2.1. Нормативне регулювання митного контролю електроенергії
Електроенергія, що переміщується через митний кордон України лініями електропередачі, підлягає митному контролю та митному оформленню відповідно до чинного законодавства. Перелік документів, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення, визначається нормативно-правовими актами Державної митної служби України.[23]
З метою встановлення єдиних норм та правил, що діють під час переміщення через митний кордон України електроенергії, а також запобігання її незаконному переміщенню, Державною митною службою України розроблений Порядок здійснення митного контролю електроенергії, що переміщується лініями електропередачі, затверджений наказом ДМСУ від 17.08.98 р. № 510 “Про затвердження Порядку митного контролю та митного оформлення електроенергії, що переміщується через митний кордон України лініями електропередачі”, зареєстрований у Міністерстві юстиції 1 грудня 1998р. за №767/3207.[24]
Цей Порядок розроблено відповідно до Митного кодексу України, законів України та інших нормативно-правових актів. Він не змінює існуючого технологічного процесу транспортування електроенергії.
Відповідно до зазначеного Порядку переміщення електроенергії лініями електропередачі через митний кордон України без оформлення ЗВМД у Центральній енергетичній митниці або інших митницях, у зоні діяльності яких перебувають місця обліку електроенергії, не допускається і здійснюється залежно від заявленого митного режиму і під митним контролем.
Закон України “Про електроенергетику” від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі.[25]
Суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності України, які здійснюють експортно-імпортні операції з електроенергією або переміщують її транзитом територією України, проводять декларування в Центральній енергетичній митниці або інших митницях.
Митний контроль експортної частини бартерних контрактів, у яких імпортною частиною є поставка електроенергії, а також імпортної частини бартерних контрактів, у яких експортною частиною є поставка електроенергії, здійснюється Центральною енергетичною митницею. Митне оформлення зазначених частин бартерних контрактів здійснюється митницями за погодженням з Центральною енергетичною митницею.
На мою думку, нормативне регулювання митного контролю електроенергії залежить насамперед від законодавчого регулювання роботи енергетичної галузі, що нині потребує серйозного наукового підходу та теоретичного обґрунтування. Оскільки необхідно непросто змінити той чи інший закон, постанову і т. д., а створити систему законодавчого забезпечення галузі, розробити спеціальну концепцію та стратегію, яка б стосувалася нормативного регулювання саме електроенергії.
2.2. Митний контроль та митне оформлення електроенергії
2.2.1. Документальне оформлення результатів митного контролю
Електроенергія, що перемішується через митний кордон України, перебуває під митним контролем з моменту її фактичного надходження на митну територію України і до закінчення митного оформлення відповідно до митного режиму випуску у вільне використання або вивезення за межі митної території України.[26]
Зони митного контролю визначаються Центральною енергетичною митницею на території енергооб’єктів (трансформаторних підстанцій магістральних ліній електропередачі).
Фактичний контроль електроенергії, що переміщується через митний кордон України лініями електропередачі, здійснюється посадовими особами митного органу через контроль документів (актів складання балансу на електростанції та підстанції тощо) та перевірки показників приладів обліку.[27]
Фактичний контроль електроенергії - це комплекс заходів, спрямованих на визначення фактичних показників кількості електроенергії, що переміщується через митний кордон України, шляхом перевірки показників приладів та отримання відомостей про її обсяги.
Митниці, які здійснюють фактичний контроль електроенергії, що переміщується через митний кордон України лініями електропередачі, щотижня (не пізніше першого дня наступного тижня) надсилають Центральній енергетичній митниці інформацію в електронному вигляді про результати цього контролю.
Посадові особи митних органів України для забезпечення виконання своїх функцій щодо митного контролю безпосередньо на енергетичних об’єктах зобов’язані пройти відповідне навчання в енергосистемі зі складанням іспиту на знання правил безпечної експлуатації електроустановок. Після цього їм присвоюється кваліфікаційна група і видаються посвідчення.
Митний контроль за електроенергією, що фактично переміщується через митний кордон України, на визначених енергетичних об’єктах контролю здійснюється посадовими особами митних органів разом з відповідальними представниками енергетичних об’єктів через зняття та фіксацію показників з метрологічно атестованих і опломбованих лічильників електроенергії та перевірки документів обліку й звітності.
Під час здійснення митного контролю за електроенергією, що перемішується через митний кордон України, на визначених енергетичних об’єктах контролю, системи обліку яких розміщено повністю або частково на території суміжних держав, необхідно використовувати офіційні дані, які надаються суміжною державою.
Порядок організації обліку електроенергії та відповідальність за його достовірність визначено Інструкцією про порядок комерційного обліку електричної енергії, затвердженою Радою оптового ринку електричної енергії України.
Під час здійснення митного контролю на контрольованому енергетичному об’єкті співробітники митних органів виконують такі функції:
ü першого числа місяця, наступного за звітним (контрольованим), звіряють показники лічильників (основних, резервних та обхідних), зняті персоналом енергооб’єкта за станом на останній день попереднього звітного місяця (у час, визначений у Договорі на технічне обслуговування обліку між державами) та зафіксовані в журналах показників лічильників обліку електроенергії або добовій диспетчерській відомості, які ведуться на енергооб’єктах. При цьому співробітник митниці особисто розписується в цих журналах, проставляє відмітку “Перевірено” та відтиск особистої номерної печатки (далі - ОНП). У разі роботи міждержавної лінії через обхідний вимикач показники лічильників на обхідному вимикачі складаються згідно із записами оперативного журналу;
ü під час кожного іншого звіряння показників лічильників з відповідним фіксуванням їх у журналах показників лічильників обліку електроенергії співробітники митниці завіряють записи в журналах своїм підписом та відтиском ОНП;
ü беруть участь у перевірці лічильників розрахункового обліку разом з персоналом відповідної відособленої структурної одиниці НЕК “Укренерго” - енергетичній системі (ЕС) згідно з річними графіками перевірок;
ü у складі комісії беруть участь у складанні акта про фіксування показників лічильників електроенергії, що переміщується через митний кордон України;
ü реєструють акт про фіксування показників лічильників електроенергії, що переміщується через митний кордон України, в журналі реєстрації актів
ü про фіксування показників лічильників електроенергії, що переміщується через митний кордон України, який знаходиться в митному органі.
Акт про фіксування показників лічильників електроенергії, що переміщується через митний кордон України, складається в 3-х примірниках. Кожен з примірників цього акта посадова особа митного органу завіряє своїм підписом та відтиском ОНП. Один примірник такого акта, складеного на енергетичному об’єкті, зберігається на цьому об’єкті або в організації чи підрозділі галузі енергетики, якщо на цьому об’єкті відсутній постійний черговий персонал. Інші примірники акта передаються:
ü відповідній ЕС;
ü посадовій особі митного органу.
Посадова особа митного органу передає примірник акта про фіксування показників лічильників електроенергії, що переміщується через митний кордон України, до відділу організації митного контролю регіональної митниці, у зоні діяльності якої розташована відповідна ЕС.
До дев’ятого числа місяця, наступного за звітним, регіональна митниця спільно з відповідною ЕС оформлює збалансований акт про обсяги електроенергії, що переміщується через митний кордон України, у 3-х примірниках, які передаються:
ü відповідній ЕС;
ü посадовій особі митного органу;
ü Центральній енергетичній митниці.
Збалансований акт оформляється за розрахунками постачання до державного кордону електроенергії, яка переміщується міждержавними лініями електропередачі відповідно з Договорами на технічне обслуговування приладів (систем) обліку та фіксації переміщення електроенергії між суміжними прикордонними енергосистемами сусідніх країн.
Акт про обсяги електроенергії, що переміщується через митний кордон України, засвідчуються підписами керівників регіональної митниці та ЕС або особами, що їх заміщують, та завіряється печатками цих установ.[28]
На об’єктах, де встановлено автоматизовані системи комерційного обліку електроенергії, контроль за фактичними обсягами електроенергії, яка переміщується через митний кордон України, може здійснюватися на основі показників таких систем. Звітні дані з таких об’єктів передаються НЕК “Укренерго” до Центральної енергетичної митниці.
Таким чином, ми розглянули документальне оформлення всієї сукупності заходів здійснених митними органами за переміщенням енергоносіїв через митний кордон України, зосередивши свою увагу на здійсненні фактичного контролю електроенергії, що переміщується через митний кордон України лініями електропередачі.
... за цінами на підприємстві було завершено перевірку з дотримання порядку застосування цін і тарифів. Порушень виявлено не було. 5. Напрямки перетворень у системі ціноутворення на ВАТ "Тера" 5.1 Основні рекомендації по вдосконаленню ціноутворення на підприємстві Стратегія обґрунтування цін на підприємствах базується на різних принципах. 1. Забезпечення відповідності напрямків і змісту ці ...
... . // Урядовий кур’єр. – 01.10.2003. 2. Бураковский И. Создавая ЕЭП, Украина теряет стабильность и предсказуемость. // Бизнес. – №37 (556). – 15.09.2003. 3. Дергачов О. Єдиний і неповторний простір: Єдиний економічний простір // Політичний календар.- 2003.- № 6.- С. 14 - 18. 4. Иноземцев В. Несколько гипотез о мировом порядке XXI в. // Свободная мысль – XXI. – 2003. – ...
... Росією закінчилися нічим, тому що вже мінятися нема чим - Росія не має квот по відношенню до Європи. Прикладом занепаду цілої галузі внаслідок відсутності належного державного митно-тарифного регулювання є переробка насіння соняшників і виробництво олії. Необмеження кількісних квот вивозу сировини, стратегічно важливої для переробних підприємств України, призвело до того, що вивозячи соняшник, ...
... історії і правознавства у працях молодих вчених” (Тернопільський державний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка, 23-24 жовтня 2003 року). Слюсаренко Ю.А. Правовий статус юридичних осіб нафтогазового комплексу України (цивільно-правові аспекти). – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.03 – цивільне право і цивільний процес ...
0 комментариев