Прогнозування техніко-економічних показників діяльності підприємства

Ціноутворення на ВАТ "Тера" в економічно-господарському та правовому контексті
203135
знаков
13
таблиц
3
изображения

2.3 Прогнозування техніко-економічних показників діяльності підприємства.

Однією із самих основних і важливих функцій управління є функція планування, що припускає рішення про те, якими повинні бути цілі організації і як досягти їх. Відомий американський фахівець в області планування Р. Акоф назвав його проектуванням майбутнього й бажаних шляхів його досягнення, одним із самих складних видів розумової діяльності, доступних людині. Плануванням на підприємстві поетапно охоплюється робота людей і рух ресурсів (матеріальних і фінансових), націлених на одержання заданого кінцевого результату.

Прогнозування (передбачення) – це спроба визначити стан будь-якого явища або процесу в майбутньому.

Прогнозування – це процес складання прогнозу, тобто це наукове обґрунтування можливих кількісних і якісних змін стану діяльності підприємства в майбутньому. Принципи прогнозування показані на рис. 2.1.

Рис. 2.1. Принципи прогнозування [34]


Перспективне планування слід відрізняти від прогнозування.

Прогнозування є одним з етапів перспективного планування, тобто на мікрорівні, при складанні стратегічних планів можуть прогнозуватися рівень цін, вартість робочої сили, об’єм продажів і частка ринку, прибуток і рентабельність, необхідні капіталовкладення, ризик і т.д.

Процес планування здійснюється на наступних принципах планування – це: 1. цільова спрямованість, тобто вибір і обґрунтовування цілей підприємства. Це початковий пункт планування.

В загальному випадку виділяють наступні основні цілі:

- господарсько-економічні та

- виробничо-технологічні – ці дві цілі пов’язано з чітким визначенням номенклатури і необхідної кількості випуску продукції належної якості;

- науково-технічні – здійснюються за допомогою постійного поліпшення продукції і оновлення технічної бази виробництва через упровадження досягнень НТП;

- соціальна мета – зводиться до задоволення матеріальних і духовних потреб працівників підприємства;

- екологічна – до забезпечення виробництва екологічно безпечної (чистої) продукції.

Планування діяльності ВАТ "ТерА" здійснюється шляхом складання бізнес-плану. Стратегічне планування полягає в основному у визначенні головних цілей діяльності підприємства й орієнтовано на визначення намічуваних кінцевих резул ьтатів з урахуванням засобів і способів досягнення поставлених цілей і забезпечення необхідними ресурсами. У них формулюються основні завдання на встановлений період. ВАТ "ТерА" вибрало для подальшого розвитку стратегію росту розширення асортименту й поліпшення якості продукції й розширення сегментів на вже існуючих ринках України, підвищення продуктивності праці, ефективності виробництва. Здійснення даної стратегії почнеться з переозброєння основного устаткування підприємства.

Ціль підприємства: технічне переозброєння частини виробництва, що залищилася не переозброєною, а також об'єктів виробничої інфраструктури. Чисельність зайнятих зросте на 34 чоловіки.

Після модернізації підприємство має на меті:

1. Збільшити частку ринку в Україні.

2. Збільшити продуктивність виробництва фабрики до 30000 тис. тонн готової продукції на рік, у сучасному упакуванні й за доступними цінами

3. Збільшити випуск борошняної продукції, на якій підприємство спеціалізується.

Збільшити асортименти робошняної продукції та її якість.

4. Підвищити якість цукерок.

7. Збільшити асортименти й підвищити продуктивність наявних ліній.

8. Установити й запустити нову лінію по виробництву цукрового печива.

9. Досягнути виконання плану доходу на 2011 рік в 46 800 000 грн.

Проведення технічного переозброєння планується за рахунок власних коштів підприємства (оплата будівельно-монтажних робіт), інвестиційних кредитів (оплата устаткування, оплата авансового платежу, митного збору, мит і ПДВ, а також оборотних коштів).

Для комплексного технічного переозброєння кондитерської фабрики ВАТ "ТерА" необхідна закупівля імпортного технологічного устаткування на суму 1934 тис. євро.

З реалізацією даної стратегії пов'язане досягнення ряду цілей і рішення важливих завдань економічного, технологічного й соціального характеру.

По-перше, впроваджувана сучасна технічна й технологічна основа кондитерського виробництва гарантує рівномірний розподіл компонентів і досягнення необхідного співвідношення між ними й мікродобавками в кожному одиничному виробі, що дозволить забезпечити розвиток в ВАТ "ТерА" виробництва високоякісної кондитерської продукції. У результаті буде випускатися продукція, порівнянна за своїми характеристиками із кращими вітчизняними й закордонними аналогами. Це, у свою чергу, вплине на економіку кондитерського виробництва: витрати на одиницю продукції знизяться до рівня передових українських підприємств.

По-друге, не менш ніж в 1,5 рази зросте ступінь задоволення споживчого попиту на вироби високої якості й різноманітного асортименту в сучасному упакуванні й за доступною ціною в зоні, що включає в себе крім Тернопільської Хмельницьку, Чернівецьку, Івано-Франківську, Рівненську, Волинську області. Це дозволить реально поліпшити їхнє постачання вітчизняною кондитерською продукцією з використанням натуральної місцевої плодово-ягідної й горіхової сировини.

По-третє, будуть створені об'єктивні передумови для витиснення імпортної продукції з регіонального продовольчого ринку Тернопільщини та Західного регіону України.

Буде створено 34 додаткових робочих місця, що дозволить більш повно забезпечити зайнятість місцевого населення, і на цій основі деякою мірою поліпшити соціальний клімат і підвищити платоспроможний попит населення.

По-п'яте, підвищаться доходи сільських жителів за рахунок закупівлі в них сировини для виробництва кондитерських виробів (ягід, горіхів і т.п.), унікальнї за своїми поживними якостями.

Все перераховане вище дозволить закласти основи високої ефективності технічного переозброєння кондитерських цехів виробництва ВАТ "ТерА".

Сучасний технічний стан підприємства не зовсім дозволяє, не тільки вдосконалювати технологію виробництва, але й не дає можливості підприємству використовувати наявні виробничі потужності - зношування основного технологічного устаткування становить приблизно 65 відсотків. Об'єктивно це виправдано тривалістю його експлуатації (з 1979 року). Разом з тим будинки й споруди фабрики, відповідно до наявного акту обстеження виробничих будинків підприємства, перебувають у задовільному стані й придатні для розміщення в них кондитерського технологічного устаткування нового покоління.

До 2002 року зношування основного устаткування становило 96%, в 2002 році провели технічне переоснащення, додали устаткування для виробництва цукерок. Із цього моменту збільшився асортимент цукерок і з'явилася можливість міняти форму цукерок, але потужність залишалася незмінною - 200 кг\годину. Амортизація устаткування склала 90%.

В 2005 році проведено ще одне технічне переоснащення - запущене лінія по виробництву зефіру. Зношування скоротилося до 75%.

В 2011 році планується повне переозброєння цеху шоколадної продукції. Буде закуплена італійська лінія "Мazzetі Renato", продуктивністю 500-960 кг\година із широкими технологічними можливостями й випуском цукерок відмінної якості. Дана лінія містить у собі устаткування для готування начинок, шоколадної глазурі й пакувальні автомати.

Придбання даного встаткування дозволить значно розширити асортименти продукції й поліпшить її якість, спрацювання устаткування скоротиться до 55 %.

На сьогодні фабрикою укладені довгострокові договори на поставку кондитерських виробів з торговельними підприємствами м. Тернополя і численними торговельними організаціями Західного регіону України, що свідчить про високий і стабільний попит на продукцію ВАТ "ТерА".

ВАТ "ТерА" має у своєму розпорядженні всі необхідні умови для успіху інвестиційного проекту технічного переозброєння:

- зі спеціалізованих виробничих площ, розвитий виробничої інфраструктури, місцевих сировинних ресурсів плодової й горіхової сировини;

- очікуваний високий споживчий попит на намічувану до реалізації продукцію, у тому числі, можливо, і на експорт;

- освоєні ринки збуту готової продукції й наявність власного товаропровідного ланцюга;

- наявність необхідних для реалізації проекту реальних постачальників устаткування, сировини й матеріалів;

- використання закуповуваного сучасного комплектного устаткування нового покоління;

- висока якість продукції, що, при відносно низькій собівартості, що створює резерв для забезпечення її конкурентоспроможності;

- екологічна й технічна безпека, як продукції, так і її виробництва, відповідність продукції міжнародним стандартам якості.

Складання плану діяльності підприємства ВАТ "ТерА" починається з підготовки проекту окремих його частин. Розробкою кожної частини займаються різні відділи, які в сукупності становлять робочу групу, керує проектом помічник генерального директора по економічних питаннях.

1. Маркетинговий план (входити на насичений ринок із сильною конкуренцією можна лише у випадку готовності підприємства виступити з, безумовно, конкурентоспроможною продукцією, у противному випадку втрати неминучі): описуються конкретні види продукції, які з'являться в результаті здійснення даної стратегії. З'ясовується, хто буде купувати новий товар, у які строки і яка поточна й перспективна місткість ринку, наводяться дані про основних конкурентів по даному виді товару, їхня характеристика (у т.ч. ціни й цінова політика), частка в ринковій пропозиції,

-способи реалізації товару,

-цінова політика по даних видах продукції,

-рекламні заходи (і витрати на неї),

-можливий ріст продажів (у натуральних одиницях по видах продукції).

Складається план на основі маркетингового дослідження. Розробляється головним економістом, разом з відділом продажів.

2. План виробництва. Виробництво товарів, хоча і є основою діяльності підприємства, проте, само по собі повністю проблеми ефективності не вирішує, оскільки збут, продаж продукції є вирішальною (після виробництва) ланкою діяльності. От чому віддається перевага орієнтації підприємства не на виробництво, а на маркетинг. У плані пропонується місце для розташування устаткування з обліком внутріфабричних транспортних потоків (схема), описується пропоноване устаткування, його характеристики (продуктивність, габарити, зручність у використанні й т.п.). Обов'язкове обґрунтування вибору конкретного виду устаткування. Вартість придбання (із вказівкою конкретного постачальника), витрати на доставку й монтаж, визначаються витрати робочого часу на виробництво продукції, тривалість виробничого циклу, визначаються можливості найбільш повного використання встаткування, змінність роботи, періодичність зупинок для ремонтів, витрати на обслуговування, оцінюється безпека персоналу й навколишнього середовища при використанні даного встаткування (освітленість, загазованість, шум, вібрація, запыленность, температура).

У розробці беруть участь також головний технолог, головний інженер, головний бухгалтер.

3. Організаційний план. Удосконалювання організації виробництва й праці, скорочення витрат є основними джерелами економічного росту. Визначається обґрунтована кількість і найменування професій персоналу, зайнятого в планованому проекті, пропонуються форми оплати праці й обґрунтовуються витрати на оплату праці, розраховуються енергетичні витрати (електроенергія, теплова енергія, вода й т.п.), визначаються витрати на сировину й допоміжні матеріали (включаючи упакування) при виробництві планованої продукції. Складається начальником відділу продажів, їй допомагають начальники цехів.

4. Фінансовий план. Дозволяє зробити обґрунтовані висновки про строки окупності даного проекту, оцінити фінансові вигоди й втрати підприємства. Складається головним бухгалтером.

5. Висновок по проекту являє собою рекомендації про прийняття даного проекту або його відхиленні. Висновок формулюється всіма членами робочої групи.

Всі виконавці у свої розділи включають оцінку комерційних ризиків, пов'язаних з якістю товарів і реалізацією їх на ринку, перевезенням вантажів (транспортний ризик), платоспроможністю покупця, коливаннями валютного курсу (валютні ризики), непередбаченими обставинами (стихійні лиха й т.п.) і інші. Кожний з можливих ризиків аналізується з метою визначення мер по їхньому запобіганню. Незадовільне виконання обов'язків - наслідок субьективных причин - не є комерційним ризиком.

Планування ведеться на основі аналізу роботи за минулий період з урахуванням змін у планованому періоді. За основу береться факт.

Кожна частина загального плану підприємства виявляється при цьому безпосередньо пов'язаною і обумовленою іншими його частинами. Таким чином, досягається збалансованість плану діяльності підприємства. Створюється динамічна система взаємозв'язку виробничих, технічних, економічних, організаційно-адміністративних і соціальних заходів, спрямованих на досягнення кінцевої мети. Визначаються джерела й розміри фінансування, а також гранично припустимі витрати по кожному заході, етапам і видам робіт.У плані обов'язково вказуються точна характеристика й масштаби кінцевих результатів роботи підприємства в цілому по датах, а також результати роботи цехів і інших підрозділів по кожному заході окремо .

Поточне планування на ВАТ "ТерА"здійснюється шляхом детальної розробки оперативних планів для підприємства в цілому і його окремих підрозділах.

Основною ланкою поточного плану виробництва є календарні плани (з розбивкою по місяцях), які являють собою детальну конкретизацію цілей і завдань, поставлених стратегічним планами. Календарні плани виробництва складаються на основі наявності замовлень, забезпеченості їхніми матеріальними ресурсами: ступеня завантаження виробничих потужностей, їхньому використанні з урахуванням обумовлених строків виконання кожного замовлення. У календарних планах виробництва передбачаються витрати на реконструкцію наявних потужностей, заміну встаткування, навчання робочої сили, витрати на поліпшення побутових умов. На ВАТ "ТерА" існують такі види поточних планів як: плани продажів по регіонах (районам, місту) щомісячно, плани витрат по цехах і відділам, комплексні плани, маркетингові плани й ін.

Оперативно-календарне планування є розгорнутим продовженням поточного планування виробництва. Воно включає: деталізацію поточного плану й доведення його завдань до кожного цеху, відділу; організацію доставки на робочі місця сировини, допоміжних матеріалів, вивіз готової продукції, організацію контролю якості; забезпечення суцільного контролю за ходом виробничого процесу й оперативне усунення неполадок і збоїв у роботі. Складаються тижневі й внутрізмінні завдання випуску продукції.

Реалізація планів здійснюється через системи бюджетів або фінансових планів. При їх складанні, насамперед, враховуються показники, розроблені в стратегічних або оперативних планах. Через бюджет здійснюється сполучення між стратегічним, поточним і іншим видами планування. Основу бюджету становить прогноз продажів і вирахування витрат виробництва.

Для здійснення успішної господарської діяльності підприємство на поточний рік і конкретний плановий період самостійно формує для себе нормативну базу по запасах і оборотних коштах шляхом нормування. Керівництво підприємства само встановлює економічно обґрунтовані норми запасів по всій специфікованій номенклатурі матеріальних ресурсів, застосовуваної на підприємстві, і оборотним коштам, вкладеним у ці запаси. Вибравши припустимий ступінь ризику, установлює для підприємства прийнятний рівень надійності забезпечення запасами й оборотними коштами й значення самих норм.

Для прийняття рішень про рівень із сировини й матеріалів необхідно точно знати, коли, скільки і які товари повинні бути замовлені. У міру виснаження відділ постачання з нові партії сировини.

Я вважаю, що ВАТ "ТерА" правильно підійшло до розробки стратегії, і вибрало для себе найбільш сприятливий план розвитку. Було враховано фінансове обґрунтування даної стратегії. Строк окупності по проекту переозброєння складе 3,5 роки. Але в даній стратегії необхідно розробити також політику конкурентної боротьби, оскільки підприємство збирається збільшити свій сегмент на регіональних ринках. В цьому плані першочергову рольнеобхідно відвести саме ефективному ціноутворенню, яке забезпечить підприємству конкурентні переваги на ринку кондитерської продукції. Необхідно проробити етапи просування й позиціонування товару.

Проект модернізації й закупівлі новітнього устаткування в рамках розробленої стратегії дозволить суперничати ЗАТ "Кондитерпром" з великими українськими кондитерськими підприємствами.

Однією з основних причин спаду виробництва на багатьох українських кондитерських підприємствах є низький технічний рівень виробництва на переважній більшості підприємств промисловості, що не задовольняє ні сучасним технічним, ні технологічним вимогам.



Информация о работе «Ціноутворення на ВАТ "Тера" в економічно-господарському та правовому контексті»
Раздел: Экономика
Количество знаков с пробелами: 203135
Количество таблиц: 13
Количество изображений: 3

Похожие работы

Скачать
236336
0
0

... : обмежувався конкуруючий імпорт, ліцензувались усі види імпорту — більш пільговий для пріоритетних галузей, менш пільговий — для інших. Заходи по лібералізації полегшують тут доступ в еконо­міку зарубіжних технологій, сприяють розвиткові експорт­ної бази, включаючи створення підприємств із 100% екс­портною орієнтацією. Вартим уваги явищем останнього десятиліття є досить активний експорт підприє ...

Скачать
459297
0
0

... в другие граны. ИММИГРАЦИЯ - это обратный процесс, то есть выезд иностранных рабочих на работу в данную страну. Базовой формой организации внешней трудовой миграции, принятой в международной практике, являются двухсторонние соглашения между заинтересованными государствами, где, в частности, оговариваются социальное и трудовое равноправие между иммигрантами и гражданами страны пребывания. Важное ...

Скачать
269690
28
18

... за землю 81,5 167,4 166,2 84,7 203,9 Інші податки і платежі 55,2 161,5 268,0 212,8 485,5 Разом платежів до бюджету 545,0 1307,9 1364,6 819,6 250,4 Надходження до Пенсійного фонду 590,0 1507,1 1581,7 ...

Скачать
823470
10
9

... ї моделі економіки і способів її побудови; на визначенні пріоритетних цінностей та економічного порядку, який повинен забезпечувати реалізацію цієї моделі. Тому розроблення філософії взаємодії держави і ринку передбачає дослідження багатогранності цього процесу, урахування впливу інституційного середовища на конкретну модель економіки. Без визначення цілей, цінностей у суспільстві неможливо ...

0 комментариев


Наверх