До технічних показників ПР відносяться: номінальна вантажопідйомність, робочий простір, зона обслуговування, число ступеней рухомості, швидкість переміщення, похибка позиціювання робочого органу і похибка траєкторії робочого органу.
Під вантажопідйомністю розуміється найбільше значення маси виробів виробництва, при якій гарантується надійна робота ПР.
Простір, в якому може знаходитися виконавчий (робочий) механізм робота при його функціонуванні називається робочим простором.
Зоною обслуговування (робоча зона) називається частина робочого простору, в якій може виконувати роботу ПР.
Число ступеней рухомості робота залежить від його конструкції ходового пристрою (від 1 до 3).
Форми робочих зон
Похибка позиціювання робочого органа ПР - відхилення реального положення робочого органу від заданого програмою.
ПохибкиВідхилення траєкторії робочого органа від заданої програмою називається похибкою траєкторії.
рис. 2.3
3. Типи маніпуляторів
3.1 Структурні і кінематичні схеми маніпуляторів
Механічна система ПР умовно може бути розділена на чотири структурних елементи: 1-основа (нерухома ланка); 2-корпус (портал); 3-механічна рука;
4-захватний пристрій.
Механічна система ПР Кінематична схема маніпулятора
|
рис.3.1 рис.3.2
Механічна рука і захватний пристрій складають маніпулятор.
Переважне застосування в маніпуляторах одержали кінематичні ланцюги з поступальними і обертовими парами ; сферичні шарніри складні у виконанні і утрудняють (заважають) передачу рухів від приводів, тому застосовуються рідко.
Схеми маніпуляторів
рис.3.3
На рис.3.3 показані схеми маніпуляторів для одержання рухів в базовій площині
З допомогою маніпуляторів розв'язують ряд задач в різних областях науки і техніки (робота в небезпечних і шкідливих для людини зонах; трудоємкі і монотонні роботи: зварка, фарбування, зборка та інші).
3.2 Класифікація маніпуляторів
Класифікуються маніпулятори за такими признаками:
1. По характеру виконуючих робіт:
а)універсальні;
б)спеціальні.
2. По способу керування:
а)з ручним (копіруючі);
б)з автоматичним управлінням (по програмі ЕОМ).
Універсальні М. застосовуються для виконання підйомно-транспортних робіт в машинобудуванні, а також для механізації операцій по обслуговуванні технологічного обладнання (установки і знімання деталей на металорізальних верстатах, зварочні і свердлильні операції).
Спеціальні М. застосовуються:
- в ковальсько-пресових цехах;
- в ливарному виробництві.
3.3 Технічні показники маніпуляторів
Працездатність маніпуляторів характеризується рядом технічних показників: робочий об'єм, маневреність М., кут і коефіцієнт сервісу, число ступеней свободи, вантажопідйомність, швидкість руху, енергетичні показники .
Незамкнутий кінематичний ланцюг маніпулятора дозволяє захвату займати різні положення в деякому об'ємі, який називається робочим .
Тобто об'єм обмежений поверхнею, яку огинає всі можливі положення захват. Частина робочого об'єму, в якому М. може виконувати операції з об'єктом маніпулювання, називається робочою зоною.
1.Маніпулятор з 2-ма сферичними кінематичними парами і однією обертовою.
рис. 3.4
2. Маніпулятор з 2-ма поступальними і 1- обертовою
рис. 3.5
Маневреність маніпулятора - це рухомість механізму при нерухомому (фіксованому) положенні захвата. Цей показник характеризує можливість обходу рукою М. перешкод в робочому об'ємі і виконання складних операцій.
Ступінь рухомості маніпулятора визначається по формулі Сомова-Малишева
W=6n-5p-4p-3p-2p-p
рис. 3.6
Маневреність маніпулятора рівне одиниці, означає можливість спільного обертання ланок 1і 2 навколо вісі АС, яка проходить через центри сфер (рис.3.6)
При роботі маніпулятора захват повинен мати різні можливості переміщення відносно об'єкта, але конструктивні обмеження (форма, розміри) не дозволяють прововодити захват в кожній точці робочого простору під довільними кутами.
Тілесний кут ψ - всередині якого захват може підійти до кожної точки робочої зони , називають просторовим кутом обслуговування , або кутом сервісу .
Відношення кута ψ до його найбільшого значення називають коефіцієнтом сервіса в даній точці : θ=ψ/(4π) , 0≤θ≤1 .
рис. 3.7
Структурні схеми маніпуляторів і їх робочі зони в системі координат
рис. 3.8
3.4 Автооператори
АО - це маніпулятор , який застосовується в машинах-автоматах , які працюють по жорсткій програмі і оперують штучними об'єктами по загальному циклу машини.
Програмоносіями для АО служать кулачки, перфострічки, магнітні стрічки.
Області застосування АО :
1. Автооператор заливщик для машин литва під тиском .
2. Автооператор для змазки прес-форм машин литва під тиском .
3. Автооператор для обслуговування листоштамповочних пресів .
4. Автооператор для установки і знімання деталей при обслуговуванні металорізальних верстатів .
4. Конструкції промислових роботів.
4.1 Конструктивна схема ПР
рис. 4.1.
М… М- електродвигуни ;М- пневмопривід ;
Механізми :Черв'ячна передача – Ч; Передача гвинт-гайка – Г; Зубчасті механізми – З; Основа механічної системи – О;Корпус – К; Маніпулятор – М; Система керування – У.
4.2 Технічні характеристики ПР
1. Модель . 7. Спосіб програмування .
2. Вантажопідйомність . 8. Помилка позиціювання .
3. Число степеней рухомості . 9. Лінійні і кутові переміщення .
4. Число рук (захватних пристроїв). 10. Швидкість переміщення .
5. Привід . 11. Габаритні розміри .
6. Тип системи керування . 12. Маса.
4.3 Системи координат
прямокутна плоска прямокутна просторова
(Декартова) (Декартова)
циліндрична сферична
4.4 Приклади структурних кінематичних схем ПР
1. Прямокутна плоска система координат:
2. Прямокутна просторова (Декартова):
3. Полярна циліндрична :
4. Полярна сферична :
4.5 Типи ПР
Характерні представники конструктивних груп :
1. Напольні ПР.
2. Підвісні ПР тельферного типу .
3. ПР мостового типу .
4. Спеціальні ПР: а) крокуючі; б) підводні; в) космічні.
5. ПР агрегатно-модульного типу .
Проектування нових моделей на базі уніфікованих агрегатних вузлів і блоків (модулів) забезпечує створення широкого діапазону конструкцій ПР з технічними параметрами, які відповідають вимогам конкретного споживача (виробника). Переваги методу А-М побудови: скорочення часу і трудомісткості проектування і можливість виготовлення ПР. При побудові конструкцій ПР застосовуються принципи уніфікації і нормалізації як при розробці механічної системи так і системи управління . Класифікуються агрегатно-модульні конструкції ПР по таким признакам: компоновці, по можливості зміни технічних характеристик ПР, по застосуванню систем керування.
рис. 4.2
Компоновка (а) та кінематична схема (б) промислового робота “Asca 1 Rb-6”:
1-основа; 2,4,17,20-електродвигуни з друкованим якорем та вбудованим редуктором; 3-хвильова передача; 6,18-кулькові гвинтові пари; 5-поворотний корпус; 7-тяга; 8-зрівноважуючий вантаж; 9,10,12-ланки руки; 11-14-тяги; 13,15,19-кривошипи; 16-конічна передача.
рис.4.3
... і були передані і Торські соляні промисли. На перших порах вони знаходилися у віданні Помісного приказу, а згодом були передані Соляному управлінню, що в 1725 р. перейменували в Головну соляну контору. У її віданні соляні промисли Донеччини знаходилися до кінця ХVІІІ ст. З переходом Бахмутських і Торських соляних промислів у відання казни уряд намагається розширити на них виробництво казенної сол ...
... та технікою виконання відзначаються вишивки майстринь Г. Касіян з Трубчина, Г. Вальчук та Г. Сарахман з Дністрового, В. Шпак з Кудринець цього району. Таким чином, народні промисли і ремесла Тернопільщини займають важливе місце у естетичному вихованні молодших школярів. Розділ 2. Використання народних промислів і ремесел в естетичному вихованні учнів початкових класів 2.1 Особливості ...
... - можна характеризувати на даний час як післякризовий та такий, що потребує цільової державної підтримки. 2. Сучасний рівень розвитку текстильної промисловості 2.1 Текстильна промисловість України в сучасних умовах господарювання За випуском продукції (48%), вартістю основних виробничих фондів перше місце в комплексі займає текстильна промисловість. Проте в останні роки спостерігається ...
... на основі лісового господарства країни. Залежно від кількості лісових ресурсів, наявних у країні, створюється ресурсна база, яка в подальшому і сприяє розвитку галузі. Лісова та лісопереробна промисловість має розгалужену структуру, зокрема, вона включає лісозаготівельну, деревообробну, лісохімічну та целюлозно-паперову промисловості. Найбільшу частку промисловості становить меблева промисловість ...
0 комментариев