Порівняльні характеристики скважинних електронасосів та конкуруючих видів побутових електронасосів для артезіанських колодязів

90232
знака
17
таблиц
28
изображений

1.4 Порівняльні характеристики скважинних електронасосів та конкуруючих видів побутових електронасосів для артезіанських колодязів

 

На рис.1.13 -1.14 наведені порівняльні характеристики скважинних насосів, які є в асортименті трьох аналізуємих підприємств:

- випускаємі та реалізуємі харківськім заводом - ХЕЛЗ "Укрелектромаш" (насоси HELZ);

- випускаємі та реалізуємі харківським заводом ВАТ «Промелектро» («Водолей» та Водомет»);

- імпортуємі та реалізуємі харківським ділером - ТПГ "ТМ&ПК" насоси марки GrundFoss SQ;

В якості порівняльні технічно-споживчі характеристики товарів-конкурентів для скважинних насосів (рис.1.13) вибрані 2 параметра: максимальна висота підйому води з артезіанської скважини та максимальний обсяг викачуваємої насосом води з максимальної глибини за 1 годину. Аналіз данних рис.1.13 показує, що насоси «Водолій», в основному, розраховані на глибини артезіанських колодців від 30 до 60 метрів в 2-х діапазонах потужності 1,8 м3/годину та 4,2 м3/годину. Насоси заводу ХЕЛЗ , в основному, розраховані на глибини артезіанських колодців від 40 до 80 метрів в 2-х діапазонах потужності 2,3 м3/годину та 3,6 м3/годину. Імпортуємі насоси GrundFoss SQ’ є більш потужними, розраховані на глибини артезіанських колодців від 60 до 160 метрів в 2-х діапазонах потужності 3,0 м3/годину та 4,0 м3/годину.

Аналіз порівняльних вартісних характеристик товарів-конкурентів для скважинних насосів харківського заводу ХЕЛЗ «Укрелектромаш", харківського заводу ВАТ «Промелектро» та харківського ділера імпортних насосів GrundFoss SQ (рис.1.14) показує, що мінімальна ціна у насосів «Промелектро», ціна насосів НELZ є на 10% нижчою від імпортних насосів GrundFoss SQ .

Але якщо вітчизняні насоси допускають рівень піску до 1500 г/м3 води, то всі імпортні насоси працюють в діапазоні до 150 г/м3.

Рис.1.13. - Порівняльні технічно-споживчі характеристики товарів-конкурентів для скважинних насосів харківського заводу ХЕЛЗ Укрелектромаш", харківського заводу ВАТ «Промелектро» та харківського ділера імпортних насосів GrundFoss SQ


Рис.1.14. - Порівняльні вартісні характеристики товарів-конкурентів для скважинних насосів харківського заводу ХЕЛЗ Укрелектромаш", харківського заводу ВАТ «Промелектро» та харківського ділера імпортних насосів GrundFoss SQ


РОЗДІЛ 2

ВИЗНАЧЕННЯ ЄМНОСТІ РИНКУ ПОБУТОВИХ СКВАЖИННИХ ЕЛЕКТРОНАСОСІВ В УКРАЇНІ

Скважинні насоси HELZ нагороджені медалями на міжнародному конкурсі «Краще електроустаткування - 2008» у Москві. Два золоті й одну срібну медаль одержали скважинні електронасоси HELZ на конкурсі «Краще електроустаткування - 2008», що проходив 9-13 червня 2008 року в Москві в рамках виставки «Электро-2008».

На конкурсі були представлені три зразки відцентрових скважинних електронасосів HELZ - по одному з кожної фірмової серії: БЦПН, БЦПП і БЦПП-Д. Завдяки високим показникам якості всі вироби були відзначені почесними дипломами й нагородами конкурсу.

Перемога приємна подвійно, тому що в конкурсі, де першість традицій-но належить російському і європейському електроустаткуванню, Україну представляла тільки продукція HELZ.

Харківський електротехнічний завод “Укрэлектромаш” у 2008 році відкрив новий торговельний зал за адресою: м. Харків, вул. Искринская, 37.

Подібний крок безсумнівно приведе до збільшення обсягів роздрібних продажів, раніше виставочний зал перебував на другому поверсі заводу й про нього мало хто знав. Тепер же, коли його перемістили в торговельний зал, є змога оперативно інформувати клієнтів про новинки заводу “Укрелектромаш”.

У торговельному залі можна придбати насоси, що заслужили народне визнання, (БЦ 1.1), а також зовсім нові розробки підприємства (скважинні насоси серії БЦПП і БЦПН, дренажні БЦПО 4-7 і т.д.).

Новий торговельний зал вигідно відрізняється від стандартних фірмових магазинів, тому що поряд із продукцією торговельної марки HELZ представляє електротехнічні вироби й інших виробників. Зокрема, у ньому представлений весь модельний ряд насосного устаткування італійської компанії PENTAX, офіційним представником якої є ТОВ “Торговий дім “ХЭЛЗ”.

Ситуація на сьогоднішньому ринку така, що багато виробників насосного устаткування не можуть продати, а споживачі купити нову продукцію по різних причинах. Не існує достовірної статистики про попит та пропозицію на ринку - відповідно, підприємства не мають можливості проводити повноцінні маркетингові дослідження. На ринку відсутні дійсно великі корпорації, ринок сильно роздроблений.

Про стан ринку скважинних насосів можна судити як за експертними оцінками, так і за статистичним даними. На сьогодні в Україні виробництвом відцентрових насосів різних типів займаються більше 30 підприємств, з них більше 10 випускають відцентрові скважинніе заглибні насоси для води.

Більше 90% всіх випускаємих в Україні відцентрових заглибних скважинних насосів для води виробляються трьома підприємствами, з них 2 знаходяться в м. Харків, при чому частка ВАТ «Промелектро» становить близько 65%.

Також на ринку представлена продукція російських заводів ВАТ «Бавленский завод «Електродвигун», ЗАТ «Черемховский машзавод» (м. Черемхово, Іркутська обл.), Тульський насосний завод, компанія «Крон», (м. Ливні, Орловська обл.) та насосне устаткування молдавських підприємств: АТ «Молдовахидромаш», Кишинівський завод заглибних насосів АТ «Хидропомпа».

На українському ринку насосного устаткування на сьогоднішній день працює близько 20 великих іноземних виробників. Деякі з них мають офіційні представництва в регіонах Україниї, продукція інших імпортується українськими компаніями самостійно.

Найбільш відомі такі виробники заглибних скважинніх насосів, як Grundfos, Wilo (Німеччина), Espa, Jardino (Іспанія), Nocchi, Pedrollo, Speroni, Dab (Італія).

Стан зовнішньої торгівлі скважинними артезіанськими насосами впливає на розвиток досліджуваної галузі. Реальну погрозу для неї представляє імпорт. Величезні його потоки можуть поставити перед країною питання про збереження галузі, для існування якої необхідне забезпечення нею рівня вітчизняного виробництва, рівного 60–70% ємності внутрішнього ринку.

По даним Європейської асоціації виробників насосів Evropump, імпорт всіх типів насосів в Україну становить 22% від всіх споживаних в Україні насосів. Однак, у групі скважинних і артезіанських насосів в 2006 -2007 роках частка імпорту від всіх споживаних насосів склала 31,4%.

Усього у відносинах зовнішньої торгівлі скважинніми заглибними артезіанськими насосами в 2006-2007 рр. брало участь 32 країни, з них заглибні артезіанські насоси по імпорту в Україну надходили з 22 країн, у свою чергу Україна здійснювала поставки в 7 країн.

Аналіз споживчого ринку.

Основними областями застосування заглибних скважинних насосів є: промисловість (ТЕЦ, металургійні й хімічні комбінати й т.д.); водопостачання котеджів і заміських будинків; водопостачання соціальних об'єктів (санаторіїв, будинків відпочинку, піонерських таборів; сільських лікарень і шкіл; парків відпочинку; фонтанів, басейнів); комунальні міські служби; сільське господарство (зрошення, іригація, садівництво, меліорація земель, водопостачання фермерських господарств, водопостачання оранжерей); пожежогасіння.

На сьогодні у сфері споживання заглибних насосів для води склалася стабільна ситуація. На кожний випущений насос є споживач, на кожного споживача завжди найдеться необхідний йому насос за критерієм « ціна-якість».

Структура споживання скважинних насосів типу «Водолей»- «Водомет», складена за експертними оцінками (ВАТ «Промелектро»), консультаціям з менеджерами торгуючих організацій у м. Харкові і аналізу даних відкритих джерел інформації, свідчить про наступний розподіл ринку споживачів:

-  комерційні структури в інших регіонах України (поза Харківською областю) – 35%;

-  приватні особи – 15%;

-  заводи (підприємства) – 10%;

-  садоводчі товариства – 10%;

-  відомчі організації (санаторії , будинки відпочинку та інші) – 10%;

-  будівельні організації – 10%;

-  комунальні служби – 5%;

-  інші – 5%.

 За експертними оцінками, попит на скважинні насоси постійно росте. Це зв'язано зі значним збільшенням кількості індивідуального водопостачання житлових будинків, котеджів, дач, фермерських господарств, приватних будинків відпочинку (санаторіїв), спортивних таборів і т.д. Виводи експертів підтверджуються даними Держкомстату України — в 2007 р. виробництво скважинних насосів у порівнянні з 2006 р. зросло на 12%.

Термін служби імпортного насоса перевершує вітчизняний як мінімум у два рази й досягає п'яти років до першого ремонту. Технічна надійність (захист від стрибків напруги, «сухого ходу», перегріву, перевантаження, герметичність) імпортних насосів значно вище вітчизняних аналогів.

Зате по наявності фільтрів і картриджів для очищення води, навіть на думку західних фахівців, якість українських виробів значно перевершує західні зразки, а ціни на них нижче.

Низький рівень шуму імпортних насосів досягається їхньою комплектацією «тихими» двигунами. Основна маса вітчизняних насосів працює галасливо, хоча існують виключення.

По легкості установки й технічного обслуговування - імпортні насоси при установці й ремонті вимагають присутності кваліфікованого фахівця. Ремонт вітчизняного насоса може виконати фахівець середньої кваліфікації. Ремонт імпортного насоса найчастіше здійснюється простою заміною щаблів насоса, що підвищує зручність роботи з ним. Ремонт вітчизняного насоса може проводитися, як правило, тільки при повному зніманні кожуха.

По електробезпечності і українські, і іноземні виробники постачають свою продукцію з досить надійним електрозахистом, що підлягає додатковій сертифікації в органах держконтролю. Скважинні насоси необхідно заземлювати. «Тонким» місцем українських насосів є герметичність, у випадку втрати якої може відбутися коротке замикання в електричній частині двигуна й вихід насоса з ладу.

У цілому, вартість виробу на насосному ринку визначають фактори:

- монополізм виготовлювача;

- якість виробу (при забезпеченні гарантованого мінімуму відхилення робочих параметрів, надійності й товарного виду) — це якість лиття корпуса й робочого колеса; якість балансування робочого колеса або її відсутність; якість ґрунтовки проточної частини або її відсутність; якість фарбування; наявність заглушок на патрубках; кількість претензій і рекламацій;

- місце агрегатування й передпродажної підготовки.

Прогноз розвитку ринку

Сьогодні насосна галузь перебуває на підйомі. За останні 2–3 роки намітилася стабілізація й навіть деяке зростання виробництва насосів. Виробники істотно обновили номенклатуру своєї продукції, іде робота з гармонізації стандартів. У результаті, потребі внутрішнього ринку значною мірою по багатьом типорозмірам задовольняються за рахунок вітчизняного виробництва.

Український ринок насосного встаткування дуже перспективний. Головне тому підтвердження — активність великих імпортерів, які не тільки порахували можливим відкрити в Україні свої офіційні представництва, але й старанно будують дилерські мережі.

Насосний ринок стабільний. Конкуренція між всіма гравцями ринку росте. Стан ринку по багатьом модифікаціям скважинних насосів можна охарактеризувати в такий спосіб: попит є, але дефіциту не спостерігається.

Головним критерієм на ринку виступає показник «ціна/якість». Насос — товар тривалого користування. Тому споживачі усе більше віддають перевагу якісній імпортній продукції, навіть якщо вона дорожче вітчизняного аналога.

На насосному ринку активніше стали працювати старі виробництва. Вони почали переоснащувати виробничу базу, закуповуючи нове технологічне обладнання, тим самим знижуючи трудовитрати на виробництво насосів. Заводи поступово переходять від дрібносерійного виробництва й ручної праці до виробництва сучасних насосів промисловими партіями. Нарощують обсяги виробництва сучасні заводи.

Майже всі великі торговці пропонують і побутові, і промислові насоси. Успішний збут промислових насосів і, в остаточному підсумку, ріст продажів залежить не тільки від наявності кваліфікованого персоналу, високого рівня роботи ремонтних і сервісних служб, але й від правильної організації роботи зі збуту. Крім того, як регіональним дилерам, так і основним клієнтам зручно працювати з фірмою, здатною запропонувати оптимальне рішення водопостачання для будь-яких замовників — від скромних городників до комунальників і великих промислових підприємств. Вивід: виробникам (продавцям) варто розширювати номенклатуру насосів, що випускаються, для максимального задоволення вимог замовників.

Останнім часом спостерігаються позитивні зрушення в удосконалюванні збуту в деяких вітчизняних виробників. Частина з них уже затурбувалася впровадженням маркетингових прийомів збуту. Вони активно налагоджують зв'язки з торговельними організаціями, будують дилерські мережі, поліпшують роботу служб ремонту й технічного обслуговування, «взрощують» клієнтів серед проектних і будівельних організацій.

Торговельний огляд українського ринку насосів (2006 - 2007):

-  Товар, реалізований на ринку — побутові електронасоси (для водопостачання, опалення й видалення стічних вод).

-  Обсяг продажів в 2006 році — не менш $25 млн (у роздрібних цінах).

-  Кількість операторів — великих — 10 (обсяг продажів всіх видів побутових та промислових насосів — більше $700 тис. у рік).

- Структура ринку — близько 70% — імпортна продукція, близько 30% — вітчизняна.

По оцінках фахівців, побутових насосів в Україні в 2007 році було продано на $25 млн (у роздрібних цінах), що забезпечило ріст річного обсягу продажів приблизно на 30% у порівнянні з 2006 роком.

У 2006 році поповнилася когорта торговців побутовими насосами. В основному збільшилася кількість роздрібних торговців, хоча додалося й оптовиків. Здебільшого це компанії й физособи, які уже якийсь час працювали із суміжним товаром ( шланги, фільтри, арматури й т.д.) і тепер вирішили розширити свої асортименти насосами.

Імпортери й виробники продовжували розвивати свої збутові структури. Деякі компанії за минулий рік встигли практично “з нуля” побудувати дистриб’юторські мережі, що охоплюють всі регіони України. Деякі роздрібні фірми ледве більше чим за рік перетворилися в оптовиків.

Згідно даним офіційної статистики, у 2007 році обсяг імпорту відцентрових насосів склав більше $16 млн, або на 28% перевищив аналогічний показник позаминулого долі. Скільки з майже 168 тис. завезених агрегатів доводится на частку побутових насосів, сказати, здається, не в змозі ніхто. Але можна помітити, що по більшості категорій насосів, у яких винна бути неаби-яка частка побутових, був замічений дуже високий ріст обсягів імпорту. Якщо вірити тім же офіційним даним, лідером серед країн - експортерів заглибних одноступінчастих насосів є Польща. Однак при цьому загальна кількість польської продукції на ринку невелика. Переважає устаткування італійських і німецьких марок. Висновок простій: через Польщу в Україну надходить західноєвропейська продукція й/або значна частина італійських і німецьких насосів цього типу виготовляється в Польщі.


Таблиця 2.1

Динаміка імпорту деяких видів насосів в 2006 і 2007 роках

Вид насосів тис. USD Штук
Насоси інші відцентрові +28% +243%
У тому числі:
- насоси погружені одноступінчасті +59% +106%
- насоси погружені багатоступінчасті +21% +24%
- насоси бессальникові відцентрові для нагрівальних систем і гарячого водопостачання +43% +45%
- насоси відцентрові інші з діаметром випускного патрубка не більше 15 мм +94% +300%
- насоси відцентрові інші з діаметром випускного патрубка більше 15 мм, канально-відцентрові й вихрові +5% -38%
- насоси відцентрові інші, одноступінчасті, з єдиним вхідним робочим колесом - моноблок +99% +449%

Таблиця 2.2

Географія імпорту насосів в 2007 році

Країни Занурені одноступінчасті насоси Бессальникові відцентрові насоси
Штук тіс. USD штук тіс. USD
Росія 33561 123 - -
Данія 599 132 12551 827
Італія 4360 281 2275 39
Германія 1794 432 17477 1411
Польща 25531 780 - -
Великобританія 5 184 - -
Швеція 26 189 - -
Австрія - - 27 43
Франція - - 19071 650

Що стосується цін на імпортні побутові насоси, то на українському ринку вони виявилися буквально між молотом і ковадлом. З одного боку, ріст конкуренції, що стимулює зниження цін. З іншого боку - ріст курсу євро, що таке зниження для імпортера європейської продукції робить хворобливим подвійно. У підсумку, ціни поки залишаються приблизно на рівні літа 2006 року. У деяких фірм (але не в усіх) гривневі ціни на окремі позиції асортиментів (як правило, на недорогу продукцію) знизилися на 3-5%. У ряду інших - навпаки, на 5-10% збільшилися (найбільшою мірою це стосувалося потужної й дорогої продукції).

Для вітчизняної продукція – 2007 рік рік виявився не занадто райдужним для деяких великих виробників вібраційних насосів - вони відмовилися від випуску цієї продукції. Ринок просто перенасичений нею, тим більше що виріб це ой як далеко від сучасного подання про побутовий насос. Що й не дивно: традиційна модель вібраційного насоса “розміняла” чи те четвертий, чи те п'ятий десяток років.

Виробники ж нових моделей вібраційних насосів, навпаки, повні оптимізму й розраховують у недалекому майбутньому стати лідерами в сегменті недорогої техніки для водопостачання. У цьому, як уважається, повинен допомогти новий продуктивний вібраційний насос для роботи в 100-міліметро-вих шпарах. А на підході наступне “смертельна зброя” конкурентної боротьби - розробляється вібраційний насос, здатний стійко працювати при перегонах напруги в мережі від 190 в до 240 в.

Досить упевнено продавці українських відцентрових побутових насосів, можуть почувати себе у двох нішах. Перша, досить специфічна, - зовнішні насоси з вузьким вихідним патрубком (як під звичайний садовий шланг). Якась частина споживачів знаходить більше зручним для себе здобувати саме таку техніку.

Друга - насоси для добування води зі шпар невеликої глибини. У цьому випадку багато споживачів віддають перевагу недорогим українським насосам з напором 16, 25 або 40 м. Крім того, постачальники імпортної техніки практично нічого не можуть запропонувати власникам шпар діаметром 100 мм - для наявних на українському ринку імпортних насосів такі шпари просто занадто вузькі. Українські ж виробники пропонують кілька моделей заглибних насосів, які прекрасно себе почувають у таких умовах.

Проте “по сумі балів” українські відцентрові “скважечники” програють ринкове змагання своїм закордонним колегам. По-перше, українським виробникам побутових насосів сьогодні нема чого запропонувати для підйому води із глибини більше 80 м. И по-друге, як ні парадоксально, але на практиці технічне обслуговування зробленого імпортного насоса, як правило, організувати легше, ніж вітчизняного. Чомусь у дилерів італійської й німецької техніки частіше під рукою виявляються й запчастини, і висококваліфіковані фахівці.

Очікується подальший ріст продажів насосів (близько 20% у рік), жорсткість конкуренції, розвиток збутових мереж. Дуже багато чого буде залежати від поводження курсів основних валют. Різке посилення євро може привести не тільки до підвищення цін на європейські насоси, але й, як наслідок, до деякого посилення позицій вітчизняної продукції. При стабільному євро (а тим більше, у випадку його падіння) ціни на насосне встаткування будуть знижуватися.

Попит.

На ринку України однаково популярні як імпортні, так і вітчизняні насоси. У кожного з них свої плюси й мінуси На кожну модель існує певна категорія покупців. Наприклад, вітчизняні насоси користуються попитом за рахунок невисокої вартості й многофункциональности. Так само вони досить легкі в обслуговуванні, оскільки їхніми ремонтами займається велика кількість промислових підприємств і організацій. Істотний недолік вітчизняних насосів -і низька економічність: при однаковій кількості споживаної енергії, потужність вітчизняних насосів, як правило, в 1,5-2 рази нижче, ніж у закордонних аналогів.

Попит на продукцію німецьких і італійських фірм обумовлений високою якістю, надійністю, зручністю в експлуатації й сучасному дизайні. Ще кілька років назад виникали проблеми з ремонтом імпортних насосів, але зараз завдяки великій кількості фірмових сервісів-центрів ця проблема вирішена, що позитивно відбивається на попиті: частка насосів західних виробників у структурі продажів постійно збільшується.

Ще одна позитивна тенденція. Якщо раніше до 80% імпорту реалізовувалося в Києві й області, то на сьогоднішній день відсоток реалізації закордонного насосного встаткування в регіонах досяг 50%, і фахівці прогнозують його збільшення. Великими центрами продажів стали Чернігів, Житомир, Черкаси, а в Харкові, Донецьку, Дніпропетровську обсяг реалізації насосів постійно росте.

У зв'язку із загостренням конкуренції в даному сегменті ринку йде тверда цінова боротьба. Ціни на насоси й насосні станції з кожним сезоном зменшуються. Так, за останні кілька років насоси подешевіли на 25-30%. Цього року подальшого зниження цін, на думку фахівців, не передбачається, оскільки рентабельність цього бізнесу стала мінімально можливої. Боротьба за покупців буде йти по всіх фронтах: консультації клієнтів, допомога у виборі устаткування, монтаж і наступний сервісний супровід.

Серед насосів одного виробника можна простежити наступну цінову залежність: чим могутніше насос і чим вище його продуктивність, тим він дешевше в перерахуванні на одиницю потужності.

Насоси, більша частина комплектуючих які виконана з нержавіючої сталі, значно дорожче аналогічних виробів із чавуну. Останні менш надійні, тому що чавун тендітний і підданий корозії.

Для багатьох операторів продаж насосів не є цільовим бізнесом: вони роблять комплексні послуги із проектування й впровадження систем опалення, водопостачання й каналізації. Вартість цих послуг залежить від: обсягу робіт, місця розташування об'єкта й ступеня його далекості від комунікацій, потужності обраного встаткування, якості комплектуючих, умов праці на об'єкті.

У найближчі два роки фахівці прогнозують значний ріст обсягів продажів. Це пов'язане зі збільшенням темпів будівництва, як висотного, так і котеджного, при цьому значна частина нових проектів передбачає установку автономних і напівавтономних систем опалення й водопостачання.


РОЗДІЛ 3

ДОСЛІДЖЕННЯ СПОЖИВАЧІВ ПОБУТОВИХ СКВАЖИННИХ ЕЛЕКТРОНАСОСІВ ДЛЯ АРТЕЗІАНСЬКИХ КОЛОДЯЗІВ

 

3.1. Сегментація ринку побутових скважинних електронасосів

Як показали результати дослідження сегментація ринку скважинних насосів у м. Харкові за основними технічно-споживчими характеристиками може бути представлена наступними 4-ма сегментами (рис.3.1) з 2 основними характеристиками насосів – глибина шпари (яка відповідає максимальному напору насоса у м водяного стовпа) та продуктивність викачки води насосом з максимальної глибини шпари ( в м3/годину):

1.Сегмент 1 – низькоглибинні та низькооб’ємні:

- глибина шпари до 100 м;

- продуктивність до 4,2 м3/годину;

2. Сегмент 2 – низькоглибинні та високооб’ємні:

- глибина шпари до 100 м;

- продуктивність від 4,2 м3/годину до 8,0 м3/годину;

3. Сегмент 3 – високоглибинні та високооб’ємні:

- глибина шпари від 100 м до 200 м;

- продуктивність від 4,2 м3/годину до 8,0 м3/годину;

4. Сегмент 4 – високоглибинні та низькооб’ємні:

- глибина шпари від 100 м до 200 м;

- продуктивність до 4,2 м3/годину;


Рис.3.1. – Сегментація ринку скважинних насосів у м.Харкові за основними технічно-споживчими характеристиками

 


Информация о работе «Комплексне дослідження ринку побутових скважинних електронасосів для артезіанських колодязів водозабезпечення господарства приватного дому (на прикладі ринків м. Харкова та України)»
Раздел: Маркетинг
Количество знаков с пробелами: 90232
Количество таблиц: 17
Количество изображений: 28

0 комментариев


Наверх