План
Вступ
Розділ І. Створення РСДРП. Організаційна структура, програма партії
1.1. Зародження соціал-демократичного руху в імперській Росії та створення РСДРП
1.2. Створення програмних документів РСДРП та її пропагандні видання
Розділ ІІ. РСДРП в період першої російської революції
2.1. Розкол РСДРП та його наслідки для партії
2.2. III з’їзд РСДРП. Позиції більшовиків і меншовиків у революції 1905-1907 рр.
Розділ ІІІ. РСДРП в період 1907 – 1917 рр.
3.1. Від ІV з’їзду партії до Празької конференції
3.2. Лютнева революція та її наслідки для РСДРП
Висновки
Список використаних джерел та літератури
Вступ
Актуальність теми дослідження. Історія політичних партій і рухів Росії все більше доводить свій статус як одна із найважливіших складових її історії. Складний і багато в чому драматичний процес виникнення, запеклого суперництва, а потім розпаду і загибелі російських політичних партій заслуговує пильної уваги і вивчення, оскільки історичний досвід і уроки партійного будівництва в досліджуваний період, поза всяким сумнівом, можуть і повинні зіграти позитивну роль в партійно-політичному розвитку не лише Росії, а й багатьх інших країн світу.
Однією з партій, яка викликає чималий інтерес у науковців є РСДРП, адже ця партія, яка утворилася з великої кількості дрібних гуртків, стала родоначальницею правлячої партії нової держави, яка склалася завдяки революційним рухам початку ХХ ст., спровокованим більшовицьким та меншовицьким крилами партії.
На сьогодні актуально зрозуміти внутрішньопартійну динаміку РСДРП, адекватно оцінити характер того впливу, який ця партія спричинила на розвиток Росії в цілому.
Наше дослідження має також політичну актуальність, адже зараз, як і на початку XX ст., частим явищем стали різні, найчастіше молодіжні, політичні рухи різних напрямків. Відбувається зростання впливу екстремістських ідеологій. При цьому найчастіше сучасні політичні активісти бачать себе наступниками політичних рухів початку XX ст., намагаючись використовувати їх теоретичні і тактичні напрацювання.
Історіографія. Історіографія, присвячена РСДРП, може бути умовно поділена на кілька етапів. Перший пов’язаний з працями В.І. Ульянова (Леніна) і його поплічників[1] чи супротивників[2], написаними в період революції або в найближче десятиліття після неї.
Другий етап пов’язаний зі створенням підручників з історії партії в 1920-30-і рр., на яких пізніше ґрунтувалося вивчення і оцінка діяльності РСДРП. У цей період з’явилися підручники В.І. Невського, М.М. Попова, Е.М. Ярославського і А.С. Бубнова, засновані на трактуванні, яке дав сам Ленін. При цьому висвітлювалися внутрішньопартійні процеси, питання різних організацій РСДРП, селянських[3] і військових, треба відзначити, що сплеск вивчення військової справи в РСДРП припав на період після святкування двадцятиріччя революції 1905 р., деякі з робіт мали автобіографічний характер[4].
Останнім і найбільш плідним етапом радянського періоду в вивченні історії РСДРП стали 1960-80-і рр. На цьому етапі для вивчення тем, пов’язаних з розвитком цієї партії., починає залучатися ширша джерельна база і розробляються проблеми, які перебували під забороною. З’явилися монографії, про роль більшовиків у Думі і їх угодах з есерами[5], присвячені відносинам соціал-демократів з іншими «непролетарськими» партіями[6]. Окремо потрібно виділити складений Л.Т. Сенчаковою збірник «З хроніки партійного життя 1905-1907 рр.», В якому зібрані відомості про статутні документи РСДРП[7].
В цей період були випущені нариси історії багатьох регіональних організацій партії[8]. У 1990 р в якості спроби перегляду парадигм попередньої історіографії була випущена невелика робота С.В. Тютюкин і В.В. Шелохаева «РСДРП в першій революції», де критично оцінювалися роль, склад і структура РСДРП[9].
Вивчалися і питання подальшого, післяреволюційного розвитку РСДРП[10]. Сучасна наукова література про РСДРП в основному зосереджена на історії меншовизму, виходять монографії публікуються нові джерела[11]. Окремі питання історії РСДРП активно висвітлюються в збірниках статей, присвячених російській багатопартійності[12].
Загалом рівень напрацьованого матеріалу на досліджувану нами тему є достатньо високим і дозволяє розкрити її повністю.
Джерельна база. Для реалізації поставлених цілей і завдань був задіяний достатній спектр різноманітних джерел. Інтерес до теми становлення і розвитку РСДРП зумовив широку публікацію документів по ній. Однак автору вдалося залучити до дослідження далеко не всі із них. Використані джерела можна умовно поділити на дві групи: документи самих партійних організацій і діячів і документи державних органів.
Класифікація джерел першої групи була запропонована Д.Б. Павловим і розвинена Н.Д. Єрофєєвим, які виділили певні категорії партійних документів[13]. При написанні роботи найбільш важливими були нормативні документи партій, особливо статути організацій різних рівнів. Використовувалася протокольна документація з’їздів: постанови, резолюції, які дозволили побачити сприйняття загальної організаційної тактики партії і її втілення в реальному житті[14]. До дослідження було залучена і партійна публіцистика. Серед документів особового походження були залучені видані, мемуари, щоденники і листування есерів і соціал-демократів, документи з повного зібрання творів В.І. Ульянова (Леніна)[15].
Джерела другої групи – документи аналітичного характеру. Серед досліджених документів – циркуляри, доповіді, копії внутрішньопартійних документів і т.п.[16]
Джерельна база нашого дослідження є доволі широкою і дозволяє розглянути тему вповні.
Мета роботи – дослідити становлення, розвиток та основні напрямки діяльності РСДРП в період від її зародження до фактичного розвалу.
Виходячи з мети роботи, ставимо перед собою наступні завдання:
§ охарактеризувати виникнення перших соціал-демократичних гуртків і груп;
§ дослідити процес становлення Російської соціал-демократичної робітничої партії;
§ з’ясувати роль партії у першій Російській революції 1905-1907 рр.;
§ проаналізувати причини та суть розбіжностей двох гілок партії – більшовицької та меншовицької;
§ охарактеризувати участь партії у революційних подіях 1917 р. та прихід до влади більшовиків.
Об’єктом дослідження є історія Російської партійності кінця ХІХ – початку ХХ ст.
Предметом дослідження виступає історія Російської соціал-демократичної робітничої партії.
Хронологічні межі дослідження. Нижня межа дослідження – період з 70-80 років ХІХ, коли в Росії зароджувалися революційні спілки, що стали основою для утворення РСДРП. Верхня – 1917 р., коли імперська влада була скинута, а до влади прийшли лідери РСДРП.
Структура роботи визначається відповідно метою і завданнями. Робота складається з вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел та літератури.
Розділ І. Створення РСДРП. Організаційна структура, програма партії
... літнього віку, створення реабілітаційної соціальне - побутової інфраструктури, забезпечення наступності у взаємодії фахівців суміжних професій і ін. Основною стратегічною задачею медико-соціальної роботи з людьми похилого віку варто вважати збереження і поліпшення якості їхнього життя. Якість життя є інтегральним поняттям, що відбиває не тільки виразність симптомів захворювання, але і функці ...
0 комментариев