2.1 Матеріали для виготовлення ювелірних товарів

Одним з чинників, впливаючих на формування споживацьких властивостей і якості ювелірних товарів, є матеріали, вживані для їх виготовлення.

У виробництві ювелірних товарів використовують дорогоцінні (благородні) метали і їх сплави, чорні метали, коштовні, напівкоштовні, вироби і штучні камені, кераміку, стекло, емаль, кістку, пап'є-маше, тканини, шкіру і її замінники, пластичні маси і інші матеріали.

2.1.1 Дорогоцінні метали і їх сплави

До дорогоцінних (благородним) металів відносять золото, срібло, платину і метали платинової групи – паладій, рутеній, іридій і осмій. Ці метали завдяки їх стійкості до окислення і дії на них хімічних з'єднань в науці називають благородними. Вони рідко зустрічаються в природі, для їх отримання необхідно затрачувати багато праці. Висока вартість здобичі благородних металів робить їх дорогими, тому в промисловості і торгівлі їх називають дорогоцінними.

Дорогоцінні метали мають щільні кристалічні грати, володіють красивим зовнішнім виглядом, хорошим блиском, необхідною міцністю, високою густиною і стійкістю до дії хімічних речовин і атмосферних впливів, а також тягучим, пластичністю і сплавляемостю з іншими металами. Все це значно "усилює" естетичні властивості ювелірних товарів, робить їх красивими і привертає увагу покупців. Але ці метали мають не високу твердість. Тому в чистому вигляді їх використовують тільки для різних захисно-декоративних покриттів електрохімії ювелірних виробів з інших металів (золочення, сріблення) і для механічного декоративного покриття рам картин, написів і ін.

Хімічно чисте золото у вигляді тонких листочків завтовшки 1-3мкм називають сухозлітним.

Для виготовлення ювелірних товарів застосовують сплави дорогоцінних металів з іншими металами, частіше за все кольоровими. Такі сплави називають лігатурами, а метали, що входять в сплав, - лігатурними. Ці метали підвищують деякі властивості сплавів дорогоцінних металів. Так, мідь і платина підвищує твердість сплаву золота, а срібло знижує температуру його плавлення.

Лігатури відрізняються від хімічно чистих дорогоцінних металів міцністю, твердістю, певним необхідним відтінком.

Наявність дорогоцінного металу в сплаві в певних вагових одиницях називається пробою. Чим вище проба, тим більше кількість чистого дорогоцінного металу в сплаві.

Основними видами проб є золотникова, метрична і каратна.

Золотникова проба існувала в царській Росії і до 1927г. в Радянському Союзі. Вона виражалася числом золотників дорогоцінного металу у фунті сплаву (фунт рівний 96 золотникам, або 409,5г, а золотник – 4,266г). Сплав золота 56-й золотникової проби (найпоширенішій в царській Росії) містив 56 золотників хімічно чистого золота і 40 золотників інших лігатурних металів.

Пробірування (встановлення проби) було введено на Русі в langnp1033XVII в. Величина проб непостійна. Так, в Росії в 1711г. проби на срібні вироби були підвищені з 62-й до 72-й, тому що низькопробне срібло темніє і зеленіє. В 1840г. були введені 56-а і 94-а проби золотих сплавів.

В 1922г. в Радянському Союзі була встановлена метрична проба, але практично вона була введена тільки в 1927г.

Метрична проба характеризує наявність дорогоцінних металів в 1000 вагових одиницях сплаву і позначається тризначними числами. Так, якщо золото має 585-у метричну пробу, то це означає, що в сплаві масою 1000г є 585г хімічно чистого золота, а інші 415г складають лігатурні метали.

Каратна проба – ця наявність дорогоцінного металу в лігатурі з 24 частин. Так, якщо сплав золота позначений К-14, то це означає, 14 з 24 частин хімічно чистого золота, а решту 10 частин лігатурні метали.

Золото і золоті сплави. Золото(langnp1033Au) – ця кристалічна речовина (сингонія кубічна) красивого яскраво-жовтого кольору з сильнометалличним блиском. Назва, мабуть, походить від кореня "Сол" і пов'язане з позначенням Сонця. Атомна вага 196,967. Валентність langnp1033І і langnp1033III (основна); одновалентні іони утворюють більш стійкі з'єднання (langnp1033Au2Olangnp1033; langnp1033AuCI), ніж тривалентні (langnp1033Au2O3langnp1033; langnp1033AuCI3), останні легше утворюють розчинні компоненти. Густина 19,3г/см3 (мазка 3л 999,91 ). Температура плавлення 1 0630 С. Твердість по Брінеллю 20 кгс/мм2, по шкалі Мооса 2,5.

Висока пластичність золота дозволяє з 1г отримати пластину в 27м2, або 3 км дроту. Межа пружності 46 кгс/см2. Золото має значну механічну міцність: дріт перетином 1мм2 розривається лише при навантаженні 27кг. Воно володіє високою теплопровідністю і як більшість металевих речовин великою електропровідністю.

Золото дуже стійкий метал: з киснем повітря не з'єднується; у воді і на повітрі не втрачає металевого блиску; луги і кислоти, солі і сірководень на нього не діють. Але воно розчиняється в "царській горілці" (суміш однієї частини концентрованої азотної кислоти і трьох частин концентрованої соляної кислоти). Це пояснюється тим, що при змішуванні азотної і соляної кислот між ними відбувається реакція з виділенням вільного хлора, переводячого дорогоцінні метали в розчинне хлористе з'єднання. При розчиненні золота в "царській горілці" воно перетворюється на золотохлористоводородну кислоту – langnp1033H(langnp1033AuCI4). Розчиняється золото і в ціаністому калії, хлористій і бромистій воді. Золото легко з'єднується з ртуттю, утворюючи сплави темно-сірого кольору, звані амальгамою. Ці властивості золота використовують для витягання його з деяких руд (золото-срібних, золото-мідних і ін.). Такі процеси називають амальгамуванням, хлоруванням, ционированям. На спеціальних підприємствах його очищають від різних домішок і одержують високопробне золото. Цей процес очищення золота називають аффинажем.

В природі також зустрічаються самородки золота у вигляді шматків, пластин і ін.

В царській Росії золото вперше було знайдено в 1745г. селянином Єрофієм Марковим в 12 кілометрах від Катеринбургу. Цей район став називатися Березівськім родовищем (по найменуванню першого золотодобувного в Росії Березовського рудника на місці знахідки золота). На Уралі відоме Кочкарське і інші родовища.

Ювелірна промисловість випускає вироби, виготовлені з потрійного сплаву, який складається із золота, срібла і міді. Такий сплав відрізняється порівняльною міцністю і має красивий жовтий колір, добре прокочується і легке піддається чеканці. Рідше застосовується подвійний сплав золота і срібла. Залежно від змісту інших металів золото може мати різні кольори.

Для кожного виду ювелірних виробів, як правило, підбирається свій колір золота. Так, для виготовлення прикрас з алмазами діамантового ограновування потрібне "біле золото".

Срібло і срібні сплави. Срібло (langnp1033Ag) – метал красивого білого кольору з кубічними кристалічними гратами. Атомна вага 107,88. Валентність langnp1033І і langnp1033II. Срібло легше за золото, має густину 10,5г/см3 (мазка 999,9). Твердість по Брінеллю невелика – 25кгс/мм2, по шкалі Мооса – 2,7. Температура плавлення 960,50С, температура кипіння 2 2100С (мазка Ср 999,9). Срібло має хорошу электро- і теплопроводимість. Це ковкий і пластичний метал. З нього можна прокотити лист товщиною до 0,00 025мм, а з 1г срібла витягується дріт довгої 1800м.

Срібло добре полірується і володіє найвищою відбивною здатністю серед благородних і інших металів – відображає 94% падаючих на нього проміння. Воно не окислюється в звичайних умовах (на повітрі і у вологому середовищі), стійко до лугів і деяких кислот, але розчиняється в міцній азотною і підігрітою сарною кислотах, а також в слабому розчині ціаністого калія. Деяке потемніння срібла пояснюється з'єднанням з його сірководнем, що входить в склад повітря.

В природі срібло зустрічається в самородках, іноді у вигляді природного сплаву із золотом (электра). Проте частіше всього срібло входить в склад свинцево-цинкових і мідних руд. Зі всіх дорогоцінних металів срібло найдешевший.

Понад 300 роки тому (в 1678г.) було вперше отримано російське срібло в Забайкалье (Нерченській рудник) з серебросвинцових руд. Крім того, срібло стали здобувати на Алтаї на Коливано-Воскресенськіх заводах (з 1729г.) і в інших місцях. Для створення високохудожніх виробів застосовують сплави срібла наступних основних марок: СрМ 916 (91,6% срібла і 8,4% міді) і СрМ 875 (87,5% срібла і 12,5% міді). Платина і платинові сплави. По твердості, міцності і жаростійкості платина перевершує всі дорогоцінні метали. Це хімічно дуже стійкий метал: не окислюється навіть при високих температурах, не розчиняється ні в мінеральних, ні в органічних кислотах; луги на платину не діють. Розчиняється вона тільки в нагрітій "царській горілці". Платина добре полірується, володіє великою відбивною здатністю. Метали платинової групи – паладій, родій і іридій – здобуваються разом з платиною і мають близькі до неї властивості.

Платину (в невеликих кількостях) і метали платинової групи застосовують у виробництві ювелірних виробів і годинника.



Информация о работе «Виявлення закономірності формування споживацької вартості ювелірних виробів на сучасному ринку»
Раздел: Экономика
Количество знаков с пробелами: 121213
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
102872
1
2

... подібне. Тим самим створюється основа для факторного аналізу діяльності підприємства, успішній розробці бізнес-плану і податкового бюджету.[13, с. 36] 3.2 Основні напрями оптимізації оподаткування на підприємстві Становлення власної податкової системи України відбувалось на фоні системної перебудови економіки, спаду виробництва, загострення соціально-економічної ситуації. Для забезпечення ...

Скачать
57518
1
0

оловний інженер; -     головний механік; -     головний енергетик; -     зам. директора по виробничій діяльності; -     зам. директора по реалізації і якості реалізованої продукції; -     помічник директора по комерційній діяльності; -     зам. директора по охороні праці; -     помічник директора по кадрам і побуту; -     начальник автотранспортної ділянки. Зам. директору по виробничій ...

0 комментариев


Наверх