3.1 Терміни та визначення

Банкомат- програмно-технічний комплекс, що здійснює при доступі до нього за допомогою платіжної картки та особистого ідентифікатора її держателя видачу, приймання готівки, надання інформації щодо стану рахунків та інші операції згідно з його функціональними можливостями.

Міжнародна платіжна система - платіжна система, сфера діяльності якої поширюється на територію кількох країн. Платіжною організацією в такій системі може бути як резидент, так і нерезидент України.

Платіжна система - платіжна організація, члени платіжної системи та відносини, що виникають між ними при здійснені розрахунків за операції, що виконуються із застосуванням платіжних карток цієї системи.

Процесинг - діяльність, що включає в себе збір, оброблення, зберігання й надання членам системи та розрахунковому банку платіжних повідомлень за операціями з платіжними картками.

Персональний ідентифікаційний номер (ПІН-код) - цифровий код, відомий тільки держателю платіжної картки.

Платіжна картка - ідентифікаційний засіб у вигляді пластикової чи іншого виду картки, що містить обов'язкові реквізити, визначені платіжною організацією, які ідентифікують платіжну систему та його емітента.

Процесинговий центр - юридична особа, що здійснює процесинг.

Файл бізнес-дня - файл, що містить інформацію у вигляді текстових таблиць про проведені транзакції за попередню добу або кілька попередніх діб (святкові та вихідні дні); підсумкову інформацію за типами карток; аудит проведених транзакцій за проміжок часу між змінами касет банкомата та про суми, що заблоковані на картрахунках.

3.2 Організація роботи з банкоматом в установі Банку

1. Банкомат є складовою частиною системи автоматизації касових операцій у внутрішньобанківській або міжбанківській системах платежів.

2. Банкомати працюють у режимі періодичного (за необхідністю) встановлення зв'язку з процесінговим центром. При здійсненні транзакцій через банкомат відбувається обмін інформацією між клієнтом та платіжною системою (перевірка залишку на картрахунку клієнта, відповідність ПІН-коду номеру картки клієнта, поточна інформація про стан рахунку клієнта та друк цієї інформації). Всі транзакції по карткових рахунках виконуються процесінговим центром у реальному масштабі часу, що відображається в детальних звітах по операціях для кожного банкомата.

Організація роботи з банкоматом полягає у своєчасному його перезавантаженні, проведенні контролю за здійсненими через банкомат операціями та за його технічним станом. Взаємодію з процесінговим центром по отриманню даних про технічний стан банкомата, проведені через банкомат операції та передачу цих даних установі банку здійснює управління розрахунків з використанням пластикових карток.

3. Клієнти банківських установ здійснюють операції через банкомати із застосуванням банківських платіжних карток та ПІН-кодів. Після виконання операцій видачі готівки клієнту видається чек, в якому обов'язково вказуються назва банківської установи, що експлуатує банкомат, номер банкомата, дата, час, код операції, сума та валюта виданих коштів. Чек може містити інформаційні повідомлення, зміст яких обов'язково погоджується з управлінням розрахунків з використанням пластикових карток.

4. Для кожного банкомата, зважаючи на рівень захищеності та необхідність забезпечення безперебійної роботи, визначається ліміт коштів, що можуть бути одночасно завантажені та зберігатися в його сейфі. Визначена сума ліміту погоджується з головним бухгалтером та затверджується керівником банківської установи.

5.Розмір готівки, яку клієнт може отримати через банкомат за одну операцію, визначається по кожному банкомату окремо та затверджується розпорядженням по установі Банку.

6.Банкомати, залежно від рівня їх захищеності, можуть встановлюватись як на території банківської установи, так і за її межами. Управління банкоматами та доступ до рахунків клієнтів виконується програмно-технічними засобами - системою управління банкоматами.

7. Планування кількості банкоматів та місця їх установки погоджуються з управлінням розрахунків з використанням пластикових карток.

8. Відповідальним за організацію мережі банкоматів у Банку є начальник
управління розрахунків з використанням пластикових карток.

9. Відповідальний за організацію роботи банкоматів в установі Банку призначається керівником установи.

10.Керівник установи банку письмовим розпорядженням визначає основний, а також резервний персонал, що обслуговуватиме банкомати. До складу персоналу включаються такі фахівці:

• відповідальний за організацію роботи банкоматів - особа, яка відповідає за організацію роботи банкоматів в установі Банку;

•технічний працівник - оператор банкомата - стежить за його технічним станом, відповідає за модуль управління банкомата;

• бухгалтер - веде бухгалтерський облік операцій по банкомату;

• касовий працівник - виконує завантаження/розвантаження банкомата, якщо він встановлений в установі Банку;

•  інкасатор - проводить завантаження/розвантаження банкомата при установці банкомата за межами установи Банку;

•  працівник безпеки установи Банку або регіонального управління, який проводить розслідування по нештатних ситуаціях та арештованих картках.

При цьому функції оператора банкомату та функції працівника касового відділу (інкасатора, касира) не можуть покладатись на одну особу.

11. Для реєстрації банкомата ( присвоєння реєстраційного номера) в базі даних процесингового центру установа Банку через своє регіональне управління подає в управління розрахунків з використанням пластикових карток заявку, форма якої встановлюється процесінговим центром, та погоджує строки і порядок його інсталяції.

Мережеву адресу та електронний банкоматний ключ відповідальний працівник безпеки регіонального управління отримує під розпис в управлінні служби безпеки Банку.

a.  Після завершення робіт з інсталяції банкомата установа Банку надсилає в управління розрахунків з використання пластикових карток повідомлення про дату початку його роботи.

b.  При первинному розпакуванні банкомата складається акт про комплектність наявних ключів та їх відповідність опису банкомата. Акт підписується відповідальним за організацію роботи банкоматів та оператором банкомату.

c.  Всі ключі мають бути зареєстровані у спеціальному зошиті (інструкція НБУ № 1, п.157), який ведеться керівником або особою, що визначається за його письмовим розпорядженням (крім касирів та завідуючого касою). При використанні ключів кількома працівниками порядок передачі ключів між ними встановлюється письмовим розпорядженням керівника установи Банку.

15. Комплект ключів від сейфа, касет та модуля управління банкомата
закріплюється за завідуючим касою. Ключі та «Книга обліку операцій із завантаження та розвантаження банкоматів» зберігаються у сейфі завідуючого касою.

16. Дублікати ключів від банкомата зберігаються в порядку, який визначено для зберігання дублікатів ключів від грошових сховищ, сейфів, металевих шаф в цій установі Банку.

17. Для обліку роботи банкоматів заводиться «Книга обліку операцій із завантаження та розвантаження банкоматів». Відповідальним за ведення цієї книги є завідуючий касою. Книга має бути пронумерована, прошнурована, підписана керівником, головним бухгалтером та скріплена печаткою банківської установи.

18. Залежно від моделі банкомата до комплекту ключів входять ключі від модуля управління банкоматом, ключі від сейфа і ключ від касет для готівки, касети відбраковки (якщо касети закриваються на ключ). Ключі видаються:

•  від модуля управління банкоматом - оператору банкомата;

•  від сейфа та від касет для готівки (якщо він є) - касиру або інкасатору.

19. При наявності у сейфі банкомата, крім металевих ключів, кодового замка кодування його здійснюється оператором банкомата за участю працівника безпеки. Оператор здає код в опечатаному конверті працівнику безпеки, який зберігає його в установленому порядку. Зміна коду замка сейфа проводиться не менше одного разу на З місяці і обов'язково у разі звільнення особи, відповідальної за кодування замка сейфа.

Якщо банкомат має кодовий замок, то при роботі з ним оператор повинен вжити необхідних заходів для захисту коду замка від розголошення.

20. Реєстрація операцій, здійснених банкоматом, та його системних повідомлень
здійснюється в процесінговому центрі та в електронному системному журналі банкомата.

По записах у системному журналі оператор банкомата може переглянути порядок дій та операцій, що відбулися при роботі банкомата, проаналізувати причини і наслідки аномальних ситуацій.

21. Технічне обслуговування банкоматів виконується з періодичністю, в обсязі та порядку, визначених в інструкціях з їх експлуатації (технічного обслуговування). Для технічного обслуговування та поточних операцій, що пов'язані із заміною витратних матеріалів, рекомендується визначити час між початком та закінченням операційного періоду роботи банкомата. Технічне обслуговування та ремонт модулів, розташованих у сейфі банкомата, здійснюються після його повного розвантаження. Всі порушення в роботі банкомата та способи їх ліквідації повинні фіксуватися у відповідному журналі обліку неполадок банкомата та методів їх ліквідації, який зберігається у відповідального за організацію роботи банкоматів.

22. При проведенні операцій завантаження і розвантаження банкомата для спілкування з центром управління мережею банкоматів Українського процесингового центру (ІІРС) та управлінням розрахунків з використання пластикових карток оператор банкомата повинен бути забезпечений засобами мобільного зв’язку.


Информация о работе «Структура і діяльність "Ощадбанку"»
Раздел: Банковское дело
Количество знаков с пробелами: 56790
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
25395
14
9

... шності у веденні бізнесу. ТОВ «Адміністратор пенсійного фонду «Центр персоніфікованого обліку» здійснює професійну діяльність з адміністрування, ліцензія провадження діяльності з адміністрування недержавних пенсійних фондів серія АБ №115988; видана Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг 14.08.2008 р., безстрокова. Зберігання активів Фонду – банк-зберігач ВАТ «ПІРЕУС БАНК МКБ» ( ...

Скачать
97576
1
0

... підприємство, банк є самостійним господарюючим суб'єктом, володіє правами юридичної особи, виробляє і реалізує продукт, надає послуги, діє на принципах госпрозрахунку. Погребищенське відділення «Державний ощадний банк України» займає важливе місце фінансової складової в загальній структурі, тому що цей банк належить державі, хоча і вважається відкритим акціонерним товариством. Акціями банку може ...

Скачать
74697
5
0

... ість за ефективність його роботи згідно з Статутом банку та положенням про правління. Статтею 6 Положення “Про правління банку”, затвердженого рішенням наглядової ради відкритого акціонерного товариства “Державний ощадний банк України” Протокол №5 від 18.11. 2003 року, встановлена відповідальність членів правління, яка полягає в наступному: Члени правління виконують свої обов’язки відповідно до ...

Скачать
80743
0
0

... і обліку злочинів і протягом 24 годин направляє їх безпосередньо до обліково-реєстраційного підрозділу. При цьому, якщо правоохоронний орган знаходиться у тому ж самому місті, де і обліково-реєстраційний підрозділ, документи первинного обліку здаються працівником з обліково-статистичної роботи органу особисто до обліково-реєстраційного підрозділу під підпис в реєстрі, у якому вказується: назва ...

0 комментариев


Наверх