4.4 Профілактично - оперативна діагностика
4.4.1 Інформація про відмову
Відмовою, відповідно до теорії надійності, прийнято вважати - порушення працездатності технічного об'єкта внаслідок неприпустимої зміни його параметрів або властивостей під впливом внутрішніх фізико-хімічних процесів і зовнішніх механічних, кліматичних або інших впливів.
У процесі експлуатації енергоблоків у системі НПК можуть виникати часткові й повні відмови. Повні відмови звичайно відносять до аварій. Часткові відмови в основному характеризуються поломками, які може локалізувати експлуатаційний персонал. Причини часткових відмов можна класифікувати на об'єктивні й суб'єктивні. До об'єктивних причин можна відносити зміна погодних умов (зміна t нар. возд , збільшення барометричного тиску, зледеніння в системі водопостачання, старіння встаткування й т.д.). До суб'єктивних - часткові відмови з вини експлуатаційного персоналу, ремонтників, монтажників і т.п. (погіршення характеристик насосів і ежекторів, забруднення поверхонь нагрівання й охолодження й т.п.).
Природно, перша група відмов - часткові відмови - у більшості випадків може бути попереджена персоналом станції.
При виникненні часткових відмов завдання експлуатаційного персоналу полягає не тільки в недопущенні розвитку відмови ( із часткового в повен ) , але й у продовження вироблення енергії при високих техніко-економічних показниках, надійності, безпеці й дотриманні вимог екології.[31]
4.4.2 Виявлення відмови
Для виявлення відмов можуть бути використані: штатні прилади й засоби контролю параметрів; непрямі виміри; порівняння з характеристиками й деякі інші способи.
Задаються питомі техніко-економічні показники резервів енергосистеми – аварійного, ремонтний і режимного, що забезпечують заданий рівень надійності енергопостачання.
Джерелом одержання даних про розподіли ресурсів деталей і елементів устаткування комплексу можуть бути:
1) дані експлуатації (для аналогічних умов застосування);
2) експертні оцінки;
3) імовірнісні моделі процесів руйнування, що використають розрахунки й дані міцності або ресурсних випробувань.
При роботі конденсаційної установки виробляється періодична перевірка щільності вакуумної системи із установленням присосів повітря, при нормальному навантаженні не повинні перевищувати 30 кг/годину.
Контроль ведеться за:
- гідравлічною щільністю конденсатора за допомогою хімічного аналізу основного конденсату;
- величиною нагрівання охолодної (цирк води) водою, що повинна бути 7-9 0С;
- температурою й тиском цирк. води на вході в конденсатор;
- вакуумом у конденсаторі;
- нормальною роботою основних ежекторів;
Відшукання дефектних трубок виробляється шляхом просвічування полум'ям парафінової свічі трубних дощок. Втягування полум'я свічі в трубку свідчить про наявність нещільності у відповідній трубці.
Ведеться контроль за вібростаном елементів турбоустановки. Якщо вібрація перевищує припустимі норми, безупинно зростає або приймає стрибкоподібний вигляд, то це свідчить про неполадки елементах конструкцій. І як раніше вже було сказано, при підвищенні кінцевого тиску виникає ряд проблем, що приводить до агрегату й неприпустимої вібрації.[18]
4.4.3 Джерела відмови - причини
Наслідком зниження вакууму в конденсаторі або збільшення Рк може бути:
- порушення енергетичного балансу між теплотою, що підводиться з парою, що відробила, і охолодженою водою, що відводить;
- збільшення пропуску пари в конденсатор;
- зниження витрати охолодженої води або збільшення температури охолодної води;
- порушення теплообміну між конденсованим парою й охолодженою водою.
Причиною цієї відмови є зниження коефіцієнта теплопередачі й збільшення температурного напору.
Зниження коефіцієнта теплопередачі може відбуватися внаслідок:
- забруднення поверхонь охолодження (трубок) конденсаторів органічними й неорганічними відкладеннями;
- підвищення змісту газів, що не конденсуються, у паровому просторі конденсаторів, в основному повітря, що попадає в конденсатор з парою, що відробила, через нещільності у вакуумній системі;
- одночасного забруднення й підвищення змісту повітря в парі, що конденсується.
Збільшення недогріву може відбуватися по цих же причинах.
Причинами збільшення присосів можуть бути:
- порушення роботи кінцевих ущільнень турбіни;
- виникнення тріщин у зварених сполуках;
- деформація фланцевих рознімань;
- присоси через колектор обігріву фланців і шпильок;
- присоси через сальники арматур, що перебуває під вакуумом.
4.4.4 Вибір оптимального способу усунення відмови (критерій opt)
Відновлення працездатності елемента блоку або блоку в цілому - це спосіб перекладу його зі стану відмови в працездатний стан. Такою операцією може бути регулювання елемента або блоку, ремонт або заміна на свідомо справний. Кожної такої операції приписується певна вартість.
Для знаходження оптимальної процедури відновлення працездатності повинен бути заданий критерій оптимальності. Таких критеріїв відомо, принаймні, три: середні вартості відновлення працездатності, імовірність відновлення працездатності з обмеженою вартістю, вартість усунення відмов із заданою ймовірністю. При необхідності оптимізації багаторазового відновлення працездатності найбільш природний як критерій середня вартість.
При забрудненнях трубок конденсаторів застосовують очищення трубок. Залежно від інтенсивності забруднення й видів відкладень застосовують різні профілактичні міри. У випадках механічного забруднення застосовують метод промивання зворотним потоком охолодної води. Також широке поширення одержало кулькове очищення конденсаторів.
Для очищення трубок від біологічних забруднень застосовують термічне сушіння.
Для усунення сольових забруднень, тобто утворення накипу на внутрішній поверхні трубок застосовують хімічну обробку води. У цей час приділяється велику увагу безреагентним методам обробки води: магнітна і ультразвукова обробка.
При більше серйозних неполадках виконують ремонт або заміну трубок конденсатора.[30]
0 комментариев