17.1. Методичні поради до вивчення теми
Становлення та розвиток банківської системи України сприяє подальшій універсалізації банківської справи, розвитку та розширенню кола операцій та послуг, які може виконувати сучасний комерційний банк. Крім основних, базових для комерційних банків операцій, пов’язаних з формуванням банківських ресурсів, їх розміщенням в активи та здійсненням розрахунків між клієнтами, вони виконують і нові для них операції та послуги.
У цілому, банківські послуги характеризуються такими основними ознаками:
- для надання більшості послуг банкам не потрібні додаткові ресурси;
- доходи від надання послуг банки одержують у вигляді комісії.
Комісійні доходи обчислюються банками пропорційно сумі активу чи зобов’язання незалежно від часу або є завчасно фіксованими.
Класифікація послуг комерційного банку за характером надання:
1) посередницькі послуги, до яких відносяться: посередництво в одержанні клієнтом кредиту, посередницькі послуги банків при емісії, розміщенні і організації повторного обігу цінних паперів клієнтів; посередництво у валютних та інших операціях банку;
2) гарантійні послуги, до яких належать: гарантії повернення кредиту за клієнта; гарантії відшкодування збитків, що можуть статися через невиконання клієнтом контракту; гарантії боргових зобов’язань клієнта (авальні операції).
3) довірчі (трастові) послуги банку, до яких відносяться:
для приватних (фізичних) осіб: розпорядження спадщиною, управління персональними трастами (майном, переданим банку для управління); опікунство із забезпеченням збереження майна (аналогічно управлінню персональними трастами); агентські функції (збереження майна, інвестиційні та комерційні операції за дорученням власника, сплату рахунків, операції з купівлі-продажу, юридичне обслуговування);
для підприємств (юридичних осіб): розпорядження активами (касовими чи потоком готівки); агентські операції (особливо при обміні випущених цінних паперів); ліквідація підприємств;
4) послуги кредитного характеру, до яких відносять: лізинг, факторингові послуги банку, форфейтинг,
5) Інші послуги банку. До них відносять:
фінансовий інжиніринг, консультативні та інформаційні послуги і т.д.
Розглядаючи гарантійні послуги банку, необхідно відрізняти їх від поручительства. В самостійній роботі студенти повинні звернути увагу на банківські гарантії щодо виконання клієнтом своїх зобов’язань за торговельними і фінансовими угодами, які можуть надаватись як у вигляді спеціального документа (гарантійного листа), так і шляхом надпису на векселі (акцепт, аваль). У складі цих послуг також розглядаються зобов’язання банку щодо надання клієнтам позик.
Особливе місце у розгляді посередницьких послуг банку займає посередництво в операціях з цінними паперами при їх розміщенні на первинному ринку (андеррайтинг), а також брокерська діяльність з цінними паперами клієнтів за їх рахунок на підставі договорів доручення чи комісії.
В темі також розглядається посередництво комерційних банків у валютних операціях, а також особливості проведення довірчих (трастових) послуг. Зокрема, розглядаючи класифікацію довірчих послуг, слід звернути увагу на агентські послуги з управління касовими активами підприємств при їх розрахунково-касовому обслуговуванні, послуги депозитарію, управління коштами благодійних фондів тощо.
Але основне місце в темі займають послуги кредитного характеру: лізинг, факторинг та форфейтинг. Розглядаючи вказані послуги, необхідно звернути увагу на законодавчо-нормативну базу, підходи до їх класифікації, порядок організації документообігу при здійсненні лізингових та факторингових операцій, порядок нарахування платежів за різними варіантами здійснення операцій, а також ризики, що їх супроводжують.
В самостійній роботі студентам важливо дослідити напрямки розвитку нових послуг, які надаються банками з урахуванням досвіду країн з розвинутою ринковою економікою. Зокрема, слід звернути увагу на операції, пов’язані з фінансовим інжинірингом, з дорогоцінними металами та інформаційними послугами банку. Особлива увага звертається на загальну характеристику банківських операцій з дорогоцінними металами і дорогоцінним камінням.
Так, до послуг з банківськими металами, які можуть виконувати банки відносять наступні:
- відкриття клієнтам вкладних (депозитних) та поточних рахунків у банківських металах;
- операції з надання кредитів у банківських металах чи під заставу золотого депозиту;
- операції з монетами з дорогоцінних металів;
- використання банківських металів для укладання форвардних, ф’черсних, опціонних угод, угод типу спот, своп тощо;
- послуги з перевезення та зберігання дорогоцінних металів та каміння.
17.2. Плани практичних занять
Практичне заняття 10
Питання для обговорення
1. Загальна характеристика та види банківських послуг.
2. Сутність та економічне значення лізингу.
3. Класифікація видів лізингу та принципи розвитку лізингового бізнесу.
3. Види лізингових платежів та методика їх розрахунку.
4. Ризики лізингових операцій.
Практичне заняття 11
Питання для обговорення
1. Основні поняття, елементи та класифікаційна характеристика видів та форм факторингу.
2. Механізм здійснення факторингової операції, у т. ч. у зовнішньоекономічній діяльності.
3. Вартість факторингової послуги та. ризики, що виникають при її здійсненні.
4. Механізм здійснення та вартість форфейтингової операції.
Практичне заняття 12
Питання для обговорення
1. Гарантійні, посередницькі, консультаційні та інформаційні послуги банків.
2. Довірчі (трастові) послуги.
3. Організація послуг щодо зберігання цінностей у банку.
4. Операції банку з дорогоцінними металами та дорогоцінним камінням.
5. Фінансовий інжиніринг.
Перелік питань, що вивчаються студентом самостійно
Сутність послуг, що мають кредитний характер.
Сутність факторингу, його переваги та недоліки для фактора і постачальника.
Зміст і послідовність здійснення форфейтингової операції.
Види довірчих послуг.
17.3 Зміст індивідуальних завдань
1. Ознайомлення зі змістом Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг”.
2. Ознайомлення зі структурою платежів за лізинговими та факторинговими угодами.
3. Ознайомлення зі змістом Закону України „Про фінансовий лізинг”.
4. Ознайомлення зі змістом публікацій про перспективи розвитку трастових послуг в Україні.
17.4. Інформаційні джерела
Про лізинг // Закони України т.13. – С.356-363.
Про фінансовий лізинг: Закон України від 16.12. 1997р. № 723/97-ВР.
Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг: Закон України від 12.07. 2001р. № 2664-Ш.
Положення про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків: Затв. постановою Правління НБУ від 06.07. 2000 р. № 279.
Банківські операції: Підручник. – 3-тє вид., перероб. і доп. / А.М. Мороз, М.І. Савлук, М.Ф. Пудовкіна та ін.; За заг. ред.А.М. Мороза. – К.: КНЕУ, 2008. – 608с.
Єпіфанов А.О., Маслак Н.Г., Сало І.В. Операції комерційних банків: Навчальний посібник. – Суми: ВТД „Університетська книга”, 2007. – 523 с.
Міщенко В.І., Слав’янська Н.Г., Коренєва О.Г. Банківські операції: Підручник. – 2-ге вид., перероб. і доп. – К.: Знання, 2007. – 796.
Аналіз банківської діяльності / За ред.А.М. Герасимовича. - К.: КНЕУ, 2003. - 599 с.
Васюренко О.В. Банківські операції: Навч. посібник. – К.: 2005. – 243с.
Тема 18. Операції із забезпечення фінансової стійкості банку... будь-який громадянин в Україні, якщо в нього є стабільний дохід, може отримати “кредитку” без заставного майна та будь-яких гарантій, як це відбувається в розвинутих країнах світу. 3.3 Місце операцій з пластиковим картками в Інтернет-просторі України Лідери провідних держав та широкі кола ділового світу сприймають нову економіку не лише як сучасну модель ведення бізнесу, а й як стратегічну ...
... йну діяльність збільшилися на 93,8 % і складають 11743,1 млн. грн. (11,6 % від кредитів, наданих суб'єктам господарської діяльності). На фоні середніх показників для банківської системи України індивідуальний аналіз операцій кредитування юридичних осіб в АППБ „Аваль” у 2005 році виявив інші тенденції: - за рівнем обсягу валюти балансу 17,285 млрд. грн. за результатами 3 кварталу 2005 року АППБ ...
... врегулювання економічних взаємовідносин між суб'єктами економіки, що діють на фінансовому ринку, державний бюджет та інші елементи. Одним із видів послуг на ринку фінансових послуг є нетрадиційні банківські операції та послуги, які включають: лізингові операції банків, факторинг та форфейтинг, гарантійні операції банків, трастові послуги банків та інші нетрадиційні банківські операції. Нетрадиц ...
... нагляду за всією сукупністю фінансових посередників у частині здійснення ними банківських операцій, а також правових механізмів підвищення рівня капіталізації банків. 2. Банківська діяльність та банківські операції Поняття банківської діяльності на сьогодні отримало своє легальне визначення у законодавстві України. Дефініція банківської діяльності, наведена у ст. 2 Закону України "Про банки і ...
0 комментариев