4.5. Порядок підготовки і проведення приватизації.

Порядок підготовки об'єктів до приватизації характеризується різномані­тністю і залежить від обсягу і порядку виконання операцій. Розмаїтість підго­товчої роботи обумовлена діями таких законодавчих актів, як Закон України "Про приватизацію майна державних підприємств", Указів Президента України "Про корпоратизацію підприємств", "Про заходи щодо забезпечення прав гро­мадян на використання приватизаційних майнових сертифікатів". Порядок ви­конання підготовчої роботи, з врахуванням вище перелічених актів, має певні особливості.

Перший варіант приватизації. У відповідності до Закону України "Про приватизацію майна державних підприємств" розглядання питань, пов'язаних з приватизацією, починається з аналізу її правомірності у плані вибору сфери її проведення, а також прийняття рішення про законність приватизації конкретно­го об'єкту приватизації. Обмеження відносно сфери її проведення встановле-

- 50 -

ні вищевказаним Законом України, а також Постановою Верховної Ради України "Про перелік об'єктів, котрі не підлягають приватизації у зв'язку з їх загально­державним значенням" від 3 березня 1995 року № 88 і Декрету Кабінету Мініст­рів України "Про перелік майнових комплексів, державних підприємств, органі­зацій, їх структурних підрозділів основного виробництва, приватизація чи пере­дача в оренду яких не допускається" від 31 грудня 1992 року ".

"Ініціаторами приватизації можуть виступати як державні органи прива­тизації, так і покупці. У випадку, коли ініціатором приватизації є Фонд держав­ного майна України ( а також його регіональні відділення і представництва), першим етапом приватизації конкретного об'єкту є прийняття цим органом рі­шення про приватизацію".

У випадках, коли ініціаторами приватизації є потенційні покупці, підго­товча робота починається з подання до відповідних органів приватизації відпо­відної заяви про придбання об'єкту його потенційним покупцем. Покупці цілі­сних майнових комплексів і інвестори,, котрі бажають придбати контрольний пакет акцій, зобов'язані разом з заявою подати бізнес-план або техніко-економічне обгрунтування постприватизаційного розвитку об'єкту, які повинні містити відомості про майбутню зайнятість робітників даного підприємства (майнового комплексу), пропозиції інвестора про розміри і строки інвестицій, порядок їх внесення, а також декларацію про доходи для покупців - фізичних осіб.

Порядок подання і розглядання заяви про приватизацію затверджено Ука­зом Фонду державного майна України 26 серпня 1992 року № 345.

Термін реєстрації заяви про приватизацію не може перевищувати 3-х днів. На протязі одного місяця з моменту реєстрації заяви про приватизацію повинно бути прийнято рішення щодо приватизації об'єкту. За результатами розглядан­ня заяви можуть бути прийняті наступні рішення:

• відмова в приватизації об'єкту;

• видача дозволу на приватизацію об'єкту;

- 51 -

При видачі дозволу на приватизацію об'єкту орган приватизації в 5-ти денний термін письмово повідомляє про це заявника і трудовий колектив даного підприємства. При відмові у видачі дозволу на приватизацію об'єкту повинні бути викладенні мотивовані мотиви відмови. Відмова в приватизації можлива в таких випадках:

• заявник (юридична або фізична особа) не може бути визнана покупцем у зв'язку з законодавчо-виконавчими обмеженнями;

• діючим законодавством України встановлені обмеження щодо прива­тизації даного об'єкту;

• майно у встановленому порядку включено до переліку об'єктів, які не підлягають приватизації.

"На протязі місяця із дня прийняття рішення про приватизацію орган приватизації повинен затвердити склад комісії по приватизації об'єкту. В цей пері­од орган приватизації офіційно звертається до заявника, в органі державного управління, в місцеві ради, фінансові органи із пропозицією подання кандида­тур до складу приватизаційної комісії і затверджує її склад.

Головою комісії призначається представник органу приватизації або упо­вноважена ним особа."

Основні задачі і функції комісії по приватизації, її права і організація дія­льності регламентовані "Положенням про комісію по приватизації", затвердже­ним Указом Фонду державного майна України 15 липня 1997 року № 743.

Після прийняття рішення про приватизацію об'єкта на основі подання за­яви і створення комісії по приватизації, інформація про це друкується в засобах масової інформації, при цьому одночасно проводиться аудиторська перевірка фінансової звітності підприємства, котре приватизується (за виключенням об`єктів малої приватизації).

Головною задачею приватизаційної комісії є розробка проекту плану при­ватизації об'єкта, який на протязі 2-х місяців із дня затвердження складу

- 52 -

комісії по­винен бути поданий на затвердження в орган приватизації. В проекті плану приватизації враховуються пропозиції:

• господарського товариства, створеного робітниками підприємства, яке приватизується;

• покупцями об'єкту, що приватизується;

• місцевих рад за місцем знаходження об'єкта приватизації;

• державних органів приватизації;

• Антимонопольного комітету України (його представництв на місцях).

Якщо підприємство здійснює діяльність, пов'язану з державною таємни­цею, то в розділ плану приватизації вноситься абзац такого змісту: «Науко­во-технічна документація і інші носії інформації, які складають державну таєм­ницю, приватизації не підлягають, вони є власністю держави і залишаються на

балансі акціонерного товариства. Оцінка вартості вищевказаного майна визна­чається експертним шляхом у встановленому порядку".

"Проект плану приватизації передбачає строки і способи приватизації, стартову ціну об'єкта приватизації, рекомендовані форми платежу, розміри па­кету акцій по напрямках їх реалізації, забезпечення технологічної єдності виро­бництва, недопущення руйнації цілісних майнових комплексів, циклів, техноло­гій, а також порядок використання майна, котре не приватизується, т.і. не під­лягає приватизації."

За рішенням комісії до плану приватизації може бути включено проект реорганізації об'єкту приватизації. Фонд державного майна України розробив Порядок прийняття рішень про необхідність реорганізації об'єкта приватизації, затверджений спільним Указом Фонду державного майна України і Антимонопольного комітету України 2 грудня 1997 року № 88/01/1358. Щодо підпри­ємств, які займають монопольне положення на ринку, в плані приватизації ви­значаються умови і обмеження щодо їх діяльності.

- 53 -

До проекту приватизації об'єкту додається акт оцінки вартості об'єкта приватизації.

"Якщо трудовий колектив підприємства, майно якого приватизується, не погоджується з проектом плану приватизації, розробленого комісією, він може підготовити альтернативний варіант плану приватизації". Проект плану, розроблений комісією по приватизації, а також альтернативний план трудового колективу підприємства, яке приватизується, подаються на розглядання органам приватизації, котрі зобов'язані розглянути, затвердити і довести його до відома зацікавлених осіб. Рішення про затвердження плану приватизації може бути оскаржено в 10-ти денний термін у Фонді державного майна України, а в Криму - у Верховній Раді Автономної республіки Крим.

За умовами приватизації законсервованих об'єктів, об'єктів незавершено­го будівництва, майна ліквідованих підприємств, а також об'єктів які підляга­ють приватизації в порядку, передбаченому Законом України "Про приватизації невеликих державних підприємств (мала приватизація)", акцій (частки паїв), що належать державі в майні підприємств із змішаною формою власності, комісія по приватизації не створюється, а план приватизації не складається.

Другий варіант приватизації здійснюється шляхом корпоратизації під­приємства. Мова йде о перетворенні державних підприємств, закритих акціоне­рних товариств, в статутному фонді яких знаходиться біль 75% державної влас­ності, а також виробничих і науково-виробничих об'єднань, правовий статут яких раніше не був перетворений у відповідності до діючого законодавства України у відкриті акціонерні товариства.

Корпоратизація регламентована перш за все Указом Президента України "Про корпоратизацію підприємств" від 15 червня 1993 року № 210 і Постано­вою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про порядок корпоратизації підприємств" від 5 червня 1993 року № 508.

"Особливістю створених при цьому акціонерних товариств є те, що їх за­сновниками з боку держави є міністерства і інші підвідомчі Кабінету Міністрів

- 54 -

України органи державної виконавчої влади, уповноважені керувати цим май­ном. Це обумовило деякі відмінності від першого варіанту приватизації щодо кількості операцій і порядку виконання підготовчої роботи по приватизації, ета­пами якої є:

• Формування переліку підприємств, котрі підлягають корпоратизації органами, які уповноважені керувати державним майном і його затвер­дження Міністерством економіки України;

• Подання керівником підприємства, котре корпоратизується, пропози­цій засновнику відкритого акціонерного товариства про персональний склад комісії по корпоратизації, до складу якої включаються представ­ники засновника, банківської установи, яка обслуговує дане підприєм­ство, органу приватизації, трудового колективу підприємства, котре корпоратизується, Антимонопольного комітету України (у випадку корпоратизації підприємства-монополіста), інших органів і організацій;

• викуп об'єктів малої приватизації господарськими товариствами, ство­реними робітниками даного підприємства". [34]

Викуп як спосіб приватизації застосовується до державних підприємств групи "А" і групи "Б".

Об'єкти групи "А" можуть бути приватизовані шляхом викупу, якщо на приватизацію цих об'єктів надійшла тільки одна заявка.

Об'єкти групи "Б" можуть бути приватизовані шляхом викупу, якщо це передбачено планом (альтернативним планом) приватизації цих об'єктів.

Викуп державного майна підприємства згідно з альтернативним планом приватизації - спосіб приватизації, згідно якому у випадку викупу власником об'єкту стає орендатор.

Неконкурентні способи продажу майна державних підприємств в цілому торкаються об'єктів, які не продані на аукціоні або не конкурсній основі.

- 55 -

"Продаж об'єктів приватизації може здійснюватися також за конкурсом на комерційній або некомерційній основі.

Продаж по комерційному конкурсу - це спосіб приватизації, згідно якому власником об'єкту стає покупець, котрий запропонував найбільшу щодо фіксо­ваної, ціну.

Продаж по некомерційному конкурсу - це спосіб приватизації, згідно з яким власником об'єкту стає покупець, котрий запропонував найкращі умови подальшої експлуатації об'єкту".

Продаж об'єктів на аукціоні це спосіб приватизації, згідно з яким влас­ником об'єкту стає покупець, котрий в ході проведення аукціону запропонував максимальну ціну.

Продаж частин, паїв, акцій здійснюється:

·     робітниками об'єкту приватизації - шляхом пільгових продаж за но­мінальною вартістю, яка не перевищує в 1,5 рази вартість приватиза­ційного майнового сертифікату на одного покупця;

·     органів приватизації і Антимонопольного комітету України (щодо підприємств-монополістів);

·     подання комісією в місячний термін із дня її затвердження на затвер­дження відповідним органам приватизації приватизаційних докумен­тів, проекту статуту відкритого акціонерного товариства, акт оцінки вартості об'єкту, що приватизується, проект плану розміщення акцій, списки осіб, які мають пільги при придбанні акцій. Після затвердження планів приватизації чи планів розміщення акцій вони підлягають приватизації. Результати виконання планів приватизації підлягають друкуванню в спеціальних бюлетенях Фонду державного майна України.

Інформація про результати приватизації об'єкту підлягає також друкуван­ню в місцевих засобах масової інформації за місцем розташування об'єкту.

 

- 56 -

Третій варіант приватизації. Згідно з цим варіантом у відповідності з Указом Президента України "Про заходи щодо забезпечення прав громадян на використання майнових приватизаційних сертифікатів" від 26 листопада 1994 р. № 699 "здійснюються наступні етапи підготовчої роботи:

• затвердження переліку об'єктів, котрі підлягають обов'язковій прива­тизації;

• формування і затвердження комісії по підготовці до приватизації від­повідних об'єктів державними органами приватизації у складі керівни­ка (голови комісії), головного бухгалтера підприємства, представників невеликих державних підприємств (мала приватизація)", акцій (частки паїв), що належать державі в майні підприємств із змішаною формою власності, комісія по приватизації не створюється, а план приватизації не складається.


Информация о работе «Правовое регулирование арендных отношений в Украине (ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ОРЕНДНИХ ВІДНОСИН В УКРАЇНІ)»
Раздел: Государство и право
Количество знаков с пробелами: 143181
Количество таблиц: 4
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
431302
0
0

... , который в 8 разделе, в главе 39 закрепил особенности создания и действия СЭЗ на территории Украины. 116. Понятие ответственности в хозяйственном праве Ответственность в хозяйственном праве - это комплексный правовой институт, который имеет свой особый предмет регулирования - хозяйственные правонарушения. Хозяйственное правонарушение - это противоправное действие или бездеятельность ...

Скачать
236336
0
0

... : обмежувався конкуруючий імпорт, ліцензувались усі види імпорту — більш пільговий для пріоритетних галузей, менш пільговий — для інших. Заходи по лібералізації полегшують тут доступ в еконо­міку зарубіжних технологій, сприяють розвиткові експорт­ної бази, включаючи створення підприємств із 100% екс­портною орієнтацією. Вартим уваги явищем останнього десятиліття є досить активний експорт підприє ...

Скачать
107293
9
0

... найпоширеніших форм проведення приватизації, що дає змогу створити значну кількість невеликих підприємств з не багатьма учасниками, причому не вдаючись до акціонування. Організація фінансів підприємств відбиває галузеві особливості, специфіку виробництва, рівень його технічного забезпечення та рівень технологічних процесів, склад і структуру виробничих витрат, вплив природно-кліматичних факторів ...

0 комментариев


Наверх