1. Розв'язування задач на дві дії, першою з яких с задача на знаходження суми двох доданків, а друга — на ділення на рівні частини.
Задача. Магазин продав до обіду чотири ящики помідорів, а після обіду — З таких самих ящики. Всього продали 70 кг помідорів. Скільки кілограмів помідорів було в одному ящику?
До обіду Після обіду
70 кг
Рис. 1
— Розглянемо умову задачі. (Учень читає.)
¾ Прочитайте запитання задачі. (Учень читає.)
¾ Що сказано про масу помідорів в ящику, проданих до обіду і після обіду? (Маса помідорів в ящику однакова.)
¾ Що треба знати, щоб дізнатися, скільки кілограмів помідорів в одному ящику? (Щоб дізнатися, скільки кілограмів помідорів в одному ящику, треба знати, скільки всього ящиків з помідорами продали і скільки всього кілограмів помідорів продали.)
¾ Чи відомо, скільки всього кілограмів помідорів продали? (Відомо.)
¾ Чи відомо, скільки всього ящиків помідорів продали? (Невідомо.)
¾ Що треба знати, щоб дізнатися, скільки всього ящиків помідорів продали? (Треба знати, скільки ящиків помідорів продали до обіду і скільки після обіду.)
¾ Чи відомо, скільки ящиків помідорів продали до обіду і після обіду окремо? (Відомо.)
¾ Про що дізнаємося спочатку? (Скільки всього ящиків помідорів продали.)
¾ Яку дію треба виконати? (Дію додавання.) Чому треба виконати дію додавання? (Число всіх ящиків помідорів дорівнює сумі чисел 4 і 3.)
¾ Скільки буде? (7.)
¾ Що означає число 7? (7 ящиків з помідорами продали за день.)
¾ Про що дізнаємося тепер? (Скільки кілограмів помідорів в одному ящику.)
¾ Якою дією про це дізнаємось? (Дією ділення.)
¾ Чому треба виконати дію ділення? (У семи ящиках 70 кг помідорів, а в одному ящику — в 7 разів менше.)
¾ Скільки буде? (10.)
¾ Що означає число 10? (В одному ящику 10 кг помідорів.)
2. Розв'язування задач на три дії, першою з яких є задача на знаходження суми двох доданків, друга — на ділення на рівні частини, а третя — на знаходження добутку як суми однакових доданків.
Задача. Магазин продав до обіду 4 ящики помідорів, а після обіду — З таких самих ящики. Всього продали 70 кг помідорів. Скільки кілограмів помідорів продали до обіду (або скільки кілограмів помідорів продали після обіду)?
До обіду — ? кг Після обіду
Мал. 2.
— Розглянемо умову задачі.
¾ Ми дізналися, що в одному ящику 10 кг помідорів. Яку дію треба виконати, щоб дізнатися, скільки кілограмів помідорів продали до обіду? (Треба виконати дію множення.)
¾ Чому? (В одному ящику 10 кг помідорів, а в чотирьох ящиках буде 4 рази по 10 кг. Треба 10 помножити на 4, буде 40.)
¾ Що означає число 40? (До обіду продали 40 кг помідорів.)
До обіду Після обіду — ? кг
Мал. 3
— Скільки кілограмів помідорів продали після обіду? (30 кг)
¾ Як дізналися? (10 помножили на 3, буде 30.)
¾ Чому виконували дію множення? (В одному ящику 10 кг помідорів, а в трьох ящиках — у 3 рази більше.)
Поступово задачі на пропорційне ділення ускладнюються. Розглянемо пару аналогічних задач. Учні, розв’язавши першу задачу колективно, наступну задачу розв’язують за аналогією.
Задача 1. Для обклеювання однієї кімнати купили 5 рулонів шпалер, а для другої — 3 таких самих рулони. Всього купили 80 м шпалер. Скільки метрів шпалер купили для першої кімнати?
Задача 2. Для обклеювання однієї кімнати купили 5 рулонів шпалер, а для другої—3 таких самих рулони. Всього купили 80 м шпалер. Скільки метрів шпалер купили для другої кімнати?
Для 1-ої кімнати — ? м Для 2-ої кімнати
Мал. 4.
На дошці записано план розв'язання першої задачі.
1. Скільки всього рулонів шпалер купили?
2. Скільки метрів шпалер в одному рулоні?
3. Скільки метрів шпалер купили для першої кімнати?
—До кожного запитання плану виберіть дію і поясніть, чому таку дію вибрали.
На дошці записано розв'язання другої задачі.
1) 5+3=8;
2)80:8-10;
3)10•3 = 30.
— Поясніть розв'язання другої задачі.
Також учням можна запропонувати таке завдання:
¾ Розглянути малюнок, виконати необхідні обчислення і сказати, скільки олівців в одній коробці (рис. 5).
У процесі аналізу завдання вчитель ставить такі запитання:
¾ Скільки коробок зліва? Справа?
¾ Скільки всього коробок?
¾ Як дізнатися, скільки олівців в одній коробці?
... робити схеми аналітичного або синтетичного способу розбору задач, хоча це не належить до обов'язкових умінь, наведених у програмі з математики для 1–4 класів. 2. Формування умінь учнів розв’язувати задачі на рух 2.1 Аналіз системи задач на рух у початковому курсі математики Вивчення всіх питань програми з математики пов'язане з розв'язуванням арифметичних задач. З одного боку, вони є ...
... школярів математичних уявлень і понять. Усвідомлення їх є важливим як для практично-життєвої підготовки учнів, так і для подальшого засвоєння математичних знань у середніх класах. 1.2 Проблема формування вмінь у другокласників розв’язувати складені задачі Традиційно ознайомлення з поняттям “складена задача” здійснюється в 2-му класі на задачах на знаходження остачі, й ці задачі пропонуються ...
... і дії і якості зі взірцем. 2. Характеристика дидактичних умов організації самостійної роботи у початкових класах та їх експериментальна перевірка 2.1 Організація самостійної роботи на уроці у початковій школі Самостійна робота на уроці – органічна частина навчального процесу. Тому методика її проведення визначається специфічними особливостями кожного предмета, змістом теми, рівнем пі ...
... –2007 навчальний рік) була визначена сфера і проблема дослідження; вивчалася педагогічна, методична література з даної теми; аналізувалася робота вчителів початкових класів у галузі методики розв’язування простих задач, що розкривають конкретний зміст арифметичних дій, шляхом диференційованого навчання; формулювалася гіпотеза та завдання дослідження. В процесі експериментального етапу (2007–2008 ...
0 комментариев