Проектування технологій формування ВД

Дидактичний проект підготовки робітника за фахом "Слюсар по контрольно-вимірювальним приладам і автоматиці"
64173
знака
16
таблиц
0
изображений

2.5 Проектування технологій формування ВД

Головна закономірність процесу засвоєння дійсності в тім, що пізнавальна діяльність і введенні в неї знання здобувають розумову форму, стають узагальненими не відразу, а по черзі, пройшовши через ряд етапів. Якщо викладач будує процес навчання з урахуванням їх послідовності, він істотно підвищує можливість досягнення мети всіма учнями якості дії, що слід сформувати, заздалегідь проектуються і закладаються в оперативну мету навчання: не тільки відомо які дії формувати, але і з якими загальнозначущими якостями. Ці якості докладно описані в характеристиці мети її еталонах, що включають зовнішні умови, результат і критерії оцінки дій, які слід сформувати.

При цьому, поряд з конкретними якостями описуваних дій у меті навчання, існують загальновизнані якості, що повинні бути задані будь-яким діям, якщо ми хочемо навчити людину реальній діяльності. До яких загальновизнаним якостям відносяться: розумність, усвідомленість, узагальненість, критичність, освоєння і надійність дії. Забезпечення перерахованих якостей сформованої дії перешкоджає виникненню спокуси бездумного копіювання заданого або показаного зразка, огороджує від небезпеки сповзання до механічного натаскування на будь-яких шаблонах, формує гнучкого, здатного пристосовуватися до будь-яких умов, фахівця.

У теоретичному навчанні, як і в практичному, формування діяльності здійснюється поетапно. При цьому кожний з даних етапів має свою мету, для реалізації якої існують визначені способи навчання. В таблиці приведена загальна характеристика способів навчання, що представлені через методи навчання й опис діяльності викладача стосовно до кожного з етапів формування діяльності.

Одним з головних способів виконання дій у рамках теоретичного навчання є рішення задач. На кожнім з етапів засвоєння задачі виконують різноманітні функції. Наприклад, на етапі виконання матеріалізованих дій, задачі служать для цілей створення початкової мотивації діяльності; на етапі ознайомлення з ООД вони сприяють активному розкриттю цієї діяльності, на етапі виконання діяльності вони формують необхідні характеристики дії (міцність, гнучкість, точність, узагальненість і т. ін.)

До всіх задач і завдань пред'являється ряд вимог. Перше з них - це розрахунок тільки на нову діяльність, оскільки всі інші дії були засвоєні раніше. Друге - це відповідність задач етапові засвоєння, тобто в умові задач повинні знайти відображення мета і її характеристики.

Рішення задач має важливе значення при вивченні технічних дисциплін:

•  задачі дозволяють конкретизувати знання учнів, допомагають побачити застосування загальних законів і закономірностей на практиці;

•  рішення задач сприяє більш глибокому і міцному освоєнню законів, закономірностей, розвиває логічне мислення, виробляє навички самостійної роботи, підвищує інтерес до предмета;

•  при рішенні задач здобувається ряд додаткових навичок (запис умови, ходу рішення, аналіз фізичного змісту, використання довідкової літератури, застосування систем одиниць СВ і т. ін.);

•  задачі є самою доцільною формою побудови навчального матеріалу.

Вибір технологій формування ВД вказані у таблиці 2.5.

Таблиця 2.5.- Вибір технологій формування ВД.

Найм. розділу Цілі навчання Рівень Вибраний спосіб закріплення знань, умінь
Метод Форма Засоби
1 2 3 4 5 6
Загальні відомості про контрольно- вимірювальні прилади

Закріпити знання. Давати визначення КВП, характеризувати параметри КВП.

Знання про класи точності вимірювання. Знання про складові частини КВП

2

2, 3

Рішення задач Індивідуальна Умови задачі в додатку А
Електродинамічні, електростатичні, термоелектричні прилади

Закріпити

Давати визначення електродинамічним, електростатичним, термоелектричним приладам, знання іх класів точності, знання про місце їх використання.

2, 3 Рішення задач Індивідуальна Умови задачі в додатку Б
Електромагнітні, магнітоелектричні, комбіновані прилади

Закріпити

Давати визначення електромагнітним, магнітоелектричним, комбінованим приладам, зння іх класів точності, знання про місце їх використання.

2, 3 Рішення задач Індивідуальна Умови задачі в додатку В
Амперметр, ватметр, вольтметр

Закріпити

Давати визначення амперметру, ватметру, вольтметру, знання іх класів точності, знання про місце їх використання.

2, 3 Рішення задач Індивідуальна Умови задачі в додатку Г
Частотометр, осцилограф, омметр

Закріпити

Давати визначення частотометру, осцилографу, омметру, знання іх класів точності, знання про місце їх використання.

2, 3 Рішення задач Індивідуальна Умови задачі в додатку Д

Информация о работе «Дидактичний проект підготовки робітника за фахом "Слюсар по контрольно-вимірювальним приладам і автоматиці"»
Раздел: Педагогика
Количество знаков с пробелами: 64173
Количество таблиц: 16
Количество изображений: 0

0 комментариев


Наверх