46. Загальним відносно інших є зміст висловлювання
А Вона на голову переростала хистом майже всіх сучасних письменників, а лишилася дивно незрозумілою (рядки 4–5).
Б Вона мала чи не найглибшу освіту в крузі товаришів пера, а залишилась особою, якою найменше займалася освічена критика (рядки 5–7).
В Людина інтенсивного шукання і впертої думки не прикувала чомусь до себе уваги тих, хто цікавився тайнами поетичної творчості (рядки 7–8).
Г Її життя було цілою проблемою (рядок 4).
Правильна відповідь: Г.
47. Висновком, що випливає з інших поданих суджень, є
А В тузі за моментом боротьби і подвигу писала вона в одній своїй поемі, з якою насолодою вона б «упилася щастям перемоги», але це упоєння їй не судилося (рядки 33–34).
Б Тому була її поезія тугою за щастям, а не насолодою ним (рядки 36–37).
В Те, про що вона мріяла в безсонні ночі, її не торкнулося (рядки 34–35).
Г Вона «себе вогнем спалила власним», не дочекавшись сподіваного моменту щастя (рядки 35–36).
Правильна відповідь: Б.
48. Наведені судження доводять справедливість думки Франка про те, що Леся Українка була «одиноким мужчиною серед поетів соборної України» (рядок 9), окрім судження
А ...Леся Українка своїми уподобаннями, пристрастями і вдачею з’явилася на світ завчасно (рядки 13–14).
Б Вона мріяла віддати себе цілу справі нації, «спалити молодість і полягти при зброї» (рядки 38–39).
В Вона вмерла від того внутрішнього вогню, що гонив її до чину, тоді ще нездійснимого, – цю маленьку жінку з душею скованого Прометея (рядки 42–44).
Г ... Вона була ... застрашаючо самотньою. Тією самотою, котру зносити можуть лише люди, повні глибокої віри в своє покликання (рядки 46–47).
Правильна відповідь: А.
49. У реченні «Вона вмерла від того внутрішнього вогню, що гонив її до чину, тоді ще нездійснимого, – цю маленьку жінку з душею скованого Прометея» (рядки 42–44) слово вогонь ужите в значенні
А полум’я;
Б душевне піднесення;
В вогнище;
Г стрільба.
Правильна відповідь: Б.
50. Уособленням у тексті є висловлювання
А на зміну непокірливих дідів прийшли врівноважені внуки;
Б письменниця лишилася якимось сфінксом;
В це засмішна назва на ту хворобу, що жерла її;
Г пазурі минулого.
Правильна відповідь: В.
51. У реченні «Це був час, ..коли на зміну безпосередності прийшов зарозумілий, але зблазований сноб» (рядки 19–21) слово сноб означає людина, яка:
А у нових умовах механічно відтворює застарілі ідеї своїх попередників;
Б над усе ставить насолоду життям;
В уважає себе носієм інтелектуальності й вишуканих смаків, беззастережно схиляється перед модою;
Г має глибокі різносторонні знання, є начитаною.
Правильна відповідь: В.
52. Слова, виділені у вислові «маленька жінка з душею скованого Прометея» (рядки 43–44), означають: та, яка
А. терпить невимовні фізичні муки;
Б. страждає через нездійсненність того, до чого прагне;
В. покарана за свавілля;
Г. самотня й не сприйнята сучасниками.
Правильна відповідь: Б.
53. Слова вищий дух вказував страшну і величну путь у реченні «Тоді нація визнає як одного зі своїх духовних вождів ту слабу жінку, чий вищий дух ще в темну ніч перед пробудженням народу вказував йому страшну і величну путь безумства й слави» (рядки 51–53) становлять
А. уособлення
Б. гіперболу
В. літоту
Г. метафору
Правильна відповідь: А.
Частина 2
ВІДКРИТЕ ЗАВДАННЯ З РОЗГОРНУТОЮ ВІДПОВІДДЮ
ВЛАСНЕ ВИСЛОВЛЕННЯ
Складіть і запишіть роздум про те, що таке покликання.
Сформулюйте тезу, наведіть два-три переконливі докази, що найкраще аргументуватимуть Ваші міркування. Проілюструйте Ваші думки посиланнями на приклади з художньої літератури (укажіть проблему, порушену письменником, назву твору, назвіть художній образ, через який проблема розкрита, наведіть цитату з твору тощо), історичні факти або випадки з життя. Не переказуйте змісту, не давайте повної характеристики образів. Сформулюйте висновки.
Роботу запишіть у відведеному місці тестового зошита. У разі потреби використовуйте чернетку.
Орієнтовний обсяг роботи – 1 сторінка тестового зошита (200–250 слів). Текст обсягом до 100 слів екзаменатори не перевірятимуть.
Компоненти програмових вимог, що перевіряються завданням:
1. Текст. Стилі та типи мовлення.
2. Будова тексту. Мовні засоби увиразнення висловлення.
3. Орфографічні та пунктуаційні правила.
4. Особливості побудови роздуму.
Процесуальні складові мовної предметної компетентності, що реалізуються при виконанні завдання:
1. Усвідомлювати структуру власної пізнавальної діяльності.
2. Виконувати мисленнєві дії – аналіз, порівняння, узагальнення, конкретизацію, синтез, експериментування, формулювати висновки, моделювати, робити припущення і добирати переконливі аргументи на підтвердження висловлених тез, критично оцінювати сприйняту інформацію, а також спростовувати хибні твердження, оперуючи відомими уявленнями і поняттями лінгвістичного й позалінгвістичного плану.
3. Будувати письмове висловлення, логічно викладаючи зміст, підпорядковуючи його темі й основній думці, задуму, обраному стилю та типу мовлення, досягати визначеної комунікативної мети.
4. Знаходити й виправляти похибки та помилки в змісті, побудові й мовному оформленні власних висловлювань, спираючись на засвоєні знання.
Бланк відповідей А
... ійська церква. Вона постачає Московському патріархатові більшість коштів на його потреби. Тому належить сказати: остаточна перемога нашої державності настане аж тоді, коли в Україні утвердиться помісна національна церква під омофором Києва. Національна ідея спрацювала на етапі проголошення самостійності України, і саме ця ідея в умовах державності мала б ще більше працювати. Але її не прийняли, ...
... кавим матеріалом, якісними схемами, ілюстраціями, які нестимуть додаткову корисну інформацію, залучення засобів організації пізнавальної і творчої діяльності учнів. 3. Шляхи редакторського удосконалення підручника з української мови для 9 класу На сьогодні, на жаль, дуже важко віднайти видання, до якого б не виникло зауважень. Навіть найкомпетентніші працівники видавництв часто допускають ...
... ї активності у молодшого школяра на уроках української мови в експериментальному дослідженні З метою визначення ефективності різних видів вправ, спрямованих на розвиток пізнавальної активності у молодших школярів на уроках української мови, було проведене контрольне тестування. Яке ставило перед собою вирішення таких завдань: 1) виявити рівень розвитку пізнавальної активності у молодших ...
... , – згаяний час. Важливо, щоб учні ставили перед собою мету: я прийшов чогось навчитись, а наприкінці уроку знали відповідь на запитання: „Чого я навчився?”. Важливу роль на уроках української мови у початкових класах відіграє гра. Гра, як відомо, є найприроднішою і найпривабливішою діяльністю для молодших школярів. Ще К.Д. Ушинський писав: “зробити серйозне заняття для дитини цікавим – ось ...
0 комментариев