3.3 Порядок завантаження та розвантаження банкоматів готівкою
1. Процесинговий центр щоденно проводить моніторинг банкоматної мережі Банку і надає дані авторизаційному відділу управління розрахунків з використанням пластикових карток. За результатами моніторингу готується інформація по кожному банкомату в розрізі установ Банку та банків-агентів і пересилається їм для аналізу та прийняття рішення про проведення завантаження/розвантаження банкомата. В таблицях по моніторингу відображається вся інформація про стан роботи банкомата та події, які виникали в процесі його роботи.
2. На відповідального за організацію роботи банкоматів в установі Банку покладається проведення аналізу отриманої інформації, складання заявки на підкріплення банкомата готівкою і подання її на візування керівнику установи Банку та головному бухгалтеру.
У заявці на підкріплення банкомата вказуються номінали купюр, їх кількість та обсяг готівки, яку необхідно завантажити в банкомат, у межах встановленого ліміту. Заявка передається відповідальному операційному працівнику. Відповідно до заявки складається видатковий касовий ордер. Ордер та заявка передаються в касу.
3. Порядок проведення операцій завантаження/розвантаження банкомата залежить від місця його встановлення - на території установи банку чи за її межами. При проведенні операцій завантаження і розвантаження банкомата оператор банкомата керується Тимчасовим регламентом взаємодії установи Банку з управлінням розрахунків з використанням пластикових карток та Українським процесінговим центром (ІІРС) по роботі банкомата та інструкціями з експлуатації даної моделі банкомата .
4. Касети з готівкою та касета відбраковки, які завантажуються в банкомат,
повинні замикатися на ключ (при наявності замків на касетах) , опломбовуватись і споряджуватися ярликом. На ярлику вказується штамп установи Банку, номінал, кількість купюр, сума вкладених коштів, дата, підпис та іменний штамп касира, який здійснював завантаження грошей у касети. Касета відбраковки також опломбовується. У разі відсутності можливості опломбування касети відбраковки при проведенні операції завантаження/розвантаження банкомата складається акт про вилучення вмісту касети відбраковки та арештованих карток. У зв’язку з цим банкомати, в яких касета відбраковки не опломбовується, рекомендується встановлювати на території установи Банку.
3.4 Робота з арештованими платіжними картками клієнтів
1. Арештовані картки вилучаються з банкомата оператором банкомата при
проведенні операції підкріплення готівкою.
На вилучені з банкомата картки заповнюється акт, який підписується оператором банкомата і касиром (інкасатором). Акт складається в трьох примірниках - завідуючому касою, працівнику безпеки, бухгалтеру банкоматів. Примірник акта і картки передаються працівнику безпеки, який входить до складу обслуговуючого персоналу банкомата, під розпис на інших двох примірниках акта.
2. Контроль за арештованими картками здійснюється на підставі файла моніторингу, що надається процесінговим центром і пересилається в установу Банку управлінням розрахунків з використанням пластикових карток у вигляді «Списку карток, затриманих банкоматами»
3. Працівник безпеки, який відповідає за банкомат, отримує у відповідальної особи роздрукований список арештованих карток та аналізує причини арешту. Наприклад: некоректні дії клієнта при роботі з банкоматом, технічна несправність банкомата, пошкодження платіжної картки, її несанкціоноване використання та інше.
4. Якщо арешт картки здійснено через некоректні дії клієнта або технічні проблеми роботи банкомату, то співробітник безпеки, який входить до обслуговуючого персоналу банкоматів, повертає платіжну картку клієнту. Для цього клієнт повинен надати письмову заяву на повернення картки (додаток 8), з поясненням своїх дій та документи, що посвідчують особу.
5. При відсутності заяви на повернення картки або, якщо мало місце несанкціоноване використання платіжної картки (картка підроблена, занесена до стоп-списку), вона повинна бути направлена до управління безпеки для передачі її банку-емітенту згідно з правилами міжнародних платіжних систем.
6. Письмові заяви на повернення картки та пояснення клієнтів зберігаються у працівника безпеки, який входить до складу обслуговуючого персоналу банкоматів.
7. Контроль відповідності даних щоденного звіту арештованих карток по кожному банкомату здійснюється за даними "Звіту аудиту АТМ" з файлу бізнес дня.
3.5 Документообіг по здійснених через банкомат операціях
1. Звітність про проведені операції по банкомату для мережі банкоматів Банку складає процесинговий центр.
2. Процесинговий центр один раз протягом доби автоматично отримує від банкомата інформацію про здійснені операції (якщо робочий день закривається після вихідних або святкових днів, то минула доба може включати декілька календарних діб). Інформація обробляється та направляється в платіжну систему для проведення розрахунків по виданих коштах.
3.Наступного робочого дня інформація про здійснені через банкомати операції за минулу добу надходить від процесінгового центру до управління розрахунків з використанням пластикових карток Банку, обробляється і надається регіональному управлінню в розрізі банкоматів у вигляді добового файла бізнес-дня. Регіональне управління передає отриману інформацію відповідній установі Банку.
4. Установа Банку з добових файлів бізнес-дня роздруковує «Звіт про проведені транзакції станом за день». На підставі «Звіту про проведені транзакції станом за день»сума виданих по банкомату коштів заноситься в операційний день установи Банку.
Для контролю за інформацією, що надавалась процесінговим центром у «Звітах про проведені транзакції станом за день», оформляється «Звіт аудиту АТМ». «Звіт аудиту АТМ» складається при проведенні операції завантаження/розвантаження банкомата готівкою і надається установі Банку в черговому добовому файлі бізнес-дня (на наступний день після формування його в процесінговому центрі). При формуванні «Звіту аудиту АТМ» база даних банкомата обнуляється та підготовлюється до приймання інформації про завантаження нової партії купюр. Дані «Звіту аудиту АТМ» повинні дорівнювати сумі даних по здійснених через банкомат операціях за період від останнього завантаження/розвантаження банкомата. В іншому випадку створюється комісія, яка проводить перевірку та аналіз контрольної стрічки банкомата і детального звіту за визначений період. Результати перевірки оформляються актом, до якого додається копія контрольної стрічки банкомата і детальний звіт за визначений період.
5. Розрахунки по операціях, проведених через банкомат, проводяться відповідно до Порядку обміну інформацією між учасниками розрахунків по банківських пластикових картках, затвердженого рішенням Правління № 39 від 30.07.98, розділ 2 «Кліринг (розрахунки) по операціях видачі готівки по БПК міжнародних платіжних систем, які емітовані Ощадбанком та іншими банками-емітентами».
6.Суми коштів, виданих через банкомат, надходять установі Банку у вигляді відшкодування по касовому платіжному авансу від установ Банку або від інших банків, які є учасниками платіжної системи.
Інформація про відшкодування виданих через банкомат коштів надходить від платіжних систем та процесінгового центру у вигляді звітів по операціях видачі касового платіжного авансу. Ця інформація обробляється в розрахунково-емісійному відділі і надається установам Банку у вигляді Реєстрів видачі касового платіжного авансу , як розшифровка сум, проведених по рахунках установ банку, відкритих для розрахунків по картках.
7. Для контролю за наданням відшкодування по коштах, виданих через банкомат, використовується «Зведений звіт проведених транзакцій по типах карток станом за день».
3.6. Бухгалтерський облік операцій, проведених через банкомати
1. Облік операцій з готівкою, проведених за допомогою банкоматів, здійснюється на балансових рахунках:
1001 «Банкноти та монети в касі банку»;
1004 «Банкноти та монети в банкоматах»;
1007 «Банкноти та монети в дорозі»;
1200 «Кореспондентський рахунок у Національному банку України»;
1500 «Кореспондентські рахунки, які відкриті в інших банках»;
2605 «Кошти суб’єктів господарської діяльності для розрахунків платіжними картками»;
2625 «Кошти фізичних осіб для розрахунків платіжними картками»;
2809 «Інша дебіторська заборгованість за операціями з клієнтами банку»;
ВИСНОВКИ
По закінченню навчальної практики можна зробити підсумок, що задачі поставлені на цей період виконані майже повністю. Я дізналася історію банку, його структуру, цілі і задачі та плани розвитку Ощадного банку.
За допомогою співробітників банку я навчилась працювати з бухгалтерськими документами, у відділі наступного контролю відпрацювала навики обробки документів, їх систематизацію та архівацію.
Важним аспектом діяльності банку є організація роботи системи банкоматів. Дедалі більше населення користується їх послугами. Тому для мене була дуже цінна інформація про порядок роботи банкоматів в установі Банку, документообіг по здійснених через банкомат операціях.
Практика підтвердила правильність вибору майбутньої професії. Дізналась багато нового та цікавого про Державний ощадний банк України.
На сьогоднішній день, банк має суттєві переваги перед комерційними банками у сфері обслуговування населення регіонів країни через розгалужену мережу. Та нині й інші установи, передусім – найбільші й великі банки активно розвивають свою мережу та опановують цей напрям діяльності, конкуруючи з банком не лише щодо процентних ставок і тарифів, а й щодо просування послуг на регіональному рівні через розвиток власної мережі. Тому головним завданням банку залишається збереження завойованих позицій на регіональних ринках з метою підвищення прибутку як банку в цілому, так і його філій шляхом проведення виваженої політики щодо оптимізації мережі установ. Банк проводить цілеспрямовану роботу з оптимізації та розвитку мережі установ. При цьому банк, як і раніше, залишається системоутворюючим з найрозгалуженішою мережею установ, які охоплюють найвіддаленіші куточки країни.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Бабичева Ю.А. Банковское дело. – М., 1994.
2. Мороз А.Н. Основы банковского дела. – К., 1998.
3. Банківський нагляд: Навч. Посіб./В.І. Грушко, С.М. Лаптєв, О.С. Любунь, К.Є. Раєвський. – К.: Центр навч. Літ., 2004.
4. Одеський державний економічний університет. – О., 2008.
5. Іванченко А.Р. Організація роботи банкоматів в установах «Ощадбанку» України – К., 2007
... шності у веденні бізнесу. ТОВ «Адміністратор пенсійного фонду «Центр персоніфікованого обліку» здійснює професійну діяльність з адміністрування, ліцензія провадження діяльності з адміністрування недержавних пенсійних фондів серія АБ №115988; видана Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг 14.08.2008 р., безстрокова. Зберігання активів Фонду – банк-зберігач ВАТ «ПІРЕУС БАНК МКБ» ( ...
... підприємство, банк є самостійним господарюючим суб'єктом, володіє правами юридичної особи, виробляє і реалізує продукт, надає послуги, діє на принципах госпрозрахунку. Погребищенське відділення «Державний ощадний банк України» займає важливе місце фінансової складової в загальній структурі, тому що цей банк належить державі, хоча і вважається відкритим акціонерним товариством. Акціями банку може ...
... ість за ефективність його роботи згідно з Статутом банку та положенням про правління. Статтею 6 Положення “Про правління банку”, затвердженого рішенням наглядової ради відкритого акціонерного товариства “Державний ощадний банк України” Протокол №5 від 18.11. 2003 року, встановлена відповідальність членів правління, яка полягає в наступному: Члени правління виконують свої обов’язки відповідно до ...
... і обліку злочинів і протягом 24 годин направляє їх безпосередньо до обліково-реєстраційного підрозділу. При цьому, якщо правоохоронний орган знаходиться у тому ж самому місті, де і обліково-реєстраційний підрозділ, документи первинного обліку здаються працівником з обліково-статистичної роботи органу особисто до обліково-реєстраційного підрозділу під підпис в реєстрі, у якому вказується: назва ...
0 комментариев