3. Азотна кислота – безбарвний розчин, Mr=63; Тпл=-41,6ºС; Ткип=83ºС. Гранично допустима концентрація (ГДК) 5 мг/м3. Клас небезпеки - 3.
4. NaOH – натрій гідроксид, розчин. Mr=40,0. Розчиняється у воді, етиловому спирті, гліцерині, фенолі; нерозчинний у етиловому ефірі, та ацетоні. Гранично допустима концентрація (ГДК) 1 мг/м3. Клас небезпеки - 2.
5. Глауконіт - мінерал, класу силікатів групи гідрослюд, до складу якого входять кремній, алюміній, калій, залізо та ін., належить до групи слюд, загального складу (К,Na,Ca)×(Fe3+,Mg,Fe2+,Al)2[(Al,Si)Si3O10] (OH)2×H2O, і містить (%): SiO2 - 44-56; Аl2O3 - 3-22; Fe2O3 - 0-27; FeO - 0-8; MgO - 0-10; K2O до 10%, H2O - 4-10%. Глауконіт вирізняється цілим комплексом унікальних властивостей і використовується як сорбент нафтопродуктів, радіонуклідів і важких металів. Не токсичний.
Можливі небезпеки під час виконання роботи
При виконанні магістерської роботи можуть виникати такі небезпеки:
пожежа або займання;
вибух;
отруєння;
хімічні і термічні опіки;
порізи і травми при роботі зі скляним посудом.
A.2 Організаційно-технічні заходи
A.2.1 Організація робочого місця і роботи
Вимоги ергономіки до робочого місця
Робоче місце являє собою найменшу цілісну одиницю виробництва, де взаємодіють три основні елементи праці - предмет, засоби і суб’єкт праці.
Просторова організація робочого місця - це розміщення у визначеному порядку елементів основного і допоміжного виробничого обладнання відносно людини, що працює в заданих просторових межах.
Просторова організація робочого місця повинна забезпечувати:
·відповідність планування робочого місця до санітарних і протипожежних норм і вимог;
·безпеку працівникам;
·відповідність просторових відношень між елементами робочого місця, антропометричними, біомеханічними, фізіологічними, психофізіологічними і психічними можливостями людини, що працює;
·можливість виконання основних і допоміжних операцій в робочому положенні, що відповідає специфіці трудового процесу, в раціональній робочій позі і з використанням найбільш ефективних прийомів праці;
·вільне переміщення працівника по оптимальних траєкторіях;
·достатню площу для розміщення обладнання, інструменту, засобів контролю, деталей та ін.
Просторові і розмірні відношення між елементами робочого місця повинні дозволяти:
·розміщення працівника з врахуванням робочих рухів і переміщень згідно з технологічним процесом;
·оптимальний огляд джерела візуальної інформації;
·зміну робочої пози і положення;
·раціональне розміщення основних і допоміжних засобів праці.
Обов’язковою умовою є те, що на робочому місці повинні знаходитись лише ті технічні засоби, які необхідні для виконання робочого завдання, і розміщуватися вони повинні в межах досяжності, з метою виключення частих нахилів і поворотів корпусу людини, що працює.
Організація робочого місця і роботи
1.Перед початком роботи необхідно пройти інструктаж з техніки безпеки, який проводить керівник дипломної роботи, та розписатись про це в журналі. Необхідно підготувати до роботи робоче місце, лабораторне обладнання, перевірити справність газо- та водопроводів, справність і наявність електрообладнання, одягнути спецодяг (халат). Провітрити приміщення, ввімкнути витяжну вентиляцію за 20 хв. до початку роботи.
2.У процесі роботи постійно слідкувати за роботою приладів. Операції з токсичними речовинами проводити у витяжній шафі.
3.Після закінчення роботи вимкнути електричний струм , закрити крани водо та газопостачання, прибрати робоче місце.
4.В аварійних ситуаціях вимкнути електричний струм, перекрити подачу газу загальним краном, вивести всіх працюючих з лабораторії, надати першу допомогу потерпілим, при виникненні пожежі викликати пожежну команду [3].
При роботі з персональним комп’ютером необхідно щоб:
робоча поверхня знаходилась на висоті 72 см, стілець був оснащений підйомним пристроєм, кут між плечем і передпліччям був більший 90º.
оптимальна висота знаків була не менше 3,1 мм, а ширина повинна становити 60-70% від висоти.
оптимальна яскравість екрану була 100 кд/м², частота регенерації екрану повинна становити ³ 85 Гц для моніторів з ЕПТ. Освітленість робочої поверхні має бути не менше 400 люкс, а співвідношення яскравості екрану до фону має становити 3:1[4].
A.2.2 Санітарно-гігієнічні вимоги
Величина освітленості у лабораторії повинна бути 200 люкс - для лампи розжарюваня та 300 люкс – для люмінесцентних ламп. На працездатність в лабораторії впливають параметри мікроклімату, які повинні бути:
а) в холодну пору року температура - 21-24ºС, відносна вологість - 40-60%, швидкість руху повітря - 0,1 м/с.
б) в теплу пору року температура - 22-25ºС, відносна вологість - 40-60%, швидкість руху повітря - 0,1-0,2 м/с.
Вентиляційна система повинна бути розрахована на трикратну заміну повітря за 1 годину від важких газів (NO2,CO2,O3) через нижні вентиляційні отвори, а від легких газів - через верхні вентиляційні отвори.
В лабораторії потрібно працювати у халаті, захисних окулярах та рукавицях. Завершуючи роботу, потрібно ретельно вимити посуд та руки. В лабораторії заборонено їсти, пити, зберігати харчові продукти[5]. В даному приміщенні є наявні засоби особистої гігієни та засоби захисту органів зору та шкіри.
Найбільш продуктивна розумова праця є в умовах цілковитої тиші,та допустимий рівень шуму не повинен перевищувати 50 дБА [8].
A.2.3 Заходи безпеки під час роботи з обладнанням, об’єктом дослідження і речовинами
Для роботи використовуються лише справні електроприлади, добре ізольовані з’єднувальні шнури. Самі корпуси приладів повинні бути заземлені шляхом приєднання їх до загального корпусу заземлення. Опір заземлення має бути не більше 4 Ом. Кожного разу перед вмиканням електроприладу необхідно візуально переконатись у справності заземлення[6]. Скло – ламкий матеріал, який легко б’ється, тому користуючись скляним посудом необхідно дотримуватись наступних правил роботи: Скляний посуд не призначений для роботи при підвищеному тиску. Не можна допускати нагрівання рідин в закритих колбах чи приладах;
Категорично заборонено використовувати посуд, який має тріщини чи відбиті краї. Уламки робочого посуду прибирати тільки з допомогою щітки і совка, але не руками. Скляні прилади і посуд великих розмірів можна переносити тільки двома руками.
Заходи безпеки під час роботи з об’єктом дослідження і речовинами
У лабораторіях заборонено:
проводити будь-які роботи, які не пов’язані з виконанням доручених завдань;
користуватись реактивами без етикеток чи з не чіткими написами на них;
залишати без нагляду працюючі установки, ввімкнені електронагрівальні прилади, газові пальники;
зливати в раковину відходи хімічних реактивів, органічних розчинників, водні розчини хімічних речовин;
працювати в лабораторії одному.
Щоб уникнути нещасних випадків при роботі з об’єктом дослідження та речовинами необхідно дотримуватись наступних вимог:
одягнути спецодяг, мати при собі рукавиці і захисні окуляри;
не пізніше, як за 20 хв. до початку роботи ввімкнути вентиляцію і перевірити її ефективність;
при роботі з їдкими речовинами потрібно особливо захищати очі і руки;
при наповненні піпетки їдкими та отруйними речовинами користуватися гумовою грушею, ні в якому разі не тягнути рідину ротом;
всі роботи з їдкими і токсичними речовинами проводити у витяжній шафі;
сильнодіючі отруйні речовини зберігати окремо від всіх реактивів в запломбованих шафах;
банки та інший посуд з речовинами забороняється ставити на робочий стіл біля електроприладів, для цього відводять спеціальне місце;
розчини для проведення дослідів виливають у спеціально приготований для цього посуд;
щоб уникнути термічних опіків, посуд із сушильної шафи потрібно виймати тільки після охолодження до кімнатної температури;
після закінчення роботи прибрати робоче місце і вимити руки з милом.
A.2.4 Протипожежні заходи
Можливими причинами виникнення пожежі на робочому місці є оголеність дротів електричних приладів, незаземлені прилади, коротке замикання, необережне поводження з легкозаймистими речовинами.
Для запобігання займання і виникнення пожеж необхідно:
проходи і робочі місця звільнити від зайвих речей ;
з легкозаймистими речовинами працювати подалі від вогню та електронагрівальних приладів;
не виливати горючі речовини в каналізацію;
легкозаймисті речовини зберігати у товстостінному посуді з притертим корком, ємністю не більше 1л, поміщеному в металевий ящик;
у разі випадкового виливання легкозаймистих речовин необхідно виключити газові пальники і нагрівальні прилади, місце розливу засипати піском;
електроприлади вмикати, перевіривши їх ізоляцію, заземлення;
у випадку спалаху рідин необхідно повідомити співробітників, виключити пальники, вентиляцію, винести весь посуд з горючими рідинами, ліквідувати пожежу, використовуючи найбільш ефективні для цього випадку засоби гасіння пожежі.
На випадок гасіння пожежі в лабораторії повинні бути первинні засоби гасіння пожежі: не менше двох вогнегасників марок ОХП-5 і ОУ-5, азбестові ковдри, пісок, відра, лопати.
A.3. Аналіз впливу виробничих умов на довкілля
У ході виконання експериментальної частини магістерської роботи речовини у тих кількостях, які використовуються в лабораторіях і процеси не мають помітного впливу на навколишнє середовище.
ВИСНОВКИ
Лабораторія електрохімічних досліджень відповідає вимогам техніки безпеки і охорони праці. Щоб звести до мінімуму можливість виникнення непередбачених ситуацій та нещасних випадків працівники повинні бути пильними при будь-якій роботі, дотримуватись правил техніки безпеки при роботі з обладнанням та хімічними речовинами. Бути уважними та відповідно відноситись до виконання магістерської роботи, керуватися принципом науковості та правильності щодо техніки безпеки у лабораторії при роботі з хімічними речовинами.
Додаток Б
Таблиця Співвідношення між компонентами та умови синтезу модифікованого ПАн/Гл-9.
0 комментариев