2.2 ПАМ’ЯТНІ ЗНАКИ
Пам’ятний знак на честь 8-ї гвардійської авіа дивізії (парк Перемоги)
Установлений в 1980 році.
8-а гвардійська бомбардувальна авіаційна дивізія прославилася бойовими подвигами при форсуванні Дніпра і визволенні Черкас від німецько-фашистських загарбників у 1943 році. Дивізія нагороджена орденами Суворова другого ступеня і Червоного Прапора. Присвоєне найменування "Черкаської".
На постаменті встановлено спрямований в небо літак СУ-7Б. Біля постаменту – стела з написом "Подвигу 8-й Черкасской гвардейской бомбардировочной дивизии, освобождавший Черкассы, посвящается. 14 декабря 1943 г."
Автори проекту – В.Пронін, А.Подкальзін, В.Бут, Я.Барик.
Пам’ятний знак на місці розташування командного пункту 73-го стрілецького корпусу (мікрорайон "Соснівка")
Встановлений у 1973 році.
73-й стрілецький корпус під командуванням генерал-майора П.Ф.Батицького у складі 52-ї армії форсував Дніпро двічі – у вересні в районі с.Хрещатик і у листопаді 1943 року північніше Черкас. За мужність і героїзм, проявлені при форсуванні Дніпра і визволенні Черкас 26 воїнам корпусу присвоєно звання Героя Радянського Союзу.
Пам’ятний знак має форму двоспупінчатої стели (вис. – 2,1м) із сірого граніту, яка встановлена на залізобетонному стилобаті у формі покладеної набік зрізаної піраміди. У верхній частині стели висічено напис "Здесь располагался КП 73-го корпуса, принимавшего участие в освобождении Черкасс от гитлеровских захватчиков 14.Х11.1943 г."
Пам’ятний знак на честь 30-річчя визволення міста від гітлерівців (площа Слави)
Встановлений в 1973 році.
Пам’ятний знак має форму гранітного обеліска, на двох шліфованих гранях якого написи: "Из приказа Верховного Главнокомандующего генералу армии Коневу. Войска Второго Украинского фронта, продолжая успешное наступление, сегодня, 14 декабря 1943 года, в результате напряжённых боев, овладели крупным экономическим центром Украины – г.Черкассы.
За отличные боевые действия объявляю благодарность всем руководимым Вами войскам, участвовавшим в боях за освобождение г.Черкассы.
Вечная слава героям, павшим в борьбе за свободу и независимость нашей Родины!
В ознаменовании одержанной победы, соединениям и частям, отличившимся в боях за освобождение города Черкассы, присвоить наименование "Черкасских"
254-й стрелковой дивизии
294-й стрелковой дивизии
7-й гвардейской воздушно-десантной дивизии
293-й бомбардировочной авиационной дивизии
304-й истребительной авиационной дивизии
38-й зенитной артиллерийской дивизии
173-й танковой бригаде
33-й истребительной противотанковой артиллерийской бригаде
1817-му самоходному артиллерийскому полку
568-му пушечному артиллерийскому полку
438-му истребительно-противотанковому полку
1322-му истребительно-противотанковому артиллерийскому полку
17-му гвардейскому минометному полку
490-му минометному полку
259-му отдельному танковому полку
804-му ближе-бомбардировочному авиационному полку
21-му гвардейскому истребительному авиационному полку
992-му ночному легко- бомбардировочному авиационному полку
556-й отдельной авиационной эскадрилье
336-му инженерному батальону
136-му отдельному инженерно-саперному батальону
133-му отдельному инженерно-саперному батальону".
Автор проекту – С.М.Фурсенко.
Пам’ятний знак "Понтон"
мікрорайон "Соснівка", біля мосту через Дніпро)
Встановлений у 1991 році.
Виконаний у формі понтону.
Висічено напис: "На відзнаку 15-го окремого залізничного батальйону 27-ї бригади та інших військових частин, які при участі населення м.Черкаси та Золотоніського району взимку 1943-1944 років за 37 діб побудували залізничний тимчасовий міст через Дніпро довжиною 1275 метрів, чим зробили значний внесок в розгром німецько-фашистських загарбників у Великій Вітчизняній війні".
Споруджений на кошти ветеранів війни.
Пам’ятний знак на честь 25-річчя визволення міста від гітлерівців (на розі вулиць Вернигори і Смілянської)
Встановлений в 1968 році.
Пам’ятний знак – гармата калібру 45 мм, встановлена на двоярусному постаменті. На верхньому ярусі, виконаному з гранітних блоків, викарбувано написи: "14 грудня, рік 1943", "Ця гармата встановлена на честь 25-річчя визволення міста Черкаси від німецько-фашистських загарбників військами 2-го Українського фронту як символ героїзму, проявленого воїнами доблесної Радянської Армії".
Автор проекту – С.М.Фурсенко.
Пам’ятник "Боян" (площа 700-річчя міста)
Встановлено в 1986 році на честь 700-річчя Черкас.
Бронзова скульптура Бояна (вис. – 4,5 м) символізує образ воїна, трудівника і співця. З-під його ніг б’є струмінь води, який каскадом падає донизу. Скульптура встановлена на гранітному постаменті. Поруч зі скульптурою – три стели, на яких зображено герб міста і прапор з цифрою "700".
Автори: скульптор А.В.Кущ, архітектор О.К.Стукало.
Пам’ятний знак на місці поховань жертв політичних репресій (на розі бульвару Шевченка і вулиці Пролетарської)
Встановлений в 1989 році.
Співробітники управління органів безпеки (КДБ, СБУ) провели роботу по реабілітації 11602 чоловік, репресованих в 30-х, 40-х і на початку 50-х років, 7139 з яких були засуджені. За свідченням очевидців, розстріляних хоронили на кладовищі по бульвару Шевченка.
На місці поховань встановлено обеліск (вис. – 1,9 м) з лабрадориту. На ньому напис: "Жертвам репресій 30-х, 40-х і на початку 50-х років".
Пам’ятний знак на честь загиблих воїнів-учасників війни в Афганістані
(на розі бульвару Шевченка і вулиці Кірова)
Встановлений у 1989 році.
У 1979-1989 рр. в бойових діях на території Афганістану брали участь 1453 уродженці Черкаської області, 98 з них загинули, виконуючи свій військовий обов'язок. 429 черкащан нагороджені орденами і медалями.
В основу композиції пам'ятного знака покладено символічне зображення вибуху, воронка від якого утворює заглиблення круглої форми (діаметр - 6 м) з гранітними східцями на схилах. З тильної сторони воронки - задернований земляний насип. На схилі з боку насипу - гранітні брили з металевими пластинами, на яких висічені прізвища загиблих воїнів. В центрі воронки встановлено монумент із двох брил червоного граніту (висота З м) з розширеною верхньою частиною. В щілині між брилами – виковані з міді квіти і пробита кулею солдатська фляга, з якої витікає вода у невеликий басейн. На одній мармурова дошка з написом:
"І якщо впадеш ти на чужому полі,
Прийдуть з України верби і тополі,
Стануть над тобою, листям затріпочуть,
Тугою прощання душу залоскочуть".
Автори: архітектор А.Д.Петренко, художник І.Й.Лавріненко.
Пам’ятний знак на місці замку, з якого Б.Хмельницький надіслав у 1648 р. листа російському царю (сквер Богдана Хмельницького)
Відкритий в 1979 році.
Пам’ятний знак має форму гранітної стели, на фасадній частині якої викарбуване портретне зображення Богдана Хмельницького з булавою та емблема з фамільним гетьманським гербом. На боковій стороні стели напис: "на цьому місці стояв замок, з якого Богдан Хмельницький 8 червня 1648 року надіслав у Москву листа з проханням про возз’єднання України з Росією".
Автори: архітектор С.К.Рець, художник Д.Г.Нарбут, О.Ю.Студені.
Пам’ятний знак на честь спорудження газопроводу "Союз" (вулиця 30-річчя Перемоги)
Встановлений в 1978 році.
У другій половині 70-х за участю будівельників семи країн (СРСР, Польща, Чехословаччина, Болгарія, Угорщина, Румунія і НДР) споруджувався магістральний газопровід "Союз" (Оренбург – Західний кордон СРСР), частина якого проходила територією Черкаської області. В Черкасах знаходився штаб ділянки, на якій працювали будівельники з НДР.
Пам’ятний знак має форму стели, на якій зображено схематичну карту газопроводу, сім символічних знаків з прапорами країн-учасниць будівництва, труба з відгалуженнями.
Автор – В.Пронін.
Пам’ятний знак на честь загиблих чекістів та працівників міліції (при вході в Першотравневий парк)
Встановлений в 1980 році.
Гранітний обеліск має форму стилізованого щита (4,2м), на тлі якого – меч і п’ятикутна зірка. Поруч – гранітна стела з написом "Памяти павших на боевом посту чекистов и работников милиции. 1917-1977".
Автор – архітектор С.Рець.
... опадів – від 450 до 520 мм. Більше 70% опадів припадає на вегетаційний період, який триває від 167 днів на півночі до 210 на південному заході області. Експозиція знайомить з обладнанням Черкаської авіаметеостанції. Метеорологічні штучні супутники Землі вдосконалюють збір метеорологічної інформації і дозволяють прогнозувати погоду з точністю до 85% в найближчі 1-2 дні. Водні ресурси області ...
... 25 листопада 1997 року завдяки об'єднаним зусиллям державних та громадських природоохоронних організацій, землекористувачів на базі лиманно-гирлового комплексу Тилігульского лиману в Одеській області була створена природоохоронна територія України Регіональний ландшафтний парк «Тилігульський». Тилігульський лиман знаходиться на межі Одеської та Миколаївської областей. Його довжина складає 60 кі ...
... обраної теми зумовлена потребою глибокого вивчення творчості Василя Стефаника, зокрема ґрунтовного аналізу системи символів у його новелах. Мета курсової роботи. Дослідити образи – символи новели Василя Стефаника «Камінний хрест». Для цього необхідно розв’язати такі завдання: 1) дослідити експресіоністську поетику Василя Стефаника; 2) вивчити смисло – і образотворчу роль символів у новелах ...
... завдяки ним споруда почала виглядати урочистіше і була видна здалека. Червоні ворота, що не збереглися до наших днів, були одним з кращих зразків архітектури російського бароко. Історія їх будівництва і багатократних перебудов тісно пов'язана з життям Москви XVIII століття і дуже показова для тієї епохи. У 1709 році, з нагоди полтавської перемоги російських військ над шведською армією, в кінці ...
0 комментариев