2.2 Розрахунок контуру регулювання температури
Контур регулювання температури містить в собі давач температури та позиційний регулятор.
Розглянемо детальніше регулятор. Позиційні регулятори працюють по принципу “ввімкнено-вимкнено”. Їхня реалізація здійснюється за допомогою контактних та безконтактних релейних елементів. Позиційні регулятори бувають дво-, трьох- та багатопозиційні.
В системі регулювання вибираємо двопозиційний регулятор. Регулятор настроюється так, щоб його статична характеристика була розміщена кососиметрично відносно заданого приросту регулюємої величини, а значення µ та ε відраховувались в приростах від умовної рівноваги об’єкту регулювання, що відповідає розрахунковим значенням µ0 та ε0 ,прийнятим за початок відліку.
Статична характеристика двопозиційного регулятора з зоною неоднозначності:
, (20)
З попереднього рівняння видно, що двопозиційні регулятори постійно здійснюють на об’єкт регулювання вплив, відмінний від значення необхідного для рівноважного стану системи (ε=0). В результаті цього автоматична система з двопозиційним регулятором працює в автоколивальному режимі в околі її рівноважного положення. Статична характеристика µ=f(ε) зображена на рис. 2.1.
Для визначення оптимальних параметрів настроювання регулятора складемо структурну схему автоматичної системи з регулятором (рис. 2.1)
Рис.2.1 Статична характеристика двопозиційного регулятора з зоною неоднозначності
Рис.2.2. Структурна схема автоматичної системи з двопозиційним регулятором
В першому наближенні об’єкт регулювання ОР (вакуумна камера) описується передаточною функцією
, (21)
де
kоб – коефіцієнт передачі об’єкта регулювання;
τ0 – стала запізнення об’єкта регулювання;
Т – постійна часу об’єкта регулювання.
Розрахуємо kоб, використовуючи формулу (16):
, (22)
де kK – коефіцієнт теплопередачі калориферу, kK =13 ккал/м2град;
FK – поверхня калорифера, FK =12 м2;
kог – середній коефіцієнт теплопередачі огороджень kог=2;
α – коефіцієнт теплообміну деревини в процесі сушіння
α=5,1ккал/год·м2·град;
FД – поверхня деревини, FД =80 м2.
Постійна часу об’єкта буде рівна:
хв, (23)
Згідно характеристик лісосушильної камери вибираємо, що відношення
. Тоді хв, (24).
Параметри позиційного регулятора вибираємо за допомогою середовища MATLAB. У середовищі MATLAB система регулювання має вигляд (рис. 2.3.).
Рис. 2.3. Зовнішній вигляд системи регулювання в середовищі 3MATLAB.
Опишемо блоки зображені на рисунку:
1– генерує одноступінчату вхідну функцію (одиничний стрибок);
2– суматор;
3– блок, який реалізує двопозиційне реле з зоною неоднозначності;
4– блок, який описує передаточну функцію виконавчого механізму;
5 і 6 – блоки які описують передаточну функцію об’єкта регулювання.
7 – блок, що реалізує графічне відображення результатів дослідження;
8,9 – блоки, що описують передаточні функції перетворювача та давача.
Ввівши розраховані в рівняннях (22), (23) та (24) коефіцієнти в відповідні блоки отримали перехідну характеристику (рис 2.4).
Рис.2.4. Перехідна характеристика вакуумної камери побудована за допомогою моделювання в MATLAB.
Проведемо деякі дослідження системи на стійкість за допомогою все тієї ж програми MATLAB. Спершу перевіримо систему на стійкість за загальною умовою стійкості, для цього побудуємо карту нулів та полюсів системи:
Рис.2.5. Карта нулів та полюсів системи.
На основі загальної умови стійкості та рис.2.5 можемо зробити висновок, що система є стійкою, оскільки всі корені характеристичного рівняння (нулі системи) знаходяться в лівій частині комплексної площини коренів.
Проведемо більш детальні дослідження і визначимо запаси стійкості системи по амплітуді та фазі. Для цього в середовищі MATLAB побудуємо графіки АЧХ та ФЧХ системи:
Рис. 2.6. АЧХ та ФЧХ системи
З побудованих графіків ми бачимо, що запас стійкості по амплітуді складає: Lзап=10 Дб, а запас стійкості по фазі: fзап=220 градусів. Дані значення перевищують мінімально допустимі, а тому можна сказати, що система є стійкою.
... окремих деталей і вузлів на підприємствах, розташованих в районах видобування деревини, дозволяє більш ефективно використовувати відходи деревообробки для виробництва деревностружкових і деревноволокнистих плит. 2. Виробництво конструкцій із деревини В малоповерховому, сільському (склади мінеральних добрив тощо), цивільному (спортивні і концертні зали) будівництві знайшли застосування дерев ...
... і тирси розміром 1.5. 5 мм. 2. Виробництво виробів і конструкцій на неорганічних речовинах При виробництві блоків стін підвалів з бетонів класом по міцності при стиску В7,5 і В10 на підприємствах бетонних і залізобетонних конструкцій застосовують вторинні сировинні ресурси, які отримують внаслідок переробки некондиційних залізобетонних конструкцій і демонтованих з будинків і споруд з значним ...
... речовини, викиди поживних елементів, подібних до стоку добрив; осідання кислотних опадів, хвороботворні організми. Все це призводить до погіршення якості води і деградації водних ресурсів. Комплексна екологічна оцінка стану річок басейнів Дніпра за методикою, яка розроблена Українським НДІ водогосподарсько-екологічних проблем, показала, що немає жодного басейну, стан котрого можна було б класифі ...
0 комментариев