4.2. Юридична відповідальність за порушення законодавства про приватизацію.
Зміст поняття юридичної відповідальності складається з того, що особа зобов'язана нести відповідальність за здійснення протиправних дій невиконання громадянсько-правових зобов'язань. А також за спричинені цімі протиправними діями збитки.
Основний принцип юридичної відповідальності міститься в тому, що вона наступає за конкретні протиправні дії або бездіяльність (діяння) правопорушника. Карна, адміністративна, громадянсько-правова та інші види відповідальності закріплені у відповідних актах конкретних галузей матеріального права.
Юридична відповідальність - це законодавче закріплений спосіб забезпечення правомірної поведінки суб'єктів права, належного виконання ними своїх обов'язків.
"Юридична відповідальність настає на основі правовідносин між державою і суб'єктом правопорушень або між суб'єктами громадянсько-правових відносин. Ці відносини характеризуються наявністю протиправності в діяннях винного суб'єкту, а також в наявності законодавчого чи нормативного акту, де ці діяння закріплені як протиправні."
Відповідальність у сфері приватизації - це забезпечення державою юридичними способами гарантій роздержавлення і приватизації державного майна, захисту прав власності, яке охороняється законом.
- 40 -
Юридична відповідальність здійснюється на принципах законності, обгрунтованності, невідворотності, індивідуалізації і справедливості.
Види відповідальності мають свої особливості, різну мету і детально
вивчаються відповідними областями права - карним, адміністративним, громадянським.
"Посадові особи державних органів приватизації, різноманітних органів виконавчої влади при наявності в їх діяннях ознак злочинів, пов'язаних з порушенням законодавства про приватизацію, несуть карну відповідальність в порядку, який передбачено Карним кодексом України."
Посадові особи державних органів приватизації, різноманітних органів виконавчої влади несуть адміністративну відповідальність у виді штрафів за:
• безпідставну відмову в прийнятті заяв про приватизацію, порушення строків розглядання заяв про приватизацію, порушення умов і порядку проведення конкурсів, аукціонів, продажі акцій, порушення умов і порядку передачі акцій акціонерним товариствам - до восьми, встановлених на день здійснення правопорушення, розмірів мінімумів доходу громадян, що не оподатковуються;
• не обгрунтована відмова від продажу підприємств (майна, акцій), безпідставна відмова у видачі приватизаційних сертифікатів громадянам України, не обгрунтована відмова в наданні інформації про об'єкти приватизації - до десяти , встановлених на день порушення, неоподаткованих розмірів мінімуму доходу громадян.
Доходи стягуються з винних осіб за рішенням суду в порядку, передбаченому Карним Кодексом України про адміністративні правопорушення.
"Покупці, котрі не сплатили за об'єкти приватизації шляхом викупу, на аукціоні чи конкурсі на протязі 60 днів з моменту реєстрації відповідної угоди сплачують на користь органу приватизації неустойку у розмірі і в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Рішення про придбання об'єкту в таких випадках підлягають анулюванню."
- 41 -
У випадку повного або часткового невиконання умов договору купівлі-продажу встановлюється наступна відповідальність покупців:
• у випадку порушення встановлених умовами договору купівлі-продажу термінів внесення інвестицій покупцем сплачується пеня у розмірі 0,1% вартості не внесених інвестицій за кожен день прострочення;
• у випадку розривання договору купівлі-продажу у зв'язку з невиконанням умов договору у відношенні внесення інвестицій, внесена частка інвестицій не повертається, а у випадку невнесення інвестицій на день подання позову, покупець сплачує штраф у розмірі 10% об'єму інвестицій;
• у випадку недотримання покупцем зобов'язань відносно збереження на протязі встановленого періоду профілю підприємства приватизованого об'єкту, покупець сплачує штраф у розмірі 10% вартості придбаного об'єкту.
Вказані тарифи перераховуються в Державний бюджет України. За недопущення робітників державних органів приватизації, перешкоду проведенню ними дотримання умов договору купівлі-продажу державного майна на керівника приватизованого підприємства накладається штраф у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів громадян.
Порушення діючого законодавства про порядок приватизації дають підстави для визнання договору купівлі-продажу об'єкту приватизації не дійсним.
Спори, що виникають у процесі приватизації, вирішуються судом або арбітражним судом в порядку, встановленому законодавством України.
4.3. Об'єкти і суб'єкти правовідносин у сфері приватизації державного майна.
Характеристика і оцінка об'єктів приватизації.
- 42 -
До державної власності в Україні належать загальнодержавна (республіканська) власність і власність адміністративно-територіальних одиниць (комунальна власність).
"До об'єктів державної власності, які підлягають приватизації, належать такі:
• майно підприємств, філій, цехів, виробництв, ділянок інших підрозділів, котрі є єдиними (цілісними) майновими комплексами, якщо в наслідок їх виділення в самостійні підприємства не порушується технологічна цілісність виробництва і не змінюється його основна спеціалізація;
• об'єкти незавершеного будівництва і законсервовані об'єкти;
• акції (паї), які належать державі у виді майна господарських товариств, інших об'єднань." [7].
Об'єкти приватизації, які передані в оренду, класифікуються за групами в залежності від первинної (балансової) вартості основних фондів, відбитих в балансовому звіті за квартал, який передує даті прийняття органами приватизації рішення про приватизацію об'єкту, а у відповідних випадках - інших ознак, а саме:
• група “ЗО” - незалежно від вартості і джерел фінансування об'єкти освіти, охорони здоров'я, культури, мистецтва, преси, фізичної культури і спорту, телебачення і радіомовлення, санаторно-курортні об'єкти, профілакторії, будинки та табори відпочинку;
• група "В" - об'єкти, вартість основних фондів яких складає від 1 млн. грн., а частина вартості основних фондів, що припадає на одного працюючого, перевищує номінальну вартість приватизаційного сертифікату більш ніж у 12 разів (окрім об'єктів групи "Г");
- 43 -
• група “Т” - об'єкти, вартість основних фондів яких перевищує 170 млн. грн., а також підприємства (незалежно від вартості основних фондів), які займають монопольне положення і визначені такими у встановленому порядку (наприклад, об'єкти військово-промислового комплексу);
• група "Д" - об'єкти незавершеного будівництва, майно ліквідованих підприємств-банкрутів;
• група "Е" - пакети акцій відкритих акціонерних товариств, що залишилися після реалізації плану приватизації, акції (паї), які належали державі у майні суб'єктів підприємницької діяльності із змішаною формою власності, цінні папери, інше майно об'єкту приватизації в інших підприємствах, господарських товариствах, банках, котрі не увійшли до статутного фонду або не були враховані під час оцінки вартості такого об'єкту приватизації.
У випадку проведення індексації балансової вартості основних фондів, індексації підлягає розмір вартості, за яким здійснюється класифікація об'єкту приватизації і номінальна вартість приватизаційних майнових сертифікатів. Будівлі, споруди, приміщення можуть приватизуватися разом з майном, яке в них знаходиться, якщо немає прямої заборони по відношенню цього органу приватизації.
"Приватизації не підлягають об'єкти котрі мають загальнодержавне значення. До них належать:
• майно органів державної влади і управління, Військових сил України, Національної гвардії, Служби безпеки України, Прикордонних військ,
правоохоронних та митних органів;
• золотий та валютний фонди, державні матеріальні ресурси, емісійна і резервна системи;
• майнові комплексі підприємств, котрі забезпечують діяльність по виготовленню цінних паперів та грошових знаків;
- 44 -
• засоби урядового, фельд'єгерського і спеціального зв'язку;
• об'єкти державної метрологічної служби;
• національні та культурні цінності України;
• надра, водні ресурси і інші об'єкти виключної власності народу України;
• об'єкти науки і освіти, котрі фінансуються із бюджету а також підрозділи, технологічно пов'язані з науковим і учбовим процесом;
• атомні електростанції;
• інші об'єкти державної власності, які необхідні державі для виконання своїх функцій."
Повний перелік об'єктів, котрі не підлягають приватизації, міститься в п.2 ст. З Закону України "Про приватизацію державного майна" (в редакції від 19.02.1997 p.). Він затверджується Верховною Радою України за поданням Кабінету Міністрів України.
Вартість майна об'єктів, котрі підлягають приватизації, оцінюється згідно до "Методики оцінки вартості майна в період приватизації", затвердженій Кабінетом Міністрів України 22 липня 1998 року за № 1114. Ця методика використовується для визначення:
• розміру статутного фонду відкритих акціонерних товариств, котрі створюються в процесі приватизації (кооперації);
• вартість майна, яке приватизується шляхом викупу;
• початкова вартість майна, що підлягає продажу на аукціоні, конкурсі;
• початкова вартість інвестиційних зобов'язань при продажу об'єктів малої приватизації на конкурсній основі;
• ціни пакету акцій, що належать державі, відкритим акціонерним товариствам;
• ціни частки державного майна підприємства із змішаною формою власності, в т.ч. з іноземними інвесторами;
- 45 -
• вартість майна підприємства, котрі ліквідуються або у встановленому порядку визнані банкрутом.
У випадку необхідності оцінки майна, яке приватизується на конкурсній основі або на аукціоні для оцінки вартості даного майна орган приватизації управі залучити експертів на договірній основі. Результати такої оцінки затверджуються органом державної приватизації. "До актів оцінки додаються такі документи:
• передаточний баланс підприємства;
• баланс підприємства за договором оренди (для орендних підприємств);
• договір оренди державного майна (для орендних підприємств);
• довідка відбиття в бухгалтерському звіті операцій з фінансовою орендою індивідуально призначеного майна, підписана керівником і головним бухгалтером підприємства;
• довідка відбиття в бухгалтерському звіті операцій по використанню позикових коштів, підписана керівником і головним бухгалтером підприємства;
• довідку про наявність на балансі підприємства металів і дорогоцінних каменів і їх вартість, підписану головним бухгалтером і керівником підприємства;
• довідку про рух амортизаційного фонду на дату оцінки, підписану керівником і головним бухгалтером;
• довідку про довгострокові фінансові вкладення з розшифровкою по видам за підписом керівника і головного бухгалтера підприємства;
• довідку про оцінку нематеріальних активів, відбитих в передаточному балансі на дату його складання;
• інвентаризаційний опис основних товаро-матеріальних засобів, інших активів, предметів прокату і т.і.;
- 46 -
Приватизаційний майновий сертифікат є іменним і дає право розпоряджатися майном тільки його власнику.
Оплата об'єктів приватизації може здійснюватися тільки шляхом безготівкового перерахування з іменних рахунків, відкритих в банках України. При придбанні об'єкту приватизації вартістю, яка перевищує 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, покупці - фізичні особи зобов'язані надати в орган приватизації декларацію про доходи.
... , который в 8 разделе, в главе 39 закрепил особенности создания и действия СЭЗ на территории Украины. 116. Понятие ответственности в хозяйственном праве Ответственность в хозяйственном праве - это комплексный правовой институт, который имеет свой особый предмет регулирования - хозяйственные правонарушения. Хозяйственное правонарушение - это противоправное действие или бездеятельность ...
... : обмежувався конкуруючий імпорт, ліцензувались усі види імпорту — більш пільговий для пріоритетних галузей, менш пільговий — для інших. Заходи по лібералізації полегшують тут доступ в економіку зарубіжних технологій, сприяють розвиткові експортної бази, включаючи створення підприємств із 100% експортною орієнтацією. Вартим уваги явищем останнього десятиліття є досить активний експорт підприє ...
... найпоширеніших форм проведення приватизації, що дає змогу створити значну кількість невеликих підприємств з не багатьма учасниками, причому не вдаючись до акціонування. Організація фінансів підприємств відбиває галузеві особливості, специфіку виробництва, рівень його технічного забезпечення та рівень технологічних процесів, склад і структуру виробничих витрат, вплив природно-кліматичних факторів ...
0 комментариев