9. АНАЛІЗ ВПЛИВУ СТРУКТУРИ ВИРОБНИЦТВА НА ФІНАНСОВИЙ СТАН ПІДПРИЄМСТВА
Точка беззбитковості - це такий рівень (обсяг) виробництва (або обсяг реалізації), при якому в діяльності підприємства відсутній як прибуток, так і збитки, тобто, дохід від реалізації продукції повністю покриває витрати на її виробництво. Точку беззбитковості Хбез можна розрахувати за формулою:
нат. одиниць (шт.), (9.1)
де ПВ - постійні витрати на виробництво продукції, грн.;
В - виручка (або дохід) від реалізації одиниці продукції, грн./шт.;
ЗВ - змінні витрати на виробництво одиниці продукції, грн./шт. Ці витрати ще носять назву "неповна собівартість" [6].
Проведемо розрахунок точка беззбитковості Хбез, коли на підприємстві виготовляються вироби різних найменувань. Для цього скористаємося таблицею 9.1
Показники | Позначення | Одиниці вимірювання | Види продукції | ||
А | Б | В | |||
Ціна реалізації виробу | В | грн./шт.. | 138 | 148 | 208 |
Кількість | N | шт.. | 264 | 2640 | 1240 |
Зміна витрат на один виріб | ЗВ | грн./шт.. | 68 | 79 | 118 |
Постійні витрати | ПВ | тис.грн. | 203 |
Виріб, що виготовляється в найменшій кількості, приймаємо за базовий. Це буде виріб А. Тоді: NА = Nбаз= 264 шт.
Виразимо кількість інших видів виробів Ni через кількість виробу, що був взятий за базовий, за наведеною нижче формулою:
(9.2)
де Nбаз - кількість виробів i-го найменування, що був взятий за базовий.
Для нашого випадку:
Оскільки точка беззбитковості означає, що підприємство, виготовивши та реалізувавши певну кількість виробів, не отримує ні прибутків, ні збитків, то формулу 9.1 можна записати у вигляді:
(9.3)
де Nі - кількість виробу і-го найменування, який заплановано виготовити та реалізувати, виражена через кількість виробу, що був взятий за базовий, шт.;
Ві - ціна реалізації виробу і-го найменування, грн./шт.;
ЗВі - змінні витрати в розрахунку на один виріб і-го найменування, грн./шт.;
ПВ - величина постійних витрат, грн.;
n - кількість найменувань (видів) виробів.
Підставивши наші значення у формулу 9.3, отримаємо:
0 = [NA(138 - 68) + 10NA (148 - 79) + 4NA (208 - 118)] – 203000;
70 NA + 690NA + 360 NA = 203000;
1120 NA =203000,
NA =181 шт.
Тоді NБ = 10 NA = 1810 шт., а NВ = 4 NA = 724 шт.
Це означає, що точку беззбитковості утворюють 181 виробів «А», 1810 виробів «Б» та 724 виробів «В». Тобто, для досягнення точки беззбитковості підприємству потрібно додатково виготовити та реалізувати 180 виробів «А», 1080 виробів «Б» та 1680 виробів «В»:
NA=(181-264) = -83 шт.,
NБ = (1810-2640) = -830 шт.,
NB= (724-1240) = -516 шт.
Прибуток П, що його отримає підприємство у випадку зміни кількості виробництва та реалізації продукції відносно точки беззбитковості, розраховується за формулою:
, (9.4)
Де ОРкр - критичний обсяг виробництва та реалізації продукції, грн. (дивися практичне заняття 33);
±Nі - збільшення (+) або зменшення (-) обсягів виробництва виробів і-го найменування відносно точки беззбитковості, у відносних одиницях.
Кількість виробів, що утворюють точку беззбитковості: вироби А - 181 шт., вироби Б - 1810 шт., вироби В - 724 шт.
Розрахуємо критичний обсяг виробництва та реалізації продукції ОРкр:
0Ркр = 138 • 181 + 148 •1810+208•724 = 443450 грн.
I, нарешті, розрахуємо прибуток, що його отримає підприємство, у випадку збільшення виробництва та реалізації виробів А, Б та В:
Зробимо висновки:
Підприємство отримає збиток у 118744,5 грн., змінивши структуру виробництва та реалізації продукції, тому доцільніше буде не змінювати структуру виробництва.
ВИСНОВОК
У першому розділі курсової роботи міститься теоретичні відомості про зношення, амортизацію та ремонт основних фондів. Розглянуто класифікація основних фондів, методи амортизації та види зносу.
В другому розділі розглянуто питання державної реєстрації підприємств. Розроблено установчі документи, що подаються в орган державної реєстрації підприємств – статут та реєстраційна картка (додаток А та Б). Після проведення державної реєстрації суб’єкти підприємницької діяльності – юридичні особи отримують свідоцтво, зразок якого наведено в додатку В.
В третьому розділі курсової роботи розроблено комерційну ідею: ”Виготовлення навісних ультра тонких телевізорів з сріблястою, чорною, білою рамкою ”.
В четвертому розділі проводився вибір оптимального місця розташування підприємства.
В п’ятому розділі представлено етапи розрахунку стартового капіталу та обраховано величину капіталу покриття та термін погашення позики.
В шостому розділі було розраховано податок на прибуток, податок на додану вартість, акцизний збір. При розрахунках для порівняння використано різні методи. Порівнюючи загальну суму акцизного збору за кожним з методів визначаємо, що кращим методом обрахунку акцизного збору є метод за ставками, які встановлені одночасно у процентах до обороту з реалізації та у твердих сумах з одиниці реалізованого товару .
В сьомому розділі було проведено розрахунок товарного запасу та оцінювання повноти торгового асортименту магазину.
В восьмому розділі проведено аналіз беззбитковості роботи підприємства.
В дев’ятому розділі проведено аналіз впливу структури виробництва на фінансовий стан підприємства.
ПЕРЕЛІК ПОСИЛАНЬ
1. http://www.refine.org.ua/pageid-4872-1.html
2. Шегда А.В. Економіка підприємства. Навчальний посібник. – Київ: “Знання”, 2005. – 431 c.
3. Козловський В.О. Підприємницька діяльність. Практикум. Частина 1. – Вінниця: ВНТУ, 2006. – 175 с.
4. Козловський В.О. Підприємницька діяльність. Практикум. Частина 2. – Вінниця: ВНТУ, 2006. – 170 с.
5. Козловський В.О. Основи підприємства. Курс лекцій. Частина 1. – Вінниця: ВНТУ, 2005. – 196 с.
6. В.О. Козловський / Основи підприємництва/ В.О. Козловський, Б.В. Погріщук // Навчальний посібник/ Тернопіль 2005
ДОДАТОК А
(обов’язковий)
СТАТУТ
Виробничого кооперативу “Фортезза”
1 ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1 Виробничий кооператив “Фортезза”, в подальшому „Товариство", створено за погодженням між:
- громадянином Бондарем Володимиром Олександровичем, паспорт серії АВ№982351, виданий Ленінським РВ УМВС України у Вінницький області 14.05.89 р., що мешкає за адресою: м. Вінниця, вул. Стахурського, буд. 10, кв. 18,
- громадянином Войт Ігорем Петровичем, паспорт серії АА№563029, виданий Ленінським РВ УМВС України в Вінницькій області 17.03.95р., що мешкає за адресою м. Вінниця, вул.Квятека, буд.45, кв. 90,
- громадянином Мандебурою Юрієм Романовичем, паспорт серії АВ№523190, виданий Ленінським РВ УМВС У;країни у вінницькій області 30.01.93р., що мешкає за адресою м. Вінниця, вул. Космонавтів, буд.20, кв.14,
- громадянином Покрівським Антоном Дем’яновичем, паспорт серії АВ№965123, виданий Ленінським РВ УМВС Україна в Вінницькій області 04.12.01, що мешкає за адресою м. Вінниця, вул. Київська, буд.13, кв. 78,
- громадянином Войтко Олексієм Олеговичем, паспорт серії АВ№675809, виданий Ленінським РВ УМВС у Вінницькі області 15.09.94р., що мешкає за адресою м. Вінниця, вул. Дем’яна бідного, б.23,
- громадянкою Розановою Юлією Костянтинівною, паспорт серії АВ№634192, виданий Ленінським РВ УМВС України у Вінницькій області 29.10.95р., що мешкає за адресою м. Вінниця, вул. Менделеєва б.44, кв.99,
- громадянкою Гундаревою Наталією Миколаївною, паспорт серії АВ№521456, виданий Ленінським РВ УМВС України у Вінницькій області 05.12.95р., що мешкає за адресою м. Вінниця, вул. Шевченко, б.87.
в подальшому „Учасники", на основі їх загальної власності шляхом об'єднання внесків та підприємницької діяльності з метою найповнішого задоволення потреб населення в товарах та послугах, здійснення іншої діяльності, що не суперечить чинному законодавству України, а також реалізації на основі отриманого прибутку соціальних та економічних інтересів Учасників та членів трудового колективу Товариства.
1.2 Статут Товариства розроблено відповідно до Господарського кодексу України, Закону України “Про господарські товариства" та інших законодавчих актів, чинних на території України, а також на основі підприємницької ініціативи Учасників.
1.3 Товариство діє на основі засновницького договору, статуту і у відповідності з чинним на території України законодавством.
1.4 Статут підлягає коригуванню у випадку виникнення протиріч з чинним законодавством.
1.5 Товариство є юридичною особою з моменту його державної реєстрації у встановленому порядку, володіє відособленим майном, має самостійний баланс, розрахункові та інші рахунки в українських та зарубіжних банках, печатки та штампи зі своїм найменуванням, знак для товарів і послуг, емблему та інші реквізити.
1.6 Товариство має право від свого імені укладати договори, набувати майнові та немайнові права, здійснювати виробничу, господарську, комерційну, науково-технічну, сервісну та іншу діяльність, може бути позивачем і відповідачем в господарському і третейському судах..
1.7 Найменування Товариства:
- повне українською мовою: виробничий кооператив “Фортезза”;
- скорочене українською мовою: ВК „Фортезза";
1.8 Місцезнаходження Товариства: 21027, м. Вінниця, вул. Пирогова, б.18, кв.56.
2 МЕТА І ПРЕДМЕТ ДІЯЛЬНОСТІ
2.1 Виробничий кооператив “Фортезза” створюється з метою найповнішого задоволення потреб населення в виробництві телевізорів, здійснення іншої діяльності, що не суперечить чинному законодавству України, а також реалізації на основі отриманого прибутку соціальних та економічних інтересів Учасників і членів трудового колективу Товариства.
2.2 Основні види діяльності Товариства:
- Вирощування овочів ;
-Постачання овочеві на овочеві бази;
-Продаж овочів;
-та інші види діяльності не заборонені чинним законодавством.
-
З. УЧАСНИКИ ТОВАРИСТВА, ЇХ ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ
3.1 Учасниками Товариства є 7 фізичних осіб, вказані в п. 1.1 даного Статуту.
3.2 Учасники Товариства мають право:
- бути співробітниками Товариства;
- брати участь в управлінні справами Товариства;
- отримувати частку прибутку від діяльності Товариства у розмірі, відповідному внеску до статутного фонду;
- вносити додаткові внески до статутного фонду в порядку, передбаченому рішенням зборів Учасників;
- отримувати повну інформацію про діяльність Товариства;
- знайомитись з даними бухгалтерського обліку, звітності та іншою документацією.
- в разі бажання продати та купити акції.
3.3 Учасники Товариства зобов'язані:
- дотримуватись положень засновницького договору та статуту;
- виконувати рішення зборів Учасників;
- вносити пайові внески в порядку і розмірах, передбачених засновницьким договором;
-виконувати прийняті на себе обов'язки стосовно Товариства та сприяти в здійсненні Товариством своєї діяльності;
- не розголошувати інформацію про діяльність Товариства.
4 МАЙНО ТОВАРИСТВА
4.1 Майно Товариства е власністю Учасників і складається із основних фондів та оборотних засобів, а також інших цінностей, вартість яких відображається в самостійному балансі Товариства. Майно знаходиться в його повному розпорядженні і вилученню не підлягає.
4.2 Джерелом формування майна Товариства є:
- грошові та майнові внески Учасників;
- прибутки, отримані від реалізації золотих виробів;
- кредити банків;
- благодійні внески, пожертвування, дари юридичних та фізичних осіб;
- інші джерела, не заборонені чинним законодавством.
4.3 Товариство має статутний фонд 10 тис. грн. Учасники володіють частками:
- пан Бондар В.О. – 1,5 тис. грн., що становить15 % статутного фонду;
- пан Війт І.П. - 1 тис. грн., що становить 10% статутного фонду;
- пан Мандебура Ю.Р. – 1 тис. грн., що становить 10% статутного фонду;
- пан Покрівський А.Д. - 1 тис. грн., що становить 10% статутного фонду;
- пан Войтко О. О. – 1,5 тис. грн., що становить 15% статутного фонду;
- пані Розанова Ю.К. – 1 тис .грн., що становить 10% статутного фонду;
- пані Гундарева Н.М. – 3 тис. грн., що становить 30% статутного фонду;
... стали на 1 гр. основних виробничих фондів відповідно доменного або сталеплавильного цеху. Показник фондовіддачі (як вартісний показник використання усієї сукупності Основних фондів підприємства) визначається шляхом розподілу продукції на середньорічну вартість виробничих фондів. При цьому валова продукція враховується в незмінних цінах, а основні фонди - по повної початкової (або відбудовної) ...
... екстенсивного й інтенсивного використання основних виробничих фондів підприємства: (2.7) Результати розрахунків зведемо в таблицю 2.3. Найважливішим показником, що характеризує ефективність використання основних виробничих фондів підприємства, служить показник фондовіддачі, тобто обсяг виробленої продукції у вартісному чи натуральному вираженні, який приходиться на 1 грн. середньорічної ...
... фондів і виробничих потужностей має матеріальне стимулювання робітників. Але перш за все необхідно промисловим підприємствам Тернопільської області, та й України налагоджувати продуктивну економічну діяльність. Адже в умовах простою у виробництві, показники ефективності використання основних фондів, як і інші групи економічних показників мають “негативний” відтінок. Крім того основні фонди ...
... матеріальної основи виробництва визначається, передусім, необхідністю випуску більш якісної продукції, що диктується конкуренцією товаровиробників. 2. КОМПЛЕКСНА ОЦІНКА І АНАЛІЗ МАЙНОВОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА 2.1 Загальна оцінка фінансового стану підприємства Товариство з обмеженою відповідальністю “Лактум”. Статуний фонд товариства складає 690.80 тисяч гривень. Прибуток підприємства утворю ...
0 комментариев