12. Вибір методів і засобів контролю

При виборі засобів контролю необхідно враховувати велику кількість різних факторів, серед яких наступні:

-  Відповідність точності й габаритів приладу технічним умовам креслення контрольованої деталі;

-Наявність необхідного приладу або можливість його замовлення;

-Вартість приладу й ресурс;

-Оптимальне застосування прогресивних і автоматизованих, універсальних і стандартизованих засобів контролю для даних умов;

-Систематичне підвищення продуктивності праці й зниження трудомісткості контролю;

-Можливість переналагодження й багаторазового використання.

При виконанні перерахованих вище умов обраним засобом контролю значно підвищується ефективність процесу контролю, скорочуються витрати часу фінансів, ресурсів і виробничих факторів.

Під методом виміру розуміють сукупність прийомів використання принципів і засобів виміру, обраний для рішення конкретного вимірювального завдання.

Метод безпосередньої оцінки - метод виміру, у якому значення величини визначають безпосередньо по звітному пристрої вимірювального приладу прямої дії, заздалегідь градуйованого в одиницях вимірюваної фізичної величини.

Метод порівняння з мірою - метод виміру, у якому вимірювану величину порівнюють із величиною відтвореною мірою.

У таблиці 10 наведені контрольовані параметри зубчастого колеса, а також методи й засоби контролю цих параметрів.


Таблиця 10 - Вибір методів і засобів контролю

Засіб контролю Контрольований параметр Метод контролю
Зразки шорсткості Шорсткість поверхонь Метод порівняння з мірою
Прилад для контролю напрямку зуба На напрямок зуба Метод безпосередньої оцінки
Крокомір Граничне відхилення кроку зачеплення Метод безпосередньої оцінки
Прилад для комплексної перевірки зубчастих коліс моделі МЦМ – 160 Відхилення вимірювального відстані за один оборот колеса на зубі Метод безпосередньої оцінки
Пневмонічна пробка Круглість поверхні Ø40 мм Метод безпосередньої оцінки
Калібр для розташування паралельності й симетричності шпонкового паза за ДСТ 24109–80 Паралельність і симетричність осі шпонкового паза щодо осі отвору Метод безпосередньої оцінки
Пристосування для контролю радіального биття зубчастого вінця циліндричних коліс

Радіальне биття

зубчастого вінця

Метод безпосередньої оцінки
Стійка центрова з вимірювальною голівкою за ДСТ 10197–70 Торцеве биття Метод безпосередньої оцінки
Биття маточини Метод безпосередньої оцінки
Скоба по ТУ 2–034–227–87 Діаметральний розмір Ø157,5 мм Метод безпосередньої оцінки
Калібр-пробка гладкий прохідної з насадками за ДСТ 14815–69 Діаметральний розмір Ø40 мм Метод безпосередньої оцінки
Шаблон-Скоба Висоти маточини 64h9, 29h9 Метод безпосередньої оцінки

13. Розробка спеціального засобу контролю

Вибір засобів контролю здійснюється з обліком його метрологічних характеристик (межі виміру, межі показання, ціна розподілу й точність виміру), конструктивних особливостей деталей (габарити, маса, твердість, шорсткість поверхонь), економічних міркувань, а також з урахуванням поліпшення праці контролерів.

Однієї з важливих характеристик зубчастого колеса, контрольованих у ході технологічного процесу, є радіальне биття зубчастого вінця. Для здійснення точного контролю даного параметра можна застосувати пристосування для контролю радіального биття зубчастого вінця циліндричних колемо, представлено в графічній частині.

Вимірювальний пристрій пристосування змонтований на поворотній каретці, що дозволяє встановити вимірювальний наконечник перпендикулярно вінцю зубчастого колеса.

Технічні характеристики пристосування:

1 Відстань між центрами L 150 – 300 мм;

2 Висота центрів над кареткою Н 150 мм.


14. Оформлення документації ТПК

Під оформленням технологічного документа розуміють комплекс процедур, необхідних для підготовки й твердження технологічного документа відповідно до порядку, установленим на підприємстві. До підготовки документа ставиться його підписання, узгодження й т.д.

Технологічні документи на технічний контроль застосовують:

-при розробці маршрутних, маршрутно-операційних і операційних технологічних процесів ТК;

-для реєстрації результатів технічного контролю.

Форми таких документів установлюються стандартами Єдиної системи технологічної документації (ЕСТД).

Правила оформлення документів на технічний контроль регламентує ДЕРЖСТАНДАРТ 3.1502-85. Даний ДЕРЖСТАНДАРТ передбачає розробку двох видів документів:

1 Операційна карта технічного контролю (ОКТК). Її ціль - опис змісту технологічної операції ТК із вказівкою змісту й послідовності переходів, методів і прийомів їхнього виконання, а також даних про засоби контролю (пристосуваннях, приладах і інструментах). В ОКТК указують норми часу, а також об'єм контролю і його періодичність. ОКТК розробляють, як правило, для складних операцій контролю з більшим числом переходів.

2 Відомість операцій технічного контролю (ВОК). Її ціль - опис технологічного процесу ТК, а також для вказівки переходів, технологічних режимів, норм часу, об'єму й періодичності контролю. Також дана відомість містить перелік і опис всіх операцій технічного контролю, виконуваних в одному цеху в технологічній послідовності із вказівкою даних про встаткування, оснащення й вимоги до контрольованих параметрів. ВОК розробляють у випадку, якщо технологічний процес містить велику кількість операцій контролю, а самі операції складаються із двох-трьох переходів (тобто нескладні операції).

Раціональність вибору ОКТК і ВОК визначає технолог для кожного випадку окремо.

Технологічні документи на ТК, як правило, по розсуду підприємства підписують крім технологів працівники технічного контролю й метрологічної служби. Оцінку про узгодження із цими службами проставляють на полях документів або у вільних графах (ДЕРЖСТАНДАРТ 3.1103-82).

для реєстрації результатів ТК застосовують супровідні й накопичувальні форми документів. Супровідні документи супроводжують виріб протягом усього технологічного процесу. До супровідних документів ставляться: технологічний паспорт, карта вимірів, технологічна бирка, супровідний ярлик.

Супровідний ярлик використовують як супровідний документ при виготовленні партії або одиничних виробів, заготівель, деталей, вузлів і окремих приладів.

Технологічний паспорт (ПТ) призначений для вказівки змісту виконуваних при виготовленні виробу операцій, а також для підписів виконавців і контролюючих осіб. Правила оформлення ПТ установлює ДЕРЖСТАНДАРТ 3.1503-74. Карта вимірів (КИ) призначена для реєстрації результатів виміру контрольованих параметрів при ТК, а також для вказівки підписів виконавців і контролюючих осіб, відповідальних за правильність вимірів. Правила оформлення карти вимірів установлює ДЕРЖСТАНДАРТ 3.1504-74.

До накопичувальних документів відносять журнали контролю. Журнал контролю технологічного процесу (ДЕРЖСТАНДАРТ 3.1505 - 75) призначений для запису обмірюваних значень контрольованих параметрів технологічного процесу, а також для вказівки підписів виконавців і контролюючих осіб, відповідальних за якість технологічного процесу. ЖКТП становлять по встановлених формах для різних видів робіт у випадках, коли недотримання технологічного режиму впливає на якість виробу.

Ступінь застосовності форм документів при приймальному контролі наведена в таблиці 11.

Таблиця 11 - Ступінь застосовності форм документів при приймальному контролі

ДЕРЖСТАНДАРТ ЕСТД Застосовність документів при приймальному контролі, %
3.1502–85. Форми й правила оформлення документів на технічний контроль 50–100
3.1503–74. Правила оформлення документації контролю. Паспорт технологічний 50–100
3.1504–74. Правила оформлення документації контролю. Карта вимірів 10–50
3.1505–75. Правила оформлення документів контролю. Журнал контролю технологічного процесу 0–10

Висновок

Проектування контрольно-іспитових технологій має велике значення для підвищення якості продукції.

У цей час операції й процеси технічного контролю розглядаються як невід'ємна частина технології й тому при системному проектуванні технічного контролю використовуються досягнення в області типізації процесів, підвищення точності, продуктивності й надійності технологічних систем, організації системного проектування технологічних процесів. До його переваг ставляться одночасна й взаємозалежна діяльність всіх служб підготовки виробництва виробів, скорочення строків і витрат на проектування, забезпечення росту продуктивності праці й спеціалізації проектних робіт, підвищення їхньої якості.

У даній курсовій роботі описане робота зубчастого колеса в редукторі; визначені технічні вимоги до деталі; описані мета, завдання й статус процесу контролю; викладені вихідні дані для розробки технологічного процесу контролю; наведене групування елементів об'єктів контролю по контрольованих ознаках і метрологічних ознаках; зроблений вибір типового процесу ТК; розроблено технологічний маршрут процесу ТК; розроблені технологічні операції ТК; визначена об'єм контролю й обраний план контролю; розроблений спеціальний засіб контролю; викладені вимоги до оформлення документації ТПК.


Список джерел

1.  Кутай, А.К., Сорочкин, Б.М. Точність і виробничий контроль у машинобудуванні. – К., 2004

2.  Маталін, А.А. Технологія машинобудування: Підручник для машинобудівних вузів. – К., 2000

3.  Орлів, П.І. Основи конструювання: Довідково-методичний посібник / Під ред. П.И. Орлова. – К., 1987

4.  Чупырин, В.Н. Технологія технічного контролю в машинобудуванні [Текст]: Довідковий посібник / Під общ. ред. В.Н. Чупырина. М.: Видавництво стандартів, 1990. 340 с.

5.  Чупирін, В.Н., Никифорів, А.Д. Технологічний контроль у машинобудуванні [Текст]: Довідник проектувальника. – К., 2000

6.  Якушев, А.И. Справочник контролера машиностроительного завода. Допуски, посадки, линейные измерения / Под ред. А.И. Якушева. 3-е издание. М.: Машиностроение, 1980. 395 с.

7.  ГОСТ 50779–73 «Статистический приемочный контроль по альтернативному признаку. Планы контроля»

8.  Методические указания по оформлению пояснительной записки к курсовым и дипломным работам (проектам) Курск. гос. техн. ун-т; сост.: Л.А. Суворова, А.Е. Паточкин. Курск, 2003. 28 с.

9.  Справочник контролера машиностроительного завода. Допуски, посадки, линейные измерения / А.Н. Виноградов, Ю.А. Воробьев, Л.Н. Воронцов и др. / Под ред. А.И. Якушева. 3-е изд. М.: Машиностроение, 1980.

10.  Справочник нормировщика / А.В. Ахумов, Б.М. Генкин, Н.Ю. Иванов и др. / Под общ. ред. А.В. Ахумова. – Л.: Машиностроение, Ленингр. отд-ние, 1986. – 458 с., ил.


Информация о работе «Технічний контроль на машинобудівних підприємствах»
Раздел: Промышленность, производство
Количество знаков с пробелами: 36518
Количество таблиц: 11
Количество изображений: 1

Похожие работы

Скачать
44872
0
0

... імені Володимира Даля Міністерства освіти і науки України, Луганськ, 2007. У дисертаційній роботі розглянуто теоретичні положення та розроблено практичні рекомендації щодо активізації маркетингової діяльності машинобудівного підприємства. Основні висновки та результати, які одержано в ході дослідження, зводяться до такого. Досліджено стан сучасних машинобудівних підприємств. Виявлено проблеми, ...

Скачать
30456
0
4

... , нарощування покриття і автоматично відключають систему, коли деталь готова. 2. Автоматизація виробництва як вищий етап технологічного розвитку підприємства Автоматизація виробництва - основа розвитку сучасної промисловості, генеральний напрямок технологічного розвитку. Розвиток автоматизації - довготривалий еволюційний процес - історично здійснюється на основі механізації. Автоматизація ...

Скачать
176822
12
5

... рішень, зв’язаних із регулюванням витрат і з питань інвестиційної діяльності підприємства. Отже, управлінський облік це формування інформації для управління витратами з метою підвищення ефективності функціонування підприємства. Причому, відповідно до Закону «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні», підприємства вправі самостійно обирати систему і форми ведення управлінського ...

Скачать
86713
2
1

... техніка». – 2007. - №594. – С.141-148 У цій роботі розглядається інструментарій управлінського обліку виробничих запасів в контексті його використання для інформаційного забезпечення під час побудови логістичних систем управління на підприємстві. Ефективність управління виробничими запасами має велике значення, особливо на підприємствах, де зосереджуються великі потоки матеріальних ...

0 комментариев


Наверх