1.3.4 Ограновування ювелірних каменів

Ограновування ювелірних каменів проводять на спеціальних гранувальних і шліфувальних верстатах-напівавтоматах різними металевими дисками. До ограновування камінь ретельно оглядається для встановлення розміру, природної форми, прозорості і світлорозсіювання.

Процес ограновування підрозділяють на три стадії: оброблення каменя на заготівки, власне ограновування і поліровку. Поширеними видами ограновування є наступні.

Діамантове ограновування застосовується для прозорих ювелірних каменів – алмазів, рубінів, сапфірів, фіанитів і ін. При такому ограновуванні верхня частина каменя має майданчик – таблицю у вигляді правильного багатокутника з трьома рядами граней, що спускаються до рудист.

Ограновування трояндою (голландське гранування) – одна із старовинних форм ограновування (з langnp1033XVI в.) Вона додає каменю наближену схожість з бутоном троянди і застосовується для ограновування дрібних і плоских алмазів і глибоко забарвлених гранатів.

Камені, які використовують для підвісок, наприклад в сережки, кулони, гранують подвійною трояндою. При цьому дві троянди з'єднуються своїми підставами, що додає каменю значний блиск і хорошу гру. За формою троянди бувають овальними, круглими, втягнутими, грушовидними і ін.

Східчасте ограновування (таблицею) є системою граней, розташованих рядами у вигляді ступенів, при цьому верхня частина має великий майданчик. Таке ограновування застосовують для гранування головним чином смарагдів, топазів, аквамаринів або імітацій цих каменів з скла.

При ограновуванні клинами всі бічні і кутові грані мають трикутну форму. Чотири бічні грані комбінуються у кожного ребра верхнього майданчика – таблиці, утворюючи чотиригранні піраміди з підставою у вигляді трапеції.

Ограновування маркіза (еліпсоїдна), пендолоки, бриолетта, грушею і інші відносять до спеціальних форм ограновувань.

При ограновуванні кабошоном верхньої частини каменя надають плавну опуклу форму тієї або іншої кривизни. Це одна з первинних форм обробки смарагдів, сапфірів, рубінів, Бірюзи і інших каменів, що мають який-небудь дефект.

1.3.5 Закріпка вставок в ювелірних виробах

Цей процес є завершальним і дуже важливим в ювелірному виробництві. Від того, як ювелір поставить камінь, який вибере спосіб його закріпки, великою мірою залежить естетична цінність виробу.

Місце, в яке вставляється і де кріпиться вставка – ювелірний камінь, називають оправою, або кастом. Оправа повинна міцно і тривало утримувати камінь, підкреслювати його красу, служити зв'язуючою ланкою між металевою частиною виробу і каменем.

Найпоширенішими видами закріпок є наступні: крапанова, кармезинова, кернерова і ін.

При крапановій закріпці оправа виробу має овальну або круглу форму з виступаючими над верхньою кромкою оправи обода лапками (крапанами), кінці яких при вставці каменя охоплюють його з усіх боків і міцно утримують. Крапанові касти застосовують частіше за все при закріпці крупних і середніх прозорих коштовних і напівкоштовних каменів. Вони дозволяють краще показати камінь і дають йому більше світла, ніж будь-яка інша оправа. Недоліком оправи є те, що камінь в ній утримується не дуже міцно.

При кармезиновій закріпці оправа має складну форму. В центрі великої каст, а навкруги нього невеликі касти. В центрі кріпиться великий прозорий камінь, а навкруги нього – дрібні камені, які підкреслюють його красу. Композиція кармезинованних виробів може бути різною як за розмірами каменів, так і по їх розташуванню.

При кернеровій закріпці (дрібних каменів) на відміну від крапанової камінь кріпиться не в окрему оправу (каст), а в сам виріб. Для цього в поверхні вироби висвердлюють отвір, вставляють камінь і спеціальним різцем (штихелем) насувають по ободу частинки металу на камінь, на якому утворюється утримуючий обід.

При гризантній закріпці обід, який утримує камінь, обробляється дрібною насічкою (гризантом).

При глухій закріпці (в обтиск) камінь кріпиться в каст (без крапанів) і спеціальним закріплювальним обтисковим поясочком обжимає камінь по всьому колу.

Існує закріпка на клею і ін. Після закріпці каменів в оправі перевіряють надійність їх кріплення, а потім вироби ще раз полірують на крузі з шерсті.

Збірка (монтаж) ювелірних виробів на ювелірних підприємствах здійснюється кваліфікованим ювелиром - вмонтовування, як правило, на одномісному верстаку. Таке робітники місце дає можливість вбудовувати верстаки в конвеєрні лінії для збірки виробів в процесі кожної операції, раціонально організувати збір відходів дорогоцінних металів у висувний піддон і дотримувати санітарно-гігієнічні вимоги в процесі роботи. Верстак має настільну лампу із збільшувальним склом, бормашину з набором фрез, набір пальників для паяння і набір робочого інструменту (вимірювального, ріжучого і ін.).


2. Споживацькі властивості ювелірних товарів і вимога до якості

Споживацькими називають властивості ювелірних товарів, що виявляються безпосередньо при їх використовуванні як предметів споживання. Це відноситься як до особистих прикрас (браслети, кільця, брошки і ін.), так і до інших виробів (предмети сервіровки, куріння, туалету і т. д.). Вони повинні задовольняти певні потреби (частіше естетичні) людини в процесі їх експлуатації. Споживацькі властивості включають соціальні, функціональні, ергономічні, гігієнічні і естетичні властивості, безпеку і надійність споживання.

Соціальна властивість товару – ця відповідність його потребам населення, обуславливаючи доцільність його виробництва, збуту і споживання.

Функціональні властивості обуславливають відповідність товару цільовому призначенню як предмету споживання. Це відноситься як до форми, так і до конструкції виробу, які повинні відповідати його призначенню (підстаканник повинен утримувати стакан, портсигар – цигарки, пудрениця – пудру і т. д.).

Ергономічні властивості товару обуславливають зручність і комфорт його використовування споживачем. Це відноситься і до предметів сервіровки столу (підстаканники, вилки, ложки, ножі і т.д.), і до предметів туалету (пудрениці, запонки, затиски і ін.), і до предметів особистих прикрас (сережки, брошки, кільця і ін.), і до інших груп ювелірних виробів, конструкція і форма яких повинна забезпечувати зручність користування ними.

Гігієнічні властивості обуславливают сприятливі умови для організму і працездатності людини при взаємодії з товаром. Так, гачки в сережках повинні бути виготовлений з дорогоцінних металів або бути позолоченими, щоб не окислювалися в проколах вух і не викликали захворювання.

Надійність споживання товарів – ця споживацька властивість, обуславливающа збереження основних параметрів його функціонування в часі і в межах, відповідних заданим умовам споживання. Особливо це відноситься до конструкції замків, ланок ланцюжків, закріпок каменів в предметах особистих прикрас (брошки, сережки, браслети і ін.) і в предметах для куріння (портсигари, запальнички), шарнірних з'єднань пудрениць, сигаретниць і інших виробів, що складаються з двох стулок.

Безпека споживання забезпечує захист людини від небезпечних і шкідливих дій, виникаючих при користуванні товаром. Всі ювелірні вироби не повинні мати ріжучих кромок, виступів і інших деталей, які в процесі користування травмували б шкіру людини.

Естетична властивість товару характеризує його здатність виражати в плотсько-сприйманих ознаках форми свою суспільну цінність і соціально-культурну значущість. Естетична властивість ювелірного виробу включає його раціональну красу, новизну і лаконізм форми, розумність розміру або мініатюризації, відповідність пластики і фактури властивостям матеріалів і технології виробництва, висока якість обробки поверхні. Велике значення має також чітко виразима стильова єдність з гаммою предметів гарнітура прикрас.

Проте найважливішою вимогою естетики ювелірних виробів є відповідність змісту і форми, користі і краси. Ювелірні вироби можуть вважатися красивими лише в тому випадку, якщо їх гармонійна форма відповідає конкретній функції, а не є випадковим додатком, надуманому зовнішнім оформленням.

Ювелірні вироби багато кого і по колориту і формою відрізняються непідробленою красою народного мистецтва. Сюжети їх розпису навіяні красою природи, її весняним цвітінням.

Ювелірні вироби володіють особливими естетичними властивостями, оскільки вони відносяться до витвором народного прикладного мистецтва. Це високохудожні вироби тонкої роботи, які виховують і підвищують у покупців естетичний смак.

Особливість споживацьких властивостей ювелірних товарів полягає в том, що головним є естетична властивість. Краса виробів – основний критерій при їх оцінці споживачем.


Информация о работе «Виявлення закономірності формування споживацької вартості ювелірних виробів на сучасному ринку»
Раздел: Экономика
Количество знаков с пробелами: 121213
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
102872
1
2

... подібне. Тим самим створюється основа для факторного аналізу діяльності підприємства, успішній розробці бізнес-плану і податкового бюджету.[13, с. 36] 3.2 Основні напрями оптимізації оподаткування на підприємстві Становлення власної податкової системи України відбувалось на фоні системної перебудови економіки, спаду виробництва, загострення соціально-економічної ситуації. Для забезпечення ...

Скачать
57518
1
0

оловний інженер; -     головний механік; -     головний енергетик; -     зам. директора по виробничій діяльності; -     зам. директора по реалізації і якості реалізованої продукції; -     помічник директора по комерційній діяльності; -     зам. директора по охороні праці; -     помічник директора по кадрам і побуту; -     начальник автотранспортної ділянки. Зам. директору по виробничій ...

0 комментариев


Наверх