4. РОЗРАХУНОК БАНКІВСЬКОЇ РЕНТАБЕЛЬНОСТІ ДОВГОСТРОКОВОГО ІПОТЕЧНОГО КРЕДИТУВАННЯ
4.1 Аналіз структури та вартості ресурсних джерел для довгострокового іпотечного кредитування
В якості довгострокових ресурсних оплачуваних джерел для довгострокового іпотечного кредитування використовуються:
а) строкові депозити юридичних осіб за середньозваженою ставкою по національній та іноземній валютах 5,9% («Райффайзенбанк») та 8,2 % (АКБ «Приватбанк») річних (станом на 01.01.2006 року по банківській системі України - Додаток А);
б) строкові депозити фізичних осіб за середньозваженою ставкою по національній та іноземній валютах 8,7%(«Райффайзенбанк») та 11,9 % річних (АКБ «Приватбанк») (станом на 01.01.2006 року по банківській системі України - Додаток А);
в) строкові депозитні сертифікати за середньозваженою ставкою по національній та іноземній валютах 6% («Райффайзенбанк») та 10,0 % річних (АКБ «Приватбанк») (станом на 01.01.2006 року по банківській системі України - Додаток А);
Використання поточних міжбанківських кредитів(депозитів) та коштів юридичних та фізичних осіб на поточних рахунках для іпотечного кредитування є недопустимим.
Середньозважена по ресурсним джерелам іпотечних кредитів річна ставка вартості ресурсів розраховується як :
а) «Райффайзенбанк Україна» (01.01.2006)
б) АКБ «Приватбанк» (01.01.2006)
Таким чином, за рахунок різної структури строкових депозитів фізичних та юридичних осіб та різних процентних ставок середньозважена вартість джерел іпотечних ресурсів в «Райффайзенбанк Україна» на 3,7% річних нижче, ніж в АКБ «Приватбанк».
Для розрахунку рентабельності іпотечного кредиту, окрім прямої вартості джерел іпотечних ресурсів слід врахувати додаткові витрати на:
не операційні витрати банка, тобто витрати на адміністративно господарче управління, оплату праці персонала та інші не операційні витрати;
витрати банка на створення резервів на стандартну та нестандартну заборгованість, рівень якої за рахунок нестандартної заборгованості можна для іпотечних забезпечених кредитів прийняти на рівні 0,5%;
Коефіцієнт накладних (не операційних) витрат на рівень оплати за іпотечні ресурси розраховується як:
а) «Райффайзенбанк Україна» (01.01.2006)
б) АКБ «Приватбанк» (01.01.2006)
4.2 Оцінка рентабельності довгострокового іпотечного кредитування
Враховуючи результати розділу 4.1, розрахунок рентабельності іпотечного кредиту (з врахуванням податку на прибуток 25%) виконується за формулою :
а) «Райффайзенбанк Україна» (01.01.2006) – середньозважена вартість ставки іпотечних кредитів в національній та іноземній валюті – 13,5 %
б) АКБ «Приватбанк» (01.01.2006) – середньозважена вартість ставки іпотечних кредитів в національній та іноземній валюті – 16,0 %
Таким чином, при сьогоднішній вартості довгострокових джерел іпотечних ресурсів (7,0 -10,7% річних) та враховуючи значний коефіцієнт накладних не операційних витрат в комерційних банках (1,72 -1,84), рентабельність іпотечних кредитів при середньозважених (по національній та іноземній валютах) ставках кредитування 13,5 -16,0 % річних - позитивна +0,43% річних в «Райффайзенбанк» та негативна – 4,2% річних в АКБ «Приватбанк».
Зниження річної ставки іпотечних кредитів на 3% ( до рівня 11,5 -13,0 % річних) при сьогоднішній ресурсній базі комерційних банків неможливо.
Отримані результати обґрунтовують причини не розвину тості іпотечного кредитування в банківській системі України, оскільки для виходу на рентабельний режим іпотечного кредитування треба мати вартість іпотечних ресурсів не вище 5,0% річних.
Вихід на позитивний рівень рентабельності іпотечних кредитів можливий тільки з використанням схем рефінансуванням за рахунок іпотечних облігацій (механізм описаний у розділ 3 роботи).
ВИСНОВКИ
Портфель іпотечних кредитів досліджує мого в роботі «Райффайзенбанк Україна» у лютому 2006 року досяг 1 млрд. грн., портфель іпотечних кредитів в АКБ «Приватбанк» у лютому 2006 року перевищив 3 млрд. грн. Частка іпотечних кредитів в загальному обсязі кредитів приватним особам в цих банках досягла 62%. Актуальність проведення аналізу рентабельності іпотечних кредитів в банківській системі України є нагальною необхідністю, оскільки це визначає шляхи подальшого розвитку іпотечного ринку.
За останні три роки відбулися суттєві зміни на ринку банківських кредитів. Пріоритетним напрямком стало кредитування під забезпечення реальними активами. Нерухоме майно є базовим економічним активом, який дозволяє через систему іпотечного кредитування залучити у господарський обіг та сферу споживання довгострокові фінансові ресурси.
Рівень розвитку системи іпотечного кредитування багато в чому характеризує й загальний рівень економічного розвитку тієї чи іншої країни в цілому.
У цьому контексті показовим є сегмент іпотечного ринку, пов’язаний з кредитуванням під заставу нерухомості житлового призначення (житлове іпотечне кредитування).
В Україні ринок житлового іпотечного кредитування становить більше половини загального обсягу іпотечних кредитів. Інша половина припадає на кредитування під заставу нерухомості комерційного призначення. Успішний розвиток ринку житлового іпотечного кредитування зумовлюється трьома основними факторами:
- стабільними темпами загальноекономічного зростання;
- достатнім рівнем розвитку банківського сектора економіки;
- наявністю належної законодавчої та регуляторної бази.
За даними Української Національної Іпотечної Асоціації, в цілому в Україні іпотечне кредитування почало прогресувати починаючи з 2001 року. На його розвиток впливали й інші позитивні фактори загальноекономічного характеру, насамперед, невисокі темпи інфляції, стабільність національної валюти, поступове збільшення доходів населення.
Ринок нерухомості України на сьогодні знаходиться на етапі бурхливого розвитку. Характерними негативними чинниками є не тільки зниження сумарних інвестицій в нерухомість за останні 10 років, але й, перш за все, — низький ступінь інституційної організації як первинного, так і вторинного ринків, відсутність необхідної інфраструктури, значний якісний і кількісний розрив між найбільшими економічними центрами, в першу чергу великими містами України і рештою регіонів.
Зараз іпотечним кредитуванням займаються кілька десятків українських банків. Відсоткова ставка на позику здебільшого перевищує 10 відсотків і коливається від 12 до 16 - в іноземній валюті, а у гривнях подекуди сягає 24-ьох. За статистикою, вісімдесяти шести відсоткам населення України придбати власне житло не по кишені.
За статистичними даними (УНІА), станом на 1 липня 2005 загальна заборгованість за кредитами, що забезпечені житловою іпотекою або надані на фінансування будівництва житла, становила 5625 млн. грн., тобто з початку 2002 року заборгованість зросла в 17,7 разів або на 5307 млн. грн., а з початку 2005 року зросла на 90,63%. В цілому, за період з 1 січня 2002 до 1 липня 2005 обсяг заборгованості за іпотечними кредитами зростав в середньому на 5,5% за місяць. Питома вага житлових іпотечних кредитів в кредитному портфелі комерційних банків з 1 липня 2004р. по 1 липня 2005 р. змінювалась в межах 2,9%—4,6% і станом на 1 липня 2005 р. була на рівні 4,6%. Тобто, частка житлових іпотечних кредитів та кредитів на фінансування будівництва житла у кредитному портфелі банків залишається незначною.
Слід зауважити, що існує значний розрив між обсягами кредитування в національній та іноземній валютах. В 2002 році вимальовувалася чітка тенденція зростання частки житлових іпотечних кредитів, що були надані в іноземній валюті, яка посилювалася протягом 2003 та 2004 років.
Обсяг житлових іпотечних кредитів, наданих в іноземній валюті, значно перевищує обсяг таких же кредитів у гривні, зокрема, станом на 1 липня 2005 р. він становив 82,2% від загальної кількості непогашених житлових іпотечних кредитів. Цей факт можна частково віднести на рахунок заощаджень у іноземній валюті, частково на нижчі процентні ставки у іноземній валюті, частково на ризик інфляції з боку позичальників. З початку 2005 року темпи зростання житлового іпотечного кредитування дещо уповільнилися, але впродовж наступних місяців значно збільшилися. Обсяги кредитування купівлі майбутнього житла під заставу за інвестиційною угодою з початку року збільшилися на 276,9 млн. грн. і станом на 1 липня 2005 р. складають 365,1 млн. грн., або 6,8% від обсягів житлових кредитів.
Аналіз даних з реєстрації іпотек свідчить про те, що з початку року банки України зменшували видачу клієнтам іпотечних кредитів на купівлю нерухомості. Протягом січня 2005 року зменшення досягло 50% у порівнянні з попереднім місяцем, цей показник є найнижчим за весь час реєстрації іпотечних кредитів (з квітня 2004 року).
За даними УНІА, протягом січня 2005 року було видано 3734 іпотечних кредити. Але протягом лютого і березня видача банками іпотечних кредитів почала збільшуватись, і в лютому було видано 6048 кредитів, що на 61,9% більше у порівнянні з попереднім місяцем, а у березні цей показник становив 8258, найвищий показник за цей період. Це сталося через те, що багато банків збільшили свій портфель за рахунок покращення умов видачі іпотечних кредитів. Тобто за умов зниження відсоткових ставок на іпотечні кредити і через збільшення строку іпотечних кредитів, ми маємо такий результат.
Протягом останніх трьох років можна виокремити декілька най активні із банків, які займають значні частки ринку житлового іпотечного кредитування в Україні: ВАТ «Правекс-банк», АППБ «Аваль», АКБ «Укрсиббанк», ЗАТ КБ «Приватбанк», АКБ «Укрсоцбанк», АКБ «Аркада»та інші.
Станом на 1 липня 2005 р. 12 банків — основних професійних учасників, займають приблизно 85% ринку житлового іпотечного кредитування. Існують обґрунтовані прогнози щодо збереження високих темпів зростання ринку житлового іпотечного кредитування в Україні у найближчій перспективі, що супроводжуватиметься поступовим зростанням питомої ваги заборгованості за житловими іпотечними кредитами в ВВП. Обґрунтованість подібного очікування обумовлена декількома об’єктивними передумовами.
По-перше, в контексті розвитку власного бізнесу комерційні банки почали приділяти велику увагу сегменту іпотечного кредитування, зокрема через те, що комерційні банки стають все більш консервативними і надають перевагу менш прибутковим, але більш надійним операціям з іпотечного кредитування. Доказом цього може служити тенденція до виділення іпотечної складової роздрібного банківського бізнесу в окремі підрозділи комерційного банку — іпотечні центри. Питома вага житлових іпотечних кредитів в кредитному портфелі комерційних банків також поступово зростає. В той час як в 2002—2003 рр. цей показник не перевищував 2%, в 2004р. він сягнув 3% (значення цього показника впродовж 2004 року коливалися в межах 2,9–3,4%). З іншого боку, слід зазначити, що питома вага житлових іпотечних кредитів в кредитному портфелі банку на рівні 3% не може на сьогоднішній день характеризувати рівень розвитку системи житлового іпотечного кредитування в Україні як задовільний. За експертними оцінками, оптимальне значення цього показника для універсального банку в Україні може об’єктивно досягти 8–10% у середньостроковій перспективі за умови наявності позитивних загальноекономічних чинників.
По-друге, не задовольняється попит населення на житло. При цьому мова йде про платоспроможний попит з боку осіб, яких за українськими мірками можна віднести до середнього класу з середньомісячним доходом, що перевищує 2500 грн. Очевидно, що особи, які генерують цей попит, є потенційними споживачами житлових іпотечних кредитів. Для адекватного визначення потенційного попиту на іпотечні кредити також слід враховувати споживачів, які на даний момент проживають поза межами великих міст, де на сьогодні зосереджений як ринок нерухомості, так і ринок іпотечного кредитування.
По-третє, починаючи з 2002 р. стійкою є тенденція до поступового зниження процентних ставок за іпотечними кредитами. Збереження цієї тенденції може призвести до розширення кола потенційних споживачів іпотечних кредитів, про яких йшлося вище. Адже на сьогодні для цієї категорії осіб існуючі процентні ставки фактично роблять іпотечні кредити недоступними. Крім того, лібералізації цінових параметрів іпотечних кредитів сприятиме і загострення конкурентного середовища на цьому ринку, зокрема за рахунок можливої появи спеціалізованих іпотечних банків та іноземного капіталу.
По-четверте, останнім часом держава почала відігравати активну роль у становленні іпотечного ринку та вживати заходи, спрямовані на заохочення іпотечного кредитування. Продовження цієї політики може мати реальний вплив на збільшення обсягів житлового іпотечного кредитування, оскільки воно розвиватиметься не всупереч оточуючому середовищу, а в фарватері цілеспрямованої державної політики.
Водночас існує небезпека втручання держави в суто ринкові процеси та конкуренція з професійними учасниками на ринку житлових кредитів. Очевидно, що передумовою подальшого зростання ринку іпотечного кредитування є стабільний розвиток економіки України в цілому та банківського сектора зокрема. Крім того, для забезпечення подальшого зростання ринку житлового іпотечного кредитування слід подолати стримуючі розвиток цього ринку фактори.
Зокрема, це низький попит на житлові іпотечні кредити. Незважаючи на значну динаміку зростання масового житлового іпотечного кредитування в Україні поки не існує. Низький попит на іпотечні кредити насамперед обумовлений високими процентними ставками за кредитами та високими цінами на нерухомість.
Якщо при такому рівні процентних ставок громадянин все ж таки приймає рішення отримати кредит, розмір цього кредиту знаходитиметься на мінімальному рівні з високою ймовірністю дострокового погашення. Тому відносно високі процентні ставки є одним з основних стримуючих факторів для зростання ринку житлового іпотечного кредитування. Держава повинна стимулювати зниження процентних ставок, в тому числі шляхом впорядкування системи державного субсидування житлового будівництва і її переорієнтації на субсидування процентних ставок за житловими іпотечними кредитами.
Другим фактором є відсутність режиму змінюваної процентної ставки.
Процентні ставки за житловими іпотечними кредитами в Україні є фіксованими і визначаються у такий спосіб, який нівелює ризик зміни процентної ставки протягом строку кредиту. Тобто, банки визначають проценту ставку за довгостроковими кредитами таким чином, щоб вона була прийнятною для банку навіть у разі можливого збільшення ринкової процентної ставки. Подібне штучне завищення фіксованих процентних ставок відбувається через відсутність реального індексу та методики визначення змінюваної процентної ставки.
Запровадження адекватного механізму плаваючої (змінюваної) процентної ставки дозволило б зменшити ризики зміни процентної ставки, а отже, й знизити середній рівень ставок за житловими іпотечними кредитами принаймні на 1–2%.
Третім фактором є надмірна валютизація ринку житлового іпотечного кредитування.
Як зазначалось, більше 75% житлових іпотечних кредитів надається в доларах США з огляду на нижчій рівень процентних ставок за валютними кредитами. Подальша валютизація може спричинити загострення валютних ризиків для позичальників, оскільки переважна їх кількість отримує доход в гривнях. Очевидно, що подібні валютні ризики можуть викликати платіжний шок у позичальників або трансформуватися у кредитні ризики для банку у разі знаних курсових коливань на валютному ринку. Крім того, валютизація іпотечних кредитів ставить банки у надмірну залежність від депозитів в іноземній валюті, наявності зовнішніх джерел фінансування та поведінки експортерів. Через непевність пасивів в іноземній валюті у банку створюється й надмірний ризик ліквідності у цій валюті.
Четвертим фактором є незбалансованість банківських активів і пасивів за строками і умовами та ризик ліквідації. Основним джерелом фінансування довгострокових іпотечних кредитів у банків є депозити з максимальним строком до одного року. Надаючи за рахунок таких депозитів іпотечні кредити строком на 10–15 років з фіксованими процентними ставками, банки таким чином створюють серйозні ризики для вкладників, особливо фізичних осіб, оскільки обсяги депозитів громадян зростають значно швидше, ніж юридичних осіб.
Очевидною на сьогодні є недостатня диверсифікація джерел фінансування іпотечних кредитів, оскільки у банків фактично відсутні можливості для їх рефінансування, зокрема через випуск іпотечних цінних паперів чи інші спеціальні механізми рефінансування.
Залежність іпотечного кредитора від одного короткострокового джерела фінансування у вигляді депозитів створює надмірний ризик ліквідності. За Деякими оцінками, спроможність банків продовжувати фінансові довгострокові іпотечні кредити за рахунок короткострокових депозитів обмежується у разі, якщо такі іпотечні активи становитимуть більше 5% у кредитному портфелі банку. У разі подолання цієї позначки, іпотечний кредитор буде спроможний і надалі розширювати сегмент іпотечного кредитування лише у разі знаходження адекватних джерел рефінансування цієї діяльності з метою мінімізації ризику ліквідності.
Як показали результати проведено дослідження, при сьогоднішній вартості довгострокових джерел іпотечних ресурсів (9,7 -10,7% річних) та враховуючи значний коефіцієнт накладних не операційних витрат в комерційних банках (1,72 -1,84), рентабельність іпотечних кредитів при середньозважених (по національній та іноземній валютах) ставках кредитування 13,5 -16,0 % річних - позитивна +0,43% річних в «Райффайзенбанк» та негативна – 4,2% річних в АКБ «Приватбанк».
Зниження річної ставки іпотечних кредитів на 3% ( до рівня 10,5 -13,0 % річних) при сьогоднішній ресурсній базі комерційних банків неможливо.
Отримані результати обґрунтовують причини не розвинутості іпотечного кредитування в банківській системі України, оскільки для виходу на рентабельний режим іпотечного кредитування треба мати вартість іпотечних ресурсів не вище 5,0% річних.
Вихід на позитивний рівень рентабельності іпотечних кредитів можливий тільки з використанням схем рефінансуванням за рахунок іпотечних облігацій (механізм описаний у розділ 3 роботи).
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
М.: «Дело ЛТД»,1995.— 768 с.
33. Синки, Дж. мл. Управление финансами в коммерческих банках1. ЗАКОН УКРАЇНИ „Про банки і банківську діяльність” // від 7 грудня 2000 року N 2121-III (Із змінами і доповненнями, внесеними Законами України станом від 22 грудня 2005 року N 3273-IV)
2. Закон України “Про Національний банк України” // від 20 травня 1999 року N 679-XIV (станом на 10.01. 2002 року N 2922-III)
3. ЗАКОН УКРАЇНИ – «Про цінні папери і фондову біржу» // від 18.06. 1991 N 1201-XII ( із змінами на 3.06.1999 N 719-XIV )
4. Закон України “Про господарські товариства”//від 19 вересня 1991 року N 1576-XII ( від 17 травня 2001 року N 2409-III)
5. ЗАКОН УКРАЇНИ „Про іпотечне кредитування, операції з консолідованим іпотечним боргом та іпотечні сертифікати” // від 19 червня 2003 року N 979 IV
6. ЗАКОН УКРАЇНИ Про іпотеку // від 5 червня 2003 року N 898-IV
7. ЗАКОН УКРАЇНИ „Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю” // від 19 червня 2003 року N 978-IV
8. ЗАКОН УКРАЇНИ „Про страхування” // від 7 березня 1996 року N 85/96-ВР (Законом України від 4 жовтня 2001 року N 2745-III цей Закон викладено у новій редакції), із змінами і доповненнями, внесеними Законами України станом на 1 липня 2004 року N 1971-IV
9. ЗАКОН УКРАЇНИ „Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні” // від 12 липня 2001 року N 2658-III(Із змінами і доповненнями, внесеними Законами України станом від 9 вересня 2004 року N 1992-IV)
10. ЗАКОН УКРАЇНИ „Про заставу” // від 2 жовтня 1992 року N 2654 XII (Із змінами і доповненнями, внесеними Законами України станом від 18 листопада 2003 року N 1255-IV)
11. КОНЦЕПЦІЯ створення національної системи іпотечного кредитування розпорядження Кабінету Міністрів України від 10 серпня 2004 р. № 559-р
12. Про затвердження Тимчасового порядку державної реєстрації іпотек КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА від 31 березня 2004 р. N 410
13. Про стандартну (типову) форму бланка заставної // Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 4 вересня 2003 року N 363
14. Про затвердження Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України та Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України // Постанова Правління Національного банку України від 17 червня 2004 року N 280 (Із змінами і доповненнями, внесеними постановами Правління Національного банку України станом від 1 грудня 2005 року N 457)
15. Про затвердження Інструкції про порядок регулювання діяльності банків Україні // Постанова Правління Національного банку України від 28 серпня 2001 року N 368 (Із змінами і доповненнями, внесеними постановами Правління Національного банку України станом від 1 листопада 2005 року N 407)
16. Про затвердження Інструкції про порядок складання та оприлюднення фінансової звітності банків України //Постанова Правління Національного банку України від 7 грудня 2004 року N 598 (Із змінами і доповненнями, внесеними постановами Правління Національного банку України від 21 грудня 2005 року N 484)
17. Про внесення змін до Методики розрахунку економічних нормативів регулювання діяльності банків в Україні // ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА від 11 квітня 2005 року N 125(Із змінами і доповненнями, внесеними постановою Правління Національного банку України від 22 грудня 2005 року N 493)
18. Банківські операції. Підручник/ А.М.Мороз, М.І. Савлук, М.Ф.Пудовкіна та інш. Київ: КНЕУ, 2000.
19. Банковское дело: Учебник /Под ред. О.И.Лаврушина – Москва, «Финансы и статистика», 1998 – 576 с.
20. Волков С.С. Іпотечне кредитування в Україні: передумови, ризики та перспективи // Український дiловий тижневик "Контракти" / № 35 вiд 30 08- 2004
21. Євтух О.Т. Іпотека – механізм ефективного використання ресурсів – Луцьк, «Волинська обласна друкарня», 2001, 305 с.
22. Євтух О.Т. Доходна іпотека – Луцьк, «Волинська обласна друкарня», 2000, 304 с.
23. Іванова Т. Мізерні відсотки на кредитування житла (аналітичний огляд 2005) // http://www.mnemosoft.com
24. Ипотека -2005 (рейтинг жилищных кредитов) // Журнал «Деловой журнал», октябрь 2005, стр. 31 -55
25. Коцовська Р., Ричаківська В та інш. Операції комерційних банків – Львів : ЛБІ НБУ, 2001
26. Кудрявцев В.А., Кудрявцева Е.В. Основы организации ипотечного кредитования – М.: «Высшая школа», 1998
27. Лагутін В.Д. Становлення та розвиток системи іпотечного кредитування «Фінанси України», № 1, 2004, с.75 – 82
28. Лагутин В.Д. Кредитование : теория и практика. Учебное пособие.- 3 –е изд- К.: «Знание», 2002, 215 с.
29. Огляд ринку іпотечного кредитування країн Європейського Союзу /Українська національна іпотечна асоціація, 2002
30. Примостка Л.О. Аналіз банківської діяльності: сучасні концепції, методи та моделі: Монографія. — КНЕУ, 2002.— 316 с.
31. Примостка Л.О. Фінансовий менеджмент у банку: Підручник. — 2-е вид., доп. і перероб. — К.: КНЕУ. 2004. — 468 с.
32. Роуз П.С. Банковский менеджмент. Пер. с англ. со 2-го изд.—. Пер. с англ. 4-го переработанного изд. / под ред. Р.Я.Левиты, Б.С.Пинкерса. М.: 1994, Catallaxy.— 820 c.
34. Офіційний сайт НБУ – HTTP://www.bank.gov.ua
35. Офіційний сайт АКБ «Приватбанк» – HTTP://WWW.PRIVATBANK.DP.UA
36. Офіційний сайт КБ «Райффайзенбанк Україна» – HTTP://WWW.RAIFFEISEN.COM.UA
37. Офіційний сайт Асоціації банків України – HTTP://WWW.AUB.COM.UA
ДОДАТКИ
Додаток А
Додаток Б
Рейтинг умов житлових кредитів станом на вересень 2005 року
Додаток В.
Таблиця В.1
Заборгованість за іпотечними кредитами в країнах ЄС за 1998-2000 рр
ПОКАЗНИК | ||||||||||
№ | Заборгованість за кредитами, що видані на житлову іпотеку | Заборгованість за кредитами, що видані на комерційну іпотеку | Заборгованість за кредитами, що видані на житлову та комерційну іпотеку | |||||||
Країна | 1998 | 1999 | 2000 | 1998 | 1999 | 2000 | 1998 | 1999 | 2000 | |
1 | Бельгія | 55528 | 63230 | 65279 | ||||||
2 | Данія | 33267 | 35105 | 35946 | 138049 | 146924 | 153681 | |||
3 | Німеччина | 1012998 | 1118786 | 1091908 | 199058 | 207798 | 217645 | 1212056 | 1326583 | 1309553 |
4 | Іспанія | 128328 | 154556 | 187663 | 51296 | 64483 | 74094 | 179624 | 219139 | 261757 |
5 | Ірландія | 20888 | 26186 | 32627 | 3409 | 4251 | 4925 | 24297 | 30437 | 37552 |
6 | Італія | 84652 | 101042 | 113414 | 58867 | 66025 | 66282 | 143519 | 167067 | 179696 |
7 | Нідерланди | 220537 | 251394 | 285428 | 79412 | 299949 | ||||
8 | Португалія | 31941 | 42123 | 50558 | 6440 | 8670 | 12011 | 38381 | 50793 | 62569 |
9 | Швеція | 98998 | 113413 | 112973 | 8010 | 9028 | 9125 | 107008 | 122441 | 122098 |
10 | Великобританія | 647437 | 794880 | 847602 |
Таблиця В.2
Показники процентних ставок за іпотечними кредитами в країнах ЄС (на кінець року)
№ | Рік | 1990 | 1991 | 1992 | 1993 | 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | |
Країна | |||||||||||||
1 | Бельгія | 11,6 | 11,6 | 10 | 8,8 | 10,2 | 8,1 | 6,9 | 7,3 | 5,1 | 6,7 | 7,1 | |
2 | Данія | 11,2 | 9,8 | 10,2 | 7,1 | 9,6 | 8,2 | 7,8 | 7,1 | 6,5 | 6,8 | 6,7 | |
3 | Німеччина | 9,9 | 9,9 | 9,2 | 7,5 | 8,4 | 7,2 | 6,7 | 6,5 | 5,5 | 6,2 | 6,1 | |
4 | Іспанія | 9,5 | 8,4 | 8,4 | 6,5 | 5,6 | 4,9 | 4,4 | 5,7 | ||||
5 | Франція | 10,9 | 11,1 | 10,7 | 8,7 | 8,8 | 8,6 | 7,4 | 6,6 | 5,8 | 5,6 | 5,8 | |
6 | Ірландія | 11,2 | 11,5 | 12,9 | 7,8 | 7,5 | 7 | 6,6 | 7 | 5,8 | 5,6 | 5,8 | |
7 | Італія | 14,8 | 14 | 16,9 | 11,3 | 11,1 | 12,2 | 9,2 | 7,5 | 6 | 4,7 | 6,1 | |
8 | Нідерланди | 9,7 | 9,6 | 8,6 | 6,8 | 8,1 | 6,4 | 5,9 | 6,1 | 5,2 | 5,9 | 6,5 | |
9 | Австрія | 10,1 | 10,3 | 10,7 | 8,4 | 8,7 | 7,3 | 7,1 | 6 | 5,5 | 5 | 6,2 | |
10 | Португалія | 20,5 | 20,3 | 18,4 | 14,6 | 13 | 12,4 | 11 | 7,4 | 5,5 | 5 | 6,9 | |
11 | Фінляндія | 14,4 | 14,6 | 14,7 | 11 | 9,1 | 7,6 | 5,7 | 5,9 | 5,4 | 4,6 | 5,8 | |
12 | Швеція | 9,2 | 11,7 | 8,8 | 6,1 | 6,4 | 5,2 | 6,6 | 5,8 | ||||
13 | Великобританія | 14,3 | 11,4 | 9 | 7,9 | 7,8 | 7,5 | 6,5 | 7,6 | 7,3 | 6,5 | 6,7 | |
14 | Норвегія | 14,2 | 13,7 | 13,8 | 8,9 | 8,2 | 7,5 | 6,2 | 5,6 | 9,5 | 7,1 | 8,5 |
Таблиця В.3
Порівняльна таблиця деяких показників ринку іпотечного кредитування країн Європейського Союзу та Данії
№ | Країна | Данія | Німеччина | Греція | Іспанія | ||||||
Показник | |||||||||||
1 | заборгованість за іпотеч. кред. /ВВП | 68% | 53% | 9,5% | 32% | ||||||
2 | кількість учасників | 8 спеціалізованих іпотечних банків, які входять в Асоціацію Дацьких іпотечних банків; члени асоцації представляють 90% всього іпотечного ринку в країні; наявність лише двох типів іпотечних банків, а саме: Skibskreditfonden (кредитують в основному морську галузь) та Kommunekredit (кредитують муніципалітет, компанії, організації) | Німецька іпотечна федерація налічує 24 члени; кількість членів постійно зростає; | 67% ринку займають комерційнцні банки; 29% належить спеціалізованим кредитним організаціям, які забезпечують в основному державних чиновників; 4% ринку займає єдиний іпотечний банк в Греції. | Іпотечна асоціація Іспанії нараховує 42 члени, які утримуть 80% іпотечного ринку країни; | ||||||
3 | вид установ | Іпотечні банки - обмежені організації, що онтролюються Finanstilsynet (Дацька фінансова рада спостерегачів); в іпотечних банках обов'язковий та додатковий капітал в будь-який час має бути не менше за 8% від активів зважених на ризик; | окрім іпотечних банків кредитуванням житла займаються й Landesbanken, ощадні (25%) та комерційні банки, страхові компанії, кредитні кооперативи (14%), державні банки (7,5%); | в основному комерційні, ощадні та кооперативні банки; у 2000 році чотири основні оператори займали 50% ринку; | |||||||
4 | органи регулювання та контролю | Finanstilsynet, яка підпорядковується Міністерству з економічних відносин; | до теперішнього часу - "Bundesaufsichtsamt fur das Kreditwesen"; в найближчому майбутньому - поєднання регулювання страхових компаній та банків; | Банк Греціїспостерігає і контролює усю банківську активність в країні, включаючи механізми іпотечного кредитування банками; використовує механізми, за допомогою котрих встановлює субсидовані процентні ставки; активна політика держави в кредитному субсидуванні; | Банк Іспанії та Міністерство економіки; | ||||||
5 | LTV | 60% за комерційною нерухомістю; 60% за сільськогосподарським кредитуванням; 80% за житловим кредитуванням; | 60% але може зростати і до 80%; 93% за рахунок державного субсидиювання. | максимально 75%, на практиціцей показник значно меший; | основний рівень- 70%; 80% за житловими кредитами. | ||||||
6 | процентна ставка | 6,50% | 6-6,5%; існує початкова угода з фіксованою процентною ставкою на 5-15 років; | 7-7,5%; | 6-6,3%; | ||||||
7 | термін надання | до 30 років; | 25-30 років; | за звичай на строк до 15 років (популярні), але практекується видача на більш тривалий строк - 20, 25, 30 років; | 20-25 років; | ||||||
№ | Країна | Ірландія | Італія | Нідерланди | Австрія | Португалія | |||||
Показник | |||||||||||
1 | заборгованість за іпотеч. кред. /ВВП | 31% | 8% | 72% | 5% | 42% | |||||
2 | кількість учасників | 11 іпоттечних кредиторів, які майже охоплюють весь ринок в країні; банки - 78,2%, будівельні компанії - 21,7%; | будь-який банк (універсальні банки) в Італії може займатися іпотечним кредитуванням | на ринку присутня мала кількість великіх кредиторів | універсальна банківська система; | 49 комерційних банків займаються іпотечним кредитуванням і їх частка на ринку становить 65%; 35% ринку займають дежавні установи з кредитування житла; | |||||
3 | вид установ | універсальні комерційні банки - 85%; страхові компанії та пенсійні фонди - 15%; | універсальна банки - 25%; іпотечні банки - 9%; ощадні банки - 29%; кооперативні банки 26%; Bausparkassen - 7%; | універсальна банківська система; | |||||||
4 | органи регулювання та контролю | Центральний банк Ірландії | єдиним органом є Банк Італії; | один з найліберальніших ринків; | |||||||
5 | LTV | 70-75%; | в основному - 50% (законодавчо лімітовано на рівні 80%) | 75% | 60% | 90% | |||||
6 | процентна ставка | 6-6,4%; | 6-7% | 6,5-7% | 6-7% | >7% | |||||
7 | термін надання | 10-15 років; | 30 років; | 20 років; | 25 років; |
Таблиця В.4
№ | Країна | Фінляндія | Шведція | Великобританія | Фрнція | |
Показник | ||||||
1 | заборгованість за іпотеч. кред. /ВВП | 30-35% | 52% | майже 60% | 20% | |
2 | кількість учасників | універсальні банки - 40%; ощадні - 4%; кооперативні банки - 18%; | провідними гравцями на ринку є 15 спеціалізованих установи з іпотечного кредитування (specialised mortgage credit institutions) (90%) та комерційних банків (10%); | The Council of Mortgage Lenders (CLM) налічує 118 членів, які займають 98% ринку; | комерційні банки - 33%; кооперативні банки - 34%; ощадні банки - 13%; | |
3 | вид установ | будівельні компанії - 20%; універсальні комерційні банки - 72%; | ||||
4 | органи регулювання та контролю | регулюється FSA (Financial Services Authority) | Банк Франції може наполякти на реструктуризації активів кредитора; the Commission Bancaire; | |||
5 | LTV | 60-80% | 80% | 60% - комерційна нерухомість; 60-80% - житлова нерухомість; | ||
6 | процентна ставка | 6-6,5% | 6-7% | 6-7% | 6-7% | |
7 | термін надання |
1 Євтух О.Т. Доходна іпотека – Луцьк, «Волинська обласна друкарня», 2000, 304 с.
2 Євтух О.Т. Іпотека – механізм ефективного використання ресурсів – Луцьк, «Волинська обласна друкарня», 2001, 3
... внем ризику непогашення векселя;г) Низькоризикові низькодохідні іпотечні кредити під заставу нерухомості з можливістю рефінансування іпотечних активів через випуск іпотечних цінних паперів; РОЗДІЛ 2. АНАЛІЗ КРЕДИТУВАННЯ НАСЕЛЕННЯ В КОМЕРЦІЙНОМУ БАНКУ АППБ „АВАЛЬ” 2.1 Загальні характеристики діяльності АППБ “Аваль” Акціонерний поштово-пенсійний банк “Аваль” заснований у 1992 році. У 2002 ...
... ощадний рахунок - рахунок "Кошти за довірчими операціями фізичних осіб з житловими ощадними вкладами", відкритий в балансі банку для залучення коштів громадян і суб'єктів підприємницької діяльності на довгострокові житлові ощадні вклади з наступним їх спрямуванням на довгострокове кредитування будівництва житла для населення та здійснення соціальних виплат. - Іменний рахунок вкладника - рахунок ...
... кредитоспроможність можуть погіршитися або покращитися. Тому увага кредитних працівників Київської філії АКБ “МТ-Банк” повинна акцентуватись на покращенні ризик-менеджменту самого банку.71 Глава 3. Шляхи вдосконалення мінімізації кредитного ризику комерційного банку. 3.1.Зарубіжний досвід щодо мінімізації кредитного ризику. При формуванні і вдосконаленні банківської системи України обов”язковою ...
... ВАТ "Кредобанк". Завдання відділу маркетингу визначені у Положенні про організацію Головного Банку ВАТ "Кредобанк". Департамент Маркетингу є структурним підрозділом Головного Банку ВАТ "Кредобанк". Організаційне положення Департаменту визначає організаційну структуру Департаменту, завдання його внутрішніх структурних підрозділів, функціональні посадові обов'язки, організацію системи внутрішнього ...
0 комментариев