1.4 Одруження на Софье Палеолог. Боротьба з братами
Перша дружина Івана III, тверская княжна Марія Борис, померла ще 22 квітня 1467 р. Великій княгині було 25 років. Ходили чутки про її отруєння. А 11 лютого 1469 р. до Москви прибув посол з Рима грек Юрий— від кардинала Віссаріона. Він приїхав до великого князя, щоб запропонувати йому одружуватися на тій, що жила у вигнанні після падіння Константинополя племінниці останнього візантійського імператора Костянтина XI Софье Палеолог.[5] Для росіян Візантія довгий час була єдиним православним царством, оплотом істинної віри. Візантійська імперія лягла під ударами турок, але, поріднившися з династією її останніх «василевсов» — імператорів, Русь як би заявляла про свої права на спадщину Візантії, на величну духовну роль, яку ця держава колись грала в світі. Незабаром до Рима відправився представник Івана Ш, італієць на російській службі Джан Баттіста делла Вольпе (Іван Фрязін, як його називали в Москві). В 1472г червні. в соборі Святого Петра в Римі Іван Фрязін засватався з Софьей від імені московського государя, після чого наречена у супроводі пишної свити відправилася на Русь. В жовтні того ж року Москва зустрічала свою майбутню государиню. Насамперед Софья відстояла молебень в церкві, а потім у супроводі митрополита Пилипа відправилася в спокої великої княгині Марії Ярославни, де зустрілася з своїм майбутнім чоловіком. Того ж дня в недобудованому ще Успенському соборі відбувся обряд вінчання. Грецька принцеса стала великою княгинею московської, володимирської і новгородської.
Незабаром після весілля Іван III відправився до Ростова до хворої матері і там отримав звістку про смерть брата Юрія. Всього на рік Юрій був молодшим за великого князя. Разом грали вони в дитинстві, разом ділили тяготи бунтівного 1446 року.
Повернувшися до Москви, Іван Ш розв'язується на небувалий крок. Порушуючи стародавнього звичаю він приєднує всі землі померлого Юрія до великого князювання, не поділившися з братами. Назрівав відкритий розрив. Примирити синів зуміла в той раз матір — Марія Ярославна. За укладеному ними угодою Андрій Великий (Угліцкий) одержував місто Романів на Волзі, Борис — Вишгород, Андрій Меньшой — Тарусу. Дмітров, де князював покійний Юрій, залишився за великим князем. Давно Іван Васильович леліяв думку про те, щоб добитися збільшення своєї влади за рахунок братів — питомих князів. Ще незадовго до походу на Новгород він проголосив свого сина великим князем. За Коростинському договором права Івана Івановича були прирівняні до прав батька. Це піднімало спадкоємця на небувалу висоту і виключало претензії братів Івана III на престол. І ось тепер був зроблений ще один крок, що закладав основу нових відносин між членами великокнязівської сім'ї.
1.5 Похід «миром» на Великий Новгород. Кінець вічової республіки
Переможений, але не що підкорявся до кінця, Новгород не міг не турбувати великого князя московського. 21 листопаду 1475 р. Іван III прибув в столицю вічової республіки «миром»[6]. Він усюди приймав дари від жителів, а разом з ними і скарги на свавілля властей. «Вятшие люди» — вічова верхівка на чолі з владикою Феофілом — влаштували пишну зустріч. Майже два місяці продовжувалися бенкети і прийоми. Але і тут, мабуть, примічав государ, хто з бояр йому друг, а хто — прихований «супротивник». 25 листопаду представники Славкової і Мікитіной вулиць подали йому скаргу на самоправство вищих новгородських урядовців. Після судового розгляду були схоплені і відправлені до Москви є посадником Василь Онаньін, Богдана Есипов і ще декількох чоловік, все — лідери і прихильники «литовської партії». Не допомогли благання архієпископа і бояр. В лютому 1476 р. великий князь повернувся до Москви.
Зірка Новгорода Великого невблаганно наближалася до заходу. Суспільство вічової республіки давно вже розділилося на дві частини. Одні стояли за Москву, інші з надією дивилися у бік короля Казимира IV. В 1477г лютому. до Москви приїхали новгородські посли. Вітаючи Івана Васильовича, вони назвали його не «паном», як завжди, а «государем». На ті часи подібний обіг виражав повне підкорення. Іван Ш негайно скористався цією обставиною. До Новгорода відправилися бояри Федір Хромой, Іван Тучко Морозов і дяк Василь Долматов, щоб довідатися, якої «держави» хочуть від великого князя новгородці. Зібралося віче, на якому московські посли висловили суть справи. Прихильники «литовської партії» почули, про що йдеться, і кинули в обличчя що побував в Москві боярину Василю Никіфорову звинувачення в зраді: «Переветник, був ти у великого князя і цілував йому хрест проти нас». Василь і ще декілька активних прихильників Москви був убитий. Шість тижнів хвилювався Новгород. Послам було заявлене про бажання жити з Москвою «по старизні» (тобто зберегти новгородську вільність). Ставало ясно, що нового походу не уникнути.
Але Іван Ш, по своєму звичаю, не поспішав. Він розумів, що з кожним днем новгородці все більш грузнутимуть у взаємних чварах і звинуваченнях, а число його прихильників стане рости під враженням навислої озброєної загрози. Коли великий князь виступив з Москви на чолі з'єднаних сил, новгородці не змогли навіть зібрати полиці, щоб спробувати відобразити напад. В столиці був залишений молодий великий князь Іван Івановіч. По дорозі в ставку раз у раз прибували новгородські посольства в надії зав'язати переговори, але їх навіть не допускали до государя. Коли до Новгорода залишалося не більше 30 км, приїхав сам архієпископ Новгородський Феофіл з боярами. Вони називали Івана Васильовича «государем» і просили «відкласти гнів» на Новгород. Проте, коли справа дійшла до переговорів, виявилося, що посли недостатньо виразно уявляють собі ситуацію, що склалася, і вимагають дуже багато чого.
Великий князь з військом пройшов по льоду озера Ільмень і встав під самими стінами міста[7]. Московські раті з усіх боків обклали Новгород. Раз у раз підходили підкріплення. Прибули полиці Пскова з гарматами, брати великого князя з військом, татары касимовского царевича Даніяра. Феофілу, в черговий раз що побував в московському стані, була дана відповідь: «Восхощет нам, великим князем, своїм государем, отчина наша Новгород бити чолом, і вони знають, отчина наша, як... бити чолом». Тим часом положення в обложеному місті помітно погіршувалося. Не вистачало продовольства, почався мор, посилилися міжусобні склоки. Нарешті, 7 грудня 1477 р. на пряме питання послів, якої «держави» хоче Іван III в Новгороді, государ московський відповів: «Хочемо держави своєї як на Москві, держава наше така: вічовому дзвону в отчине нашої в Новгороді не бути, тому, що є посадником не бути, а держава нам своє тримати як у нас на низовской землі». Ці слова прозвучали вироком новгородській вічовій вольниці. Територія збираного Москвою держави збільшилася у декілька разів. Приєднання Новгорода — один з найважливіших підсумків діяльності Івана III, великого князя московського і «вся Русь».
... як сутність реформ, їхні причини, і взагалі неможливо пояснити багато вчинків Івана Грозного. В роботах Платонова С. Ф. «Повний курс лекцій з руської історії» і «Підручник з руської історії» на питаннях реформ Івана Грозного увага не зосереджена. Перетворення докладно не розглянуті, але подано їхню фактичну оцінку. Самі ж роботи відносяться до робіт дореволюційної епохи. Скринніков Р. Г. не ві ...
... домініону. В минулому домініони являли собою найбільш м’яку форму колоніальної залежності, а з 1931 р. домініони – це суверенні держави, які визнають главою держави британського монарха [11, 274]. I все ж монархічна форма правління в державах, що входять у Співдружність націй (Канада, Австралія, Ямайка, Нова Зеландія, Барбадос та ін.), має цілий ряд специфічних рис. Так, вони перебувають у ...
... , що принципово відрізняються від сучасних реалій, що швидко розвивається сучасної держави, релігійна еліта навмисно не бажає адаптуватися до нових умов. 2. Політична система і політичний режим Ізраїлю Політична система Ізраїлю почала формуватися ще до виникнення самої держави Ізраїль. Початком формування, першим етапом, можна вважати становлення політичної системи єврейської ...
... 16,5% 16,5% 01.01.1998 15% 15% 15% 15% 15% 15% 15% 1ЮО — юридичні особи; ФО — фізичні особи РОЗДІЛ 2. ДІАГНОСТИКА СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ЗАЛУЧЕНИМИ КОШТАМИ БАНКУ ТОВ БАНК “ФІНАНСИ ТА КРЕДИТ” 2.1 Загальна оцінка потенціалу банку щодо залучення коштів За станом на 1 січня 2007 року ліцензію Національного банку на здійснення банківських операцій в Україні мали 170 банків, у тому ...
0 комментариев