6.1.8.3 Протиерозійні заходи
Осушення і освоєння пойми тягне за собою незначні зміни природного середовища. Передбачується осушення боліт і перезволожених земель, вирубка деревної рослинності, площі будуть розорені під вирощування сільськогосподарських культур.
Зниження рівня ґрунтових вод знищення природної рослинності, яка встилає грунт, в результаті осушення і розорення, викличе порушення встановленої динамічної рівноваги між вітром і ґрунтом, зменшить стійкість ландшафту проти несприятливих умов.
З метою запобігання можливих процесів водної і вітрової ерозії на меліораційних землях даним проектом встановлюється комплекс організаційних, агротехнічних і гідротехнічних заходів.
Одним з основних заходів по боротьбі з ерозією грунтів на проектованих до осушення землях з’являться правильна організація території, яка заключається у взаємопов’язаному розміщенні сівозмін, доріг і інше.
Ефективним засобом боротьби з ерозією грунтів являються агротехнічні заходи. Вони є найбільш доступними, не потребують великих затрат і являються швидкодіючими.
Протиерозійні заходи розробляються як для торф’яників, так і для мінеральних грунтів.
Для мінеральних грунтів, з протиерозійних заходів застосовуються: оранка на зяб, переривчасте борознування, щілювання зябу, затримання снігу, регулювання снігового покриву, щілювання посівів, посів спеціальними протиерозійними сівалками, коткування посівів.
Для торф’яних грунтів проектуються:
- фрезування очосу;
- оранка;
- посів спеціальними протиерозійними сівалками;
- посівів дернових культур і насіння трав.
- Важливим заходом в боротьбі з вітровою ерозією грунтів на осушених торф’яниках являються також осінньо-весняні волого насичуючі поливи і весняно-літні поливи в період суховіїв і пилових бур.
Гідротехнічні протиерозійні заходи на на осушуваних землях передбачаються у вигляді: створення борозен для відводу води з понижених ділянок в канали, регулюючих споруд с перепадами висоти від 0,5 до 2,0 м, дренажної мережі з накопичувальними колодязями для відведення води в колекторну мережу, а також проведення планіровочних робіт з висипкою окремих понижень і зволожень грунтів інфільтрацією з каналів.
Крім того передбачаються біологічні кріплення укосів каналів шляхом посіву трав і залізобетонними плитами.
6.1.8.4 Водозахисні заходи
Проектом експлуатації осушувальної системи передбачається організація систематичного контролю за якісним складом води, яка скидається з каналів осушувальної мережі в озеро Оріховець.
На службу експлуатації покладається обов’язок виділити місця відбору проб води, яка скидається з осушувальної мережі на предмет визначення кількісного і якісного вмісту солей і пестицидів, а також приймати міри по знищенню негативних наслідків.
Поблизу осушувальної системи відсутні джерела забруднення.
Режим ґрунтових вод четвертинних відкладів на осушеному масиві не залежить від режиму вод крейди, що виключає можливість забруднення вод крейдяного горизонту.
Скид води з магістрального каналу кавальєрів вийнятого грунту здійснюється насосною станцією.
Для недопущення виносу частинок грунту в озеро побудований відвідний канал довжиною 1,24 км, де проходить осадження завислих частинок.
Враховуючи значний приток поверхневих вод в озеро Оріхово і Оріховець, забір води на зволоження суттєво не вплине на їх режим.
6.2 Реконструкція Самарівської осушувальної системи
6.2.1 Водоприймач
Водоприймачем Турської осушувальної системи служить озеро Оріхове. Водоприймач ділянки, який реконструюється гончарним дренажем, служить Турський магістральний канал, в необхідних місцях він закріплений.
Ділянка, яка реконструюється знаходиться в самому гирлі системи в безпосередній близькості від озера Оріхово. Рівневий режим озера Оріхово і нижньої частини Турського магістрального каналу не дозволяє здійснити самотічний скид з ділянки, яка реконструюється, як у весняний період, так і в літній період. Крім того, у вологі роки у весняний час, із-за незабезпеченості своєчасного відводу скидних вод проходить затоплення і підтоплення нижньої частини системи в межах ділянки на якій проходить реконструкція.
Для оптимізації процесів самоочищення скидних вод у відкритій мережі польдерних систем влаштовуються найпростіші підпірні споруди з напором 0,2…0,3 м і колодязі (аванкамери), які встановлюються окремо чи разом з трубчастими переїздами і одночасно виконують роль відстійників для вловлювання завислих речовин. Крім підпірних споруд можна також запроектувати і систему біологічних ставків, в яких скидна вода могла б відстоюватись і очищуватись перед попаданням в озеро-водоприймач.
6.2.2 Гончарний дренаж
В зв’язку з проведенням реконструкції на осушувальній системі виконуємо розрахунки параметрів гончарного дренажу, з умов осушення. Для умов осушення параметри дрен слідуючі:
Тдр. = H + ∆h + hвх + d, м (6.7)
де:
H – норма осушення посівного періоду;
Н = 0,5 м;
∆h – напір води над дреною по відношенню до дрени;
∆h – 0,3 м;
hвх – втрати, води на вході;
hвх = 0,1м;
d – зовнішній діаметр дрени;
d = 0,07.
Тдр. = 0,52 + 0,3 + 0,1 0,07 = 0,99 м
Приймаємо Тдр. = 1,0- 1,05 м
Тдр. = 1,0 – 1,05 > Нпр = 0,68 м
Віддаль між дренами визначаємо по формулі Г. І. Сапсай:
Е = А*β*кt*кТ*к, м (6.8)
де:
А – емпіричний параметр, який визначаємо в залежності від величини річної норми опадів,
при N = 686 мм А = 4,8
к – коефіцієнт фільтрації, м/добу;
β – коефіцієнт водовіддачі, який визначається по формулі
для мінеральних ґрунтів, β = 0,056*к1/2*∆Н1/3;
для торфових ґрунтів β = 0,116* к3/4*∆Н3/8,
де:
∆Н – потужність шару ґрунту, з якого відводиться надлишкова вода,
∆Н = 0,52 м;
кt – коефіцієнт, який залежить від глибини закладання дрени (при Тдр.= 1,05 м) кt = 0,82;
к – коефіцієнт, який залежить від глибини залягання водоупору, при
Н = 6 м
к= 1,32
Визначення віддалі між дренами для піщаних грунтів з Кф = 1,56 м/добу;
β = 0,056
Е = 28,2 м
... ями в межах своїх повноважень, визначених Законами “Про охорону праці”, “Про забезпечення санітарного й епідеміологічного благополуччя населення” й іншими регламентуючими документами. РОЗДІЛ 3. Організація охорони праці на прикладі закритого акціонерного товариства “Ратнівський молокозавод” 3.1 ЗАТ Ратнівський молокозавод та заходи по охороні праці на даному підприємстві Завод створено у ...
... економічного зростання. Вони передбачають різноманітні переваги особливостей туристсько-рекреаційного потенціалу єврорегіону "Буг". Висновки Як відомо, Волинська область багата на розвідані і нерозвідані рекреаційно-туристичні ресурси. В області проведена оцінка туристично-екскурсійних об'єктів за методикою, яка дозволяє поділити їх на три категорії важливості. До 1-ї категорії відносяться ...
0 комментариев