше 10 відсотків оподаткованого прибутку попереднього звітного періоду. |
4. | Суми коштів, внесені до страхових резервів. |
5. | Суми внесених (нарахованих) податків, зборів (обов'язкових платежів), установлених Законом України "Про систему оподаткування", включаючи · акцизний збір та рентні платежі, · збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію; · пені, штрафів, неустойок. Для платників податку, основною діяльністю яких є виробництво сільськогосподарської продукції, до складу валових витрат включається плата за землю, що не використовується в сільськогосподарському виробничому обороті. |
6. | Суми витрат, не віднесені до складу валових витрат минулих звітних податкових періодів у зв'язку з втратою, знищенням або зіпсуттям документів, установлених правилами податкового обліку, та підтверджених такими документами у звітному податковому періоді. |
7. | Суми витрат, не враховані у минулих податкових періодах у зв'язку з допущенням помилок та виявлених у звітному податковому періоді у розрахунку податкового зобов'язання. |
8. | Суми безнадійної заборгованості в частині, що не була віднесена до валових витрат, у разі коли відповідні заходи щодо стягнення таких боргів не привели до позитивного наслідку. |
9. | Суми витрат по операціях: податковий облік приросту (убутку) балансової вартості товарів (крім тих, що підлягають амортизації, та цінних паперів), сировини, матеріалів, комплектуючих виробів, напівфабрикатів, малоцінних предметів на складах, у незавершеному виробництві та залишках готової продукції, витрати на придбання та поліпшення (перетворення, зберігання) яких включаються до складу валових витрат згідно із законодавством (за винятком тих, що отримані безкоштовно). |
10. | Суми витрат, пов'язаних з поліпшенням основних фондів у межах, встановлених відповідно до законодавства та суми перевищення балансової вартості основних фондів та нематеріальних активів над вартістю їх продажу. |
11. | Суми витрат, пов'язаних з безоплатним наданням працівникам вугільної промисловості, непрацюючим пенсіонерам, які мають стаж роботи на підприємствах галузі не менш як 10 років на підземних роботах або не менш як 20 років на поверхні, інвалідам з числа осіб, що під час роботи на цих підприємствах отримали каліцтво або професійні захворювання, а також сім'ям працівників вугільної промисловості, що загинули на виробництві, які отримують пенсію в разі втрати годувальника, вугілля на побутові потреби. |
12. | Суми коштів або вартість майна, добровільно перераховані (передані) для цільового використання з метою охорони культурної спадщини установам науки, освіти, культури, заповідникам, музеям-заповідникам, у розмірі, що перевищує два відсотки, але не більше десяти відсотків оподатковуваного прибутку попереднього звітного періоду. |
13. | Суми витрат, пов'язаних з підтвердженням відповідності продукції, систем якості, систем управління якістю, систем екологічного управління, персоналу. |
14. | Суми витрат, пов'язаних з розвідкою (дорозвідкою) та облаштуванням нафтових та газових родовищ (за винятком витрат на спорудження будь-яких свердловин, що використовуються для розробки нафтових та газових родовищ, а також інших витрат, пов'язаних з придбанням (виготовленням) основних фондів, які підлягають амортизації. |
15. | Суми коштів або вартість майна, добровільно перераховані (передані) організаціям роботодавців та їх об'єднанням, створеним відповідно до закону з цього питання, у вигляді вступних, членських та цільових внесків, але не більше 0,2 відсотка фонду оплати праці платника податку у розрахунку за звітний рік. |
16. | Суми коштів або вартість майна, добровільно перераховані (передані) для цільового використання з метою виробництва національних фільмів (у тому числі анімаційних) та аудіовізуальних творів на користь резидентів, але не більше 10 відсотків оподатковуваного прибутку попереднього податкового періоду. |
Не включаються до складу валових витрат витрати на: | |
1. | Потреби, не пов'язані з веденням господарської діяльності, а саме: · організацію та проведення прийомів, презентацій, свят, розваг та відпочинку, придбання та розповсюдження подарунків (крім благодійних внесків та пожертвувань неприбутковим організаціям та витрат, пов'язаних з проведенням рекламної діяльності (обмеження не стосуються платників податку, основною діяльністю яких є організація прийомів, презентацій і свят за замовленням та за рахунок інших осіб); · придбання лотерей, участь в азартних іграх; · фінансування особистих потреб фізичних осіб. |
2. | Придбання, будівництво, реконструкцію, модернізацію, ремонт та інші поліпшення основних фондів та витрати, пов'язані з видобутком корисних копалин, а також з придбанням нематеріальних активів, які підлягають амортизації. |
3. | · сплату податку на прибуток підприємств, податку на нерухомість, а також податків, що передбачають оподаткування дивідендів, оподаткування доходів від грального бізнесу та оподаткування нерезидентів; · сплату податку на додану вартість, включеного до ціни товарів (робіт, послуг), що придбаваються платником податку для виробничого або невиробничого використання; сплату податків на доходи фізичних осіб, які відраховуються за рахунок сум виплат таких доходів. |
4. | Сплату вартості торгових патентів, яка враховується у зменшення податкових зобов'язань платника податку. |
5. | Сплату штрафів та/або неустойки чи пені за рішенням сторін договору або за рішенням відповідних державних органів, суду. |
6. | Утримання органів управління об'єднань платників податку, включаючи утримання холдингових компаній, які є окремими юридичними особами. |
7. | Виплату емісійного доходу на користь емітента корпоративних прав. |
8. | Виплату дивідендів. |
9. | Виплату винагород або інших видів заохочень пов'язаним з таким платником податку фізичним чи юридичним особам. |
ДОДАТОК Д
Система оподаткування підприємств в Україні [26, с. 458]
ДОДАТОК Е
Ставки збору на обов’язкове державне пенсійне страхування
Для підприємств | Для підприємств, установ і організацій, де працюють інваліди | Для підприємств всеукраїнських громадських організацій інвалідів, де кількість інвалідів становить не менше 50 % загальної чисельності працюючих | |
Розмір збору від суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників | 33,2 % | Ø 33,2 % Ø 4 % суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників-інвалідів | 4 % |
* Джерело: [1]
ДОДАТОК Ж
Розміри внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування
Фонди загальнообов’язкового державного соціального страхування | Розмір внеску від суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників | ||
Для роботодавців | Для роботодавців на підприємствах, де кількість інвалідів становить не менше 50 % загальної чисельності працюючих і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить не менше 25 % суми витрат на оплату праці | Для роботодавців на підприємствах та в організаціях товариств УТОГ і УТОС | |
Фонд соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням | 1,4 % | Ø 1,4 % Ø 0,7 % суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників-інвалідів | 0,5 % |
Фонд соціального страхування на випадок безробіття | 1,6 % | Ø 1,6 % Ø звільняються від сплати внесків на оплату праці найманих працівників-інвалідів | звільняються від сплати внесків |
Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань | Від 0,2 до 13,5 % залежно від класу професійного ризику виробництва та галузі економіки |
* Джерело: [4, 6]
ДОДАТОК З
Алгоритм розрахунку показників експрес-аналізу податкових декларацій підприємства
Позна-чення | Показники | Алгоритм розрахунку / Код рядка декларації з податку на прибуток (ДПП), податкової декларації з податку на додану вартість (ПДВ) |
ВД | Валовий дохід | Р. 01 ДПП |
СВД | Скоригований валовий дохід | Р. 03 К 2 ДПП |
ВВ | Валові витрати | Р. 04 К3 ДПП |
СВВ | Скориговані валові витрати | Р. 06 ДПП |
ВП | Валовий прибуток | ВП = СВД - СВВ |
КРД | Коефіцієнт рентабельності діяльності | Крд = ВП/СВД |
ОР | Доход від продажу товарів | Р. 01.1 ДПП |
ОВ | Витрати на придбання товарів | Р. 04.1 ДПП |
ПР | Прибуток від реалізації товарів (робіт, послуг) | ПР = ОР - ОВ |
КРП | Коефіцієнт рентабельності продажу | КРП = ПР / ОР |
ФОП | Витрати на оплату праці | Р. 04.3 ДПП |
КЗМ | Коефіцієнт зарплатомісткості | КЗМ = ФОП / ОР |
ПЗ | Сума податків, зборів | Р. 04.6 Р1 ДПП |
АВ | Сума амортизаційних відрахувань | Р. 07 К1. ДПП |
ПО | Прибуток, що підлягає оподаткуванню | Р. 11 ДПП |
НП | Нарахована сума податку на прибуток | Р. 12 ДПП |
ПДВЗ | Податкове зобов’язання з ПДВ | Р. 9 ДПДВ |
ПДВК | Податковий кредит з ПДВ | Р. 17 ДПДВ |
ПДВБ | Сума сплати ПДВ до бюджету | Р. 18 ДПДВ |
ПДВВ | Сума ПДВ до відшкодування | Р. 21 ДПДВ |
НОП | Нараховані обов’язкові платежі | НОП = ПЗ + НП + ПДВБ |
КПТ | Коефіцієнт податкового тиску | КПТ = НОП / ВП |
КПМП | Коефіцієнт податкомісткості оплати праці | КПМП = НОП / ФОП |
КОП | Коефіцієнт ефективності оподаткування | КОП = ВП / НОП |
*Джерело: [30, с. 535]
ДОДАТОК К
Класифікація податкових платежів, сплачуваних підприємством залежно від джерела сплати
Податкові платежі, що сплачуються за рахунок прибутку |
v Податок на прибуток |
Податкові платежі, що включаються в ціну продукції |
v ПДВ; v акцизний збір; v мито. |
Платежі нараховані на фонд оплати праці |
v страхові збори на обов’язкове державне пенсійне страхування; v страхові внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. |
Податкові платежі, що включаються до собівартості продукції |
v плата за землю; v рентні платежі; v податок з власників транспортних засобів, самохідних машин і механізмів; v місцеві податки і збори. |
*Джерело: [33, с. 126]
ДОДАТОК Л
Експрес-аналіз фінансових результатів ВАТ «Острозький молокозавод» на основі податкових декларацій за 2006-2008 роки
Показник | 2006 | 2007 | 2008 | Відхилення | |||
Абсолютне, тис. грн. | Відносне, % | ||||||
2007-2006 | 2008-2007 | 2007/ 2006 | 2008/ 2007 | ||||
Валовий дохід | 23273,33 | 31658,62 | 34502,06 | 8385,29 | 2843,43 | 36,03 | 8,98 |
Скоригований валовий дохід | 23273,33 | 31658,62 | 34502,06 | 8385,29 | 2843,43 | 36,03 | 8,98 |
Валові витрати | 22225,41 | 30265,88 | 33082,92 | 8040,46 | 2817,05 | 36,18 | 9,31 |
Скориговані валові витрати | 22225,41 | 30265,88 | 33082,92 | 8040,46 | 2817,05 | 36,18 | 9,31 |
Валовий прибуток | 1047,92 | 1392,75 | 1419,13 | 344,83 | 26,38 | 32,91 | 1,89 |
Коефіцієнт рентабельності діяльності | 0,0450 | 0,0440 | 0,0411 | -0,0010 | -0,0029 | -2,30 | -6,50 |
Доходи від продажу товарів | 22901,18 | 31195,69 | 34040,23 | 8294,51 | 2844,55 | 36,22 | 9,12 |
Витрати на придбання товарів | 19843,50 | 27314,17 | 28910,77 | 7470,67 | 1596,60 | 37,65 | 5,85 |
Прибуток від реалізації товарів (робіт, послуг) | 3057,68 | 3881,52 | 5129,46 | 823,83 | 1247,95 | 26,94 | 32,15 |
Коефіцієнт рентабельності продажу | 0,1335 | 0,1244 | 0,1507 | -0,0091 | 0,0263 | -6,81 | 21,11 |
Витрати на оплату праці | 1328,07 | 1638,70 | 2203,28 | 310,63 | 564,58 | 23,39 | 34,45 |
Коефіцієнт зарплато-місткості продукції | 0,0580 | 0,0525 | 0,0647 | -0,0055 | 0,0122 | -9,42 | 23,22 |
Сума податків, зборів | 31,32 | 23,27 | 32,60 | -8,06 | 9,34 | -25,72 | 40,12 |
Сума амортизаційних відрахувань | 148,85 | 141,35 | 139,65 | -7,50 | -1,70 | -5,04 | -1,20 |
Прибуток, що підлягає оподаткуванню | 899,06 | 1251,40 | 1279,48 | 352,34 | 28,08 | 39,19 | 2,24 |
Нарахована сума податку на прибуток | 224,77 | 312,85 | 319,87 | 88,09 | 7,02 | 39,19 | 2,24 |
Податкове зобов’язання з ПДВ | 6,53 | 26,65 | 41,02 | 20,13 | 14,37 | 308,40 | 53,92 |
Податковий кредит з ПДВ | 6,28 | 26,56 | 41,02 | 20,28 | 14,46 | 322,90 | 54,45 |
Сума сплати ПДВ до бюджету | 0,25 | 0,09 | 0,01 | -0,15 | -0,09 | -61,79 | -94,68 |
Нараховані обов’язкові платежі | 256,33 | 336,21 | 352,48 | 79,88 | 16,27 | 31,16 | 4,84 |
Коефіцієнт податкового тиску | 0,2446 | 0,2414 | 0,2484 | -0,0032 | 0,0070 | -1,31 | 2,89 |
Коефіцієнт податкомісткості оплати праці | 0,1930 | 0,2052 | 0,1600 | 0,0122 | -0,0452 | 6,30 | -22,03 |
Коефіцієнт ефективності оподаткування | 4,0881 | 4,1425 | 4,0262 | 0,0544 | -0,1163 | 1,33 | -2,81 |
*Джерело: розраховано автором на основі додатку З
ДОДАТОК С
Схема використання прибутку підприємства
*Джерело: [27, с. 235]
... дозволяє координувати дії всіх підрозділів для досягнення взаємної відповідальності та чіткого функціонування. Організаційна структура ДП «Рівнестандартметрологія» зображена в додатку 2. Це є лінійно-функціональна структура, яка передбачає, що функціональні служби отримують повноваження управління службами нижчого рівня, які виконують спеціальні функції. В структурі підприємства виокремлено окрем ...
... , значення стратегічного аналiзу розвитку пiдприємства та методик його проведення зводиться до інформацiйно - аналiтичного забезпечення процесiв прийняття стратегiчних рiшень. РОЗДІЛ 2 АНАЛІЗ стратегічного управління підприємством ВАТ “Самбірський молокозавод” 2.1 Загальна характеристика виробничо-господарської діяльності підприємства ВАТ “Самбірський молокозавод” Відкрите акціонерне ...
0 комментариев