5. Бесіда за малюнком з метою перевірки і усвідомлення змісту твору.
Розгляньте, діти, малюнок у своєму підручнику і скажіть, кого на ньому зображено. Як ви думаєте, хто з цих братів Каїн, а хто Авель? Яким був Каїн? Знайдіть слова, якими змальовано Каїна. Що з цього, що ми прочитали, видно на малюнку? (Каїн - дуже зла людина).
Який був молодший брат - Авель? Знайдіть у легенді рядки, де сказано про Авеля. Як це показано на малюнку? (Авель веселий, добрий, грає на сопілці, біля нього пташки).
Які почуття у вас викликали поведінка і характер Авеля?
Як Каїн ставився до свого брата? Який злочин він вчинив?
6. Повторне читання легенди.
Мовчазне читання. Вибіркове читання.
Прочитати частину легенди, де сказано про те, як брати розпалювали вогонь.
Прочитати те, що стосується заздрощів Каїна.
У чому був переконаний Каїн, вчинивши кривавий злочин? Прочитайте рядки, де про це сказано.
А хто ж став справжнім свідком братовбивства?
Яке запитання ставили злочинцю дерева, зірки, птахи, всесвіт? Як говорять про лиху, заздрісну людину?
- Що прославляє і засуджує легенда?
Гра "Небо - земля".
7. Робота над значенням слів, висловів.
- Які слова, вислови вам незрозумілі? Поясніть вислови: "не слухався вогонь злих Каїнових рук" (не горів); "на світ благословилося" (почало світати); "очима косує" (на всі боки озирається); "прокляли" (осипали прокльонами - словами, що виражають різний осуд).
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Бесіда:
Про кого сьогодні дізналися з легенди "Каїн і Авель"?
Які риси характеру були у Каїна, а які у Авеля?
Що вчинив Каїн? Що у легенді засуджується, а що прославляється?
2. Творча робота.
- Прочитайте прислів'я на дошці. Визначіть, до яких частин легенди вони відносяться.
Той, хто любить тільки себе, ненавидить людей.
З самого початку думай, який буде кінець.
Кров людська не водиця, проливати не годиться.
Від своєї совісті не втече.
VI. Підсумок уроку
- Сьогодні на уроці ми прочитали біблійну легенду "Каїн і Авель". Автор легенди - народ, який хотів підкреслити, що зло завжди буде покаране. За свої вчинки треба відповідати перед Богом, людьми, своєю совістю.
Народ закликає нас творити добро, нести людям і природі радість щастя, добробут.
VII. Домашнє завдання (диференційоване).
Вибрати уривки з легенди, які найбільше вразили, та навчитися переказувати їх близько до тексту.
Прочитати останні вісім абзаців легенди і поставити до них запитання.
Додаток 4
УРОК РОЗВИТКУ ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ (2 КЛАС)
Тема. Колективне складання казки за прислів'ям.
Мета. Навчити учнів складати казки, відповідати на запитання, будувати речення і текст; розвивати спостережливість, мовлення учнів, виховувати бажання робити добро іншим. Обладнання. Серія малюнків із зображенням героїв казок: вовка,журавля, котика, їжака; серія малюнків до новоствореної казки,
таблиця „Частини тексту", картинки зі словами.
Методичні рекомендації
Казку на задану тему доцільно писати після вивчення теми „З чистого джерела народної мудрості". Читаючи різні твори усної народної творчості, діти добирають загадки, прислів'я до певної теми, записують їх у індивідуальний зошит. На уроках читання аналізують вчинки героїв казок, складають характеристики, вчаться давати поради.
Дитяча фантазія безмежна. Завдання учителя — правильно її спрямувати, стежити, щоб у казках, створених дітьми, було цікаве змістове наповнення. Варто підказати таку ідею, щоб непомітно вплинути на кожного школяра, майстерно формуючи його характер.
На уроках праці та малювання можна підготувати ілюстрації і створити колективну книгу казок.
Хід уроку
Казка — вигадка,
та в ній щось повчальне зрозумій.
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
— А чи знаєте ви, кого називають „лісовим радіо"? Так, це сорока. Прилетіла вона сьогодні до мене і повідомила новину: у лісі дуже сумує лисичка. Чому? — запитала я. У відповідь почула таку історію.
Молода лисиця напекла пирогів, наварила кашки, принесла молока і запросила до себе в гості звірят: вовка, журавля, їжака та котика з півником. Чекала руда гостей, а вони не прийшли.
Як ви думаєте, чому?
1. Дослідження (робота в групах).
Учні об'єднуються в групи, пригадують, у якій казці лисичка зустрічається з кожною твариною, аналізують її поведінку. Презентація роботи груп.
І Група „Вовк".
Вовк не прийшов до лисиці, напевне, тому, що у казці „Лисичка-сестричка і Вовк-панібрат" хитрунка не поділилася рибою, обдурила його, жорстоко над ним насміялась.
II. Група „Журавель".
Журавель давно ображений на лисицю. Не вміє вона бути щедрою господинею, пригощати гостей.
III. Група „Котик".
У казці „Котик та Півник" рудохвоста вкрала півника і хотіла його з'їсти.
IV. Група „їжак".
їжак пам'ятає про те, як підступна лисиця хотіла його з'їсти ("їжак і Лисиця").
2. Фронтальна робота. Виберіть слова, які підійдуть для характеристики лисички:
жорстока улеслива хитра корислива підступна брехлива скупа безсердечна
— Якою має стати лисичка, щоб тварини полюбили її? чуйною щедрою правдивою доброю доброзичливою '}
... і загалом) знайшла своє повне відображення та підтвердження в її результатах. Внаслідок проведеного дослідження ми досягли кінцевої мети дослідження – узагальнили методичні прийоми та форми роботи над українською народною казкою на уроках читання в початковій школі. В ході написання роботи ми також реалізували всі поставлені на початках завдання. Теоретична та практична значущість дипломної ...
... образи, уміння виразного читання, аналізу творів музичного та зображувального мистецтв; виховувати пошану та любов до давньоукраїнської літератури, до рідної землі; патріотизм, активну громадянську позицію. Обладнання: тексти «Слова о полку Ігоревім», роздатковий матеріал, ілюстрації художників до твору, виставка видань «Слова …». Тип уроку: комбінований. «Слово» – не оповідання, це ...
... так і не педагогічного спрямування, граючи у які в певний відведений для цього вчителем час будуть збагачувати свою уяву, покращувати мислительні процеси. Розділ 2. Конспекти уроків навчання грамоти з використанням комп’ютера 2.1 Урок читання в добукварний період Тема: Звуковий аналіз слів. Мета. Розвивати уміння розрізняти голосні й приголосні (тверді та м'які) звуки. Вчити будувати ...
... зуби й борода? (Часник.) Сидить дід над водою З червоною бородою. Хто йде — не мине, За борідку смикне. (Калина.) Сам маленький, а шуба дерев'яна. (Горіх.) РОЗДІЛ 2. ЕЛЕМЕНТИ НАРОДОЗНАВСТВА ПРИ ВИКЛАДАННІ ТЕМИ „РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ОХОРОНА ПОКРИТОНАСІННИХ” УРОК-ПОДОРОЖ «СТОРІНКАМИ ЧЕРВОНОЇ КНИГИ» Мета: сформувати в учнів бережливе ставлення до природи; розвивати вміння учнів ...
0 комментариев