1. Повні технічні та технологічні дані про автомобіль
1.1 Загальні дані автомобіля
1. Рік випуску 1993 р.
2. ЗАЗ-968МБ
ЗАЗ - Запорізький Автомобільний Завод
968МБ – модифікація автомобіля з ручним управлінням для інвалідів, в яких пошкоджені або ампутовані обоє ноги;
3. Розміри в міліметрах
Довжина, мм - 3765
Ширина, мм - 1490
Висота, мм – 1425
4. Колісна база, мм
спереду - 1228;
ззаду – 1212
5. Радіус розвороту автомобіля:
по зовнішньому колесу 5,3 м.
габаритний 5,6 м.
6. Повна маса 840 кг.
7. Час розгону до 100 км/год. 32 с.
8. Дорожній просвіт, мм – 175
9. Повна маса 1200 кг
10. Число місць 4 чол.
11. Максимальна швидкість 120 км/год.
12. Кількість ведучих осей - одна
13. Літраж двигуна – 1,19л
14. Запас палива, л – 40
15. Паливо що використовується:
Бензин А76
16. Контрольна витрата палива, л/100 км.:
при скорості 90 км/год. 6,5 л.
при міському циклі 9,5 л.
II. Спеціальні дані двигуна
17. Модель двигуна МеМЗ – 968Н.
18. Кількість циліндрів:4-циліндри
19. Розташування циліндрів: V- подібне
20. Розташування двигуна: заднє
21. Кількість клапанів: 8-клапанів
22. Робочий об’єм циліндра: 1197 см3
23. Точний літраж двигуна:
24. Ступінь стиску:7,2
25. Максимальна потужність: 2700-2900 мін-1(об/мін)
26. Крутний момент: 7,6кгс-м
27. Вид паливної системи: карбюраторна
28. Вид системи охолодження: повітряне охолодження
29. Вид системи запалювання: Система запалення – контактна
III. Спеціальні дані трансмісії
30. Вид КПП та її розташування: чотириступінчаста, комбінована (об’єднана з головною передачею і диференціалом)
31. Кількість передач: 4 передачі вперед і 1 назад
32. Передаточні числа передач: I- 3,800, II- 2,120, III - 1,409, IV- 0,964, ЗХ- 4,156.
33. Вид головної передачі: конічна з круговим зубом
34. Передаточне число головної передачі: передаточне число 4,125;
35. Вид щеплення: сухе фрикційне постійного щеплення
IV. Спеціальні дані ходової частини
36. Вид підвіски передніх коліс: незалежна, торсіонна на подовжніх важелях з додатковими пружинами, стабілізатором поперечної стійкості або без нього, з гідравлічними амортизаторами
37. Вид підвіски задніх коліс: незалежна, пружинна, двохважільна. Важіль підвіски сталевий, штампований, зварений з двох частин. До підлоги кузова він кріпиться за допомогою пари кронштейнів. Пружний елемент підвіски складається з пружини і телескопічного амортизатора
38. Розміри рекомендованих робіт:
39. Максимальне навантаження на вісь: на задню вісь 740кг, на передню вісь 460кг.
40. Кількість коліс: 4
V. Спеціальні дані агрегатів керування
41. Вид рульового керування: глобоїдальний черв'як з двухгребневим роликом.
42. Передаточне число рульового керування: Передаточне число – 17.
43. Вид гальмівного механізму: Барабанні гальмівні механізми - з автоматичним регулюванням зазорів
44. Вид гальмівного приводу: гідравлічний, роздільний по осях
VI. Спеціальні дані кузова
45. Вид кузова або кабіни: седан
46. Кількість дверей: 2
1.2 Фотографії автомобіля, що рекомендується
Мал. 1
Мал. 2
Мал. 3
2. ТЕХНОЛОГІЧНА ЧАСТИНА
2.1 Детальна будова (вузла, агрегату, механізму), що рекомендується (фото, схема, розміри та технологічні дані)
Механізм газорозподілення - верх неклапанний, приводиться в рух від розподільчого вала за допомогою штовхачів, штанг і коромисел.
Розподільчий вал (мал. 4) - трьох опірний, стальний. Поряд з третьою опірною шийкою знаходиться шестерня для привода преривника - розподільника і масляного насоса. Приводиться в рух від колінчастого вала за допомогою пари циліндричних косозубих шестерень. Від осьового переміщення розподільчий вал фіксується упорним фланцем.
Мал. 4 - Розподільчий вал в зборі: 1 - втулка балансирного вала; 2 - розподільчий вал; 3 - втулка протівовєса
Шестерня розподільчого вала (ведена)- текстолітова, з чавунною ступічкою, за допомогою якої вона кріпиться на передньому кінці вала на шпонці і фіксується приводним кулачком паливного насоса, виконаним у вигляді гайки з торцевими шліцами. Кулачок контрогаїться пружинною шайбою. Ведуча шестерня – стальна (з магнієвого сплаву). Для правильної установки фаз газорозподілення на шестернях набиті метки “О”, які повинні бути сумісні (мал. 5).
Мал. 5 - Установочні метки “О”: а - на розподільчих шестернях; б- на шестернях балансирного механізму
При потребі фази газорозподілення перевіряють на зібраному непрогрітому двигуні при температурі 15...25°С і зазори в клапанному механізмі повинні бути 0,45 мм (мал.3). Зазори в механізмі привода клапанів стоїть перевіряти і регулювати на холодному двигуні. При регулюванні не слід зменшувати зазори проти норми, так як це визве нещільну посадку клапанів, падіння потужності двигуна і прогар клапанів.
Мал. 6 - Діаграма фаз газорозподілення: 1 - впускний клапан; 2-випускний клапан
V-подібні чотирициліндрові двигуни мають неврівноважений момент від сил інерції першого порядку, для врівноваження якого в конструкції двигуна передбачений балансирний механізм (мал.7) і врівноважуюча маса на противовесах колінчастого вала. Вал балансирного механізму 2 розташований в середині розподільчого вала. На кінцях балансирного вала на шпонках установлені я шестерня 1 з протівовесом 3.
Мал. 7 - Балансирний механізм в зборі: 1 - шестерня балансирного вала; 2 - балансирний вал; 3 - протівовес; 4 - сегментна шпонка; 5 - шайба балансирного вала; 6 - стопорна шайба; 7 - стопорний болт
Привод балансирного механізму проводиться від колінчастого вала парою косозубих шестерень з передаточним числом 1:1. Вал балансирного механізму обертається в запресованих з торців розподільчого вала втулках і шариковому підшипнику, розташованим в кришці розподільчих шестерень. Для зменшення зносу торця передньої втулки розподільчого вала між втулкою і шестернею установлена опорна термооброблена стальна шайба. Осьове переміщення балансирного механізму обмежується розпірною пружиною. При установці балансирного механізму потрібно сполучити меткі “О”.
Штовхачі - плунжерного типу, стальні, з торцями, наплавленими із сплаву високої твердості. Штовхачі випускних клапанів першого і третього циліндрів (перша пара з сторони вентилятора) мають чотири отвори на циліндричній поверхні: одне - зверху для вийому штовхача друге - в проточці 7 для підведення масла через штанги в головку циліндрів до коромисел и два - внизу для злива масла, стікаючого по кожухах штанг штовхачів з головки. Вставка 9 цих штовхачів мають центральні і бокові отвори Всі інші штовхачі не мають вставок і проточок по зовнішньому діаметру.
Штанги штовхачів - дюралюмінієві трубки з напресованими стальними наконечниками. В наконечниках просвердлені отвори для проходу масла. Штанги штовхачів випускних клапанів першого і третього циліндрів коротші і мають довжину 210,1...211,4 мм. Довжина інших шести штанг 225,1...226,4 мм.
Коромисла клапанів (мал. 8) - стальні, литі, з регулювальним вінтом 4 і контргайкою 5. Розрізняють праве 8 і ліве 2 коромисла.
Мал. 8 - Валик коромисел клапанів в зборі: 1 - валик коромисел; 2 - ліве коромисло; З - втулка; 4 – регулювальний вінт; 5 – контр - гайка; б - шплінт; 7 - шайба; 8 - праве коромисло; 9 - розпірна втулка
Валик коромисел клапанів - стальний, трубчастий, с проточками в них для підведення і зливу масла.
Клапани - підвішені, розташовані в головці циліндрів. Діаметр впускного клапана - 34, а випускного - 32 мм. Робоча фаска випускних клапанів має наплавку. Кут нахилу робочої фаски клапанів - 45". На стержні випускних клапанів зверху надіті наконечники 1 (мал. 9) високої твердості, так як випускні клапани виготовлені з жаростійкої стали. Кожний клапан має по дві пружини: внутрішню 4 і зовнішню 5.
Мал. 9 - Клапан: а - випускний; б - впускний; 1 - наконечник випускного клапана; 2 - тарілка пружин клапана; 3 - сухар клапана; 4 - внутрішня пружина клапана; 5 - зовнішня пружина клапана; 6 - клапан
Кожухи штанг і масло зливна трубка являють собою стальні трубки, запресовані в головку циліндрів. Ущільнення кожухів штанг на картері двигуна проводиться резиновими ущільнювачами, які піджимаються пружинами. Масло зливна трубка ущільнюється резиновою прокладкою.
Кришка розподільчих шестерень виготовлена з магнієвого сплаву, фіксується на картері колінчатого вала двома контрольними штифтами і закріплена болтами по контуру. З правої сторони кришки прикріплений паливний насос, зліва - масло заливна горловина. В верхній частині кришки знаходиться кріплення направляючого апарата вентилятора.
В центрі кришки, над гніздом шарикового підшипника, знаходиться карман, в який запресована трубка відводу картерних газів. З внутрішньої сторони карман закритий масло відбивачем. При установці масло відбивача виштамповка для слива масла повинна бути направлена вниз.
0 комментариев