1.4. Аудит безготівкових розрахунків
Розвиток вільного економічного підприємництва з різними формами власності в Україні зумовив формування нового виду економічного контролю -незалежного аудиторського контролю. Згідно Закону України "Про аудиторську діяльність" від 22.04.93 під аудитом розуміють перевірку публічної бухгалтерської звітності, обліку, первинної документації та іншої інформації щодо фінансово-господарської діяльності з метою визначення достовірності їх звітності, обліку, його повноти та відповідності чинному законодавству та встановленим нормативам.
Поняття аудиторської діяльності передбачає виконання як аудиту, так і аудиторських послуг у вигляді експертиз, консультацій з бухгалтерського обліку, звітності, оподаткування, аналізу господарської діяльності та інших видів економічно-правового забезпечення підприємницької діяльності.Аудит є незалежною формою контролю, який може дати об"єктивну інформацію про фінансову спроможність і ділову репутацію партнера, розкрити чинники ризику, піднести платіжно-податкову дисципліну, сприяти нормалізації фінансово-господарської діяльності в Україні.
Міжнародними нормативами аудиту визначені такі основні принципи, що регулюють аудит:
- цілісність, об"єктивність і незалежність;
- конфіденційність;
- майсерність і компетентність;
- відповідальність за роботу виконану іншими аудиторами;
- документування процесу аудиту;
- планування;
- аудиторські свідчення;
- система обліку і внутрішній контроль;
- звітність за підсумками аудиту.
ч-^ Законом України "Про аудиторську діяльність" визначено, що
аудит проводиться на підставі договору між аудиторською фірмою та замовником.
В Україні аудит класифікують за об'єктами, а саме:
- аудит річної бухгалтерської звітності;
- аудит узгодженості;
- операційний аудит.
Аудит безготівкових розрахунків відноситься до операційного, і тому носить необов"язковий характер, т.б. проводиться на замовлення клієнта.
Дослідження безготівкових розрахункових операцій являється складовою частиною аудита господарсько-фінансової діяльності і здійснюється у зв"язку з іншими операціями (касовими, банківськими, таварними, виробничими, операціями по капітальним вкладенням і т.д.).Це пояснюється тим, що багато вказаних та інших операцій прямо або побічно впливають на розрахункові взаємовідносини між підприємствами.
Аудит безготівкових розрахунків починається з перевірки виконання порядку відкриття розрахункових, поточних і бюджетних рахунків в установах банку та виписок за весь перевіряємий період, котрі повинні знаходитися в бухгалтерії.
Одночасно вивчаються документи підприємств-клієнтів, доданих до виписок банку.
При вивченні банківських документів визначається законність та обгрунтованість операцій і правильність віднесення затрат на відповідні рахунки.
На практиці мають місце випадки порушень, коли для укриття зловживань окремими бухгалтерами разом з касирами проводилася заміна виписок банку іншими або виправлення відповідних сум.
В таких випадках важливо провести зустрічну перевірку документів і співставити між собою взаємопов'язані господарські операції, відображенні на рахунках обліку і виписках банку .При цьому вивчають порядкову нумерацію
5U виписок банка і правельність перенесення підсумків та іх залишків в
облікові регістри.
Якщо у клієнта відсутні окремі виписки банка, то важливо отримати з банку затверджені їх копії.Документи, додані до виписок банку, досліджуються перш за все на предмет їх законності.
Звертається увага на правильність оприбуткування грошей в касу, отриманих з банку по чекам.Мають місце випадки, коли окремі бухгалтера разом з касиром привласнювали кошти, отримані по чекам, але для того щоб обороти у виписці банка співпадали з відповідним журнало-ордером, суму отриману коштів списували в дебет рахунку "Розрахунки з різними дебіторами і кредиторами" або в дебет іншого рахунку, по якому відображали кредиторську заборгованість особливо з простроченням терміну позовної давності.Необхідно звіряти обороти по дебету та кредиту відповідних рахунків, так як залишок може співпадати, якщо зменшити його на однакову суму.
Розрахункові операції можна досліджувати суцільним методом.Однак, цей метод потребує багато часу.При перевірці розрахункових операцій найчастіше застосовують метод вибіркової перевірки документів, котрий дозволяє виявити можливі недоліки, порушення та зловживання.Така перевірка потребує глубокого аналізу як облікових записів, так і звітних.Важливо знати різні варіанти та способи викриття можливих порушень, зловживань, незаконного виникнення дебіторської та кредиторської заборгованості.
Необхідно встановити, чи відповідають номера та суми використаних чеків корінцям книжок, а при виявленні анульованих або зіпсованих чеків з"ясувати, чи є відмітка про це в корінцях.
Вивчають також використання раціональних форм розрахунків і чи забезпечують вони зближення моментів отримання покупцями матеріальних цінностей та здійснення платежу, чи сприяють вони зниженню залишків цінностей в дорозі і кредиторської заборгованості постачальникам по неотфактурованим поставкам.Важливо здійснити перевірку товарності
розрахункових документів, котрі передаються до оплати в банк, чеків, доручень, векселів, платіжних вимог та ін.
Джерелами інформації аудиту розрахункових операцій являються первинні документи та облікові регістри по обліку розрахунків з постачальниками , покупцями, різними дебіторами та кредиторами, розрахунки по претензіям і т.д..Вивчають також відповідні журнали-ордера і відомості журнально-ордерної форми обліку,баланс та інші фінансові звіти.Особливої уваги потребує перевірка облікових даних про вартість матеріалів, що знаходяться в дорозі, якщо вони оплачені, але не надійшли до кінця місяця на підприємство.Вивчаючи по даним журнала-ордера заборгованість постачальникам по неотфактурованим поставкам, слід встановити, чи не враховуються неотфактуровані матеріальні цінності одночасно як оплачені, котрі знаходяться в дорозі або ще не вивезені зі складу постачальників, чи не відображається помилкова вартість неотфактурованих поставок як дебіторська заборгованість. На основі даних журнала-ордера важливо встановити, чи не занижена при складанні балансу заборгованість постачальникам по не сплаченим в строк розрахунковим документам і чи не збільшена у зв"язку з цим нормальна заборгованість їм, котра обліковується при розрахунках з бюджетом.
Слід вивчити аналітичні рахунки по кожному дебітору і кредитору та встановити, чи нема підставних аналітичних рахунків.
Досліджують, в яких конкретно документах або облікових регістрах найчастіше виявлені похибки або підробки, на яких балансових рахунках були приховані убутки через недостачі, крадіжки, безвідповідальність і незаконно створена дебіторська та кредиторська заборгованість.Тільки при таких умовах аудитор може ефективно використовувати метод вибіркової перевірки документів.Однак при будь-яких обставинах і методах дослідження документів обов"язковою умовою являється вивчення суцільним методом документів та записів в аналітичних та синтетичних рахунках по всім видам розрахунків, пов"язаних з рахунками витрат.
3"ясовують, чи не було випадків укриття дебіторської заборгованості шляхом відображення в балансі звернутого залишку замість розвернутого.При цьому вивчають наступні рахунки: "Розрахунки з покупцями та замовниками", "Розрахунки з постачальниками та підрядчиками", "Розрахунки з різними дебіторами та кредиторами" і т.д..
Необхідно зауважити, що зменшення дебіторської заборгованості не порушує рівність активу та пасиву балансу.Іноді окремі керівники та головні бухгалтера вуалюють дебіторську заборгованість, що мати підставу для отримання премій.У зв"язку з цим необхідно перевіряти первинні документи.
Питання правильності сплати місцевих податків і зборів також являються об"єктом аудита кредиторської заборгованості.Фінансовий стан підприємства залежить від співвідношення його ліквідних засобів, тобто всіх засобів, котрі можуть швидко перетворюватися в готівкові кошти.Чим вище ліквідність, тим стабільніше підприємство.Тому при аудиті перевіряються документи, пов"язані з виникненням дебіторської та кредиторської заборгованості, вивчається реальність цих сум та надійність дебіторів з точки зору виплат їм своїх боргів.При цьому перевіряють своєчасність звіряння розрахунків, наявність відправлених платежів дебіторам з нагадуванням про необхідність погашення боргів.
Суми кредиторської заборгованості між підприємствами недержавної форми власності, відносно котрих строк позовної давнини вже минув, підлягають віднесенню на результати господарської діяльності.В усіх інших випадках суми кредиторської заборгованості підлягають перерахванню в бюджет.
При дослідженні зобов'язань підприємства перед своїми кредиторами вивчають заборгованість банкам по позикам, умови та строки надання кредитів, порівнюючи суму виплачених відсотків з сумою, котра передбачалася при отриманні кредитів, і аналізують причини відхилень.Особливу увагу звертають на векселя, видані підприємством, та їх забезпеченість.
0 комментариев