5.8 Заходи по створенню безпечних та здорових умов праці
Головними елементами робочого місця є комп’ютерний стіл і стілець. Основним робочим положенням є положення сидячи. Раціональне планування робочого місця передбачає чіткий порядок і сталість розміщення предметів, засобів праці і документації.
Згідно оптимальним розміщенням предметів праці і документації в зонах досяжності рук є наступне:
дисплей – розміщається по центрі в зоні максимальної досяжності (до 800 мм);
клавіатура – розміщається в зоні оптимальної для тонкої ручної роботи (до 300 мм).
системний блок – розміщається ліворуч у зоні досяжності пальців при витягнутій руці (до 600 мм).
принтер – знаходиться праворуч у зоні максимальної досяжності (до 0,8 м.).
документація – розташовується ліворуч, у зоні легкої досяжності долоні література і документація, необхідна при роботі; у висувних шухлядах столу – література, який користуються не постійно.
З огляду на основні вимоги до конструкції робочого місця, оптимальними параметрами столу є наступні: висота столу - 710 мм; довжина столу - 1300 мм; ширина столу - 650 мм; глибина столу - 400 мм.
При використанні оргтехніки передбачені такі заходи:
1. використання моніторів, які мають спеціальні вмонтовані захисні засоби;
2. використання захисних фільтрів для послаблення електростатичного поля, рентгенівського та електромагнітного опромінення , встановлення раціонального режиму праці та відпочинку, використання регламентних перерв при безупинній роботі з монітором.
Для забезпечення роботи електричних приладів використовується перемінний електричний струм з частотою 50 Гц та напругою 220 В. Згідно ПУЕ по небезпеці ураження людей електричним струмом приміщення відноситься до категорії без підвищеної небезпеки. Для безпечного використання електрообладнання передбачається:
1. контроль ізоляції, тобто вимірювання її активного опору з метою виявлення дефектів та попередження замикань на землю та коротких замикань;
2. захисне заземлення, яке є найбільш розповсюдженим та досить ефективним та простим заходом захисту від ураження струмом, під яким розуміють умисне з'єднання з землею не струмоведучих металевих частин електрообладнання, які можуть опинитися під напругою при порушенні електричної ізоляції, при цьому його дія проявляється в зменшенні до безпечної величини струму, який проходить через тіло людини при дотику її з корпусом електрообладнання, яке потрапило під напругу;
3. захисне відключення, яке автоматично відключає несправну ділянку мережі (електрообладнання) при виникненні напруги, яке небезпечна для людини.
Приміщення відділу аналітики з погляду небезпеки поразки людей електричним струмом можна класифікувати як приміщення «без підвищеної небезпеки» . У залежності від стану повітряного простору приміщення відділу можна віднести до розряду «нормальні» .
Заземлювачі розміщені в землі, як показано на рисунку 5.1.
Рис. 5.1 Схема розміщення заземлювачів та з’єднувальної штиби в ґрунті.
l – довжина електрода, м;
Z – довжина штиби з'єднуючої вертикальні електроди, м;
d – діаметр електрода, м;
t – глибина розташування середини електрода відносно поверхні землі, м;
t0 – відстань від вершини заземлювача до поверхні землі, м;
b – ширина з'єднуючої штиби, м.
Припустимий опір заземлення для електроустановок з напругою до 1000 В становить 4 Ом.
Для забезпечення електробезпечності передбачається створення виносного захисного заземлення електроустаткування з використанням металевих труб діаметром 50 мм. Для забезпечення електробезпечності довжина заземлювачів складає 3 м. Для з’єднання електродів використовуємо сталеву смугу прямокутного перетину 4 х 12 мм.
Розрахуємо опір розтікання струму одного вертикального електрода по формулі:
Визначається опір розтіканню струму одного електрода:
(5.1)
де ρ – опір ґрунту в місці розташування заземлювачів (Ом ∙ м). Для суглинку ρ = 85 Ом ∙ м.
l – довжина трубчастого електрода, м. l – дорівнює 3 м.
d – діаметр трубчастого електрода, м. d – дорівнює 0,03 м.
t – глибина розташування середини електрода від поверхні землі, розраховується за наступною формулою:
(5.2)
де l – довжина трубчастого електрода, м; l – дорівнює 3 м.
tо – відстань від верхньої точки трубчастого заземлювача до поверхні землі, м;
м
З огляду на те що, розрахункова величина більше гранично припустимої величини, розрахуємо попередню кількість заземлювачів по формулі:
, (5.3)
де Rдоп – припустимий опір заземлюючого пристрою (Ом) у залежності від напруги струму, поданого на електричний пристрій, що становить 4 Ом.
n' – попередня кількість заземлювачів.
Визначається необхідна кількість вертикальних електродів:
(5.4)
де ηе – коефіцієнт використання вертикальних електродів, що враховує екранування, ηе – дорівнює 0,77.
≈ 10 шт.
Приймаємо 10 шт.
Визначається довжина з’єднувальної штиби:
(5.5)
де a – відношення відстані між заземлювачами до їхньої довжини, а=1, заземлювачі розміщені в ряд.
Визначається опір розтіканню струму з’єднувальної штиби:
(5.6)
де b – ширина з’єднувальної штиби, м; b = d.
У даному випадку b = 0,03 м.
Визначається загальний опір пристрою заземлення :
(5.7)
де ηш – коефіцієнт використання сполучної смуги, ηш – дорівнює 0,84.
Порівнюємо отримане значення з допустимим і бачимо, що умова Rз<=Rдоп (0,95<=4) виконується. Тобто для виконання вимог потрібно 43 вертикальних електродів.
Захист від статичної електрики здійснюється наступними шляхами :
заземленням усіх металевих і струмопровідних частин устаткування;
зволоженням повітря в приміщенні;
іонізацією повітря в місцях виникнення і накопичення зарядів статичної електрики;
відведенням зарядів статичної електрики, які накопичуються на людях.
Оскільки близько 80 % інформації людина отримає за допомогою зору, то одним з важливих елементів здорових умов праці є раціональне освітлення приміщення. Незадовільна кількість або якість освітлення втомлює зір та викликає загальну втому організму. Найкращі умови для повного зорового сприйняття створює сонячне світло або його правильне сполучення з штучним. У даному приміщенні має місце природне бокове освітлення та загальне штучне освітлення.
Найменший розмір об’єкту розрізнення при виконанні роботи становить менш 0,15 мм, тому для зорових робіт І розряду рекомендується застосовувати загальне освітлення. Для загального освітлення обрано світильники типу ЛСП 01В – 2х65 з люмінесцентними лампами низького тиску типу ЛБ-65, світловий потік якого складає 4800 лм.
Кількість необхідних світильників знаходимо за допомогою формули :
, (5.8)
де F – світловий потік однієї лампи, що дорівнює 4800 лм;
E – мінімальна нормативна освітленість для даного розряду роботи, дорівнює 400 лк;
S – площа приміщення, дорівнює 20,16 м;
k – коефіцієнт запасу приймаємо k = 1,4 (k = 1,3 - 1,5 );
Z – поправочний коефіцієнт світильника (для стандартних світильників Z = 1,1-1,3), приймаємо Z = 1,2;
n – число ламп у світильнику, 2 од.;
u – коефіцієнт використання освітлювальної установки, що визначається в залежності від показника приміщення;
Показник приміщення визначається по формулі:
(5.9)
де a, b – відповідно ширина (3,2 м) і довжина (6,3 м) приміщення;
Н – висота підвіски світильника над робочою поверхнею, 3 м.
φ = » 1
Коефіцієнти відображення стелі і стін :
=70%, =50% - стіни і стеля пофарбовані у світлий колір.
Коефіцієнт використання світлового потоку u дорівнює 43 %, отже u=0,43.
Використовуючи наявні дані зробимо розрахунок необхідної кількості світильників:
N = » 3,28 » 4 світильника.
Висновок: для гарного освітлення робочого місця у приміщенні необхідно встановити 4 світильника типу ЛБ-65, для того, щоб забезпечити нормальні умови роботи, у результаті зменшується відсоток професійних захворювань (наприклад, погіршення зору і почуття постійної стомленості), що позитивно позначиться на результатах роботи.
Особлива увага приділена системі вентиляції, опалення та кондиціювання повітря приміщення. Так, температура на робочих місцях повинна бути 18-25 °С, відносна вологість - 40-60 %, швидкість руху повітря - 0,1 м/с. Для підтримки в приміщення постійних параметрів повітря використовують кондиціонери.
В приміщенні, де виконувалась робота, передбачені природна вентиляція, при якій переміщення повітря відбувається під впливом теплового тиску і тиску вітру.
Для покращення мікроклімату у приміщенні використовується водяне опалення низького тиску.
Приміщення ПриватБанку підключене до міської системи водопостачання та каналізації. Водопостачання передбачає собою подачу води, яка може бути використана для господарчо-побутових потреб. Всі стічні води спускаються в міську каналізаційну мережу. Водопровідні крани знаходяться в місцях суспільного користування (туалети).
... усі ті слабкі сторони, котрі притаманні окремим підструктурам, що включені в єдину комбіновану структуру організації маркетингової діяльності підприємства. [7;5;26.]. Розглянувши всі види організації служби маркетингу і досліджуване нами підприємство, можна зробити висновок, що ТМ «Смак» працює за сигментной побудовою організації служби маркетингу, що веде до великих затрат коштів.Так як пі ...
... Чарка, стакан 4 320 2 80 400 Столові прибори (комплект) 4 320 2 80 400 Далі наведемо характеристику посуду, який будуть використовувати в комплексному закладі ресторанного господарства (табл. 2.8–2.11). Таблиця 2.8. Характеристика та призначення класичного вітчизняного порцелянового та фаянсового посуду Найменування Розміри, мм Місткість, см3, порцій Призначення ...
... дослідний зразок вина. Мікробіологічним аналізом визначають стан мікрофлори, природу помутніння і осаду. 3. Дослідницько – аналітична частина 3.1 Соціально – економічні аспекти ринку виноградних вин в Україні Вирощування виноградної лози та виробництво виноробної продукції зосереджено в країнах з помірним і субтропічним кліматом, точніше на території між 30 і 500 північної широти, в ...
0 комментариев